Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#577842
bill33 έγραψε:Λίγο βρώμικο μετά από τόσα βραστά μπιζέλια, καρότα και λαχανακια Βρυξελλών δεν κάνει κακό.



Ο Ζορμπάς, στον ακριβώς διπλανό δρόμο, την Old Christchurch - μπαίνοντας από το roundabout της Lansdown, έκλεισε, ε; Πάντως αυτός εδώ ο Κούρδος ήταν σχετικά αξιοπρεπής... για βρωμιά πάντα: https://www.google.com/maps/@50.7221714 ... 384!8i8192

Προτιμητέα για το γαστρεντερικό όμως τα πιο δυτικού τύπου, όπως το διπλανό του, ή το Burger King πιο κάτω. Αν κι εγώ είμαι θιασώτης του pub food (to George Tapps που είναι απέναντι προτείνω - το παλιό, θρυλικό Litten Tree) , με μερικά pints of lager φυσικά. Αυθεντική βρετανική καλτίλα, ειδικά αν έχει λεκέδες από μπύρα το τραπέζι. :lol: Για κάτι πιο ήσυχο η O'Neils στο Lansdown roundabout.

ΥΓ: Αν έχει καλό καιρό να πας οπωσδήποτε βόλτα στους κήπους (το τζέρτζελο είναι στους Lower) και μετά στο Pier για παγωτό. :lol:
https://www.bournemouth.gov.uk/Parks/Fi ... rdens.aspx
Άβαταρ μέλους
By bill33
#579101 AGA ,δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο. Φούρνος και μάτια πάντα σε λειτουργία ανάλογα ποια θυρίδα διαλέγεις έχει κσι την ανάλογη θερμοκρασία.τα δύο από πάνω είναι τα μάτια.δουλευει με λαδι, ( δεν ξέρω τι λάδι εννοούν) . Μαγειρεύει πολύ καλά πάντως.ΕικόναΕικόναΕικόνα

< G (5S) >
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#579320 Φιλος χασαπης με προμηθευσε με αυτα για να γινουν συνοδεια GoT.

ΕικόναΕικόνα

Πρωτη φορα που επιχειρησα να φτιαξω τετοια cuts και το αποτελεσμα κρινεται μερικως επιτυχημενο. Σα γευση τουμπανο, ειδικα η τομαχωκ, σαν ψησιμο ηθελαν 1-2 λεπτα λιγοτερα για να βγουν medium-rare. Βασικα αποδειχθηκε οτι χρειαζεται θερμομετρο γιατι δεν ειναι ουτε λουκανικα χωριατικα ουτε πανσετες και δε μπορεις να τα πας με το ματι. Παρολα αυτα στεγνα δεν ηταν σε καμια περιπτωση.

Εικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#580000 Σήμερα δοκίμασα κοτόπουλο με πατάτες. Το έβαλα στην ειδική βάση, εκεί που στέκεται είναι μεταλλικό ποτήρι κ το γέμισα με πορτοκάλι-λεμόνι χυμό.
Το περιέχυσα με μια σως μουστάρδα-πιπέρι-αλάτι-χαρίσα-worcestershire sauce-μέλι-λάδι. Σε 80 λεπτά είχα το αποτέλεσμα. Ελπιζω γευστικά να με ανταμείψει...

Εικόνα
Εικόνα


< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#580024 Γιατί να θέλει κάποιος να κάνει το κλασσικοτατο κοτόπουλο με πατάτες στην ψησταριά;
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#580025
Dimitris_P έγραψε:Γιατί να θέλει κάποιος να κάνει το κλασσικοτατο κοτόπουλο με πατάτες στην ψησταριά;


Το ίδιο, αλλά με ένα ανοικτό κουτάκι μπύρας μέσα του, γίνεται εξαιρετικό. Βέβαια ο PeterPan το έκαψε ολίγον τι...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#580026 Γιατι μπορει.

Γιατι δδεν υπαρχουν 10 εντολες στη γαστρονομια.

Γιατι καποιος καπου καποτε αναρωτηθηκε " γιατι να μην βαλω γεμιση κρεμα και να πασπαλισω με κανελλα και αχνη απο πανω;"

Ντμιτσπαν δεν υπηρχν τοτε να κανουν τετοιες ερωτησεις.

Τα πνιγαν στο νιπτηρα. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By bill33
#580028 Δεν ξέρω ποιος το φτιάχνει αλλά είναι καταπληκτικό γιαουρτι.
Φέτα από το Tesco https://www.ypaithros.gr/ktinotrofoi-tyras-tesco/ΕικόναΕικόνα

< G (5S) >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#580033
REALZEUS έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Γιατί να θέλει κάποιος να κάνει το κλασσικοτατο κοτόπουλο με πατάτες στην ψησταριά;


Το ίδιο, αλλά με ένα ανοικτό κουτάκι μπύρας μέσα του, γίνεται εξαιρετικό. Βέβαια ο PeterPan το έκαψε ολίγον τι...

Αυτό με την μπύρα το διάβασα Αλέξανδρε στο Weber's Grillbibel, θα το δοκιμάσω. Απλώς η γυναίκα είναι έγγυος κ δεν ήθελα να βάλω αλκοόλ καθόλου. Όλα τα ξέρεις!!! :)

Δεν κάηκε βασικά, και εγώ έτσι νόμισα στην αρχή. Και στη φωτογραφία φαίνεται πως μοιάζει η πέτσα κάρβουνο, ναι. Το έβγαλα όταν είχα θερμοκρασία πυρήνα 82°C. Ήταν περίεργο να καεί εκεί μιας κ η φλόγα έρχεται από κάτω. Μέσα ήταν πολύ ζουμερό. Ήθελα να είμαι κ σίγουρος ότι ψήθηκε καλά, μην πάμε κ στο νοσοκομείο! Απλώς μάλλον το μέλι από τη σως κ τα σάκχαρα της σως καραμελώθηκαν εκεί. Τη σως που είπα την προτείνω, πολύ νόστιμο έγινε. Ίσως να οφείλεται κ στο γεγονός ότι είναι κοτόπουλο καλαμποκιού, παίζει κ αυτό έναν ρόλο.


Dimitris_P έγραψε:Γιατί να θέλει κάποιος να κάνει το κλασσικοτατο κοτόπουλο με πατάτες στην ψησταριά;

Τη βάση μου την έδωσαν δώρο, οπότε είπα να τη χρησιμοποιήσω. Έτσι όπως το έκανα μοιάζει με σχάρας. Γενικά είμαι άτομο που βαριέται τα ίδια και τα ίδια.
Το μόνο μειωνέκτημα είναι πως οι πατάτες δεν περιχύνονται από τα λίπη του κοτόπουλου...