Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By elvet
#404487
rx8_drifter έγραψε:Το είχαμε συζητήσει εκτενώς:

http://www.4troxoi.gr/phpBB3/viewtopic. ... 5#p1980401

Δεν το θυμόμουν, ωραίες συζητήσεις γίνονταν τότε :(
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#404581 Να πω πάντως ότι μιας και δεν είχα και ιδιαίτερη γνώση της εποχής, πέραν κάποιων βασικών αξόνων, εμένα μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον και διαφωτιστικό το βιβλίο.
Περιττό να πω οτι τρέφω ιδιαίτερο σεβασμό στην Παππά :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By elvet
#404867
rx8_drifter έγραψε:Να πω πάντως ότι μιας και δεν είχα και ιδιαίτερη γνώση της εποχής, πέραν κάποιων βασικών αξόνων, εμένα μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον και διαφωτιστικό το βιβλίο.
Περιττό να πω οτι τρέφω ιδιαίτερο σεβασμό στην Παππά :s_howdy

Για την εποχή έχουν γραφτεί πολλά, πάρα πολλά, αλλά η προσωπική μαρτυρία πάντα έχει ιδιαίτερα αξία. Ειδικά για την περίπτωση της Παππά που έζησε τόσο σημαντικά και τραγικά πράγματα (για τη χώρα και τον εαυτό της).

Επίσης, το συγκεκριμένο βιβλίο «διαβάζεται μαζί» με το βιβλίο της αδελφή της Παππά, Διδώς Σωτηρίου, στο οποίο και παραπέμπει τακτικά :Εικόνα

Όμως η ίδια η Παππά που κατηγορεί το ΚΚΕ για χαφιέδες, προδότες και στημένους σε όλο το βιβλίο της αφήνει υπονοούμενα και κατηγορεί ευθέως πολύ κόσμο για χαφιέδες, προδότες και στημένους, άρα είναι της ίδιας νοοτροπίας (που κατηγορεί και καταδικάζει) και αυτή.

-Από τις καλύτερες στιγμές της αφήγησης, η περιγραφή της σύλληψης επί χούντας όπου μαντρώνονται για 24 ώρες στο Γήπεδο της ΑΕΚ και ελλείψει τουαλέτας, ανακουφίζονται στα κύπελλα του συλλόγου :s_laughat :s_laughat
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#417448 Εικόνα

Δεν είχα ασχοληθεί ποτέ ιδιαίτερα με τον Τολστόι, η αγάπη μου είναι ο Ντοστογιέφκσι. Όμως έπρεπε να διαβάσω και αυτό το θρυλικό βιβλίο. Χθες και σήμερα διάβασα τις 100 πρώτες σελίδες και δυστυχώς δεν ξετρελάθηκα. Πολύ επιτηδευμένο και όχι αρκετά βαθύ ως ψυχογράφημα, συγκρίνοντάς το με το Έγκλημα και Τιμωρία. Περιγράφει τέλεια την Τσαρική Ρωσία και τις ίντριγκες της Αυλής, αλλά μένει στο φαίνεσθαι. Ίσως φταίει η μετάφραση, αλλά πόση διαφορά να κάνει πια; Θα επανέλθω στο τέλος.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#417503 Δια 100 σελιδες απο το Πολεμος και Ειρηνη ειναι σαν να διαβασες τις ευχαριστιες απο ενα οποιοδηποτε αλλο. Τι συμπερασμα προλαβες και εβγαλες; Δια ειναι ο Ιταλάκιας εκει;
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#417507 Είπα ότι είναι ακόμα αρχή, αλλά συνήθως ένα βιβλίο ή μου αρέσει από την αρχή ή δεν μου αρέσει καθόλου... Ελπίζω να αλλάξω γνώμη στη συνέχεια.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#418009 Εικόνα



Εικόνα

:yahoo: :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By elvet
#418316
EDDIE_147 έγραψε:Εικόνα


Το ρούφηξα με το που βγήκε (στα ελληνικά) :metalo:
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#418317 Εγώ διάβασα πρόσφατα την επετειακή έκδοση της νυχτερίδας και μου άρεσε, και ο τρόπος γραφής και ο Χάρι Χολε σαν ήρωας. Αξίζουν τον κόπο όλα τα βιβλία ή υπάρχουν κάποια που είναι υποδεεεστερα/ μη απαραίτητα για την εξέλιξή του ήρωα?
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#418318 Όλα.

Κάποια ξεχωρίζουν αλλά δεν υπάρχει κάτι σάπιο.
Επίσης θα δεις ότι αλλάζει και η γραφή του όσο περνάνε τα χρόνια.
Η νυχτερίδα αν δεν κάνω λάθος γράφτηκε 20 χρόνια πριν.

Να ξαναπούμε τη γνωστή |λογοκρισία|: δυστυχώς πρέπει να τα διαβάσεις με τη σειρά... :vava:
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#418320 Πρεπει να τα ξεκινησω γαμω τον ελευθερο μου χρονο γαμω!

Τα χω παρει όλα και τα κοιταω!
Άβαταρ μέλους
By elvet
#418327 Όπως τα λέει ο Eddie.
ΟΛΑ.
Είναι εντυπωσιακό το πόσο πολύ συνδέονται απίστευτες μικρολεπτομέρειες σε … 5 βιβλία πίσω και διαβάζοντάς τα με τη σειρά είναι πολύ απολαυστικότερα. Ασε που ότι πληροφορία (ιστορική, τεχνική, εγκυκλοπαιδική) γράφει είναι έγκυρη.
Προσωπικά τα καλύτερα της 11άδα; Είναι ο Κοκκινολαίμης, ο Χιονάνθρωπος και ο Λυτρωτής, με αυτή τη σειρά.