Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bill33
#63069
PeterPan έγραψε:. δλδ να το κάνω λιανά... 12 ΠΣΚ τα καλοκαίρια με γάμους, δλδ μόνο από γάμους, χωρίς βαπτίσεις κτλ, 25-30.000 € μαύρα...

μπράβο μας...
.

Εγώ θα σταθώ σε αυτό,μην το έχεις και σίγουρο ότι κάθε ΣΚ θα έχει και γάμο κλπ.Τελείωσαν αυτά τα έξοδα για τους πιο πολλούς.
Άβαταρ μέλους
By Cosmic
#63075
bill33 έγραψε:
PeterPan έγραψε:. δλδ να το κάνω λιανά... 12 ΠΣΚ τα καλοκαίρια με γάμους, δλδ μόνο από γάμους, χωρίς βαπτίσεις κτλ, 25-30.000 € μαύρα...

μπράβο μας...
.

Εγώ θα σταθώ σε αυτό,μην το έχεις και σίγουρο ότι κάθε ΣΚ θα έχει και γάμο κλπ.Τελείωσαν αυτά τα έξοδα για τους πιο πολλούς.

Όχι μόνο δεν παίζει γάμος κάθε ΣΚ (το κάθε ΣΚ είναι πραγματικά επιστημονική φαντασία), επίσης δεν παίζει γάμος 2000€ σε κάθε πελάτη (με την καμία όμως). Αλλά ακόμα και εάν έπαιζε, από τα 2000 θα πληρωθούν επίσης 1) ο καμεραμάν 2) ο μοντέρ του βίντεο 3)αυτός που θα εκτυπώσει τα άλμπουμ και θα κάνει την βιβλιοδεσία. Ότι μείνει από αυτά είναι του φωτογράφου που έκλεισε τον πελάτη. Μην ακούτε 1000 ευρώ για γάμο και νομίζετε πως ο άλλος θα βάλει 1000 στην τσέπη. Χώρια που δεν τα πληρώνεται και αμέσως. Παίρνει μια προκαταβολή, άλλα λίγα μετά από 1-2 μήνες και τα υπόλοιπα όταν παραδώσει στο τέλος τα πάντα, αν έρθει ο πελάτης να τα πάρει όταν τον πάρει τηλέφωνο και δεν τον καθυστερήσει και 1 και 2 και παραπάνω μήνες.
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#63080 Γενικά πάντως ο 'ελληνικός γάμος' είναι μια καλή 'μαύρη μπίζνα' για τους εμπλεκόμενους (από τον παπά και την εκκλησία μέχρι το φαγητό) και ο οποίος μάλιστα θα έλεγα ότι λόγω της |λογοκρισία| του Έλληνα λίγο έχει πληγεί από την κρίση.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#63082 Ο Ελληνικός γάμος είναι μια υπερτατη βλαχομπαρόκ παπαριά! Μαυρίλα παντού, αισχροκέρδια, ποιότητα υπηρεσιών της πλάκας και γενικώς εντελώς κατασκευασμένη φάση (τουλάχιστον σε περιπτώσεις που πάει από 50 έως 100€ το κεφάλι που δεν είναι και λιγα).

Επειδή τέλη Ιουνίου παντρεύω τον κολλητό μου έχω φρικάρει με αυτά που έχω ακούσει ειδικά για τα κτήματα. Απόδειξη στο 1/10 του τελικού ποσού και εξτραδάκια παντού. Πήγαμε σε ένα ωραίο στην Παιανία να δοκιμάσουμε φαί σε άλλο γάμο (!!!! απ' ότι έμαθα έτσι γίνεται...έφαγα φυσικά και τις κάλτσες μου!!! :eat: ) και ενώ τα έχουμε ψιλοσυμφωνήσει 90€ το κεφάλι επί καμιά 400αρια άτομα και βγαίνει ένα ποσό με το οποίο παίρνεις αμάξι, φτάνει η κουβέντα στο DJ και μας λέει "αααα ο DJ είναι 500€ επιπλέον". :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By Cosmic
#63084
junior gt έγραψε:Γενικά πάντως ο 'ελληνικός γάμος' είναι μια καλή 'μαύρη μπίζνα' για τους εμπλεκόμενους (από τον παπά και την εκκλησία μέχρι το φαγητό) και ο οποίος μάλιστα θα έλεγα ότι λόγω της |λογοκρισία| του Έλληνα λίγο έχει πληγεί από την κρίση.


Συμφωνώ στο ότι ο Έλληνας έχει "|λογοκρισία|" στο θέμα γάμος, επίσης στο ότι έχει μπόλικη μαύρη μπίζνα, τα χοντρά λεφτά με το πολύ κέρδος πάντως είναι σε νυφικά, λουλούδια και στο φαγητό (εκεί έχει πολύ πράμα). Αν κοστολογήσεις έναν γάμο, στην φωτογραφία πάει το μικρότερο μέρος του συνολικού κόστους για το ζευγάρι. Που στο κάτω-κάτω ό,τι μείνει από εκείνη τη μέρα αυτό θα είναι, ένα άλμπουμ και ένα βίντεο. Γενικά οι γάμοι γίνονται διότι ασχέτως της κρίσης ο άλλος θέλει να παντρευτεί. Σχεδόν όλοι οι γάμοι όμως γίνονται με πολύ μικρότερο κόστος. Υπάρχουν και οι τοπ φωτογράφοι και βιντεάδες (λίγοι όμως) που παίρνουν μπόλικα. Εγώ αναφέρομαι στον μέσο επαγγελματία (σε θέμα τιμής, διότι η ποιότητα είναι μια άλλη πολύ μεγάλη κουβέντα). Πάντως γενικά και αυτή η δουλειά έχει πληγεί από την κρίση.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#63088
90€ το κεφάλι


BJ incuded? :hmmm: :hmmm:

Έχω ακούσει πρόσφατα νούμερα για γάμους όπου δεν σέρβιραν χαβιάρι αλλά υπερβολικά πολύ και υπερβολικά καλό φαγητό και το νούμερο δεν ξεπέρασε τα 50-60 ευρώ.
Για 400 άτομα που λες να υπολογίζετε και καλή έκπτωση.

Stefan επειδή με έχει προβληματίσει η περίπτωση σου από διάφορα τοπικά, μήπως όταν συστήνεσαι λες "Καλησπέρα, ονομάζομαι Στέφανος και οι φίλοι με φωνάζουν money is not an issue...";

:lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Cosmic
#63091
Deleted User 1 έγραψε:Ο Ελληνικός γάμος είναι μια υπερτατη βλαχομπαρόκ παπαριά! Μαυρίλα παντού, αισχροκέρδια, ποιότητα υπηρεσιών της πλάκας και γενικώς εντελώς κατασκευασμένη φάση (τουλάχιστον σε περιπτώσεις που πάει από 50 έως 100€ το κεφάλι που δεν είναι και λιγα).

Επειδή τέλη Ιουνίου παντρεύω τον κολλητό μου έχω φρικάρει με αυτά που έχω ακούσει ειδικά για τα κτήματα. Απόδειξη στο 1/10 του τελικού ποσού και εξτραδάκια παντού. Πήγαμε σε ένα ωραίο στην Παιανία να δοκιμάσουμε φαί σε άλλο γάμο (!!!! απ' ότι έμαθα έτσι γίνεται...έφαγα φυσικά και τις κάλτσες μου!!! :eat: ) και ενώ τα έχουμε ψιλοσυμφωνήσει 90€ το κεφάλι επί καμιά 400αρια άτομα και βγαίνει ένα ποσό με το οποίο παίρνεις αμάξι, φτάνει η κουβέντα στο DJ και μας λέει "αααα ο DJ είναι 500€ επιπλέον". :dizzy:


Συγνώμη, αλλά 90 το κεφάλι που λες πάτε σε πολύ ακριβά πράγματα, μην παρεξηγηθώ δεν κάνω κριτική στην επιλογή σας σε καμία περίπτωση, αλλά υπάρχουν και με 30-35 ευρώ το κεφάλι και σε αξιοπρεπή κέντρα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#63095 Στο Αστέρα Βουλιαγμένης πόσο να πάει το κεφάλι άραγε; Ήμουν εκεί σε ένα γάμο κάποτε, κι ενώ πήγα για εντελώς αγγαρεία, επειδή το τοπίο ήταν γαμάτο, καλοκαιράκι , θάλασσα, δωρεάν κοκτέιλ, γαμάτη μουσική, ήταν ο καλύτερος γάμος που έχω βρεθεί.
Το φαγητό, αν και πολύ και ιδιαίτερο (πχ είχε κάτι ωραίες επιλογές όπως αρμύρα για χόρτα, ήταν άθλια μαγειρεμένο, αλλά δεν ξέρω αν ήταν του Αστέρα ή εξωτερικού catering).
Σε όποιο κτήμα έχω βρεθεί, ήταν άθλια και τα θεωρώ πεταμένα λεφτά.
Όπως και τα λεφτά του γάμου γενικώς, αλλά ο καθένας όπως την βρίσκει σ' αυτή τη ζωή...
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#63097 Κοίτα σε ότι γάμο έχω πάει αισχάτως με τιμή ~50€ το κεφάλι ήταν ψιλοαπαράδεκτος. 1ο-2ο πιάτο, γλυκό, σερβιτόρος μετά από αίτηση, ένα κρασί, άντε ένα ουίσκι και μια βότκα για μετά, μουσική και γεια σας. Ούτε μπαρ κανονικό όπως θα έχουμε τώρα, ούτε μπουφέ, ούτε bj όπως λες ανα πάσα ώρα και στιγμή. Δεν διαφωνώ ότι είναι εξωφρενικά τα χρήματα αλλά από φαί που δεν τρως τι σε νοιάζει κι αν καεί. Το θέμα είναι να μη σε πιάνουν κορόιδο και αυτό που θα πάρεις να αξίζει τα χρήματά του.

@hf

Όλα αυτά τα παραλιακά είναι εκτός συναγωνισμού. Εγώ επειδή το γουστάρω άπειρα τους έβαλα και πήραν προσφορά απ' το Island. Ε γέλασε και ο κάθε πικραμενος με τα νούμερα που ακούστηκαν. Με αρκετό ψαλίδι στις παροχές πήγαμε σχεδόν στο 200αρι το άτομο. Εκεί όμως μόνο και μόνο για το scenery θα τον έκανα το γάμο με 100-150 αντί τον κάθε τυχαίο που καλούν τα γερόντια.
Τελευταία επεξεργασία από Deleted user 1 και 16 Ιαν 2015, 12:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Cosmic
#63098
Anonymous Founder έγραψε:Στο Αστέρα Βουλιαγμένης πόσο να πάει το κεφάλι άραγε; Ήμουν εκεί σε ένα γάμο κάποτε, κι ενώ πήγα για εντελώς αγγαρεία, επειδή το τοπίο ήταν γαμάτο, καλοκαιράκι , θάλασσα, δωρεάν κοκτέιλ, γαμάτη μουσική, ήταν ο καλύτερος γάμος που έχω βρεθεί.
Το φαγητό, αν και πολύ και ιδιαίτερο (πχ είχε κάτι ωραίες επιλογές όπως αρμύρα για χόρτα, ήταν άθλια μαγειρεμένο, αλλά δεν ξέρω αν ήταν του Αστέρα ή εξωτερικού catering).
Σε όποιο κτήμα έχω βρεθεί, ήταν άθλια και τα θεωρώ πεταμένα λεφτά.
Όπως και τα λεφτά του γάμου γενικώς, αλλά ο καθένας όπως την βρίσκει σ' αυτή τη ζωή...


Δεν διαφωνώ μαζί σου απόλυτα, αλλά αν επιτρέπεται είσαι παντρεμένος;
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#63101
Cosmic έγραψε:
junior gt έγραψε:Γενικά πάντως ο 'ελληνικός γάμος' είναι μια καλή 'μαύρη μπίζνα' για τους εμπλεκόμενους (από τον παπά και την εκκλησία μέχρι το φαγητό) και ο οποίος μάλιστα θα έλεγα ότι λόγω της |λογοκρισία| του Έλληνα λίγο έχει πληγεί από την κρίση.


Συμφωνώ στο ότι ο Έλληνας έχει "|λογοκρισία|" στο θέμα γάμος, επίσης στο ότι έχει μπόλικη μαύρη μπίζνα, τα χοντρά λεφτά με το πολύ κέρδος πάντως είναι σε νυφικά, λουλούδια και στο φαγητό (εκεί έχει πολύ πράμα). Αν κοστολογήσεις έναν γάμο, στην φωτογραφία πάει το μικρότερο μέρος του συνολικού κόστους για το ζευγάρι. Που στο κάτω-κάτω ό,τι μείνει από εκείνη τη μέρα αυτό θα είναι, ένα άλμπουμ και ένα βίντεο. Γενικά οι γάμοι γίνονται διότι ασχέτως της κρίσης ο άλλος θέλει να παντρευτεί. Σχεδόν όλοι οι γάμοι όμως γίνονται με πολύ μικρότερο κόστος. Υπάρχουν και οι τοπ φωτογράφοι και βιντεάδες (λίγοι όμως) που παίρνουν μπόλικα. Εγώ αναφέρομαι στον μέσο επαγγελματία (σε θέμα τιμής, διότι η ποιότητα είναι μια άλλη πολύ μεγάλη κουβέντα). Πάντως γενικά και αυτή η δουλειά έχει πληγεί από την κρίση.


Ναι εντάξει. όταν λέω λίγο έχει πληγεί από την κρίση εννοώ ότι ακριβώς λόγω της |λογοκρισία| του νεοέλληνα, σχεδόν όλοι συνεχίζουν να κάνουν γάμους σούπερ ντούπερ, με κρεββάτια, με πάρτυ εργένηδων σε μπουζούκια (και για τους δύο παρακαλώ), με νυφικά, στολισμούς, τραπέζια, υπερπαραγωγές φωτογραφιών-βίντεο κλπ. Σίγουρα βέβαια αυτές οι παραγωγές είναι κατά τι φθηνότερες απ'ότι πριν το κόστος των οποίων είχε ξεφύγει εντελώς .
Άβαταρ μέλους
By Cosmic
#63106
junior gt έγραψε:
Ναι εντάξει. όταν λέω λίγο έχει πληγεί από την κρίση εννοώ ότι ακριβώς λόγω της |λογοκρισία| του νεοέλληνα, σχεδόν όλοι συνεχίζουν να κάνουν γάμους σούπερ ντούπερ, με κρεββάτια, με πάρτυ εργένηδων σε μπουζούκια (και για τους δύο παρακαλώ), με νυφικά, στολισμούς, τραπέζια, υπερπαραγωγές φωτογραφιών-βίντεο κλπ. Σίγουρα βέβαια αυτές οι παραγωγές είναι κατά τι φθηνότερες απ'ότι πριν το κόστος των οποίων είχε ξεφύγει εντελώς .


Για κάποιο λόγο που δεν μπορώ να προσδιορίσω ακριβώς οι γάμοι υπερπαραγωγή συνεχίζουν να κοστίζουν σχεδόν όσο κόστιζαν, εμείς οι υπόλοιποι έχουμε πέσει... Βέβαια παλιότερα ξέφευγαν σε τιμές και οι μεσαίοι και οι χάλια και όλοι, οπότε καλύτερα για τα ζευγάρια που υπάρχουν φθηνότερες υπηρεσίες, απλά έχει ξεχειλώσει λιγάκι το πράγμα, λίγο καλύτερα να ήταν, αυτό μόνο.
Άβαταρ μέλους
By dstou
#63110 Eντελώς συμπτωματικά μου έλεγε συνάδελφος τις προάλλες για τον αδερφό του που έχει μεγάλο ανθοπωλείο σε μεγάλη πόλη στην επαρχία. Από 250 γάμους και βαφτίσια το χρόνο πριν από μια 5ετία έκλεισε μόλις 80 πέρισυ. Μεγάλο κλάμα, από τους στολισμούς του ναού έβγαζε τα πιο πολλά.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#63112 Φωτογράφιση γάμου είναι ταρίφα ανάμεσα στα 2-2,5Κ.

Για το φαγητό που λες θα λεγα να το ψάξετε επειδή είναι και πολλά τα άτομα.
Υπάρχει βέβαια η περίπτωση ο ενδιαφερόμενος να είναι του δόγματος "Μια φορά παντρεύεται κανείς, έδωσα 90 το κεφάλι και το φχαριστήθηκα", οπότε πάω πάσο.

Με περίπου 50€ το άτομο (δεν θυμάμαι ακριβώς) και νορμάλ επίπεδο καλεσμένων (καμιά 250αριά άτομα) στο παρακάτω είχαμε φάει και εξυπηρετηθεί εξαιρετικά (open bar, ποτό στην είσοδο, φαί για σκάσιμο, dj κλπ)

http://www.ktimajockey.gr/

Ειλικρινά πάνω από 50€ αξίζει να δώσει κανείς για πιο ιδιαίτερες τοποθεσίες, κανά island, balux κλπ