Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Cosmic
#63113
Deleted User 1 έγραψε:Πάντως το 2χιλιαρο που ειπώθηκε προηγουμένως θεωρείται πολύ νορμάλ τιμή για φωτογράφηση γάμου. Ακούσαμε και 3.500€ εννοείται μαυρίλα.


Ξέρεις ποιο είναι το θέμα; 2000 για τί υπηρεσίες; Ακριβώς όμως. Είναι σαν να σου πει κάποιος βρήκα αυτοκίνητο με 15.000. Αυτό από μόνο του δεν λέει τίποτα, θα ρωτήσεις μάρκα, μοντέλο, κυβικά, εξτρά κλπ. Το ίδιο είναι και με την φωτογραφία/βίντεο. Πόσα άλμπουμ, τι είδους εκτυπώσεις, αναλογικές, πραγματικές ψηφιακές ή μούφα και πόσο καλές, με τις ίδιες σελιδοποιήσεις σε κάθε άλμπουμ ή άλλες, τι ποιότητας βιβλιοδεσία, τι βίντεο, πόσες ώρες, τι ποιότητα μοντάζ, πολλές παράμετροι όπως άλλωστε και σε όλα τα προϊόντα/υπηρεσίες.
Άβαταρ μέλους
By Cosmic
#63116
EDDIE_147 έγραψε:Φωτογράφιση γάμου είναι ταρίφα ανάμεσα στα 2-2,5Κ.


Με συγχωρείς αλλά κάνεις λάθος δεν είναι καθόλου ταρίφα.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#63117 Ε ο στολισμός είναι από τα πρώτα που κόβεις προκειμένου να ρίξεις το κόστος. Είναι και παντελώς άχρηστος anyway.

@eddie

Τώρα έχουμε σχεδόν κλείσει σε αυτό στην Παιανία. Δεν θυμάμαι αν δώκαμε και προκαταβολή. Πάντως με γύρω στο 50αρικο το κεφάλι πήγα σε γάμο το καλοκαίρι επαρχία (Ερμιονη) και ήταν γτπ. Ευτυχώς έχουμε στην παρέα μεγαλέμπορο ποτών της περιοχής και φύγαμε, πήγαμε ανοίξαμε την αποθήκη του και επιστρέψαμε με καμιά 10αρια μπουκάλες βοτκα και έγινε γιορτή.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#63130
Cosmic έγραψε:
Ξέρεις ποιο είναι το θέμα; 2000 για τί υπηρεσίες; Ακριβώς όμως. Είναι σαν να σου πει κάποιος βρήκα αυτοκίνητο με 15.000. Αυτό από μόνο του δεν λέει τίποτα, θα ρωτήσεις μάρκα, μοντέλο, κυβικά, εξτρά κλπ. Το ίδιο είναι και με την φωτογραφία/βίντεο. Πόσα άλμπουμ, τι είδους εκτυπώσεις, αναλογικές, πραγματικές ψηφιακές ή μούφα και πόσο καλές, με τις ίδιες σελιδοποιήσεις σε κάθε άλμπουμ ή άλλες, τι ποιότητας βιβλιοδεσία, τι βίντεο, πόσες ώρες, τι ποιότητα μοντάζ, πολλές παράμετροι όπως άλλωστε και σε όλα τα προϊόντα/υπηρεσίες.

Κοίτα σε τέτοιες λεπτομέρειες δεν έχω μπει γιατί δεν με νοιάζει καθόλου το όλο θέμα. Εγώ καλύπτομαι άνετα και με φώτο απ' το κινητό μου. Δεν έχει άδικο πάντως ότι η ταρίφα εντός Αττικής είναι όντως τα 2-2.5 χιλιάρικα για μια τυπική (ότι αυτό μπορεί να σημαίνει) κάλυψη γάμου.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#63132 Πηγα σε ενα γαμο το καλοκαιρι υπερπαραγωγη, 2 φωτογραφοι, 3 καμεραμεν ο ενας χειριζοταν quadcopter, ο αλλος γερανακι, ο τριτος τραβουσε κοντινα. Στο τραπεζι μετα προστεθηκε 2ο quadcopter και1 φωτογραφος ακομα. Ταινια να γυριζαν λιγοτερο κοσμο θα ειχε :lol:
Δυστυχως η κριση δεν εβαλε μυαλο σε πολυ κοσμο, απο την αλλη αν ο γονιος που παντρευει το παιδι του θελει να δειχτει σε σοι και φιλους ( στους περισσοτερους γαμους που εχω παει οι γονεις καλυπτουν μεγαλο αν οχι ολο το κοστος του γαμου ) τι να του πεις ;;
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#63135
Cosmic έγραψε:
EDDIE_147 έγραψε:Φωτογράφιση γάμου είναι ταρίφα ανάμεσα στα 2-2,5Κ.


