Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#786596
dimik έγραψε:Μερακλιδικος μεζές +1000 για τον παστουρμά, το κασερακι* δίπλα τι είναι;



*επίτηδες το είπα κασέρι για να συνεννοηθούμε οι βόρειοι, μην έρθει κανένας και γράψει κίτρινο τυρί

γραβιέρα είναι. δικός μας είσαι ντιμικ? Καϊλάρια, καλά θυμάμαι?

y.v ωραίο το συκωτάκι!
αν θες ρίξε μια ματιά στη συνταγή που έχει ο καρούζο με συκωτάκια κότας, σβήσιμο σε άσπρο κρασί, φασκόμηλο και βούτυρο, ζουμάκι για παπάρα μέχρι καρπό!
Άβαταρ μέλους
By 224v
#786648
Y.V έγραψε:Ζηλεψα!
Εικόνα


Το μεσημερι ειχαμε μοσχαρισιο συκωτι σαβορε! :eat:

Εικόνα
Τι σημαίνει σαβορε?? Γιατί στο νησί έχουνε το ψάρι σαβορο για σπεσιαλιτέ που είναι ψάρι για ναυτικούς που το έχουν για συντηρημένο για το ταξίδι...

.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#786658 Υποθετω οτι ειναι το ιδιο.
Τηγανιζεις συκωτι και μετα του ριχνεις δενδρολιβανο και το σβυνεις με αρκετο ξυδι (κανονικο ή Βαλσαμικο αν το προτιμας), ενω το αφηνεις λιγο στην φωτια μεχρι να φυγει η αψαδα του ξυδιου (οπως θα μυριζεις απο πανω το τηγανι).
Εμεις κανουμε και τα μπαρμπουνια ετσι!
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#787593 Προχθές που ήμουν στο σούπερ είδα αυτό τον ανθό αλατιού. Ένα μικρό βαζάκι πανάκριβο για την ποσότητα που είχε. Όταν τελειώσει το χοντρό αλάτι που έχω ίσως πάρω να δοκιμάσω.

Πήρα και μια worcester sauce της Heinz να υπάρχει, αλλά μου φαίνεται πολύ νερουλή, την περίμενα πιο παχύρευστη. Την βάζεις υποτίθεται πάνω από το μπιφτέκι στο burger ;
Άβαταρ μέλους
By g8777
#787600 Πάντα κάτω από το μπιφτέκι η συγκεκριμένη σάλτσα.

Ο ανθός είναι χοντρό αλάτι στην ουσία, μπορείς ανετοτατα να το αποθηκεύσεις σε συσκευασία ανθού αλατιού ( βρίσκεις πολλές στα απορρίμματα των σούπερ μάρκετ) αν θες.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#787603
Dimitris_P έγραψε:Πήρα και μια worcester sauce της Heinz να υπάρχει, αλλά μου φαίνεται πολύ νερουλή, την περίμενα πιο παχύρευστη. Την βάζεις υποτίθεται πάνω από το μπιφτέκι στο burger ;

Επρεπε να πάρεις την αυθεντική https://www.leaandperrins.co.uk/our-sauce .
Άβαταρ μέλους
By dimik
#787606
George_Prix έγραψε:Καμια πληροφορια για αυτη την πεντανοστιμη τη Τζακ Ντανιελς σως που εχουν στα Φραιντεις? :eat:
Πουλιέται έτοιμη στα σούπερ
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#787607
dimik έγραψε:
George_Prix έγραψε:Καμια πληροφορια για αυτη την πεντανοστιμη τη Τζακ Ντανιελς σως που εχουν στα Φραιντεις? :eat:
Πουλιέται έτοιμη στα σούπερ


Κατι που μοιαζει με αυτη ή εντελως ιδια? Παλιοτερα ειχα παρει μια Τζακ σως απο το σουπερ και ηταν νερομπουλι.