Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#554 βιβλια, διαβασματα, προτασεις
Τελευταία επεξεργασία από egobrain και 04 Σεπ 2014, 19:46, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#565 τριαδα για τον εθνικισμο και τις κοινοτητες που κατασκευαζει

εθνη και εθνικισμος - ernest gellner
Εικόνα

εθνη και εθνικισμος απο το 1780 μεχρι σημερα - eric hobsbawm
Εικόνα

φαντασιακες κοινοτητες - benedict anderson
Εικόνα

ειναι και το the ethnic origins of nations του anthony smith (που δεν εχει μεταφραστει ακομα) για να κλεισει καλα η τετραδα
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#733 Πηρα χθες απο εναν φιλο μου αυτο..

Εικόνα

Λιγο του εριξα μια ματια και μου αρεσε.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#764 λολ λολ

κι ομως υπαρχουν μπολικοι που θεωρουν κατι τετοια αξιοπιστα

+ελευθερη ωρα
Άβαταρ μέλους
By elvet
#4107
rx8_drifter έγραψε:Μια ενδιαφέρουσα πρόταση απ τον Σαραντάκο

Εικόνα

http://sarantakos.wordpress.com/2014/09/07/platypotami/

Πολύ ωραίο και γλαφυρό. Το είχα διαβάσει παλιότερα και ήταν η έμπνευση για να αρχίζω να διαβάζω για το έπος του '40 και μετά για την κατοχή.
Με δυό λέξεις θα το περιέγραφα ως "λογοτεχνικό ρεπορτάζ"
Άβαταρ μέλους
By vasilis 1200101
#4355 Διάβασα...
Nino Cacucci, "Δίχως ίχνος μεταμέλειας".

Μια μυθιστορία για την ζωή και την δράση του Ζιλ Μπονό, στην Γαλλία της Belle Epoque.
Αναρχικός ή Ιλεγκαλιστής; Επαναστάτης ή κοινός Εγκληματίας;
Ο Ζιλ Μπονό υπήρξε ένας αντιεξουσιαστής που συνέδεσε το όνομα του με εντυπωσιακές ληστείες και χτυπήματα κάτω από την ζώνη στην αστική τάξη και την μπουρζουαζία. Η "συμμορία Μπονό" έμεινε γνωστή στην ιστορία ως η πρώτη εγκληματική οργάνωση που χρησιμοποίησε το αυτοκίνητο ως μέσο για την εκτέλεση εγκληματικών πράξεων, κυρίως ληστείες τραπεζών το 1911.

Συστήνεται ανεπιφύλακτα, τόσο στους φαν του αστυνομικού μυθιστορήματος, όσο και στους "θεωρητικούς" του αναρχισμού. :inlove:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#4885 Image

Στο 4ο (απ' την αρχή) βιβλίο αρχίζω να νιώθω ότι ο Νέσμπος γίνεται Φώσκολος και ο Hole Θεοχάρης.

Αν δεν είχες δει το επεισόδιο 129 δεν μπορείς να καταλάβεις τα κουτουλίδια που ρίχνει ο Θεοχάρης στο επεισόδιο 256...
Είπαν της γριάς να χέσει και αυτή ξεκωλιάστηκε...

Το δε 3ο

Image

από τα πιο γαμηστερά που έχω διαβάσει.
Άβαταρ μέλους
By Black-eyed
#5092 Eddie_147 από τα 4 βιβλία που έχω διαβάσει μέχρι τώρα του Nesbo (Ο κοκκινολαίμης, Ο Λυτρωτής, Ο Χιονάνθρωπος, Ο Φαντομάς) μακράν καλύτερο είναι ο Χιονάνθρωπος (γνώμη μου). Αν και νομίζω ότι απέχεις αρκετά μέχρι να το διαβάσεις μιας και (αν δεν κάνω λάθος) τα διαβάζεις με την σειρά.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#5111 Ξεκίνησα (τυχαία) με το Λυτρωτή και μετά (επίσης τυχαία) πήρα το Φαντομά τον οποίο και παράτησα στο πρώτο κεφάλαιο όταν ψυλλιάστηκα ότι η φάση είναι "Καλημέρα Ζωή".

Λίγο τραγικό να αγοράζεις βιβλίο το 2013 και να ξέρεις ότι θα το διαβάσεις το 2015...

:s_biggrin :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By vasilis 1200101
#5140 Σημερινή σοδειά, από την Πολιτεία.

1. Stefan Zweig, "Αμόκ και άλλες νουβέλες". Εκδόσεις Άγρα.

2. Λεονίντ Αντρέγιεφ, "Έρεβος". Εκδόσεις Ροές.

3. Pino Cacucci, "San Isidro Futbol". Εκδόσεις Opera.

4.Ζαν Εσενόζ, "Οι ψηλές ξανθιές". Εκδόσεις Πόλις.

5. "Max Hoelz ...στην κόκκινη σημαία, η επανάσταση στην Γερμανία, 1918 - 1921". Εκδόσεις Δαίμων του Τυπογραφείου.

6. Πεντρο Ντε Παζ, "Ο άνθρωπος που σκότωσε τον Ντουρούτι". Εκδόσεις Δαίμων του Τυπογραφείου.

7. Max Nettlau, "Ιστορία της Αναρχίας". Εκδόσεις Διεθνής Βιβλιοθήκη.

Εντυπώσεις οσονούπω..., Προτάσεις, συμβουλές και παραινέσεις, κάτι παραπάνω από ευπρόσδεκτες. :s_smile
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#8066 Μιας και ανέφερες τον Stefan Zweig, πολύ καλό -αν δεν το έχεις διαβάσει-είναι το "Σκακιστική νουβέλα".
Image Το αγαπημένο μου βιβλιαράκι. :inlove:
--
Ας προτείνω ένα φιλαράκο του Τσβάιχ(αριστερά), τον Γιόζεφ Ροτ (δεξιά)
Image και το βιβλίο του "Ιώβ - Η ιστορία ενός απλού ανθρώπου"
Image
τίγκα στην τραγικότητα και τη μαυρίλα των βασάνων της ζωής και του κλονισμού της πίστης ενός ανρθώπου, αξίζει το ταξίδι του. :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By vasilis 1200101
#8091 Σκακιστική νουβέλα! Πολύ ωραίο βιβλίο, σαφώς και το έχω διαβάσει! Γενικότερα με τον ΑΓΡΑ έχουμε θέμα. :inlove:
Ωστόσο αυτόν τον Ροθ, αν και τον έχω δει, ποτέ δεν έφτασα να πιάσω κάποιο βιβλίο του στα χέρια μου, αλλά θα τον συμπεριλάβω οπωσδήποτε στην επόμενη αγορά για να μεταφέρω εντυπώσεις... Θενκς Red Garland.

Ανασκόπηση των ανωτέρω,

1. Μax Nettlau, Ιστορία της Αναρχίας, δεν έχω πολλά να πω τρέχει παράλληλα με τα υπόλοιπα και ουσιαστικά πρόκειται για ανασκόπηση του Αναρχισμού, σε παγκόσμιο επίπεδο στα τέλη του 19ου αρχές 20ου αιώνα. Σε γενικές γραμμές κατατοπιστικό, ως προς τα γεγονότα και ρεύματα της εποχής.

2. Η "βιογραφία" του Max Hoelz, είναι περισσότερο μια "επιδερμική" προσέγγιση της ζωής ενός επαναστάτη που έζησε τον γερμανικό "εμφύλιο" στο τέλος του Α' Π.Π., παρά μια σημαντικά ιστορική καταγραφή των γεγονότων. Συγκινητική ιστορία, από κάθε άποψη. Δεν μου άρεσε η απόδοση του κειμένου, λαθάκια και παραλείψεις που συχνά με εκνευρίζουν. Σαφώς προπαγανδιστικό, υπέρ του κομμουνισμού.

3. Ο Τσβάιχ έφυγε δανεικός σε μια φίλη και θα αργήσει λίγο.

4. Έρεβος,
Αγαπώ τον Λεονίντ Αντρέγιεφ!! Αμφιλεγόμενος, όσο πρέπει λυρικός, με πυκνό και μεστό λόγο θίγει θέματα χωρίς επιτηδευμένα να τα αγγίζει. Τολμώ να πω, πως θυμίζει τον μεγάλο Ίνγκμαρ Μπέργκμαν, του κινηματογράφου.
Η ιστορία απλή, στα χρόνια της τσαρικής Ρωσίας, ένας νεαρός ιδεαλιστής επαναστάτης, νιώθοντας τον κλοιό των χαφιέδων και της αστυνομίας να σφίγγει γύρω του, βρίσκει καταφύγιο σε ένα πορνείο…
Ουσιαστικά ο Αντρέγιεφ αντλεί την υπόθεση του από μια πραγματική ιστορία, όπως του την μετέφερε ο Ρουτενμπεργκ στην γνωριμία τους στο Κάπρι το 1907. Το βιβλίο κατακρίθηκε από τους κριτικούς της εποχής, όσο και από τους Τολστόι και Γκόργκυ, ωστόσο έμελλε να αποκατασταθεί στα μάτια των αναγνωστών ως τυπικό δείγμα αντρεγιεφικής γραφής.

5. San Isidro Futbol,
90 σελίδες κωμωδίας και σπαρταριστού γέλιου. Ο Cacucci μπλέκει με μαεστρία μια υπόθεση κοκαίνης με ένα ξεχασμένο χωριό στα βάθη του Μεξικού, στο οποίο οι κάτοικοι προσπαθούν να καταστήσουν σημαντική την προσπάθεια της άσημης ποδοσφαιρικής τους ομάδας να αποκτήσει την δόξα που της αναλογεί στο τοπικό πρωτάθλημα με αντιπάλους τα ράντσα των γαιοκτημόνων της περιοχής. Μέχρι την στιγμή που καταφθάνουν μαύρα οχήματα στο χωριό και η ηρεμία αντικαθίσταται από το χάος...
Ανεπιφύλακτα, 2 ωρίτσες ευχάριστου διαβάσματος!!

6. Σαν Εσενόζ, μόλις τον έπιασα... Κάθε συμβουλή επίσης δεκτή. :s_smile