Με συγχωρείς αλλά κάνεις λάθος δεν είναι καθόλου ταρίφα.


Ταρίφα=από αρκετές περιπτώσεις ζευγαριών που παντρεύτηκαν πρόσφατα άκουσα αυτό το εύρος κόστους.

Παίζει ρόλο και το τι προσφέρει κανείς σε μια τιμή.
Πχ πλέον έχει γίνει ΕΘΙΜΟ :s_hang :s_hang η φωτογράφιση μετά το γάμο σε διάφορες τοποθεσίες κλπ κλπ.

Stefan αυτό στην Παιανία (αν μιλάμε για το μεγάλο επί της Λαυρίου αμέσως μετά την Παιανία προς Κορωπί) είναι πολύ καλό (μένω 5' από εκεί, φυλάχτε μεζεδάκι :s_sarcastic ) αλλά μου φαίνεται δύσκολο να έχει φτάσει τόσο ψηλά τιμή.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#63137
GTS έγραψε:Το κοστος του γαμου θα καλυφθεί από τους καλεσμένους;

What do you mean?

Νίκος Παππάς έγραψε:Πηγα σε ενα γαμο το καλοκαιρι υπερπαραγωγη, 2 φωτογραφοι, 3 καμεραμεν ο ενας χειριζοταν quadcopter, ο αλλος γερανακι, ο τριτος τραβουσε κοντινα. Στο τραπεζι μετα προστεθηκε 2ο quadcopter και1 φωτογραφος ακομα. Ταινια να γυριζαν λιγοτερο κοσμο θα ειχε :lol:
Δυστυχως η κριση δεν εβαλε μυαλο σε πολυ κοσμο, απο την αλλη αν ο γονιος που παντρευει το παιδι του θελει να δειχτει σε σοι και φιλους ( στους περισσοτερους γαμους που εχω παει οι γονεις καλυπτουν μεγαλο αν οχι ολο το κοστος του γαμου ) τι να του πεις ;;

Όποιος πλερώνει κανονίζει και τη λίστα καλεσμένων. Έτσι πάει. Εμείς είχαμε πχ δύο εναλλακτικές: ή κλειστός κύκλος με 100-150 άτομα και όλα βάσει του τι θέλει το ζευγάρι ή 500 άτομα (οι 400 λογικά θα έρθουν) και τα πλερώνουν όλα οι γονέοι και άρα έχουν και λόγο στα κανονίσματα (όχι φαί, μουσικές φυσικά).

Πάντως αν μπλεχτεί στα πόδια μου κάνας τέτοιος |λογοκρισία| με τηλεφακό που βγάζει close up στην Αφροδίτη την ώρα που παίρνω τις βόλτες μου στην πίστα, θα τον στείλω να πάει να βγάλει φώτο του Κιμ Γιόνγκ στην τουαλέτα.

@eddie

Όχι δεν είναι πάνω στη Λαυρίου. Βγαίνεις από ΑΟ στην έξοδο μετά τον Alpha και πιάνεις τον παράδρομο πηγαίνοντας προς Alpha και μετά χώνεσαι σε κάτι καρόδρομους και αρχίζεις να ανηφορίζεις. Μου διαφεύγει το όνομα ρε γμτ. Πήγαμε και πριν 3+ μήνες και το ξεχνάω.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#63141
Cosmic έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Στο Αστέρα Βουλιαγμένης πόσο να πάει το κεφάλι άραγε; Ήμουν εκεί σε ένα γάμο κάποτε, κι ενώ πήγα για εντελώς αγγαρεία, επειδή το τοπίο ήταν γαμάτο, καλοκαιράκι , θάλασσα, δωρεάν κοκτέιλ, γαμάτη μουσική, ήταν ο καλύτερος γάμος που έχω βρεθεί.
Το φαγητό, αν και πολύ και ιδιαίτερο (πχ είχε κάτι ωραίες επιλογές όπως αρμύρα για χόρτα, ήταν άθλια μαγειρεμένο, αλλά δεν ξέρω αν ήταν του Αστέρα ή εξωτερικού catering).
Σε όποιο κτήμα έχω βρεθεί, ήταν άθλια και τα θεωρώ πεταμένα λεφτά.
Όπως και τα λεφτά του γάμου γενικώς, αλλά ο καθένας όπως την βρίσκει σ' αυτή τη ζωή...


