Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By gto250swb
#24677
egobrain έγραψε:Εικόνα

:metalo: :lol: :lol:


Kαλα κρασια stoya, αρχισε απο αυτο καλυτερα :lol:
Εικόνα

Εχω διαβασει δυο μονο απο τα δεκαδες βιβλια του, το parallax view και το violence, αν σου αρεσει ο lacan και δεν εχεις αλλεργια στη γλωσσολογια βουρ... :lol:

In other news, διαβασα το if on a winters night a traveller του ιταλο καλβινο, (το ειχα αφησει μισο και το τελειωσα)
Ενα εχω να πω στον κ. Καλβινο (ελαφρυ το χωμα που τον σκεπαζει)

Εικόνα

αι γαμησου.

Επισης διαβαζω το the day the leader was killed του Naguib Mahfouz (o leader ειναι και καλα ο Ανγουαρ αλ Σαντατ )
so far so good ειναι και μικρο.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#24713
gto250swb έγραψε:Εχω διαβασει δυο μονο απο τα δεκαδες βιβλια του, το parallax view και το violence, αν σου αρεσει ο lacan και δεν εχεις αλλεργια στη γλωσσολογια βουρ... :lol:


απο κατι διαγωνιες βολτες στα κειμενα του, εμεινα πεισμενος για το ποσο προσιτος ειναι :P

το pervert's guide του '12 ειδα τις προαλλες.. ενδιαφερον
Άβαταρ μέλους
By Serf
#26158 Στο παρόν ασχολούμαστε μόνο με λογοτεχνικά/ιστορικά/κτλ βιβλία; Ή μπορούμε να ρωτήσουμε και για πιο τεχνικά;

Για τα πρώτα βήματα κάποιου στον προγραμματισμό σε C ποιο βιβλίο συνιστούν οι ειδικοί; Εν έτει 1998-99 στο πανεπιστήμιο χρησιμοποιούσαμε τη 2η έκδοση του http://en.wikipedia.org/wiki/The_C_Programming_Language. Έχουν αλλάξει τα πράγματα;


Υ.Γ.: Αν οι mods θεωρείτε ότι ταιριάζει σε κάποιο άλλο θέμα, feel free to move it...
Άβαταρ μέλους
By Chris
#37597 Εικόνα

Πριν λίγο καιρό τέλειωσα και το 40ο του discworld, έχω αγοράσει μερικά από τα "βοηθητικά", science, cookbook κλπ αλλά δεν με τραβάνε τόσο όσο τα μυθιστορήματα.

Γενικά όλα μου φαίνονται λίγο πιο κενά, πιο άχρωμα :tomato: ξέροντας ότι δεν υπάρχουν άπειρα βιβλία για τον Δισκόκοσμο που περιμένουν να τα διαβάσω, όπως συνέβαινε πχ όταν ήμουν στο 10ο.

Η μόνη λύση είναι να κάνω 1-2 χρόνια υπομονή και να τα ξαναπιάσω :lol:
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#37611
Serf έγραψε:Στο παρόν ασχολούμαστε μόνο με λογοτεχνικά/ιστορικά/κτλ βιβλία; Ή μπορούμε να ρωτήσουμε και για πιο τεχνικά;

Για τα πρώτα βήματα κάποιου στον προγραμματισμό σε C ποιο βιβλίο συνιστούν οι ειδικοί; Εν έτει 1998-99 στο πανεπιστήμιο χρησιμοποιούσαμε τη 2η έκδοση του http://en.wikipedia.org/wiki/The_C_Programming_Language. Έχουν αλλάξει τα πράγματα;


Υ.Γ.: Αν οι mods θεωρείτε ότι ταιριάζει σε κάποιο άλλο θέμα, feel free to move it...

C καθαρά ή C++ ?

Για πρώτα βήματα σε C, σαφώς είναι ΟΚ. Έχουν αλλάξει τα πράγματα και στη C (C99, C11) αλλά ας πούμε "στα βασικά" δεν έχουν αλλάξει και τόσο.
Για C++ έχουν αλλάξει πολύ και τα βιβλία του 98 δεν επαρκούν. Καλό θα ήταν ένα βιβλίο updated για C++11.


edit νταξ, ενα μήνα μετά μάλλον θα την έχεις βρει την άκρη σου ήδη βέβαια :lol:
Άβαταρ μέλους
By Serf
#37619 Καλοδεχούμενη η απάντηση ακόμα και τώρα γιατί επιβεβαιώνει την επιλογή του εν λόγω βιβλίου :oops:

Μου έχει ζητηθεί από συγγενή να βοηθήσω τα παιδιά του με μια εισαγωγή στον προγραμματισμό με χρήση της C. Οπότε οι βασικές αρχές ενδιαφέρουν κι όχι πιο "προχωρημένες" δυνατότητες. Σε κάθε περίπτωση, αν αποφασίσουν να εμβαθύνουν περισσότερο, δε θα μπορώ να τα βοηθήσω λόγω γνώσεων δεκαπενταετίας κι όχι λόγω βιβλίου :s_smile
Τελευταία επεξεργασία από Serf και 13 Νοέμ 2014, 13:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#37620 Για τους φίλους και οπαδούς του HGttG, πάρτε και το 6ο βιβλίο της τριλογίας :lol:

"And another thing...."

Όχι προφανώς στο ίδιο επίπεδο με τα "αυθεντικά", αλλά είναι καλή προσθήκη (και κλείσιμο ?) στη
σειρά.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#37626
Serf έγραψε:Καλοδεχούμενη η απάντηση ακόμα και τώρα γιατί επιβεβαιώνει την επιλογή του εν λόγω βιβλίου :oops:

Μου έχει ζητηθεί από συγγενή να βοηθήσω τα παιδιά του με μια εισαγωγή στον προγραμματισμό με χρήση της C. Οπότε οι βασικές αρχές ενδιαφέρουν κι όχι πιο "προχωρημένες" δυνατότητες. Σε κάθε περίπτωση, αν αποφασίσουν να εμβαθύνουν περισσότερο, δε θα μπορώ να τα βοηθήσω λόγω γνώσεων δεκαπενταετίας κι όχι λόγω βιβλίου :s_smile


Ναι για κάτι τέτοιο είναι σταθερή αξία :thumbsup: Άλλωστε τα πραγματικά βασικά δεν νομίζω ότι γίνεται να αλλάξουν ποτέ (δεν θα είναι C δλδ αν αλλάξουν).

Γενικά μιλώντας πάντως, αν και μέχρι πρότινος κι εγώ μάλλον με C θα έλεγα να ξεκινήσει κανείς, τελευταία νομίζω αναθεωρώ :hmmm:
Κάτι τέτοιο ίσως να ήταν καλύτερο -πλέον- από C : Programming -- Principles and Practice Using C++ [table of contents (pdf)]

Ακόμα και για procedural programming, η C++ έχει πλέον πολλά στοιχεία που με τη C σπάνε λίγο @@ , και για να γίνουν δεν αποτελούν γνώση αρχάριου. Ούτε καν μετρίου.
Και σίγουρα προετοιμάζει καλύτερα για το τι βρίσκεται πλέον εκεί έξω. Από java μέχρι lua. Παράλληλα διατηρεί όλα αυτά που που κάνουν τη C τη μοναδική γλώσσα που μπορείς πραγματικά να μάθεις και να καταλάβεις τι ακριβώς συμβαίνει (απαραίτητο κατ' εμέ).

Βάλε μέσα ότι και από τότε (98) έχουν αλλάξει αρκετά και στο γενικότερο προγραμματιστικό στυλ (ασχέτως γλώσσας).
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#37629
Serf έγραψε:Καλοδεχούμενη η απάντηση ακόμα και τώρα γιατί επιβεβαιώνει την επιλογή του εν λόγω βιβλίου :oops:

Μου έχει ζητηθεί από συγγενή να βοηθήσω τα παιδιά του με μια εισαγωγή στον προγραμματισμό με χρήση της C. Οπότε οι βασικές αρχές ενδιαφέρουν κι όχι πιο "προχωρημένες" δυνατότητες. Σε κάθε περίπτωση, αν αποφασίσουν να εμβαθύνουν περισσότερο, δε θα μπορώ να τα βοηθήσω λόγω γνώσεων δεκαπενταετίας κι όχι λόγω βιβλίου :s_smile


"ANSI C" του 1980-κάτι :) ...το κάναμε στο ΕΜΠ για τις "βασικές αρχές", όπως λες...αν σε ενδιαφέρει, να κοιτάξω στην αποθήκη το απόγευμα...έχω βέβαια καμιά δεκαριά βιβλία για C/C++, κάτι θα βρω που να σου κάνει....
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#37799 Τελειωσα την Αψιδα του Θριαμβου του Ρεμαρκ.
Ο,τι και να γραψω ειναι λιγο, παει πολυς καιρος που με αγγιξε ετσι ενα μυθιστορημα. Οι περιγραφες του εινι μοναδικες, οπως και το πως αποδιδει την προπολεμικη εποχη, ακριβως πριν ξεσπασει ο δευτερος παγκοσμιος.
Νομιζω ειναι καλυτερο κι απ το ουδεν νεωτερο :oops:
Άβαταρ μέλους
By GTI_
#37803 Αντί να διαβάσεις κανένα βιβλίο της προκοπής, να ξεστραβωθείς για την εποχή λίγο πριν ξεσπάσει ο τρίτος παγκόσμιος πόλεμος, χάνεις τον χρόνο μας με άρλεκιν.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#37808 Thanks, αλλά το βιβλίο το έχω από τα φοιτητικά χρόνια. Απλά ήθελα να επιβεβαιώσω κατά πόσο παραμένει κατάλληλο για τα πρώτα βήματα κάποιου.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#37912 Εμένα κάθε άλλο παρά κατάλληλο μου φαίνεται το συγκεκριμένο, αλλά θα πέσουν κάποιοι να με φάνε.
Αυτό θα έπρεπε να είναι το βιβλίο αναφοράς συμφωνώ, αλλά για τα πρώτα βήματα, καλύτερο είναι ένα της σειράς "For Dummies".
Βέβαια, εγώ ίσως είμαι πιο χαζός, και λιγότερο πιουρίστας, οπότε μην μου δίνετε σημασία!
Επίσης, για τις λίγες γλώσσες που ξέρω, 1-2 βιβλία είχα κι αυτά σπάνια τα άνοιγα μετά από λίγο καιρό...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#37917
rx8_drifter έγραψε:Τελειωσα την Αψιδα του Θριαμβου του Ρεμαρκ.
Ο,τι και να γραψω ειναι λιγο, παει πολυς καιρος που με αγγιξε ετσι ενα μυθιστορημα. Οι περιγραφες του εινι μοναδικες, οπως και το πως αποδιδει την προπολεμικη εποχη, ακριβως πριν ξεσπασει ο δευτερος παγκοσμιος.
Νομιζω ειναι καλυτερο κι απ το ουδεν νεωτερο :oops:


Remarque για εμάς τους petrolheads = " Ο παράδεισος δεν έχει ευνοουμένους"
http://www.nytimes.com/learning/general ... /0622.html
Άβαταρ μέλους
By koutsan
#37966
rx8_drifter έγραψε:Τελειωσα την Αψιδα του Θριαμβου του Ρεμαρκ.
Ο,τι και να γραψω ειναι λιγο, παει πολυς καιρος που με αγγιξε ετσι ενα μυθιστορημα. Οι περιγραφες του εινι μοναδικες, οπως και το πως αποδιδει την προπολεμικη εποχη, ακριβως πριν ξεσπασει ο δευτερος παγκοσμιος.
Νομιζω ειναι καλυτερο κι απ το ουδεν νεωτερο :oops:


:thumbsup:

http://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic. ... 53#p871353