Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#63400 Με τα ποσά το έχετε ξεσκίσει λιγάκι. Ρε stefan, τι 200€/άτομο, που πήγατε, στο Buckingham ? Σε όλα τα "καλά" κτήματα που είχαμε ρωτήσει -προ κρίσης κιόλας- το maximum για καλοκαιρινό γάμο, με τα πάντα όλα από πλευράς φαγητού, DJ, ανοιχτό μπαρ, welcome drinks/apetizers, κλπ κλπ, δεν ξεπέρναγε τα 110-120€ (και μιλάμε όντως για χαβιάρι, σολωμό, ελάφι κλπ). Βάλε βέβαια και το 3χιλιαρο για photo/video, συν τα διάφορα εξτραδάκια (περί το 2χιλιαρο) σε διακοσμήσεις, λαμπάδες, μπομπονιέρες κλπ.

Επίσης έχοντας λάβει προσφορές και από παραλιακά μαγαζιά (θυμίζω, προ κρίσης), δεν ξεπερνούσαμε επ'ουδενί τα 130-140€/άτομο, και πάλι με τα πάντα όλα μέσα.

Τελικά κλείσαμε στο Νυμφών, με μπαρ, DJ, γκομενίτσες στη reception, κομπλέ διακόσμηση, νομίζω στα 75€/άτομο. Λαμβάνοντας μετά απόψεις και γνώμες, σε όλους φάνηκε ολίγον τι υπερπαραγωγή. Προφανώς μόνο το μισό ποσό σε απόδειξη, και τα διάφορα extras μαύρα.

Να πω βέβαια ότι, όπως λένε και οι περισσότεροι εδώ, τελικά μας ήρθε μια-η-άλλη, αφού με τα χρήματα από το λογαριασμό (πολύ βολικό για αρκετούς, αν το σκεφτείτε, "δεν ξέρω τι να πάρω", "καλά, ρίξε ένα 200αρι στο λογαριασμό και καθάρισες") και τη λίστα γάμου σε 1-2 μαγαζιά (Notos ftw btw), σχεδόν μας ήρθε τζάμπα το όλο τζέρτζελο, και πήραμε κάποια έπιπλα και συσκευές που χρειαζόμασταν.

Προφανώς δεν παντρευτήκαμε γι'αυτό το λόγο, άρα μην περιμένετε οι singles να πειστείτε από αυτό....
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#63420 Εμείς δεν ξοδέψαμε παραπάνω από 35 ευρώ το άτομο, και νομίζω πως το κτήμα που κλείσαμε ήταν τρελό value for money. Η αρχική προσφορά ήταν της τάξης των 30 ευρώ, αλλά επειδή προσθέσαμε δικά μας κρέατα για να κάνουμε πιλάφι + την αμοιβή των μουσικών που έπαιξαν, μας πήγε γύρω στα 35 σύνολο.

Οι γονεϊκές παρεμβάσεις ήταν ελαχιστες(και σε θέματα εντελώς δευτερευοντα, όποτε δε μας ένοιαζε) και μπορέσαμε να το κάνουμε με τον τροπο που θέλαμε, όπως μας ευχαριστούσε.

Εαν τέλει περάσαμε ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ και τωρα που έχουν περάσει δυο χρόνια πολλές φορές λέμε με το έτερον ήμισυ τι καλά που θα ήταν να το ξανακαναμε. :p

Οικονομικά, βγήκαμε σαφώς στο "+", χωρίς όμως φυσικά να ήταν αυτο αυτοσκοπός. Κάναμε τον προγραμματισμό μας, υπολογίσαμε τον προϋπολογισμό από το ταμείο μας και από εκεί και πέρα ο,τι ερχόταν, καλοδεχούμενο.
Άβαταρ μέλους
ByF&G
#64093 Εγώ αυτό που ήθελα ήταν να πάρω τη γυναίκα μου τις οικογένειές μας και 20 καλούς μας φίλους και να κάνουμε γάμο τραπέζι κτλ σε ένα ξωκλησί κάπου όμορφα χωρίς πολλά έξοδα και σου'πα μού'πες . Πως να το κάνω αυτό όμως όταν μόλις άκουσαν ότι το σκεφτόμουν (ούτε καν το συζήτησα δηλ) έπεσαν άπαντες πάνω μου να μην το αποφασίσω γιατί τι θα έλεγε ο ένας δευτεροτριτοτεταρτοξάδερφος και άλλος θείος που ήρθε απο την Αμερική με dollars?
Oπότε δωσε 500 αρνια ,ορχήστρα με 4 τραγουδιστές κλείσε σάλα του ''Μιλάνου'' με τα απαραίτητα αξεσουάρ με μετρ κλπ βάλε προπέλα στο λαιμό αγόρασε παπούτσια στη νύφη απο τον Χαλαρά με νυφικό απο τον οίκο της Σύλιας και γενικά έστησα μια υπερπαραγωγή γιατί?
Για να πουν στο τέλος αφού έφαγαν όλοι του σκασμού και πήγαν σπίτι και αρχισε το κουτσομπολιό ότι ....έ δεν ήταν και τόσο καλό το αρνάκι και δεν τραγούδησε όλες τις παραγγελιές η τραγουδίστρια και το ουίσκι δεν ήταν chivas ....... :s_crazy .......πλάκα μου κάνετε?
Δεν το ξανάκανα με τίποτε. Α...έδωσα και extra χρήματα στα γκαρσόνια για να είναι και απο πάνω απο τα κεφάλια τους. Φυσικά όλοι με αγάπησαν έτσι ξαφνικά εκείνο το βράδι και πριν αμολήσουν τη χολή τους ήταν όλα τέλεια.
Πληροφοριακά θα σας πω πως το κόστος ενός παρόμοιου γαμου πιο in κατα τα τοπικά γούστα έφτανε χαλαρά μέσω όρο τα 15 χιλιαρικα . Δηλ τα ξεπερνούσε άνετα.
Τώρα να πω ότι είμαι λεφτάς και θέλω να δείξω κάτι .......απλά δεν το νομίζω. Μάλλον κορόιδο ήμουν!! Αγάπησα και πλήρωσα. :tomato:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#64103
EDDIE_147 έγραψε:Φωτογράφιση γάμου είναι ταρίφα ανάμεσα στα 2-2,5Κ.

