Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#411137 Επιτηδες. Μ αρεσει πολυ αυτη η πικρα συν του οτι κρατησαν πολυ τα ζουμια τους μεσα ετσι. Αμα ειχαμε και καρβουνα θα ηταν ακομα καλυτερα.

Επισης αντι για δυοσμο και μαιντανο που βαζει ο Ακης, εγω εβαλα χρωματιστες πιπεριες. Κυβακια, τσιγαρισμα μαζι με σκορδο κρεμμυδι και μετα στο food processor πριν πανε στον κιμα. Ο δε κιμας μισο μισο μπουτι και στηθος για να χει το λιπακι του.

<+
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#411152
Deleted User 1 έγραψε:Επισης αντι για δυοσμο και μαιντανο που βαζει ο Ακης, εγω εβαλα χρωματιστες πιπεριες. Κυβακια, τσιγαρισμα μαζι με σκορδο κρεμμυδι και μετα στο food processor πριν πανε στον κιμα.

:thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#411155
Deleted User 1 έγραψε:Επιτηδες. Μ αρεσει πολυ αυτη η πικρα συν του οτι κρατησαν πολυ τα ζουμια τους μεσα ετσι. Αμα ειχαμε και καρβουνα θα ηταν ακομα καλυτερα.

Επισης αντι για δυοσμο και μαιντανο που βαζει ο Ακης, εγω εβαλα χρωματιστες πιπεριες. Κυβακια, τσιγαρισμα μαζι με σκορδο κρεμμυδι και μετα στο food processor πριν πανε στον κιμα. Ο δε κιμας μισο μισο μπουτι και στηθος για να χει το λιπακι του.

<+


Brunoise το λέμε το bold εδω μέσα :rtfm:

Καλή η παραλλαγή με την πιπεριά αλλά τον μαιντανό και τον δυόσμο δεν θα τον παρέλειπα :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By dstou
#411159 Έτσι εξηγείται λοιπόν. Το άκουσα στο καφενείο του χωριού προχτέ από κάτι γέρους και δεν ήξερα τι πάει να πει. Εννοείται ότι ντράπηκα να ρωτήσω. :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#411164
Cube cuts[edit]
Cuts with six even sides include:[1]

Large dice (Carré); sides measuring approximately ¾ inch (2 cm).
Medium dice (Parmentier); sides measuring approximately ½ inch (1.25 cm).
Small dice (Macédoine); sides measuring approximately ¼ inch (6mm).
Brunoise; sides measuring approximately 1/8 inch (3mm).
Fine brunoise; sides measuring approximately 1/16 inch (1.5mm).

μαλλον για καρέ :hmmm:

dimik έγραψε:Καλή η παραλλαγή με την πιπεριά αλλά τον μαιντανό και τον δυόσμο δεν θα τον παρέλειπα :hmmm:

θα προτιμήσω στεφαν.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#411286
Deleted User 1 έγραψε:Μιλαμε για σοβαρο τουμπανο! Θα πω μεγαλη κουβεντα αλλα παιζει και να κατουρανε τα μοσχαρισια.


Μέσα στην προηγούμενη εβδομάδα έφαγα κοτοπουλίσια μπιφτέκια και είπα το ίδιο πράγμα.
Μετά από 3 μέρες έφαγα κοφτό μακαρονάκι με κοτοπουλίσιο κιμά. Και το ξαναείπα.
Και μάλλον δεν είναι καθόλου τυχαίο.
Σήμερα μετα το γυμναστήριο έφαγα 2 καλαμάκια κοτόπουλο σχάρας.
Η Ελένη μου λέει ότι σε λίγο θα βγάλω βυζιά βέβαια. :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#411287 Με αυτά που διαβάζω νιώθω μια μεγάλη επιθυμία να φάω ένα τεράστιο κομμάτι συκώτι ψημένο medium με μπόλικο λεμόνι, έτσι για να φύγει η κοτοπουλιλα.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#411291
dimik έγραψε:Με αυτά που διαβάζω νιώθω μια μεγάλη επιθυμία να φάω ένα τεράστιο κομμάτι συκώτι ψημένο medium με μπόλικο λεμόνι, έτσι για να φύγει η κοτοπουλιλα.

< Note >



Θα έλεγα ένα τεράστιο ΝΑΙ, αν ήταν τηγανητά κομματάκια συκωτάκι.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#411302 Του χρόνου το καλοκαίρι που λες διμικ μου, λέω να πάρω την Ελένη και να κατεβούμε Κύπρο.
Ευκαιρία να δω και τον αντιπρόσωπό μου.
Τα συκωτάκια μην ξεχάσεις. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#411308
Giuseppe Busso έγραψε:Του χρόνου το καλοκαίρι που λες διμικ μου, λέω να πάρω την Ελένη και να κατεβούμε Κύπρο.
Ευκαιρία να δω και τον αντιπρόσωπό μου.
Τα συκωτάκια μην ξεχάσεις. :rtfm:


Θέλω να μου ρθεις όμως haute couture, ξέρεις εσύ... γιατί θα σε πάω σε ανάλογα μέρη να γνωρίσεις τις ομορφιές του ανατολικού μπλοκ.

< Note >