Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Govus
#527233 Έχω το ίδιο θέμα στο Focus (και πιο πριν στο Clio :thumbsdown: ...) .
Η λύση είναι κοτσαδόρος+βάση (= πολλά €€€) ή μπάρες+βάσεις (για συγκεκριμένη διάσταση ποδηλάτων και πάνω) στην οροφή :sorry: .
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#527244 1534,68 ευρω ηταν ο κοτσαδορος...τα τσιγκουνευτηκα και δεν θελω να ξερω καν ποσο θα ζηταει τωρα η Βολβο για retrofit.
Η οροφη βλεπω να ειναι η φθηνοτερη λυση, αλλα μανικι το βαλε βγαλε..
Άβαταρ μέλους
By Govus
#527250 Ένας after-market παίζει να κοστίζει γύρω στο 1/10 της τιμής ( :omg: ) που ανέφερες.
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#527255 Απο περιεργια θα ρωτησω και aftermarket...
Της βολβο ειναι αυτος...


..οχι οτι δικαιολογειται το νουμερο, αλλα νταξ δεν ειναι απλος αποσπωμενος.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#527258 Είδα χθες αυτή τη βάση και το σκέφτομαι. Νομίζω καλή η τιμή γι αυτά που προφέρει :hmmm:

< >
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#527277 Πλάκα κανείς; Ποσό κάνει μια παρόμοια Thule κοτσαδορου τεσσάρων ποδηλάτων;
Πάντως αν είχα κοτσαδόρο θα έπαιρνα απο αυτές που έχουν ανάκληση για να ανοίγει το πορτ μπαγκαζ..
https://www.skroutz.gr/s/8927684/Thule- ... t-927.html
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#527282 Ποσά ποδήλατα ομως μπορείς να βάλεις με τέτοιες βάσεις; Υποθέτω το πολύ δυο..
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#527298
Zeus έγραψε:Πλάκα κανείς; Ποσό κάνει μια παρόμοια Thule κοτσαδορου τεσσάρων ποδηλάτων;
Πάντως αν είχα κοτσαδόρο θα έπαιρνα απο αυτές που έχουν ανάκληση για να ανοίγει το πορτ μπαγκαζ..
https://www.skroutz.gr/s/8927684/Thule- ... t-927.html

Ξεφεύγουν πολύ οι Thule και μάλλον δεν αξίζει για 1 μήνα το χρόνο. Σε σχέση με την hang on της Thule (που έχω στην Αθήνα), μου φαίνεται πιο ολοκληρωμένη πρόταση αυτή του Halfords. Λες να είναι μάπα;


< >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#527756 Βολτούλα σήμερα. Και στο βάθος ο τόπος μαρτυρίου :shifty:Εικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#527764 Kelvinκάτι ή πιο έξω από τη πόλη; :hmmm:

Εικόνα
Εικόνα

Το ποδήλατο δεν φαίνεται, το καβαλάω. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#527925 Στον 'μαίανδρο' εδώ πέρα.

Για να γυρίσουμε και εντός θέματος, μετά από ~4.5 χρόνια ήρθε η ώρα για νέα λάστιχα. Τα παλιά είχαν βγάλει βυζιά σε μερικά σημεία και είχε σκάσει το πέλμα αλλά ακόμα κρατούσαν οι σαμπρέλες. Πλέον όμως όχι.

Παραγγέλθηκε από Chain Reaction ένα σετ Schwalbe Range Cruiser. Είπα μάλιστα να πειραματιστώ λίγο με τα μεγέθη και διάλεξα 35c μπροστά και 38c πίσω (από 38c παντού.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#530005 Ξέρετε από σέλλες;
Η μαμά σέλλα έκανε ένα άνοιγμα 1εκμ εμπρός δεξιά, δεν το νιώθω αλλά ήρθε ο καιρός της αλλαγής. Φυσικά δεν έχω ιδέαν για το αν αυτή ήταν καλή (selle royale παρακαλώ αλλά καραπλαστική) ούτε πόσο πιο άνετη μπορεί να είναι μια άλλη.
Συμβουλέψτε με παρακαλώ. Να πάω να μου μετρήσουν τον πωπό ή υπάρχουν πιο απλοί τρόποι αυτο-υπολογισμού και online επιλογής.
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#530082 Οπως λένε όλοι οι φίλοι του ποδηλάτου, "κάθε κώλος θέλει τη σέλα του". Μπορεί κάποια που σε έναν να είναι ιδανική σε άλλον να μην βολέψει καθόλου. Στο δικό μου έχω σέλα 9 χρόνια τώρα, αλλά άλλαξα 5 μέχρι να τη βρω.
Η Specialized έχει demo σέλες που στην δίνει για μία βδομάδα να τη δοκιμάσεις. Διάλεξα την μεσαία σειρά (και σε τιμή) και μετά την αγόρασα. Το κάνουν όλοι οι αντιπρόσωποι της και σε μετράνε.
Δοκίμαζα και σέλες φίλων. Αλλάζαμε παλουκόσελα για μερικές μέρες (κάτι Fisic & Selle Italia ήταν πάρα πολύ καλές, αλλά έχουν πάρα πολλά μοντέλα).