Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By otso
#805196 dimik το εσωτερικο φαινεται ωραιοτατο , βγαινει και σε μισο παχος το πολυ;
diplomat πολυ ωραιο τιπ που δεν το εχω συναντησει αλλου , θα το δοκιμασω .
Ειναι ανωμαλια που μου αρεσει να βαζω τονο και φετα στην πιτσα ; αντι ολα τα λιπαροειδη αλεσμενα κρεατα ; Επειδη δεν ειμαι σε ογκο , εχω ογκο.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#805224
otso έγραψε:dimik το εσωτερικο φαινεται ωραιοτατο , βγαινει και σε μισο παχος το πολυ;
diplomat πολυ ωραιο τιπ που δεν το εχω συναντησει αλλου , θα το δοκιμασω .
Ειναι ανωμαλια που μου αρεσει να βαζω τονο και φετα στην πιτσα ; αντι ολα τα λιπαροειδη αλεσμενα κρεατα ; Επειδη δεν ειμαι σε ογκο , εχω ογκο.
Το πάχος είναι συνάρτηση βάρους ζύμης και μεγέθους ταψιού αν το ίδιο ζυμάρι το απλωνα σε λαμαρίνα ταψί θα γινόταν το 1/3 σε πάχος.

Απλά μετα αλλάζει η ώρα ψησίματος κοκ.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#805238 https://ilovecooking.ie/food-tv/patrick ... ugh-pizza/

Μακράν η καλύτερη ζύμη πίτσας που έχω φτιάξει είναι με προζύμι..
1-2 φορές μόνο την έχω κάνει και βγήκε τέλεια.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#805248 Αυτή που κάνω εγώ έχει αυτολυση η οποία κάνει διάφορα και μηδενικό ζύμωμα.


Ουσιαστικά ανακατεύεις αλεύρι νερό μαγιά λάδι με ένα κουτάλι, το αφήνεις 1 ώρα, βάζεις το αλάτι και μετά κάθε μισή ώρα κάνεις ένα δίπλωμα τις γωνίες προς τα μέσα.
Μετα από 3 διπλώματα το βάζεις ψυγείο για 24-40 ώρες, βγάζεις 3-4 ώρες πριν το ψήσιμο ρίχνεις στο ταψί απλώνεις και ψήνεις.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#805532 Παιδες δεν ξερω αν εχει αναφερθει ξανα, αλλα οποιος γλυκατζης σεβεται τον εαυτο του πρεπει να παει να δοκιμασει προφιτερολ απο το choureal. Το φτιαχνει εκεινη την ωρα μπροστα σου και βαζει οτι υλικα θελεις εχοντας διαφορες επιλογες. Μεχρι και με σοκολατα γαλακτος αν τραβαει η ψυχη σου. Και σκετα τα σου που βαζουν μεσα να δοκιμασεις, ειναι σε εντελως δικο τους λεβελ :eat: :eat: :eat:

Για αυτο μεχρι και Κυριακη βραδυ γινεται τσι ποπης απεξω. Ουτε στα ΑΤΜ με καπιταλ κοντρολς δεν ειχε 15 ατομα ουρα...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#805543 Το πιο overrated προφιτερόλ που δοκίμασα ποτέ μου. Επειδή έχω τρέλα με το συγκεκριμένο γλυκό, το έχω δοκιμάσει σε διάφορες πόλεις και χώρες. Το Σουρεάλ απλά με απογοήτευσε, μετά από όσα είχα ακούσει... 1000 φορές καλύτερο του Τάσου στο Πανόραμα!!! Καλύτερο επίσης και του Ελενίδη. Για τους παλιούς Σαλονικείς θα θυμίσω το Χαμόγελο, μετά το Παλάτι, πριν το φανάρι Χηλής (και ναι είναι Χηλή, όχι Χιλή: https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A7%CE%B7%CE%BB%CE%AE) με Πλαστήρα, στην Αρετσού. Δυστυχώς έκλεισε πριν 10-15 χρόνια. Ήταν προφιτερόλ επιπέδου ακριβού εστιατορίου!
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#805547 Εμενα απο την αλλη μερια γενικα δεν ειναι απο τα αγαπημενα μου γλυκα, οποτε ισως η γνωμη μου να μην εχει τοση βαρυτητα οση του Δια. Αλλα παραμενει το καλυτερο προφιτερολ που εχω φαει, οποτε δε νομιζω να ειναι τοσο κακο... Ακομα και η Πριξαινα που δεν ειναι καν γλυκατζου, επαθε κοκομπλοκο με το συγκεκριμενο.

Οταν κανω ψησιματα στο σπιτι, ενας ξαδερφος της γυναικας μου φερνει παντα ενα μεγαλο μπωλ προφιτερολ απο ενα μαγαζι που θεωρειται το καλυτερο απο οτι μας λεει (ΝΟΜΙΖΩ Κωνσταντινιδης?), που το φτιαχνει εκεινη την ωρα και δε συμμαζευεται. Νταξ καλο ειναι, αλλα δε με ξετρελαινει κιολας, τουλαχιστον οχι τοσο οσο ανεφερε η διαφημηση του ξαδερφου.

Στο σουρεαλ ισως να με εντυπωσιασε η δυνατοτητα της σκετης σοκολατας γαλακτος (νομιζω το ντιφολτ ειναι η υγειας), οτι τους ειπα να βαλουν ενα σκασμο τριμμενο αμυγδαλο που μου αρεσει και οτι δεν ειχε καθολου σαντιγι την οποια σιχαινομαι και παντα πεταω απο τα αλλα προφιτερολ. Τελος για τα σου που εχει μεσα, δε σηκωνω κουβεντα. Δεν ξερω τι κανουν, αλλα σαν καραμελωμενα μου φαινονται. Παροτι ειναι μεσα σε μια θαλασσα κρεμα, παραμενουν τραγανα και πεντανοστιμα. Εχθες ειδα την ουρα και δεν ειχα υπομονη να περιμενω, αλλα ειχα κατα νου να κανω μια αλλαγη για να το φερω εντελως στα μετρα μου. Την επομενη φορα θα τους πω να βαλουν αλλα τοσα σου στη βαση και μετα να αρχισουν να γεμιζουν τον κουβα απο πανω.

Παντως οι προτασεις του ειδικου στο συγκεκριμενο γλυκο Δια, μπηκαν πλεον στην λιστα μου :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#805549 Ε εντάξει, όχι και ειδικός. Απλά έχω μια αγάπη στην σοκολάτα και στο προφιτερόλ ειδικά.

Σοκολάτα γάλακτος έχει και αλλού πάντως (π.χ. Ελενίδης).
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#805554
REALZEUS έγραψε:Ε εντάξει, όχι και ειδικός. Απλά έχω μια αγάπη στην σοκολάτα και στο προφιτερόλ ειδικά.

Σοκολάτα γάλακτος έχει και αλλού πάντως (π.χ. Ελενίδης).


Θα δοκιμάσω σύντομα :superman:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#805556 Το κλασικό προφιτερολομάγαζο του Ανδριά πού το κατατάσσουμε; Έχω χρόνια να πάω, θεωρείτο από τα καλύτερα του είδους (αν όχι το καλύτερο).

< >
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#805558
Scotch έγραψε:Το κλασικό προφιτερολομάγαζο του Ανδριά πού το κατατάσσουμε; Έχω χρόνια να πάω, θεωρείτο από τα καλύτερα του είδους (αν όχι το καλύτερο).

< >

Για εμενα ειναι κορυφη αλλα ειναι πανακριβο!

Εξαιρετικο ειναι και του Σορολοπ στα Εξαρχεια αλλα δεν ειναι για ολους :shifty: