Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By elteo
#556323 Προσέξτε άλλο μηχανικά δισκόφρενα άλλο τα κλασσικά rim brakes. Τα πρώτα δεν τα προτείνω ούτε στον εχθρό μου. Αν το πάρεις με αυτά στο υπογράφω ότι θα ψάχνεις να το κάνεις με υδραυλικά. Δεν υπάρχει καμία σχέση σε ευκολία, αίσθηση πατήματος και συντήρηση. Καμία!!! :adminpower:
Άβαταρ μέλους
By Serf
#556916
g8777 έγραψε:Για 50 ευρώ δεν αξίζει να μην το προτιμήσεις αυτό με τα υδραυλικά δισκόφρενα, να ήταν 100 να σου έλεγα πάρε με μηχανικά.

Μεγιστο πρέπει να είναι all-time best seller εν τω μεταξύ.
Είναι τόσο best-seller που έχει εξαντληθεί στο μέγεθος μου (580) τόσο με υδραυλικά όσο και με μηχανικά δισκόφρενα!!! Επίσης, μη διαθέσιμο στο μέγεθος μου είναι και το Ideal Optimus με παραπλήσια χαρακτηριστικά. Από το κατάστημα η αντιπρόταση τους είναι το Cube Nature Men 2019. Λίγο πιο ντιζαινατο με λίγο χειρότερα κάποια περιφερειακά και παραπλήσια τιμή με τα Ideal. Τι να οω, δε μας θέλει τους ψηλούς η Ideal!!

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#556935
elteo έγραψε:Προσέξτε άλλο μηχανικά δισκόφρενα άλλο τα κλασσικά rim brakes. Τα πρώτα δεν τα προτείνω ούτε στον εχθρό μου.


Γιατί τέτοιο μίσος για τα μηχανικά δισκόφρενα; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By elteo
#556943
Zorz έγραψε:
elteo έγραψε:Προσέξτε άλλο μηχανικά δισκόφρενα άλλο τα κλασσικά rim brakes. Τα πρώτα δεν τα προτείνω ούτε στον εχθρό μου.


Γιατί τέτοιο μίσος για τα μηχανικά δισκόφρενα; :hmmm:

Γιατί είναι άθλια. Θες λεπτομέρειες; :lol:
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#556947
Serf έγραψε:Με κάτι Scott ποδήλατα ούτε που ασχολήθηκα.


Εσύ χάνεις :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#557029
Serf έγραψε:
g8777 έγραψε:Για 50 ευρώ δεν αξίζει να μην το προτιμήσεις αυτό με τα υδραυλικά δισκόφρενα, να ήταν 100 να σου έλεγα πάρε με μηχανικά.

Μεγιστο πρέπει να είναι all-time best seller εν τω μεταξύ.
Είναι τόσο best-seller που έχει εξαντληθεί στο μέγεθος μου (580) τόσο με υδραυλικά όσο και με μηχανικά δισκόφρενα!!! Επίσης, μη διαθέσιμο στο μέγεθος μου είναι και το Ideal Optimus με παραπλήσια χαρακτηριστικά. Από το κατάστημα η αντιπρόταση τους είναι το Cube Nature Men 2019. Λίγο πιο ντιζαινατο με λίγο χειρότερα κάποια περιφερειακά και παραπλήσια τιμή με τα Ideal. Τι να οω, δε μας θέλει τους ψηλούς η Ideal!!

< Note >
Έχω το cube nature pro και απλά γαμεί...ποδηλαταρα
Άβαταρ μέλους
By gianik
#557044
Serf έγραψε:
Dodger έγραψε:
Serf έγραψε:Με κάτι Scott ποδήλατα ούτε που ασχολήθηκα.


Εσύ χάνεις :iconcool:


Elaborate plz!!



Στην γειτονια μας κοιταξες;;; :iconcool:
Διπλα απο την πιττα του Παππου στην Αγ.Δημητριου;
Άβαταρ μέλους
By Serf
#557720
gianik έγραψε:
Serf έγραψε:
Dodger έγραψε:
Serf έγραψε:Με κάτι Scott ποδήλατα ούτε που ασχολήθηκα.


Εσύ χάνεις :iconcool:


Elaborate plz!!



Στην γειτονια μας κοιταξες;;; :iconcool:
Διπλα απο την πιττα του Παππου στην Αγ.Δημητριου;


Επισκέφθηκα σήμερα το γείτονα. Μου πρότειναν το KTM Manhattan. Ανεβαίνει σε τιμή (τελική €570) και είναι διαθέσιμο σε 56άρι μέγεθος,το σωστό μέγεθος κατά τα λεγόμενά τους για εμένα. Η θέση του τιμονιού είναι κάπως χαμηλά και μου πρότειναν ρυθμιζόμενο λαιμό. Ποια η γνώμη του forum για τα KTM; Αξίζουν τα παραπάνω χρήματα*;


*: €444 - 10% το Ideal Megisto με τα μηχανικά δισκόφρενα. Περίπου €50 περισσότερα (προ έκπτωσης) με τα υδραυλικά

EDIT: Μόλις έψαξα στο site της KTM και βλέπω ότι το 56άρι είναι για ύψος έως 1,87μ (trekking κατηγορία). Για εμένα (1,94μ) είναι το 60άρι οριακά. Και επέμεινα ότι προτιμώ και λίγο μεγαλύτερο ώστε να μην είμαι στο όριο και το τιμόνι να είναι αρκετά ψηλά ώστε να μη σκύβω (κάτι που με ενοχλεί πολύ στο υπάρχον GT Avalanche). Κοινώς, αυτό είχαν αυτό προσπάθησαν να ξεφορτωθούν. Τρελό Χ έφαγαν :rant: :rant: :rant:

Εικόνα

EDIT 2: Στο κατάστημα δήλωσα ότι είμαι 1,95μ. Ούτε καν το 60άρι έπρεπε να μου προτείνουν βάσει προδιαγραφών της εταιρείας. Το 63άρι έπρεπε. Πραγματικά απαράδεκτοι.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#557763
Dimsabas έγραψε:Δυστυχώς συνηθισμένη πρακτική συνοικιακών καταστημάτων σε φθηνά μοντέλα.


το κάνουν σχεδόν όλοι αυτό...
ειδικά αν ''μυρίσουν'' ολίγον ασχετίλα κοιτάνε να σου σπρώξουν ότι έχουν..
Στον Malatesta που είχα πάει , με μέτρησε , με έβαλε υποχρεωτικά και έκανα βόλτα , και μετά καταλήξαμε σε μοντέλο..
Άβαταρ μέλους
By Serf
#557773 Σε κραχτηριο email μού απάντησαν ότι το όλο σκηνικό ήταν ένα λάθος των υπαλλήλων (τρεις + αυτός που απάντησε στο email ασχολήθηκαν μαζί μου χθες). Οικογενειαρχων που εργάζονται 13 ώρες την ημέρα όπως μου ανέφεραν απαντώντας στο δικό μου "τυχοδιώκτες* (ή με πλήρη άγνοια των προϊόντων)".

*: Να πετύχουν την πώληση τώρα κι ας δημιουργήσουν ένα δυσαρεστημένο πελάτη

< Note >
Άβαταρ μέλους
By gianik
#557785 Αν είναι τόσο μαλακες, θέλουν ξεμπροστιασμα....
Παντως κάθε εταιρεία έχει διαφορετικό "κάθισμα".... Πρέπει οπωσδήποτε να το κάνεις 1 καλή βόλτα πριν αποφασίσεις..

.