Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#413306 Η νύφη και με το νυφικό και χωρις ... κουκλαρα!
Η ανθοστολισμενη Boxster δένει απόλυτα με το επαρχιωτικο κιτς του όλου event!
Να ζήσουν τα παιδιά!
Άβαταρ μέλους
By DAP
#525843 Να που χρειαστηκε να μπω και σ'αυτο το θεμα.....Τα παιδια αρχισαν να μισολεν για γαμο μεσα στο 19.....Και αρχισε και η δικη μας πρεμουρα να γινουν ολα στην εντελεια....Δεν εχω ακομα ανοιξει συζητηση με το γυιο μου αλλα θελω να εχω μια ιδεα γυρω απο τα οικονομικα.
Ενα εξοδο σοβαρο ειναι το γλεντι του γαμου...Ποσο περιπου κοστιζει μια μεση τιμη σε ταβερνα η σε κτημα για καμια κατοσταρια καλεσμενους; Και ειναι μισα-μισα για τα συμπεθερια η αναλογικα με τα ατομα που εχει καλεσει η καθεμια οικογενεια;
Τι αλλο υπαρχει που να εχει γερο ταρακουνημα στην τσεπη και ιδιαιτερα τη δικη μου;

Ευχαριστω εκ των προτερων και ευχομαι και στα δικα σας......
Άβαταρ μέλους
By gakost
#525846 Πρώτα θα μάθεις ακριβώς την ημερομηνία και μετά θα πας να ρωτήσεις. Πολλά είναι κλεισμένα 1+ χρόνο μπροστά ιδίως για Σάββατα Ιουλιου και Αυγούστου. Τιμές για Αθήνα δεν ξέρω αλλά για επαρχία μια μέση τιμή για κάτι αξιοπρεπές μάλλον κοιτάς στο 25+

Άποψη μου είναι να μην μπείτε στην διαδικασία «οι δικοί μας και οι δικοί τους» δεν ξεκινάει η κοινή ζωή του ζευγαριού σωστά αν αρχίζουν τα οικονομικά χωρίσματα και τα μαλώματα για τα λεφτά. Επίσης ότι και να κανείς όσα και να δώσεις θα βρεθεί κάποιος να έχει παράπονο - δεν μου άρεσε το φαγητό, η μουσική, η θέση στο τραπέζι, οι άλλοι κάθισαν πιο κοντά κλπ

Επίσης αυτό το άγχος να είναι όλα τελεία δεν το καταλαβαίνω. Οι καλεσμένοι θα είναι φίλοι και συγγενείς. Αν είναι να έρθουν κάποιοι και για να ψάχνουν για λεπτομέρειες να γκρινιάζουν καλύτερα να μην τους καλέσετε καθόλου και να λένε δεν τους καλέσατε.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#525847
DAP έγραψε:Να που χρειαστηκε να μπω και σ'αυτο το θεμα.....Τα παιδια αρχισαν να μισολεν για γαμο μεσα στο 19.....Και αρχισε και η δικη μας πρεμουρα να γινουν ολα στην εντελεια....Δεν εχω ακομα ανοιξει συζητηση με το γυιο μου αλλα θελω να εχω μια ιδεα γυρω απο τα οικονομικα.
Ενα εξοδο σοβαρο ειναι το γλεντι του γαμου...Ποσο περιπου κοστιζει μια μεση τιμη σε ταβερνα η σε κτημα για καμια κατοσταρια καλεσμενους; Και ειναι μισα-μισα για τα συμπεθερια η αναλογικα με τα ατομα που εχει καλεσει η καθεμια οικογενεια;
Τι αλλο υπαρχει που να εχει γερο ταρακουνημα στην τσεπη και ιδιαιτερα τη δικη μου;

Ευχαριστω εκ των προτερων και ευχομαι και στα δικα σας......


Μόλις έμπλεξες με μια απο τις μεγαλύτερες "βιομηχανίες" στην χώρα μας. :lol:

Καταρχάς, μη μπαίνεις στη λογική του να γίνουν όλα στην εντέλεια. Αφήστε τα παιδιά να κανονίσουν το γάμο τους όπως νομίζουν.

Τυπικά οι υποχρεώσεις περιγράφονται εδω.

Στη δική μου περίπτωση πλήρωσα εγώ όλα τα έξοδα του γάμου ,πλην το γλέντι, το οποίο ανέθεσα στους γονείς: όποιος θέλει να καλέσει κόσμο "για να βγεί απο την υποχρέωση", θα πληρώσει. :twisted:
(Βέβαια, όσο περισσότερος κόσμος έρθει, τόσα περισσότερα και τα "δωρα")
Ενδεικτικά, οι γονείς μου είχαν 50 καλεσμένους, τα πεθερικά μου 150, και εμείς άλλους 100. Πλήρωσε ο καθένας το "μερίδιο" του, όλοι συμφωνήσαμε έτσι απο την αρχή χωρίς παρεξηγήσεις. Βέβαια, όπως λεεί και ο gakost, παίζει ρόλο και η σχέση με τα συμπεθέρια...

Γενικά το budget είναι σχετικό. Μπορεί να ξοδέψεις από 0 έως πολλά χιλιάρικα. Εξαρτάται τι θές να κάνεις. Στη Θεσσαλονίκη πάντως οι τιμές παίζουν απο 20-60€ το κεφάλι για γλέντι σε κάποιο κτήμα, ξενοδοχείο κτλ.

Προσοχή, υπάρχει πολλή εκμετάλλευση: Πχ η μακιγιέζ χρεώνει πχ 50€ για επαγγελματικό βάψιμο -> 300€ αν πεις οτι γίνεσαι νυφούλα.

Προσωπικά, το μόνο στο οποίο έδωσα σημασία, ήταν να περάσουμε καλά: Καλό φαί, καλή μουσική και ανοιχτό bar με απεριόριστο ποτό (Όχι μόνο κρασιά και μπύρες - θέλαμε να τους μεθύσουμε όλους). Επειδή είχαμε αρκετούς νέους σε ηλικία φίλους, έγινε χαμούλης (οι μεγαλύτεροι έφυγαν νωρίτερα). Ούτε τούρτες κόψαμε, όυτε σαμπάνιες, ούτε διάφορα τέτοια που συνηθίζονται.

Εσύ βρές με ποιό (κλασικό) αμάξι θα πάει η νύφη εκκλησία. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#525848 Για Αθήνα τα 40 είναι το μίνιμουμ για κάτι αξιοπρεπές.
Επίσης εγώ πιστεύω ότι πρέπει να μοιραστούν τα έξοδα ανάλογα με τους προσκεκλημενους : οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους.
Σε γενικές γραμμές, στην εποχή της κρίσης, είναι πεταμένα λεφτά ΕΚΤΟΣ αν προσδοκάς μεγαλύτερα έσοδα από δώρα κλπ. Βέβαια, με 40-50-60 το κεφάλι χλωμό είναι να τα βγάλεις, αλλά λέμε τώρα.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#525849
Asimov έγραψε:Σε γενικές γραμμές, στην εποχή της κρίσης, είναι πεταμένα λεφτά ΕΚΤΟΣ αν προσδοκάς μεγαλύτερα έσοδα από δώρα κλπ. Βέβαια, με 40-50-60 το κεφάλι χλωμό είναι να τα βγάλεις, αλλά λέμε τώρα.


Εξαρτάται απο την οικονομική επιφάνεια των καλεσμένων. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#525850 Ναι, εννοείται.
Αλλά μιλάω πάντα για τον μέσο καλεσμένο σε ένα κτήμα μέσου κόστους.
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#525866 Ως πρόσφατα σχετικά παντρεμένος, θα έλεγα να κοιτάξουν πάνω από όλα οι μελλόνυμφοι τι πραγματικά θέλουν. Σε αγαπημένες οικογένειες γίνονται και συμβιβασμοί και εν τελει περνάνε όλοι καλά.
Άβαταρ μέλους
By DAP
#525870 Το ζευγαρι ζει και θα ζησει στο εξωτερικο* χωρις πεθερικα και αλλα κακοποια στοιχεια...Οποτε ο γαμος θα γινει εδω για τους συγγενεις και φιλους και μετα ποιος τους ειδε....Θα προσπαθησω να περιορισω τα εξοδα τους για να εχουν πιο ανεση εκει που θα ειναι το σπιτικο τους....Γι'αυτο κοιταω να δω ποσο θα μου παει ο λογαριασμος...... :slap:

* Ελπιζω οχι για παντα ,αλλα η ζωη ειναι δικια τους,ας κανουν ο,τι θελουν......Εξ αλλου η Αγγλια ποσο ειναι; Τρια τσιγαρα δρομος...... :lol:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#525882
DAP έγραψε:Να που χρειαστηκε να μπω και σ'αυτο το θεμα.....Τα παιδια αρχισαν να μισολεν για γαμο μεσα στο 19.....Και αρχισε και η δικη μας πρεμουρα να γινουν ολα στην εντελεια....Δεν εχω ακομα ανοιξει συζητηση με το γυιο μου αλλα θελω να εχω μια ιδεα γυρω απο τα οικονομικα.
Ενα εξοδο σοβαρο ειναι το γλεντι του γαμου...Ποσο περιπου κοστιζει μια μεση τιμη σε ταβερνα η σε κτημα για καμια κατοσταρια καλεσμενους; Και ειναι μισα-μισα για τα συμπεθερια η αναλογικα με τα ατομα που εχει καλεσει η καθεμια οικογενεια;
Τι αλλο υπαρχει που να εχει γερο ταρακουνημα στην τσεπη και ιδιαιτερα τη δικη μου;

Ευχαριστω εκ των προτερων και ευχομαι και στα δικα σας......



:yahoo: :yahoo: :inlove: :inlove:

Σε ότι αφορά τα πρακτικά για εμένα πιο σωστό μου φαίνεται να μοιραστούν τα έξοδα :hmmm: ... Εμείς για να πω την αλήθεια δεν θυμάμαι πως τα μοιράσαμε, πάντως, εγώ και η γυναίκα μου δεν θέλαμε γλέντια. Επειδή λοιπόν ήθελαν οι γονείς, πλήρωσαν κιόλας... :innocent: :lol:

Ένα μόνο θα πω ακόμα: Άντε, σύντομα να κοιμάσαι με γιαγιά! :inlove: :yahoo:



ΥΓ: Αυτό που ειπώθηκε πιο πάνω πάντως είναι σωστό. Πας ν' αγοράσεις ένα παπούτσι η τιμή είναι πχ 100 ευρώ. Λες πως είναι για νύφη, η τιμή είναι 300 ευρώ... :vava: Οπότε λίγο προσοχή, ιδίως σε πράγματα που δεν είναι αποκλειστικά και μόνο για γάμο.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#525886
DAP έγραψε:Το ζευγαρι ζει και θα ζησει στο εξωτερικο* χωρις πεθερικα και αλλα κακοποια στοιχεια...Οποτε ο γαμος θα γινει εδω για τους συγγενεις και φιλους και μετα ποιος τους ειδε....Θα προσπαθησω να περιορισω τα εξοδα τους για να εχουν πιο ανεση εκει που θα ειναι το σπιτικο τους....Γι'αυτο κοιταω να δω ποσο θα μου παει ο λογαριασμος...... :slap:

* Ελπιζω οχι για παντα ,αλλα η ζωη ειναι δικια τους,ας κανουν ο,τι θελουν......Εξ αλλου η Αγγλια ποσο ειναι; Τρια τσιγαρα δρομος...... :lol:

Με το καλο και παππους! :thumbsup:

Τωρα για τον γαμο καλο ειναι ο καθενας να πληρωσει τους καλεσμενους του.
Το κακο με τα κτηματα ειναι οτι πληρωνεις ακριβα το ολα σε ενα και δεν μπορεις ευκολα να καλεσεις καποιους μονο στον γαμο και οχι στο τραπεζι, δειχνει καπως.

Κατα τα αλλα υπαρχουν ωραιοτατα φορεματα με κλασμα του κοστους ενοικιασης νυφικου, οπως φυσικα και κουστουμια ανδρικα.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#525908 Η περίπτωση να τα πληρώσουν μόνοι τους, και να ειναι δικό τους θέμα πως θα το κάνουν, δεν τίθεται καν δλδ ούτε σαν σκέψη; :lol:
Άβαταρ μέλους
By Serf
#525912 Έλα μ'ντε :) Και είτε μας αρέσει είτε όχι, η οικονομική συνεισφορά των γονιών δημιουργεί ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ή μη αίσθημα υποχρέωσης στα παιδιά (μπορεί να μην πουν όχι σε κάτι που υπό άλλες συνθήκες θα έλεγαν) και αίσθημα δικαιώματος απόφασης στους γονείς!!

< Note >
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#525919
mjacob έγραψε:Η περίπτωση να τα πληρώσουν μόνοι τους, και να ειναι δικό τους θέμα πως θα το κάνουν, δεν τίθεται καν δλδ ούτε σαν σκέψη; :lol:


Παίζει κι αυτό αλλά αν είναι να παρεξηγήσει ο 2ος ξάδελφος του πατέρα μου που δεν τον καλέσαμε ενώ αυτός τους είχε καλέσει στο γάμο του πριν 30 χρόνια, ας καλέσει και να πληρώσει κι ο πατερούλης τους "δικους του" καλεσμένους γιατί εγώ αδυνατώ :sorry: :innocent: :ninja:


DAP, με το καλό :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By DAP
#525926 Το μονο ανταλλαγμα που θελω για ο,τι εχω προσφερει στο γιυο μου το εχω πει στη μελλουσα κορη μου.......