Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#418328
EDDIE_147 έγραψε:Όλα.

Κάποια ξεχωρίζουν αλλά δεν υπάρχει κάτι σάπιο.
Επίσης θα δεις ότι αλλάζει και η γραφή του όσο περνάνε τα χρόνια.
Η νυχτερίδα αν δεν κάνω λάθος γράφτηκε 20 χρόνια πριν.

Να ξαναπούμε τη γνωστή |λογοκρισία|: δυστυχώς πρέπει να τα διαβάσεις με τη σειρά... :vava:
Ευχαριστώ. Ναι το 1997 γράφτηκε και είναι το πρώτο του βιβλίο, μέχρι τότε ασχολούνταν με τα χρηματοοικονομικά. Θα τα πάρω σιγά σιγά γιατί έχω πάνω από 60-70 αδιαβαστα , ειδικά μετά το σκηνικό με τα βιβλία για 1€ που έκαναν τα public τις προάλλες

< >
Άβαταρ μέλους
By elvet
#418330 Τώρα διαβάζω ένα βιλίο προσφορά εκλεκτού συμφορουμίτη.
Πολύ καλή παρουσίαση, σε άπταιστη καθαρεύουσα, ενός παραγνωρισμένου γεγονότος με δυσανάλογα σοβαρή επίδραση στην ιστορία
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#419800 Παιδια ενα reminder..

Αυτη ειναι η σειρα διαβασματος?


1997 - Η Νυχτερίδα
1998 - Οι Κατσαρίδες
2000 - Ο Κοκκινολαίμης
2002 - Νέμεσις
2003 - Το Αστέρι του Διαβόλου
2005 - Ο Λυτρωτής
2007 - Ο Χιονάνθρωπος
2009 - Η Λεοπάρδαλη
2011 - Ο Φαντομάς
2013 - Η Αστυνομία
2017 - Η Δίψα
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#419837 Ναι.

Και ανεξάρτητα (χωρίς Χόλε) το Κυνηγοί κεφαλών, ο Γιος και το Αίμα στο χιόνι (1&2)
Άβαταρ μέλους
By St.Devote
#420024 Πως να προτείνεις ένα μυθιστόρημα που αποτυπώνεται σε 3 βιβλία ;

Εικόνα

Εγώ μόλις τελειώνω το 2ο με ( για 1η φορά στην ζωή μου ) καταιγιστικούς ρυθμούς .

Ρωτήστε και κάποιον άλλον ...
Άβαταρ μέλους
By mirage
#424594
St.Devote έγραψε:Πως να προτείνεις ένα μυθιστόρημα που αποτυπώνεται σε 3 βιβλία ;

Εικόνα

Εγώ μόλις τελειώνω το 2ο με ( για 1η φορά στην ζωή μου ) καταιγιστικούς ρυθμούς .

Ρωτήστε και κάποιον άλλον ...
Γενικα τα βιβλια του ειναι πολυ ωραια.

< >
Άβαταρ μέλους
By g8777
#424649



:x :x :x :x





:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Η Ροσαλίνα ανατρίχιασε σύγκορμη στο άγγιγμά του και χαμογέλασε αχνά. Ξαφνικά μπροστά του είχε χάσει όλη εκείνη την υπεροχή και κυριαρχία που ένοιωθε ως τότε σαν απόλυτη κυρά του εαυτού της.
«Κι εγω εύχομαι να φανώ αντάξια σου…» του είπε προσπαθώντας να μη δείξει την ταραχή της. Εκείνος σαν να πήρε κουράγιο από τα λόγια της άπλωσε τα χέρια του και κατεβάζοντας την γούνινη κουκούλα της βελούδινης πράσινης κάπας της την κοίταξε στα μάτια
«Δεν μπορώ να σου προσφέρω τα πλούτη και τις ανέσεις του πατέρα σου όμως θα προσπαθήσω να σε κάνω ευτυχισμένη και το εννοώ». Μετά έσκυψε και την φίλησε.
Η Ροσαλίνα μαρμάρωσε. Ως εκείνη την στιγμή πέρα από τον πατέρα της που τη φιλούσε στο μέτωπο, κανείς άνδρας δεν είχε φέρει τόσο κοντά το πρόσωπό του, πολύ περισσότερο να γευτεί τα χείλη της. Έμεινε ακίνητη καθώς ένοιωσε την σκληράδα των νεοβγαλμένων γενιών του να τρίβονται στο βελούδινο πρόσωπό της και μετά τα χείλη του να γεύονται τα δικά της. Η ανάσα της κόπηκε μα δεν κουνήθηκε από την θέση της. Τα ανοιχτά της μάτια κοίταξαν τα δικά του που ήταν κλειστά και ασυνείδητα έκλεισε και τα δικά της. Τα γένια του δεν ήταν πια τόσο σκληρά και η καρδιά της άρχισε να χτυπά άτακτα καθώς αισθάνθηκε την γεύση του στο στόμα της να ρίχνει στα σωθικά της μια γλυκιά ηδονή που άρχισε να τρέχει σαν τρελή μέχρι τις άκρες των μακριών μαλλιών της και που παρόμοια δεν είχε νοιώσει ποτέ. Ως τότε πίστευε πως η απόλυτη ηδονή βρισκόταν πάνω στην πλάτη του αλόγου της καθώς εκείνο κάλπαζε ξέφρενα στο πυκνό δάσος. Ο Μαξιμιλιανός σταμάτησε, άνοιξε τα μάτια του και την κοίταξε χωρίς να μιλήσει. Το ίδιο έκανε κι εκείνη. Εξ άλλου τι να πει, είχε χάσει τη λαλιά της. Εκείνος έσκυψε και την ξαναφίλησε με περισσότερο πάθος


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#424677 g όποτε θες στο δανείζω :metalo: , ο juniorgt και ο Stefan το έχουν ήδη με υπογραφή Θ(ε)ωμά :metalo:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#428165 Εικόνα

τα αναγνώσματα που τσίμπησα για να περάσει ο χρόνος στο Cadiz. Η ιστορία είναι δανεικό απ τη μάνα μου, και τα υπόλοιπα τα τσίμπησα απ το αεροδρόμιο, μιας και λόγω τρεχαμάτων δεν κατάφερα φέτο να πάω σε βιβλιοπωλείο στην αθήνα :vava:

Τα μικρούλια τα τελειωσα στο αεροπλάνο (bits and pieces απ το υλικό του σοπενάουερ το εχω βρει εδώ κι εκεί, αλλά είχε αρκετούτσικο ενδιαφέρον, όχι όμως να μας πει κάτι που δεν ξέραμε), η ιστορια του Σώμερσετ είχε ωραίο τέλος. Δεν είχα ξαναδιαβάσει κάποιο έργο του

τον κούντερα ούτε παραγγελιά να τον είχα με τα τεκταινόμενα :lol: Αυτές οι ερωτικές ιστορίες πάντως, μάλλον ειναι πιο ωραίο να διαβάζονται οταν εισαι πιο πιτσιρικάς. Ένα απόσπασμά του όμως ήταν λες και φωτογράφισε τη σκέψη μου για ενα θέμα που με βασανιζει εδώ και καιρό
Άβαταρ μέλους
By otso
#448572 3 παραγκες βιβλιων φετος στο παζαρι . Την τιμητικη τους φετος ειχαν οι εκδοσεις λιβανη . Βιβλια με 3 η 5 ευρω .Πολες οι ελεεινηδες νεοι συγγραφεις .Βεβαια με ενα πεντακοσαρικο παραγγελνεις απο το νετ να σου γραψουν οτι θες και η εκδοση παει κανα 2000 νομιζω .
Βεβαια αυτο που μου εκανε εντυπωση και γι αυτο γραφω ηταν ενα τεραστιο βιβλιο 50χ50 εκατοστά περιπου και καμμια 500αρια σελιδες ιλουστρασιον με τιτλο cabriole , εκδοση της καθημερινης (φανταζομαι θα το εδινε δωρο ) εκπληκτικες φωτο και ολη η ιστορια του cabriole αυτοκινητου με 5 ευρω .
Θα το επαιρνα αλλα που στο διαολο να το βαλω σαυτο το μεγεθος . Παιζει βεβαια να μου το εχουν παρει και κρυφα για δωρο τα χριστουγεννα τα παιδια επειδη ειδαν οτι μου αρεσε.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#448573
otso έγραψε:3 παραγκες βιβλιων φετος στο παζαρι . Την τιμητικη τους φετος ειχαν οι εκδοσεις λιβανη . Βιβλια με 3 η 5 ευρω .Πολες οι ελεεινηδες νεοι συγγραφεις .Βεβαια με ενα πεντακοσαρικο παραγγελνεις απο το νετ να σου γραψουν οτι θες και η εκδοση παει κανα 2000 νομιζω .
Βεβαια αυτο που μου εκανε εντυπωση και γι αυτο γραφω ηταν ενα τεραστιο βιβλιο 50χ50 εκατοστά περιπου και καμμια 500αρια σελιδες ιλουστρασιον με τιτλο cabriole , εκδοση της καθημερινης (φανταζομαι θα το εδινε δωρο ) εκπληκτικες φωτο και ολη η ιστορια του cabriole αυτοκινητου με 5 ευρω .
Θα το επαιρνα αλλα που στο διαολο να το βαλω σαυτο το μεγεθος . Παιζει βεβαια να μου το εχουν παρει και κρυφα για δωρο τα χριστουγεννα τα παιδια επειδη ειδαν οτι μου αρεσε.

Επειδή το έχω, (βέβαια εγώ το είχα πληρώσει 15 ή 25 ευρώ σε ένα bazaar βιβλίου στην Κάνιγγος τα πρώτα χρόνια της κρίσης) ελπίζω να σου το πήραν τα παιδιά σου γιατί είναι πολύ ωραία έκδοση και ουσιαστικά έχει όλη την ιστορία του αυτοκινήτου, αν σκεφτείς ότι τα πρώτα αυτοκίνητα ήταν κυρίως ανοιχτά
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#448671 +15, όσα τα ευρώ που είχα δώσει, μαζί με τα κουπόνια τότε της Καθημερινής.