Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#477738 Όντως, για μένα υπήρξε η καλύτερη γυναίκα συγγραφέας φαντασίας.
Μου είχε κάνει εντύπωση ως σύλληψη το πώς στο μάγο του αρχιπελάγους θεμελιώνει ότι μάγος είναι αυτός που γνωρίζει το πραγματικό όνομα των πραγμάτων και έτσι μπορεί να τα ελέγξει.
Όπως επίσης και για το ότι έφτιαχνε κόσμους ακραίους ή με ανεστραμμένους ρόλους. Με λίγα λόγια, αν άλλοι συγγραφείς επ.φαντ. σκεφτόντουσαν έξω από το κουτί, αυτή το έφερνε τούμπα.
Νομίζω παίζει να είναι η μοναδική συγγραφέας που βιβλίο της έχει συζητηθεί σε αίθουσα ελληνικού δικαστηρίου (λέγε με δίκη 17Ν) :metalo:
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#477747
Red Garland έγραψε:Μου είχε κάνει εντύπωση ως σύλληψη το πώς στο μάγο του αρχιπελάγους θεμελιώνει ότι μάγος είναι αυτός που γνωρίζει το πραγματικό όνομα των πραγμάτων και έτσι μπορεί να τα ελέγξει.

Καλά αυτό δεν είναι δική της σύλληψη. Από εποχές καμπάλα (εβραϊκής όχι του δικού μας :lol: ) ή τουλάχιστον μεσαιωνικής χριστιανικής φιλοσοφίας παίζουν αυτα.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#507226
Παιδιά, μ' ακούτε που πλησιάζω;
Χτυπώ τα κουδουνάκια μου
και σας αγκαλιάζω.

Είμαι ο Θυμιατούλης
με την κοιλίτσα την κοκκινωπή,
που καίει από της αγάπης σας
την προσευχή.

Πιαστείτε από τα χέρια μου τα συννεφένια
και μαζί με τους Κερένιους, τους Καντηλένιους
και την Καμπανένια
ελάτε να γνωρίσουμε
την Εκκλησιά μας τη μελένια.


:inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove:


Εικόνα

Εικόνα




























































Εικόνα

:shifty:




ΝΑ ΠΟΝΑΤΕ
Άβαταρ μέλους
By g8777
#517011 https://www.protothema.gr/culture/books/article/796207/auti-tin-kuriaki-me-to-thema-to-sunarpastiko-muthistorima-tou-hristou-zabouni-tama-sti-mukono/


μια ιστορία με σεξ, ναρκωτικά, βία αλλά και τη μοναδική ανεμελιά της Μυκόνου.



:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:



Το «Τάμα στη Μύκονο», όπως προδίδει και ο επίτηδες αντιφατικός του τίτλος, είναι ένα μυθιστόρημα παράξενο, συγκλονιστικό και μοναδικό. Κυρίως διότι ο Χρήστος Ζαμπούνης κατέχει τα μυστικά αυτού του εντελώς ιδιαίτερου μικρο-σύμπαντος της Μυκόνου. Οπότε, το βιβλίο του κατά ένα μέρος αποτελεί ένα συναρπαστικό αστυνομικό θρίλερ, κατά το υπόλοιπο όμως είναι ένα ψυχογράφημα του νησιού.Χαρακτήρες ολοζώντανοι, απολύτως υπαρκτοί στην τρέχουσα ελληνική πραγματικότητα, μπλέκονται σε περιπέτειες τρομερά επικίνδυνες και φτάνουν να εξερευνούν τα όρια μεταξύ ζωής και θανάτου. Εξάλλου, τα όρια ανάμεσα στο νόμο και την παρανομία, τον κόσμο των συνηθισμένων ανθρώπων και τον υπόκοσμο, οι πρωταγωνιστές στο «Τάμα στη Μύκονο» τα έχουν ξεπεράσει προ πολλού



Αρεσκω. :s_thumbsup :s_thumbsup :s_thumbsup :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By dimik
#517020 Θα διαβαστεί στο καρεκλάκι από τα Jumbo στην παραλία συνοδεία παιξίματος των Havaianas (μην μας πουν και γύφτους) στο πόδι.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#527582 Up, με ένα διαμαντάκι που βρήκα τυχαία σε μια γκαλερί φάλαινα σήμερα

https://www.taschen.com/pages/en/catalo ... ctures.htm

Photographs have a strange and powerful way of shaping the way we see the world. The most successful images enter our collective consciousness, defining eras, making history, or simply touching something so fundamentally human and universal that they have become resonant icons all over the globe. To explore this unique influence, Photo Icons puts some of the most important photographic landmarks under the microscope.

From some of the earliest photography, such as Nicéphore Niépce’s 1827 eight-hour-exposure rooftop picture and Louis Daguerre’s famous 1839 street scene, through to Martin Parr, this is as much a history of the medium as a case-by-case analysis of social, historical, and artistic impact. We take in experimental Surrealist shots of the 1920s and the gritty photorealism of the 1930s, including Dorothea Lange’s Migrant Mother.

We witness the power-makers (Che Guevara) and the heartbreakers (Marilyn Monroe) as well as the great gamut of human emotions and experiences to which photography bears such vivid witness: from the euphoric Kiss in Front of City Hall (1950) by Doisneau to the horror of Nick Ut’s The Terror of War, showing nine-year-old Phan Thi Kim Phuc running naked toward the camera from South Vietnamese napalm.


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By DAP
#527757 "Ο ασταθμητος παραγων στην Ιστορια" του Erik Durschmied.
Ενα ευχαριστο,αν μπορει να ειναι ευχαριστο ενα βιβλιο που μιλαει για πολεμους και χιλιαδες νεκρους,οπου μια μαχη κερδηθηκε η χαθηκε απο μια απλη συμπτωση η ενα τυχαιο γεγονος.
Π. χ. Για την ατομικη βομβα που επεσε σαν σημερα (6 Αυγουστου 1945) στη Χιροσιμα.Οι διαταγες που ειχε το πληρωμα του Ενολα Γκει ηταν να ριξουν την βομβα βασει των καιρικων συνθηκων σε μια απο τις πολεις Κοκουρα,Νιιγκατα,Χιροσιμα,Ναγκασακι.
Ο στοχος που ηταν λουσμενος στο φως του ηλιου αντιθετα που αλλοι καλυπτοταν απο συννεφα ηταν η Χιροσιμα.....
Άβαταρ μέλους
By St.Devote
#527919 Μετά το καταπληκτικό Sapiens ...

Εικόνα

διάβασα το Homo Deus του ιδίου ...

Εικόνα

Πλήρης απογοήτευση . Κακή επανάληψη του Sapiens . Κατά την άποψη μου δεν είχε να μας πεί τίποτα απλά θέλησε να εκμεταλλευτεί της μεγάλη εμπορική επιτυχία του Sapiens.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#527920 Aυτο και αν ειναι timing...Μολις το επιασε στα χερια μου. :lol:


Ο Οικογενειακος γιατρος τους σκοτωσε ε; Φαινοταν απο την αρχη. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By St.Devote
#528154 Νταξ ... πραγματικά κακό timing . Θα σε ενθουσιάσουν μερικές ενότητες ( πχ την "ιστορία του γκαζόν" θα έχεις να την λες ) αλλά ...
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#547736 Lament from Epirus


Εικόνα

Αϊβαλι



Εικόνα