Δεν διαφωνώ μαζί σου απόλυτα, αλλά αν επιτρέπεται είσαι παντρεμένος;

Όχι, και έχω ξεκαθαρίσει στις εκάστοτε, πως αν καταλήξουμε σε γάμο, λεφτά για |λογοκρισία| από εμένα ή τους γονείς μου δεν παίζουν, οπότε να κάνει τα κουμάντα της αναλόγως. :ninja:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#63144
Anonymous Founder έγραψε:
Cosmic έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Στο Αστέρα Βουλιαγμένης πόσο να πάει το κεφάλι άραγε; Ήμουν εκεί σε ένα γάμο κάποτε, κι ενώ πήγα για εντελώς αγγαρεία, επειδή το τοπίο ήταν γαμάτο, καλοκαιράκι , θάλασσα, δωρεάν κοκτέιλ, γαμάτη μουσική, ήταν ο καλύτερος γάμος που έχω βρεθεί.
Το φαγητό, αν και πολύ και ιδιαίτερο (πχ είχε κάτι ωραίες επιλογές όπως αρμύρα για χόρτα, ήταν άθλια μαγειρεμένο, αλλά δεν ξέρω αν ήταν του Αστέρα ή εξωτερικού catering).
Σε όποιο κτήμα έχω βρεθεί, ήταν άθλια και τα θεωρώ πεταμένα λεφτά.
Όπως και τα λεφτά του γάμου γενικώς, αλλά ο καθένας όπως την βρίσκει σ' αυτή τη ζωή...


Δεν διαφωνώ μαζί σου απόλυτα, αλλά αν επιτρέπεται είσαι παντρεμένος;

Όχι, και έχω ξεκαθαρίσει στις εκάστοτε, πως αν καταλήξουμε σε γάμο, λεφτά για |λογοκρισία| από εμένα ή τους γονείς μου δεν παίζουν, οπότε να κάνει τα κουμάντα της αναλόγως. :ninja:

Κακως πολυ κακως, οταν πληρωνεις εχεις και αυξημενο λογο. Αν δηλαδη εχει ανεση η οικογενεια της και θελουν βεβαια, θα βρεθεις να παιζεις σε υπερπαραγωγη.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#63146
Νίκος Παππάς έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:
Cosmic έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Στο Αστέρα Βουλιαγμένης πόσο να πάει το κεφάλι άραγε; Ήμουν εκεί σε ένα γάμο κάποτε, κι ενώ πήγα για εντελώς αγγαρεία, επειδή το τοπίο ήταν γαμάτο, καλοκαιράκι , θάλασσα, δωρεάν κοκτέιλ, γαμάτη μουσική, ήταν ο καλύτερος γάμος που έχω βρεθεί.
Το φαγητό, αν και πολύ και ιδιαίτερο (πχ είχε κάτι ωραίες επιλογές όπως αρμύρα για χόρτα, ήταν άθλια μαγειρεμένο, αλλά δεν ξέρω αν ήταν του Αστέρα ή εξωτερικού catering).
Σε όποιο κτήμα έχω βρεθεί, ήταν άθλια και τα θεωρώ πεταμένα λεφτά.
Όπως και τα λεφτά του γάμου γενικώς, αλλά ο καθένας όπως την βρίσκει σ' αυτή τη ζωή...


