Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dstou
#350674 Ντίμικ, αφιέρωσε 20 λεπτά και διάβασε αυτά για αρχή :

http://www.health.harvard.edu/blog/study-urges-moderation-in-red-meat-intake-201203134490

http://www.nhs.uk/Livewell/Goodfood/Pages/red-meat.aspx

http://www.aicr.org/assets/docs/pdf/brochures/red-processed-meats.pdf

Αν δεν σε προβληματίσουν, συνέχισε να τρως 6 φορές τη βδομάδα κρέας και μία ψάρι.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#350699
g8777 έγραψε:
Νομίζω 3 μέρες κοτόπουλο, 3 κόκκινο κρέας και 1 ψάρι είναι μια πολύ καλή αναλογία ή οποία φυσικά μπορεί να προσαρμοσθεί στα οικονομικά του καθενός.



Το "προφανως".

Τελικα ποια ειναι η μηνιαια συνιστωμενη δοση κοκκινου κρεατος, ξερεις;


Κοβαθε μιλαμε για κρεας, ψαρικα ειναι αλλο παραμυθι.


Βάλε και το άλλο όμως που γράφω τρώω κάθε μέρα όσο κρέας χρειάζομαι συμπεριλαμβανομένων παραγωγων και ψαρικων για να δούμε το προφανές.

Για μηνιαία συνιστώμενη όχι δεν ξέρω.

Κατα τα άλλα εδώ τα έχει σχεδόν όλα με νούμερα και στατιστικές για όποιον έχει κουράγιο να τα διαβάσει

http://www.todaysdietitian.com/newarchi ... 6p20.shtml

< >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#350733
dimik έγραψε:
Μπα η επέλαση των εταιρειών δημητριακών τα ισοπέδωσε όλα με τις δήθεν έρευνες για την σημασία του πρωινού και των δημητριακών.


Χέσε το πρωινό, μην τρως καθόλου, αλλά κρέας κάθε μέρα = με τίποτα! :rtfm:


kovathe έγραψε:Το θέμα είναι σαν άνθρωποι πως είμαστε εξελιγμένοι να υτρωμε και φυσικά τι θέλουμε να πετύχουμε μέσω της τροφής μας.


Ξαναλέω, δείτε τα δόντια σας, δεν είναι δόντια σαρκοφάγου! :protest:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#350737
markvag έγραψε:
Ξαναλέω, δείτε τα δόντια σας, δεν είναι δόντια σαρκοφάγου! :protest:

Και η αρκούδα έχει δόντια σαρκοφαγου, αλλά τρώει και ψάρια, ρίζες, βολβούς, φρούτα, μέλι.
Οπως και ο γοριλας έχει ανεπτυγμενους κυνόδοντες αλλά κρέας δεν..... Τους έχει για να τρομάζει τους ανταγωνιστές.


Από το Moto G
Άβαταρ μέλους
By markvag
#350739 Ο γορίλας έχει μόνο κυνόδοντες, όχι δόντια σαρκοφάγου. Και εδώ υπάρχουν και άλλοι λόγοι (sexual selection), με βάση τα δικά σου λεγόμενα, δεν ξέρω την περίπτωση...

Η αρκούδα είναι σαρκοφάγο κατά βάση, που μπορεί να συμπληρώνει τη διατροφή της με άλλες τροφές (τα ψάρια είναι στο μενού των σαρκοφάγων, αλλιώς ο λευκός καρχαρίας θα λέγαμε ότι είναι χορτοφάγος... :innocent: :lol: :lol: ) Και αυτές οι τροφές μπήκαν απ' όσο ξέρω πρόσφατα στο μενού της (τα τελευταία Χ δεκάδες χιλιάδες χρόνια αν δεν απατώμαι...)
Άβαταρ μέλους
By dimik
#350750
markvag έγραψε:
dimik έγραψε:
Μπα η επέλαση των εταιρειών δημητριακών τα ισοπέδωσε όλα με τις δήθεν έρευνες για την σημασία του πρωινού και των δημητριακών.


Χέσε το πρωινό, μην τρως καθόλου, αλλά κρέας κάθε μέρα = με τίποτα! :rtfm:


Διάβασε ρε συ λίγο τα ποστ μου γιατί θα με τρελανετε, για πηγή πρωτεΐνης σε κάθε γεύμα μιλάω όχι για κρέας κάθε μέρα. Ότι σαν βασικό δομικό συστατικό πρέπει πρωτίστως να καλύπτουμε τις ανάγκες μας σε αυτό και μετά με τα υπόλοιπα να παίζουμε ανάλογα την δραστηριότητα μας μπλα μπλα μπλα...

Πρωινό τρώω, 2 αυγουλακια, ναι κάθε μέρα.

< >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#350752 Συγνώμη, απλά παρασύρθηκα από τα επόμενα ποστ... :inlove: :s_blush


Το πρωινό btw δεν είναι καθόλου απαραίτητο σαν γεύμα... :iconcool: Όχι ότι φυσικά υπάρχει πρόβλημα άμα τρως, απλά δεν είναι αυτό που λένε "το πιο βασικό γεύμα της μέρας" κτλ...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#350754
markvag έγραψε:Συγνώμη, απλά παρασύρθηκα από τα επόμενα ποστ... :inlove: :s_blush


Το πρωινό btw δεν είναι καθόλου απαραίτητο σαν γεύμα... :iconcool: Όχι ότι φυσικά υπάρχει πρόβλημα άμα τρως, απλά δεν είναι αυτό που λένε "το πιο βασικό γεύμα της μέρας" κτλ...

Ναι το ξέρω αυτό για το πρωινό, από μικρός δεν έτρωγα ποτέ πρωινό, απλά επειδή δεν νιώθω άνετα να χλαπακιαζω αυγά στο γραφείο προτιμώ να τα τρώω μόλις ξύπνησω συν ότι μπορώ να τα μαγειρέψω όπως θέλω. Αν δεν έχω όρεξη παίρνω 2 σφιχτά μαζί μου και τα καταπίνω κατά τις 11-12.

< >
Άβαταρ μέλους
By g8777
#350866 Ναι μωρε Κοβαθε μανα μου, σωστα ολα αυτα αν εισαι οπαδος του Σωματειου του Πειραια.

Οι τριφυλλοφοροι ομως; :s_dunno Τι να την κανουν την πρωτεινη; Εκει θελει φουλ EPO ,προπονησεις σε 3-5 πηγαδια και πανω, αεροβιες και δε συμμαζευται. Πως θα βγει η αποσταση; Να τα φτυσουν και να πεσουν στο στομα του λυκου; Απαπαπαπαπα. :s_no

Δεν ειναι για ολους η πρωτεινη.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#350874
kovathe έγραψε:2 τι να σου κανουν?
Σε τέτοια φαση (σκετα) εγω τρώω 4-5. :inlove:


Είπαμε ανεβάζουμε κιλά στις μπάρες με καλό ρυθμό αλλά να ρίξουμε και κανένα κιλό από την ζυγαριά.
Μετά τρώω και μισό κιλό (2χ250γρ) "κρέας" μέσα στην μέρα
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#350877 Πόσα κιλά είσαι?
Ακόμα και με το υπολοιπο κρέας (500γρ X 30% περίπου= 150) αρα μαζί με τα αυγουλακια πας κάπου στα 160 γρ τη μέρα.

Χαμηλά μου φαίνεται. Εγώ παίζω γύρω στα 240.

Κάποια στιγμή πάντως ήθελα να δοκιμασω μια τελείως κετογενικη στυλ steak and eggs....
Να δω πως θα αντιδράσει το σώμα.