Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#803152
saxon_747 έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Δική σου δεν είναι επιχείρηση; :hmmm: Από ποιον παίρνεις άδεια ή ρεπό;


Ναι, δικιά μου αλλά δε σημαίνει κάτι αυτό. Ένα ρεπό το Σάββατο ανα 15 ημέρες και 2 βδομάδες άδεια είναι το max που μπορώ να πάρω.
Έτσι. Εμείς τα αφεντικά όλο καθόμαστε...

Τυχερέ! Παίρνεις και ρεπό..

Πάλι καλά που δεν φτιάχνουμε βιτρίνα κάθε 20 μέρες όπως οι ρουχαλαδες...

.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#803185
224v έγραψε:
REALZEUS έγραψε:
dimik έγραψε:Συμβουλή για τις μπριζόλες, βάλτες σε κρύο τηγάνι με λίγο νεράκι και αφησε να βράσουν μέχρι να εξατμιστεί το νερό και μετά να πάρουν χρώμα, έτσι προλαβαίνει να λιώσει το λίπος και στην συνέχεια γίνονται τραγανές απ έξω και μαλακές μέσα.


Ισχύει και για μοσχαρίσιες αυτό;
για μοσχαρίσιες οι Αμερικανοί είναι άπαιχτοι.

.


Σωστά τα λες κ. Θρασύβουλε, αλλά άντε να βρεις Αμερικάνο ψητά εδώ. :lol: Πάντως και οι Άγγλοι και οι Γάλλοι και οι Ιταλοί ξέρουν. Μόνο στην Ελλάδα τα σερβίρουν κάρβουνο... :s_mad


dimik έγραψε:
REALZEUS έγραψε:
dimik έγραψε:Συμβουλή για τις μπριζόλες, βάλτες σε κρύο τηγάνι με λίγο νεράκι και αφησε να βράσουν μέχρι να εξατμιστεί το νερό και μετά να πάρουν χρώμα, έτσι προλαβαίνει να λιώσει το λίπος και στην συνέχεια γίνονται τραγανές απ έξω και μαλακές μέσα.


Ισχύει και για μοσχαρίσιες αυτό;
Αν τις τρως well done λογικά ναι, εκτός κι αν είσαι από πάνω με το θερμόμετρο και μόλις φτάσει εσωτερική θερμοκρασία λίγο κάτω από εκεί που θες να αδειάσεις το νερό και να τους δώσεις χρώμα με τέρμα φωτιά.

Κάτι ανάλογο γίνεται και το sous vide απλά επειδή εκεί η θερμοκρασία του νερού είναι σταθερή είσαι σίγουρος ότι δεν θα παραψηθει.


Μου βάζεις δύσκολα Δημήτρη μου... :lol: Medium rare τις προτιμώ πάντως. :eat:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#803192 Αλέξανδρε, στην Αθήνα βρίσκεις μοσχαρίσιες που λένε στιλ τομαχοουκ!!, που βρίσκουν τα μεγάλα ζώα δεν ξέρω, όμως είναι νόστιμες σε medium rare.
έχουν ανοίξει πολλά χασάπικα με ποικιλίες κρεάτων.
Ο γιος μου όμως πλέον μετά την διαβίωση του στην Ουρουγουάη, μόνο εκεινα τα κρέατα παραδέχεται και τον τρόπο ψησίματος.. απαγορεύεται η εισαγωγή αντιβιοτικού, και η οι εξαγωγές είναι το κύριο αντικείμενο τους.

.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#803249 Να μην τα σκεπάσει, θέλεις να εξατμιστεί τελείως δηλαδή να πάρει μια βράση το κρέας και μετά να ψηθεί στο λίπος που έχει βγάλει με το βράσιμο.

Σε μπριζολες θα έβαζα μέχρι την μέση του ύψους τους και θα τις γύριζα και μια φορά.

Κρύο τηγάνι, κρύο νερό κρέας σε θερμοκρασία δωματίου να αρχίσει σιγά σιγά να ανεβάζει θερμοκρασία το νερό να μείνει 5-10 λεπτά στους 100 να εξατμιστεί κι άλλο τόσο μετά να πάρει χρώμα το κρέας.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#803568 βγήκαν τα πρώτα χωριάτικα λουκάνικα και είναι πολύ πετυχημένα!
έκανα τα καρδιτσιώτικα πρασάτα του Μαλλιώρα (https://www.youtube.com/watch?v=iZ8OoLCKx90), νόστιμα και ζουμερά!
βέβαια δεν είναι για κάθε μέρα, 25-30% λίπος :lipsealed:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By dimik
#803570 Ωρε μαναμ' κι ένα χειροποίητο βουτυρενιο ψωμάκι με καραμελωμενο κρεμμυδι και μουστάρδα...

BTW η πίτσα που έβαλα στο βίντεο παραπάνω είναι must για τους λάτρεις της χοντρής ζύμης, η καλύτερη που έχω κάνει μακράν. Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By otso
#805165
dimik έγραψε:Ωρε μαναμ' κι ένα χειροποίητο βουτυρενιο ψωμάκι με καραμελωμενο κρεμμυδι και μουστάρδα...

BTW η πίτσα που έβαλα στο βίντεο παραπάνω είναι must για τους λάτρεις της χοντρής ζύμης, η καλύτερη που έχω κάνει μακράν. Εικόνα


Ρε Μητσο αυτη ειναι πιτσα απο συσιτιο αστεγων , για να χορτασουν ψωμι .
Αντε νασουνα πολυτεκνος να πω το κανει να χορτασει τα κουτσουβελα .
Η εχεις περασει δυσκολα παιδικα χρονια.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#805174
otso έγραψε:
dimik έγραψε:Ωρε μαναμ' κι ένα χειροποίητο βουτυρενιο ψωμάκι με καραμελωμενο κρεμμυδι και μουστάρδα...

BTW η πίτσα που έβαλα στο βίντεο παραπάνω είναι must για τους λάτρεις της χοντρής ζύμης, η καλύτερη που έχω κάνει μακράν. Εικόνα


Ρε Μητσο αυτη ειναι πιτσα απο συσιτιο αστεγων , για να χορτασουν ψωμι .
Αντε νασουνα πολυτεκνος να πω το κανει να χορτασει τα κουτσουβελα .
Η εχεις περασει δυσκολα παιδικα χρονια.
Αυτή είναι η δική μου γιατι είμαι στον όγκο, έκανα άλλη μια για τα γυναικόπαιδα
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#805176 Κι εγώ φτιάχνω σχεδόν κάθε Κυριακή πίτσα, με εντελώς αντίθετη λογική: φουλ λεπτή ζύμη, όχι αλλαντικά, (σάλτσα, τυρί, πιπεριές) και τυρί κρέμα στην κρούστα.

Αααααν το θυμηθώ, θα ανεβάσω φωτό την επόμενη φορά που θα φτιάξω.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#805181 Ενα κουκι στον Οτσο και στο Διπλωματη απο μενα. Πολυ ψωμιλα για τα γουστα μου η πιτσα του Ντιμικ.

Το πανω μισο της πιτσας ομως δειχνει ωραιο. Ειδικα εκεινα τα μαυρα τα καρκινογονα τα καρβουνιασμενα γυρω γυρω ειναι απλα τελεια :eat:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#805182
diplomat έγραψε:Κι εγώ φτιάχνω σχεδόν κάθε Κυριακή πίτσα, με εντελώς αντίθετη λογική: φουλ λεπτή ζύμη, όχι αλλαντικά, (σάλτσα, τυρί, πιπεριές) και τυρί κρέμα στην κρούστα.

Αααααν το θυμηθώ, θα ανεβάσω φωτό την επόμενη φορά που θα φτιάξω.
Είχα πάει κι εγώ τυρι κρέμα με σκόρδο να πετάξω μερικές κουταλιές πάνω μόλις έβγαινε από τκν φούρνο αλλά το ξέχασα από την πείνα που είχα.

Το εσωτερικό αν και χοντρό είναι πολύ αερατο, σαν λουκουμας ένα πράμα, και πολύ ευκολοχωνευτη.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#805186 Ένα γενικό τιπ επίσης για τη ζύμη: την ψήνουμε σε δύο φάσεις, πρώτα μόνη της (πόνους να έχουμε καβουρδίσει και λίγο σιμιγδάλι για γεύση φουρνίλας), και μετά μαζί με σάλτσα, τυριά και λοιπά τόπινκς.