Δεν διαφωνώ μαζί σου απόλυτα, αλλά αν επιτρέπεται είσαι παντρεμένος;

Όχι, και έχω ξεκαθαρίσει στις εκάστοτε, πως αν καταλήξουμε σε γάμο, λεφτά για |λογοκρισία| από εμένα ή τους γονείς μου δεν παίζουν, οπότε να κάνει τα κουμάντα της αναλόγως. :ninja:

Κακως πολυ κακως, οταν πληρωνεις εχεις και αυξημενο λογο. Αν δηλαδη εχει ανεση η οικογενεια της και θελουν βεβαια, θα βρεθεις να παιζεις σε υπερπαραγωγη.

Δεν έχω κανένα πρόβλημα να παίξω και στην πιο ηλίθια παράσταση, μια μέρα είναι, αν γουστάρει, στ' @@ μου εμένα, δεν πρόκειται ν' ασχοληθώ. Εγώ ξεκαθαρίζω πως προτιμώ πολιτικό γάμο και καλεσμένους 50 φίλους και μόνον γονείς-αδέλφια. Αν η άλλη ή οι γονείς θέλουν υπερπαραγωγή, ας την κάνουν, εγώ θα συμμετέχω, αλλά δεν θ' ασχοληθώ κιόλας.
Δεν είναι ιδεολογικοί οι λόγοι, είναι πρακτικοί και λογικοί.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#63148 Δεν πα να στήσουν και το πλατό της Τροίας! Τι τον νοιάζει αν δεν πληρώνει αυτός? Το μόνο που απαιτείται σ' αυτές τις περιπτώσεις είναι μόνο η παρουσία του γαμπρού, εφόσον φυσικά έχει υπάρξει ξεκάθαρος εξαρχής ότι δεν γουστάρει και απλά το κάνει για χάρη της συζύγου και των οικογενειών.
Άβαταρ μέλους
By Cosmic
#63149
Anonymous Founder έγραψε:Όχι, και έχω ξεκαθαρίσει στις εκάστοτε, πως αν καταλήξουμε σε γάμο, λεφτά για |λογοκρισία| από εμένα ή τους γονείς μου δεν παίζουν, οπότε να κάνει τα κουμάντα της αναλόγως. :ninja:


Και πολύ καλά κάνεις, ελπίζω να γίνουν όλα όπως τα θέλεις, απλά επίτρεψέ μου να σου θυμίσω και μια παροιμία του λαού, μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
Άβαταρ μέλους
By Cosmic
#63151
EDDIE_147 έγραψε:
Cosmic έγραψε:
EDDIE_147 έγραψε:Φωτογράφιση γάμου είναι ταρίφα ανάμεσα στα 2-2,5Κ.


Με συγχωρείς αλλά κάνεις λάθος δεν είναι καθόλου ταρίφα.


Ταρίφα=από αρκετές περιπτώσεις ζευγαριών που παντρεύτηκαν πρόσφατα άκουσα αυτό το εύρος κόστους.

Παίζει ρόλο και το τι προσφέρει κανείς σε μια τιμή.
Πχ πλέον έχει γίνει ΕΘΙΜΟ :s_hang :s_hang η φωτογράφιση μετά το γάμο σε διάφορες τοποθεσίες κλπ κλπ.

Οκ, υπάρχουν και αυτές οι τιμές, οι φωτογράφοι που συνεργάζομαι εγώ δεν τις έχουν σαν μόνιμη ταρίφα, χαρακτηριστικά πέρσι είχε ένας (μόνο) ένα γάμο σε τέτοια τιμή (2100), αλλά πήρε πολλά και τα ακριβότερα άλμπουμ για όλους, γονείς-κουμπάρους και αυτό του ανέβασε πολύ την τιμή.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#63152 Πάντως για να μην νομίζουμε ότι είμαστε μόνο εμείς οι μλκ των γάμων μου έλεγε Μυκονιάτης ξενοδόχος ότι έχουν κρατήσεις σχεδόν όλο το χρόνο γιατί σκάνε αυθημερόν οι Κινεζοτέτοιο ντυμένοι γαμπριάτικα και πάνε και βγάζουν φώτο σε παραλίες και αξιοθέατα. Ομοίως και στη Σαντορίνη. Αυτούς η φωτογράφιση πρέπει να τους βγαίνει πάνω από 2χιλιαρο! :lol: