Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#38555 2007 :yikes: :lol:

Εμένα με άγγιξε περισσότερο το πως εκτυλίχθηκε η σχέση του με την Ζοάν ... Bασικά διάβαζα το τελευταίο κεφάλαιο σε ένα εστιατόριο και εφυγα να το τελειώσω στο ξενοδοχείο γιατί με πήραν τα ζουμια :oops:

To βιβλίο δυσκολεύτηκα να το βρώ, και τελικά κατέληξα να παραγγείλω στο amazon για 1$ απο εκποίηση πανεπιστημιακής βιβλιοθήκης στην Αμερική :lol:
Εικόνα

Όσο για το calvados, δύο απ τους εντονότερους διάλογους του βιβλίου, imo
Εικόνα

Image

:)
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#38940
mousatos έγραψε:
rx8_drifter έγραψε:Τελειωσα την Αψιδα του Θριαμβου του Ρεμαρκ.
Ο,τι και να γραψω ειναι λιγο, παει πολυς καιρος που με αγγιξε ετσι ενα μυθιστορημα. Οι περιγραφες του εινι μοναδικες, οπως και το πως αποδιδει την προπολεμικη εποχη, ακριβως πριν ξεσπασει ο δευτερος παγκοσμιος.
Νομιζω ειναι καλυτερο κι απ το ουδεν νεωτερο :oops:


Remarque για εμάς τους petrolheads = " Ο παράδεισος δεν έχει ευνοουμένους"
http://www.nytimes.com/learning/general ... /0622.html



Τώρα είδα το ποστ σου, το άρθρο είναι πολύ ενδιαφέρον :)

επισημαίνω

The profits from "All Quiet on the Western Front" were enormous. Mr. Remarque spent much of them on art, and he accumulated an impressive collection of paintings by Van Gogh, Cezanne, Renoir and Degas.

Στο βιβλίο υπάρχει μια πολύ εντονη σκηνή όπου εμφανίζεται ένας τυπάς που είχε στην κατοχή του έργα των συγκεκριμένων και τα πουλούσε για να ζήσει.

When he was in Hollywood he was the constant companion for several years of Marlene Dietrich, who was said to have been the model for the actress heroine in "Arch of Triumph."

Τα βιβλία του είναι πολύ βιωματικά, κι αυτό δείχνει μάλλον και τί τύπος ήταν :oops:

μουσάτε, το βιβλίο που προτείνεις μάλλον θα είναι το επόμενο :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#43892 Φαίνεται πολύ ενδιαφέρον βιβλίο

http://www.koutipandoras.gr/article/127 ... is-afrikis

ΕΒΕΝΟΣ, ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΗΣ ΑΦΡΙΚΗΣ
Ο Ρίσαρντ Καπισίνσκι, ο πρώτος πολωνός ξένος ανταποκριτής, έφτασε στην Αφρική το 1957, ακριβώς με το τέλος της αποικιοκρατίας. Το βιβλίο αυτό συνοψίζει τις εμπειρίες του -"μια καταγραφή ενός γάμου που διήρκεσε 40 ολόκληρα χρόνια" όπως χαρακτηριστικά αναφέρει- σε αυτή την ήπειρο που αποτέλεσε την κεντρική εμμονή της περίφημης καριέρας του. Είναι μια περιγραφή των γεγονότων και των προσωπικών του εμπειριών από τα πρώτα χρόνια της ανεξαρτησίας των αφρικανικών εθνών μέχρι τις αιματηρές διαμάχες που έλαβαν χώρα εκεί.
Καταμετρά τις τεράστιες κοινωνικές και πολιτικές αλλαγές που έγιναν σε χώρες όπως η Νιγηρία, η Λιβερία, η Ρουάντα και η Αγκόλα μέσα από τη ματιά του απλού αφρικανού πολίτη της κάθε χώρας. Μας προσφέρει ένα σπάνιο πορτρέτο της Αφρικής σε μια εποχή που σημαδεύτηκε από δύο σημαντικές αλλαγές: το ξέσπασμα της μάστιγας του AIDS και την οριστική αποχώρηση των λευκών αποικιοκρατών.


Εχει διαβάσει κανείς κάποιο άλλο δικό του? Όχι τπτ άλλο, τον επαινεί κι ο Μαρκεζ :lol:
Άβαταρ μέλους
By Silberpfeil
#44115 Μήπως κανείς έχει διαβάσει ή ακούσει κάτι για το Wolf Hall.
Κάπου είδα ότι θα κάνει μία σειρά το BBC η οποία θα στηρίζεται στο συγκεκριμένο βιβλίο.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#44260 Παιδια συγγνωμη που το ξαναζηταω αλλα σας ειναι ευκολο να μου πειτε την σωστη σειρα για τα βιβλια του Jo Nesbo?
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#45957 ευκολοδιαβαστο, ευπαρουσιαστο, χρησιμο & πληρες ενημερωτικο βιβλιαρακι για την ακροδεξια
με κειμενα του Κωστη Παπαϊωαννου και σκιτσα Δερβενιωτη κ.α.

νομιζω πως ειναι εξαιρετικο μοιρασμα προς/για τους νεαρους :)

Ας μιλήσουμε καθαρά για την Ακροδεξιά
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Chris
#47630 Εικόνα

Κι εκεί που απολάμβανα το βιβλίο μου, συναντάω αυτό! Δεν είναι κόλπο της συγγραφέως, έχουν δέσει 40 σελίδες από ένα άσχετο βιβλίο, άντε τώρα να περιμένω καμιά δεκαριά+ μέρες να μου στείλουν άλλο
Άβαταρ μέλους
By elvet
#47694 Ο εκατοντάχρονος που πήδηξε από το παράθυρο και εξαφανίστηκε!

Από τα πιο απολαυστικά βιβλία που διάβασα.
http://www.public.gr/product/books/greek-books/literature/translated-literature/o-ekatontahronos-poy-pidikse-apo-to-parathyro-kai-eksafanistike/prod5002271pp/?gclid=CN6r1d2wrsICFUvJtAodDAQAZQ
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#50791 Μετά από ολιγόμηνο διάστημα, επέστρεψα στη Νεσμπιάδα.

Εικόνα

Οι πρώτες 50 σελίδες επιβεβαιώνουν τη σημασία του να έχεις πιάσει τα βιβλία με τη σειρά.
Πχ αν διαβάσει κάποιος το συγκεκριμένο και μετά πιάσει το αμέσως προηγούμενο (Nemesis) θα θέλει να το πετάξει στο τζάκι.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#50797 Ε ρε λουστη!!! Οποτε πρεπει να τα αγορασουμε ολα..Εγω μονο τον χιονανθωπα διαβασα..1ή2 μου λειπουν
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#50804 Εγώ ξεκίνησα από το λυτρωτή αλλά μετά τα έπιασα από την αρχή.

Θα πρότεινα Αγγλικά όπου είναι όλοι οι τίτλοι διαθέσιμοι, αλλά βλέπω ότι έχουν ενεργοποιηθεί εδώ στην Ελλάδα και τους βγάζουν όλους σταδιακά.

Hint: είναι τελείως άκυρο και ξενέρωτο να σου παρουσιάζει σε μισό βιβλίο ένα κακοποιό ονόματι "Τσίχλας"* και εσύ να γνωρίζεις από το προηγούμενο που έχεις διαβάσει ποιος είναι ο τσίχλας, σε ποιο στάδιο τον ανακάλυψαν, αν ζει ή αν πέθανε κλπ.

*τυχαίο παράδειγμα
Άβαταρ μέλους
By nass
#51422 Μόλις τελείωσα, μετά από μήνες (λόγω άλλων τρεχαμάτων) το 1000 σελίδων Η Καρδερίνα
Πραγματικά συναρπαστικό, σχεδόν αριστουργηματικό, σίγουρα το καλύτερο που διάβασα φέτος (και είναι κάμποσα...). Εξαιρετική γλώσσα (ίσως στο πρωτότυπο να ήταν ακόμα καλύτερο), πυκνότατο, με έναν κεντρικό χαρακτήρα ανερμάτιστο, όλο αντιφάσεις αλλά ταυτίζεσαι μαζί του και όλα να περιστρέφονται γύρω από ένα άγνωστο (για μένα τουλάχιστον) αριστούργημα ζωγραφικής μεγέθους λίγο μεγαλύτερο από Α4...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#51429
nass έγραψε:Μόλις τελείωσα, μετά από μήνες (λόγω άλλων τρεχαμάτων) το 1000 σελίδων Η Καρδερίνα
Πραγματικά συναρπαστικό, σχεδόν αριστουργηματικό, σίγουρα το καλύτερο που διάβασα φέτος (και είναι κάμποσα...). Εξαιρετική γλώσσα (ίσως στο πρωτότυπο να ήταν ακόμα καλύτερο), πυκνότατο, με έναν κεντρικό χαρακτήρα ανερμάτιστο, όλο αντιφάσεις αλλά ταυτίζεσαι μαζί του και όλα να περιστρέφονται γύρω από ένα άγνωστο (για μένα τουλάχιστον) αριστούργημα ζωγραφικής μεγέθους λίγο μεγαλύτερο από Α4...


Η Donna η Tartt μου χε χαρισει πριν καμια 20αρια (;) χρονια την απολαυστικοτερη αναγνωστικη μου εμπειρια με την Μυστικη Ιστορια. :s_thumbsup
Και την χειροτερη (λογω μεγαλων προσδοκιων) με τον Μικρο Φιλο (kinky). :(

Τωρα με τρωει το χερι μου να το τσιμπησω, αλλα φοβαμαι για κουβα. :lol: