Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By DAP
#526749 Το σακουλι πρωτη φορα το ακουω...Εχω καιρο να παω σε γαμο βλεπεις....Ειναι σαν τον δισκο της εκκλησιας;
Βαζεις το χερι σου μεσα και αφηνεις τα χρηματα χωρις να δωσεις και ονομα;Η απλως ειναι να βαλεις το φακελακι.....
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#526759
Geo f1 έγραψε:Μια χαρα είναι Στεφαν
Εδώ σε μας καποιοι δεν φεραν καν δωρο.


Δε το βρίσκω κακό. Ντάξει από στενούς συγγενείς ΟΚ αλλά από από φίλους, γνωστούς κλπ προσωπικά όχι μόνο δε θα το έπερνα κάπως αλλά δε θα ήθελα και να μου φέρουν/καταθέσουν κάτι.
Από τη στιγμή που καλείς κάποιον το κάνεις για να σε τιμήσει με την παρουσία του, δε το κάνεις για να σου ξεπληρώσει το γάμο.
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#526760 Σακούλι (μιας και το ανέφερα εγώ) σε γάμο στο Ρέθυμνο, βάλαμε φακελάκι με κάρτα (ευχή, όνομα)

Στό χωριό εδώ τα πράγματα είναι πιο brutal: παίζει το σήμερα γάμος γίνεται και καρφιτσωνουν χαρτονομίσματα επάνω στα ρούχα του ζευγαριού

< >
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#526764
panos2171 έγραψε:
Geo f1 έγραψε:Μια χαρα είναι Στεφαν
Εδώ σε μας καποιοι δεν φεραν καν δωρο.


Δε το βρίσκω κακό. Ντάξει από στενούς συγγενείς ΟΚ αλλά από από φίλους, γνωστούς κλπ προσωπικά όχι μόνο δε θα το έπερνα κάπως αλλά δε θα ήθελα και να μου φέρουν/καταθέσουν κάτι.
Από τη στιγμή που καλείς κάποιον το κάνεις για να σε τιμήσει με την παρουσία του, δε το κάνεις για να σου ξεπληρώσει το γάμο.




Πανο με αυτην την λογικη δεν πρεπει να ξανακανουμε δωρο σε κανεναν (πχ γενεθλια γιορτες κλπ)
:lol:

Διαφωνω. Το δωρο το φερνεις για το νέο ξεκίνημα στο ζευγαρι για να εχει να σε θυμαται και για να το βοηθήσεις κλπ.
Όχι για ξεπληρωμα του γαμου.
Άβαταρ μέλους
By DAP
#526777 Αν με το ζευγαρι εισαστε αμοιβαια αγαπητοι και χαιρεσαι με τη χαρα τους τοτε δεν υπαρχει θεμα δωρου. Θα ξεχασθει γρηγορα το νουμερο που εδωσες αλλα η χρησιμοτητα του θα μεινει.....
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#526783 Προσωπικά συνήθως δίνω χρηματικό ποσό σε γάμους και βαφτίσεις, αν δεν έχουν βάλει αριθμό λογαριασμού αγοράζω και μια ωραία κάρτα για να βάλω τα λεφτά μέσα , ώστε αν θέλουν να την κρατήσουν και σαν αναμνηστικό. Δεν διαφωνώ ότι ενα δώρο ίσως να δημιουργήσει καλύτερες αναμνήσεις αλλά υπάρχει και το ζήτημα των αποστάσεων πλέον αφού οι περισσότεροι φίλοι και συγγενείς μένουν σε άλλες πόλεις οπότε το δώρο μάλλον θα δημιουργούσε αρκετά ζητήματα αν χρειαζόταν αλλαγή. Από εκεί και πέρα παίζουν διάφορα σκηνικά, έχω φίλο που πλήρωσαν οι γονείς τα έξοδα και αυτός πήρε τα δώρα και ήταν καλό κομπόδεμα, έχω και πολύ φιλικό μου ζευγάρι που τόσο στο γάμο οσο και στην βάφτιση του παιδιού τους ζήτησαν το οποιο δώρο να γίνει προς συγκεκριμένο φιλανθρωπικό Ίδρυμα που είχαν επιλέξει.

< >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#526822
DAP έγραψε:Μια ερωτηση παλι,ειπαμε ειμαι αρχαιος και δεν ξερω τα σημερινα εθιμα.....

Αυτο που να δινεται αριθμος λογαριασμου για να καταθεσεις μετρητο αντι να πας να παρεις τα ωραια σου φλυτζανακια δεν ειναι κατα καποιο τροπο σαν να σου λενε βαλε κατι παραπανω απο αυτο που σκεφτηκες μην σε πουνε και τσιπη.... :hmmm:



Όχι είναι εξαιρετικά πρακτικό και ωραίο. Προσωπικά το προτιμώ και όσοι (ευτυχώς λίγοι) στον γάμο μας μας έφεραν τα κλασσικά δώρα (βάζα, ποτήρια, κτλ) μας έβαλαν στον κόπο να τρέχουμε για αλλαγές για πράγματα που (11 χρόνια μετά) έχουμε ακόμα πακεταρισμένα σε κουτιά και ίσως κάαααααααααααποτε χρειαστούμε... Βασικά, οι γονείς μου έχουν ακόμα πακεταρισμένα πράγματα που τους έφεραν στον γάμο τους (το μακρινό 1980 :lol: ), τα οποία και δεν έχουν χρησιμοποιήσει ποτέ... :lol:

Εκτιμώ σαφέστατα τον κόπο των ανθρώπων αυτών και την εκτίμηση που μας έδειξαν αγοράζοντας ένα δώρο (ασχέτως με το κόστος), απλά συχνά αυτό φτάνει να γίνεται "βάρος" στο ζευγάρι (που νομίζω πως δεν θα το ήθελαν και οι άνθρωποι που παίρνουν το δώρο). Πχ είχαμε 6 βάζα, 4 τοστιέρες και 2 βραστήρες μετά τον γάμο μας... :metalo: :metalo: :lol: :lol: Κάποια μπορέσαμε να τ' αλλάξουμε, κάποια όχι... Προσωπικά όταν είναι να πάρω δώρο, παίρνω ένα τηλέφωνο τον ενδιαφερόμενο και τον ρωτάω αν έχει ανάγκη κάτι. Όλοι στην παρέα μου το κάνουμε.

Για εμένα ένας λογαριασμός είναι ότι καλύτερο. Πιο πρακτικό για όλους. Ούτε αυτός που θα πάει να πάρει δώρο θα μπει στον κόπο να ψάχνει στα μαγαζιά, ούτε αυτός που θα δεχτεί το δώρο θα "φορτωθεί" με άπειρα πράγματα που πιθανότατα δεν του αρέσουν και δεν του χρειάζονται.


DAP έγραψε:Να,ναι το ξερω και το επικροτω...Αλλο ρωταω..Εγω που καταθετω τα χρηματα ενω υπολογιζα ενα δωρο των Α ευρω (που ισως η εικονα του να δειχνει και για παραπανω :oops: ) τωρα με τη καταθεση με αναγκαζουν να βαλω Α+10 π.χ για να μην θεωρηθω τσιπης και τσιγκουνης.........


Να μην σκέφτεσαι έτσι. Προσωπικά, δεν ήθελα κανένα δώρο από κανέναν. Ούτε σε γιορτές, γενέθλια κτλ περιμένω / θέλω δώρο από κανέναν. Φυσικά και χάρηκα πάρα πολύ όταν οι περισσότεροι μας έβαλαν ένα Χ χρηματικό ποσό ή (λιγότεροι) μας πήραν κάποιο δώρο. Και ιδιαίτερα χάρηκα όταν μία γειτόνισα μίας Χ ηλικίας (που ξέρω πως μένει μόνη της και πως τα οικονομικά της δεν ήταν ποτέ ιδιαιτέρως ανθηρά) μας έκανε κατάθεση 10 ευρώ. Τόσα μπορούσε, τόσα έβαλε και προσωπικά το θεώρησα μεγάλη τιμή γιατί ξέρω πως ακόμα και αυτό το ποσό δεν το έδωσε χωρίς να το σκεφτεί.

Προσωπική μου θέση είναι να μην κρίνω κανέναν από το τι δώρο μου κάνει και πόσο πλήρωσε γι' αυτό. Αλλά από το πόσο μ' εκτιμάει και το πόσο με βοηθάει όταν / αν έχω ανάγκη. Και προσπαθώ να κάνω το ίδιο (να δίνω δώρο ανάλογα με τις δυνατότητές μου και να δείχνω την εκτίμησή μου με πιο ουσιαστικούς τρόπους). Τώρα, αν κάποιος προσβληθεί επειδή πήρε δώρο Χ ευρώ αντί για Χ+Ψ που περίμενε / θεωρούσε πως είναι το σωστό, μάλλον δεν θα πρέπει να κάνουμε παρέα... Καλή καρδιά. :s_wink





ΥΓ: Κάτι άλλα δώρα βέβαια που πήραν πρόσφατα κάτι "γνωστοί" μου ένα βράδυ από εκεί που δεν το περίμεναν εκτιμήθηκαν δεόντως... :yahoo: :inlove: :metalo:
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#526833
DAP έγραψε:Να,ναι το ξερω και το επικροτω...Αλλο ρωταω..Εγω που καταθετω τα χρηματα ενω υπολογιζα ενα δωρο των Α ευρω (που ισως η εικονα του να δειχνει και για παραπανω :oops: ) τωρα με τη καταθεση με αναγκαζουν να βαλω Α+10 π.χ για να μην θεωρηθω τσιπης και τσιγκουνης.........


Αν δεν υπήρχε η νοοτροπία του "τι θα πει ο άλλος", όλα θα ήταν καλύτερα :)

Ο καθένας διαθέτει όσα μπορεί και θέλει. Άλλωστε και το δώρο έχει κάποια αξία που μπορεί να εκτιμηθει / κοστολογηθεί...

Αν είσαι φίλος μου ξέρω ουτως ή άλλως αν είσαι τσιγγούνης ή όχι, αν σου τρέχουν από τα μπατζακια ή δυσκολεύεσαι να βγάλεις το μήνα. Αλλιώς τι σκατα φίλοι είμαστε!
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#526835
Geo f1 έγραψε:Διαφωνω. Το δωρο το φερνεις για το νέο ξεκίνημα στο ζευγαρι για να εχει να σε θυμαται και για να το βοηθήσεις κλπ.
Όχι για ξεπληρωμα του γαμου.


+1
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#526917
saxon_747 έγραψε:
Geo f1 έγραψε:Διαφωνω. Το δωρο το φερνεις για το νέο ξεκίνημα στο ζευγαρι για να εχει να σε θυμαται και για να το βοηθήσεις κλπ.
Όχι για ξεπληρωμα του γαμου.


+1

+ και αλλο ενα...
Ειδικα αν σε ταϊσει ο αλλος ειναι ρόμπα να μην πας δωρο τουλαχιστον ισαξιο με τα χρηματα που θα ξοδεψει για να φας
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#526919
trident1971 έγραψε:
saxon_747 έγραψε:
Geo f1 έγραψε:Διαφωνω. Το δωρο το φερνεις για το νέο ξεκίνημα στο ζευγαρι για να εχει να σε θυμαται και για να το βοηθήσεις κλπ.
Όχι για ξεπληρωμα του γαμου.


+1

+ και αλλο ενα...
Ειδικα αν σε ταϊσει ο αλλος ειναι ρόμπα να μην πας δωρο τουλαχιστον ισαξιο με τα χρηματα που θα ξοδεψει για να φας


...εκτός αν δε σου περισσεύει φράγκο.
Καθόλου ρόμπα, ο καθένας ότι μπορεί.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#526920
saxon_747 έγραψε:
trident1971 έγραψε:
saxon_747 έγραψε:
Geo f1 έγραψε:Διαφωνω. Το δωρο το φερνεις για το νέο ξεκίνημα στο ζευγαρι για να εχει να σε θυμαται και για να το βοηθήσεις κλπ.
Όχι για ξεπληρωμα του γαμου.


+1

+ και αλλο ενα...
Ειδικα αν σε ταϊσει ο αλλος ειναι ρόμπα να μην πας δωρο τουλαχιστον ισαξιο με τα χρηματα που θα ξοδεψει για να φας


...εκτός αν δε σου περισσεύει φράγκο.
Καθόλου ρόμπα, ο καθένας ότι μπορεί.

Σε τετοια περιπτωση δεν θα πηγαινα. Ετσι εκανα σε φιλο... πσντρευοταν επαρχια, οχι πολυ μακρια, αλλα δεν εβγαιναν οι αριθμητικες πραξεις