Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#577470
Y.V έγραψε:Σε βεραντα ειναι να μπει...

Μωρε κι εμενα μεγαλο μου φαινεται αλλα η κυρα θελει οπωσδηποτε και πλαινο ματι :s_dunno

Βεβαια αμα δεις κατι αλλα που υπαρχουν, τοτε σου φαινεται μικρο :lol:


Εγώ πήρα πριν 1 εβδομάδα Weber Genesis II gbs e210 στα 599€. Σήμερα έψησα για 6 άτομα στο άψε σβήσε. Ειδικά για μπαλκόνι η 320 είναι γομάρι. Το πλαϊνό μάτι είναι για καμιά σως, δεν το χρειάζεσαι. Κάνε τη στην κουζίνα. Τις έχεις δει από κοντά; Θα σου πρότεινα να πας στην κατηγορία Genesis, έχει σχάρες μασίφ από μαντέμι. Η Spirit έχει σχάρες λεπτές, δε θυμάμαι αν η gbs Spirit έχει κ αυτή μαντέμι ή τις απλές σχάρες.

Δες τις από κοντά, είναι βαριές κ ογκώδεις.


< >
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#577474 Προτείνω να έχει μασιφ μαντεμι, Κ αντί για μάτι ( δεν έχω ) εγώ βγάζω μια φριτεζα για τις πατάτες κ είμαι άρχοντας! Επίσης την έχω συνδέσει κ με φυσικό αέριο κ δεν έχω να αλλάζω μπουκάλες...

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#577475 Μαντεμενιες και πολυ βαριες ειναι οι σχαρες.

Το πλαινο ματι,δυστυχως, απ οτι προβλεπω ειναι :( αδιαπραγματευτο!
Δεν γουσταρω με τιποτα γκρινια εις το διηνεκες... :oops:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#577564
skous έγραψε:Weber


< >


Διπλά 42άρια! :twisted:


:lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#577575
Dimitris_P έγραψε:Ποιος θα ψήνει όμως; Η πηγή της γκρίνιας ή εσύ;


H πηγη! :lol:

Δουλευω υποχθονιως και εντατικα :s_gamer , το θεμα του μεγεθους και βλεπω μια (ελαφρα) καμψη αν και ακομα το παιζει καπως ετσι... :s_music Θελει λεει το πλαινο ματι για να τηγανιζει πατατες και ψαρια! :(

Στοχευω στην Weber Genesis II gbs e210 που εγραψε ο PeterPan.
Τελευταία επεξεργασία από Y.V και 22 Απρ 2019, 11:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By mirage
#577581 Ωραία φαίνεται. Προσοχή στο καθάρισμα της, ποτέ μεταλλική βούρτσα γιατι υπάρχει κίνδυνος να πληγώσει το σμαλτο.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#577617
mirage έγραψε:Ωραία φαίνεται. Προσοχή στο καθάρισμα της, πότε μεταλλική βούρτσα γιατι υπάρχει κίνδυνος να πληγώσει το σμαλτο.

για το καθάρισμα θέλει να τη δουλέψει στο φουλ με κλειστό καπάκι (εμένα χθες έφτασε >250° C μέχρι να σταματήσει να καπνίζει). Μετά όλα γίνονται στάχτη και με τη μεταλλική βούρτσα (καλύτερα της weber πάλι) περνάς από πάνω όσο είναι καυτή η σχάρα.

https://www.obi.de/grillreiniger/weber- ... MAQAvD_BwE

Ποτέ νερό, σκουριάζουν, κ ποτέ πλυντήριο πιάτων κτλ.

Y.V έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Ποιος θα ψήνει όμως; Η πηγή της γκρίνιας ή εσύ;


H πηγη! :lol:

Δουλευω υποχθονιως και εντατικα :s_gamer , το θεμα του μεγεθους και βλεπω μια (ελαφρα) καμψη αν και ακομα το παιζει καπως ετσι... :s_music Θελει λεει το πλαινο ματι για να τηγανιζει πατατες και ψαρια! :(

Στοχευω στην Weber Genesis II gbs e210 που εγραψε ο PeterPan.


Αν θέλει να τηγανίζει κάνε το εξής. Η GBS έχει στη μέση αποσπόμενη στογγυλή σχάρα κ μπορείς να βάλεις τηγάνι χαμηλό στα 50€ ή τηγάνι Wok στα 60€ αν θυμάμαι. Το πρώτο το αγόρασα για τα φιλέτα με βούτυρο κτλ. Επίσης το μάτι δε θα έχει την ένταση της φλόγας όπως στη ψησταριά.

https://www.obi.de/grillutensilien/webe ... /p/4098679

https://www.weber.com/DE/de/zubehoer/gr ... /8856.html

Πάντως η weber έχει πολύ καλό service και γενικά πολλά καλούδια γύρω από το ψήσιμο, αξεσουάρ κτλ.