Για το φαγητό που λες θα λεγα να το ψάξετε επειδή είναι και πολλά τα άτομα.
Υπάρχει βέβαια η περίπτωση ο ενδιαφερόμενος να είναι του δόγματος "Μια φορά παντρεύεται κανείς, έδωσα 90 το κεφάλι και το φχαριστήθηκα", οπότε πάω πάσο.

Με περίπου 50€ το άτομο (δεν θυμάμαι ακριβώς) και νορμάλ επίπεδο καλεσμένων (καμιά 250αριά άτομα) στο παρακάτω είχαμε φάει και εξυπηρετηθεί εξαιρετικά (open bar, ποτό στην είσοδο, φαί για σκάσιμο, dj κλπ)

http://www.ktimajockey.gr/

Ειλικρινά πάνω από 50€ αξίζει να δώσει κανείς για πιο ιδιαίτερες τοποθεσίες, κανά island, balux κλπ


Ορθή επανάληψη.
Όχι με περίπου 50€ αλλά με περίπου 30€ στο συγκεκριμένο μαγαζί. :vava: :vava:

Σε καιρό κρίσης και με 400 άτομα (επειδή τα άτομα επηρεάζουν πολύ την τελική τιμή) για 50€ θα έρθει να τσιμπουκώσει όλο το τραπέζι του ζευγαριού ο ιδιοκτήτης αυτοπροσώπως.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#64120 Είδα φωτογραφίες και έχω λιώσει μιλάμε! :lol:
Μην παρεξηγηθώ, δεν έχει κάτι το μαγαζί, αλλά κάτι πυροτεχνήματα, κάτι στησίματα, κάτι ζευγάρια, κάτι πόζες, προσφέρονται για πολύ γέλιο!
Άβαταρ μέλους
By Chris
#64125 ΗΦ ότι πιο σούρεαλ έχω συναντήσει σε γάμο, σε κτήμα με μια πλαγιά με γρασίδι στο πλάι των τραπεζιών ξαφνικά σβήνουν τα φώτα, αρχίζουν πυροτεχνήματα αριστερά-δεξιά στην πλαγιά και κατεβαίνει στη μέση η νύφη, με το νυφικό, παίζοντας βιολί που αναπαράγεται από τα μεγάφωνα :omg:

Περιττό να πω πως δεν είχε ιδέα από βιολί :innocent:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#64127 Την είχε δει βασίλισσα των ξωτικών κι έτσι;
Και στην όμορφη (μπουαχαχα) επαρχία παίζουν ωραία πράγματα... Η γυναίκα του ξαδέρφου μου πήγαινε χορεύοντας στην Εκκλησία, και πίσω της έπαιζε live ορχήστρα κλαρίνο!
Λίγο μετά έριξε και μια ωραία γιαννιώτικη βροχούλα και τα έκανε όλα *λογοκρισία*'.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#64131 Δεν είναι στάνταρ η ορχήστρα πίσω από τη νύφη στην επαρχία και σου έκανε εντύπωση? Πάντα έτσι νόμιζα

Περνούσα ένα απόγευμα από ένα εκλησάκι πάνω στη θάλασσα πηγαίνοντας στο εξοχικό μου και είδα κόσμο μαζεμένο έτοιμους για γάμο. Συνεχίζοντας μετά από 200-300μ συναντώ τη νύφη και το γαμπρό να προσπαθούν να ανέβουν σε 2 παλιά ποδήλατα. Φυσικά σταμάτησα στην άκρη και παρακολούθησα, στιγμές απείρου κάλλους να προσπαθεί με το νυφικό να κάνει ποδήλατο μέχρι την εκκλησία :s_rofl

Εμένα πάντως οι περισσότεροι φίλοι μου που έχουν παντρευτεί το έχουν κάνει κάτι μεσημέρια σε δημαρχεία και μετά σπίτι, κρίμα όμως γιατί πολύ το απολαμβάνω το open bar στους γάμους :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By GeorgT
#64135 Νταξ το να πηγαίνουν χορεύοντας στη εκκλησία ειναι κατι που γινοταν πριν γεννηθούμε! Δε συγκρίνεται π.χ με αυτο με το βιολι! Μη κράζουμε παλια έθιμα μονο γιατι μας φαίνονται παράξενα!
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#64138 Παντού και πάντα στην Ελλάδα τη νύφη την πήγαιναν με όργανα στην εκκλησία.

Το πιο σουρεάλ (που δεν έχω δει, αλλά μου το έχει περιγράψει το έτερον ήμισυ) είναι σε ένα κέντρο στον Αγιο Νικόλαο που ενα κομμάτι της πίστας.....ανεβαίνει :P
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#64150 Δεν έχω εμπειρία από πολλούς γάμους, αλλά δεν δίνω συγχώρεση επειδή γινόταν παλαιόθεν!
Είτε καινούριο έθιμο, είτε παλιό, η βλακεία παραμένει.
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#64183 Δεν καταλαβαίνω γιατι να είναι περισσότερο βλακεία η παραδοσιακή μουσική έναντι των άλλων ειδών.

Το νόημα είναι να κάνεις το γάμο σου όπως θες, και με τον τρόπο που σε εκφράζει. Αν το κάνεις αυτό θα περάσεις καλά, και χέστηκες για οτιδήποτε άλλο. Π.χ εμένα αυτό που με ξενίζει είναι όταν βλέπω κόσμο να κάνει πράγματα με άλλο ύφος από αυτό που έχει στην καθημερινότητα του.

Δηλαδή υπάρχει κόσμος για τον οποίο όντως θα με ξένιζε πολύ να εβλεπα όργανα στο γάμο, και υπάρχει και άλλος για τον οποίο θα ήταν προφανές.

Σε εμάς π.χ δεν είναι ότι ξυπνήσαμε ενα πρωι και είπαμε "αχ, θα είναι ωραία να βάλουμε όργανα", και να είναι κάποιοι άγνωστοι που απλά τους πληρώνεις για να παίξουν. Το συναίσθημα του να παίζουν για εσένα φιλοι σου(και να κάνεις μάχη για να τους πληρώσεις, γιατί ηρθαν με την προοπτική να παίξουν τζάμπα), και να ξέρεις ότι δεν είναι ένα ακόμα "απρόσωπο" γλέντι, είναι μοναδικό.

Και αυτό φυσικά δε σχετίζεται μόνο με τους "παραδοσιακους" γάμους. Μπορείς να γουστάρεις ροκιές, λαϊκά, τζαζ, κλαρίνα οτιδήποτε - αν το οργανώσεις όπως πραγματικά εσύ θες, θα περάσεις και γ@μ@τ@.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#64214
Hellenic tifosi έγραψε:Παντού και πάντα στην Ελλάδα τη νύφη την πήγαιναν με όργανα στην εκκλησία.


Όχι δα. Αυτά είναι έθιμα της επαρχίας. Σε Αθήνα-Θεσσαλονίκη, ίσως και σε άλλες μεγάλες πόλεις, ουδέποτε υπήρχε τέτοια "βλαχιά". Όταν πρωτοείδα πριν μερικά χρόνια πάντως στην Χαλκιδική στον γάμο ενός φίλου να ακολουθούν κλαρίνα και νταούλια την νύφη, με έπιασαν τα γέλια. Περίμενα να πεταχτεί και ο Χατζηχρήστος από μια γωνία με τις κότες στο καλάθι. :lol:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#64215
Anonymous Founder έγραψε:Είδα φωτογραφίες και έχω λιώσει μιλάμε! :lol:
Μην παρεξηγηθώ, δεν έχει κάτι το μαγαζί, αλλά κάτι πυροτεχνήματα, κάτι στησίματα, κάτι ζευγάρια, κάτι πόζες, προσφέρονται για πολύ γέλιο!


Εδώ είσαι

Εικόνα



:shifty: :shifty: :shifty:
Άβαταρ μέλους
ByF&G
#64223 Οι πραγματικοι παραδοσιακοί γαμοι είναι αυτοί που τηρούν κατα γράμμα τα εθιμα της περιοχής που γίνονται. Κατα τα άλλα δεν διαφέρει η επαρχία απο τα κέντρα στους γάμους. Εχω πάει και σε αριστοκρατικούς γάμους οπου η απόσταση στο χαιρέτημα απο σωμα σε σωμα δεν έπεφτε κατω απο 1μιση μετρο αποσταση και σε γαμους κομφούζιο Αθήνας και Αγρινίου . Στην πρώτη περιπτωση 12 το βραδυ στο πολυτελες ξενοδοχειο με οτι καλυτερο σε elite είχαν φυγει όλοι κατακουρασμενοι οπως δηλωναν στην εξοδο απο την υπερβολικη διασκεδαση (μουσικη πιανου,Δωματιου κτλ) ενω στην δευτερη πραγματικό ξενύχτι με βουτιές στην πισινα το πρωί .(καλοκαίρι έτσι?)
Ναι μεν ''βλαχιά'' αλλά ωραία βλαχιά!!