Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#350048
nass έγραψε:
dimik έγραψε:
REALZEUS έγραψε:Τα τούρκικα και τα αράβικα λες ε; :s_sarcastic

Αν και δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα. Γλυκό = σοκολάτα/κρέμα/παντεσπάνι/σου κλπ! :rtfm:



Ναι οι νομάδες Τούρκοι και Άραβες στις ερήμους και στις στέπες έφτιαχναν γλυκά με πολλαπλές στρώσεις από φύλλα :lol:
Οκ δημιούργησαν γλυκά αλλά πολύ αργότερα και αφού επηρεάστηκαν από το Βυζάντιο και όχι μόνο.


Η κοιτίδα του αραβικού έθνους δεν είναι η έρημος αλλά η μεοσοποταμία. Δεν ήταν νομάδες εκεί, καλλιεργούσαν τη γη όταν εμείς ήμασταν στα δέντρα :lol:

Για τους Τούρκους νομίζωότι δεν έχουν δική τους μαγειρική παράδοση (πλην κεμπάπ και λοιπών ψητών κρεάτων) αλλά οι Αραβες σαφώς και είχαν.

Τα περισσότερα σιροπιαστά είναι αραβικά νομίζω (πηγαίνετε στον πχ. Λίβανο να τα δείτε), οι δικοί μας αρχαίοι είχαν παστέλι πάντως.


Ναι δεν διαφωνώ, το όχι μόνο που έγραψα αναφερόταν κυρίως σε Πέρσες, Ασσύριους και λοιπούς που κατοικούσαν εκεί πολύ πριν τους Άραβες οι οποίοι από την Αραβία (σημερινή Υεμένη, Σαουδ. Αραβία ήρθαν)
Άβαταρ μέλους
By markvag
#350331
elteo έγραψε:Bizarre Foods with Andrew Zimmern

10-most-bizarre-foods-in-the-world

Εικόνα

Eχει δοκιμάσει τα πάντα. :lol:



Πες μου ότι το έγραψες επίτηδες αυτό... :lol: :lol:

Εικόνα

:twisted: :svivhaha: :svivhaha:





REALZEUS έγραψε:Φασολάδα


Ετοιμάζεται μια φασουλάδα αύριο από την :inlove: άλλο πράγμα! :yahoo: :yahoo:

Θα πέσει κλανιά που θα πάει σύννεφο! :twisted: :twisted: :lol: :lol: :lol: :svivhaha: :svivhaha:
Άβαταρ μέλους
By Chris
#350509 Ξερω πολλους που τα τρωνε ετσι, φασολαδα/γιγαντες με λουκανικο, γεμιστα με κιμα, κλπ. Αλλα δεν καταλαβαινω ρε γμτ γιατι πρεπει να κανουμε ολα τα φαγητα για σαρκοφαγα? Τρωμε ετσι κι αλλιως κρεας 10 φορες τη βδομαδα, αφηστε μερικα χωρις
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#350511
Chris έγραψε:Ξερω πολλους που τα τρωνε ετσι, φασολαδα/γιγαντες με λουκανικο, γεμιστα με κιμα, κλπ. Αλλα δεν καταλαβαινω ρε γμτ γιατι πρεπει να κανουμε ολα τα φαγητα για σαρκοφαγα? Τρωμε ετσι κι αλλιως κρεας 10 φορες τη βδομαδα, αφηστε μερικα χωρις

Σωστος!
Μαυρους γιγαντες Πρεσπων εχετε δοκιμασει ποτε; Τελειοι ειναι! Φτιαχνει η συζυγος σημερα! :eat: :eat:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#350513
Chris έγραψε:Ξερω πολλους που τα τρωνε ετσι, φασολαδα/γιγαντες με λουκανικο, γεμιστα με κιμα, κλπ. Αλλα δεν καταλαβαινω ρε γμτ γιατι πρεπει να κανουμε ολα τα φαγητα για σαρκοφαγα? Τρωμε ετσι κι αλλιως κρεας 10 φορες τη βδομαδα, αφηστε μερικα χωρις



Γιατί όχι; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#350514
Geo f1 έγραψε:Στις φακες μονο φετα και λιγο ψωμουγκα!!

Το οποιο ειναι λαθος γιατι δεν απορροφαται ο σιδηρος των οσπριων.

Τα οσπρια τα συνοδευεις με ελιες, αντσουγιες και αν εισαι μερακλης λακερδα η ρεγγα καπνιστη! :eat:
Άβαταρ μέλους
By Chris
#350521 @dimik, για την ισορροπια της διατροφης το λεω, χωρις να εχω ιδεα απο τα επιστημονικα του Νικου παραπανω. Απλα δε μου φαινεται σωστο να μετατρεπονται τα πιατα σε κρεας+συνοδευτικο
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#350522
Νίκος Παππάς έγραψε:
Geo f1 έγραψε:Στις φακες μονο φετα και λιγο ψωμουγκα!!

Το οποιο ειναι λαθος γιατι δεν απορροφαται ο σιδηρος των οσπριων.

Τα οσπρια τα συνοδευεις με ελιες, αντσουγιες και αν εισαι μερακλης λακερδα η ρεγγα καπνιστη! :eat:


Εγώ με ρέγγα ή σαρδελάκι κονσέρβα.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#350525 Με προλάβατε..
Σήμερα στο gianikεικο έχουμε φακές .Τις οποίες λατρέυει όλη η φαμίλια.
θα συνοδευτούν με 10 παστές αντζούγιες που μόλις αγόρασα + βεβαια το κλασσικό χωριάτικο ξύδι...
Αν καταφέρω και δεν φάω και μισό καρβέλι ψωμί καλά θα είναι... :innocent:
Άβαταρ μέλους
By dstou
#350532 Φακές και εμείς. Τις συνδυάζω με έξτρα δυνατό ξύδι, ψωμί ζυμωτό από τη μάνα μου ή παξιμάδια κριθαρένια και φέτα κομμένη σε κυβάκια και ριγμένη από την αρχή μέσα στο πιάτο για να μαλακώσει. :eat:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#350553
dimik έγραψε:Το χωριάτικο λουκάνικο μην ξεχάσεις να βάλεις στην φασολάδα.....


Με τίποτα! :adminpower:

Με σαλάτα της μαμάς (σαν τουρσί κάπως) + μπόλικο ψωμί + τυρί + κανένα αλμυρό αν δεν βαρεθώ να πάω να πάρω...


Geo f1 έγραψε:Συγγνωμη παιδια αλλα φετα...

Παει με όλα.

Ειμαι φετάς τι να κανουμε?



Σωστός ο γκεάκος! :s_yes Εγώ με γιδοτύρι βέβαια... αν και το έχω περιορίσει τελευταία, για να μην φτάσει η πίεση σε σημεία michelin... :lol: