Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#799920
Dimitris_P έγραψε:Οι πατσάδες θα έπρεπε να εσωκλείονται σε spoiler :rtfm:


Αν δεν αντεχεις τους πατσαδες, παρε να δεις λιγο ψαρι. Το βαζω και αυτο σε σποιλερ, μπας και εχει κανενας αλλος ευαισθησια στο ψαρι!!!

Νιαου. Μπαιδεγουι για μοναδα μετρησης του πατσα εχω τη σαλατιερα κι οχι το βαθυ το πιατο :s_tongue

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#799924
Νίκος Παππάς έγραψε:Γεώργιε καλοφαγωτο αλλά σαν να έχει περίοδο το ζωντανό.


Ετσι ειναι η τσαχπινια με το ¨κοκκινο" Νικολαε. Με παπρικα και λιγο ζωμο φτιαχνεται και ειναι η τελευταια πινελια στο σερβιρισμα του πιατου :eat:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#799939 Πολυ και καλο ψαρι αυτη την εποχη. Για την ιστορια να πω οτι απο ολα που ειχε μου εκλεισε το ματι μια Συναγριδα 2.4 κιλα. Επειδη γενικα τη γουσταρω κι επειδη ειχα να τη φαω καιρο κι επειδη ειδα μια πετονια να βγαινει απο το στομα της και το αγκιστρι ηταν ακομα σφηνωμενο στο στομαχι. Ξερω πως οτι ψαρι μου δωσει ειναι σωστο, αλλα οταν τυχαινει η φαση με την πετονια, παντα ψαρωνω ενα κλικ παραπανω. Περιττο να πω οτι δεν εμεινε λεπι :shifty:

Εικόνα

Αλλα επειδη παντα κατι δε μου παει καλα, επειδη παντα το προβληματικο μυαλο μου θελει κατι παραπανω απο οτι εχει, φετος τελειωσα τη χρονια με διατροφικο παραπονο. Οταν πηγα να παρω τα υλικα για τον πατσα, ειχε ενα κομματι Kobe A5 Wagyu Ribeye Steak και την εδινε 600 Ευρα το κιλο. Εστω και 1 ψιλη μπιρτζολα για τη γευση να αγοραζα δηλαδη, το πιαναμε το 200αρι. Ειχα μπροστα στα ματια μου το κρεας με το οποιο μου τρεχουν τα σαλια πανω απο το μονιτορ εδω και χρονια και δεν ειχα λεφτα να το πλερωσω. Εβγαλα μερικες φωτο να εχω να το θυμαμαι και ειπα στον πατερα μου "ζησε αλλο 1 χρονο εσυ και του χρονου θα σε ταισω απο δαυτη" :s_yes

Εικόνα

Καλα που δε γεννηθηκα στην Ιαπωνια, γιατι δεν ξερω λεξη γιαπωνεζικα :tomato:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#799946
mirage έγραψε:Στο Wagyu να υπολογίζεις 85 με 100
γραμμάρια ανα μερίδα.


Αυτο δεν το ηξερα καθολου! Ετσι οπως ειδα τη φρατζολα με το κρεας, σκεφτηκα οτι και μια μπιρτζολα 2 ποντους παχος να κοψει θα ειναι στανταρντ 333 γραμμαρια / 200 Ευρα. Και λεφτα να ειχα να την παρω δηλαδη, σα βλαχος θα τη γρουπιαζα ολοκληρη :lol:
Άβαταρ μέλους
By bill33
#799964
George_Prix έγραψε:Π
Εικόνα

Καλα που δε γεννηθηκα στην Ιαπωνια, γιατι δεν ξερω λεξη γιαπωνεζικα :tomato:

Ελπίζω ότι στην Ιαπωνία τις ημερομηνίες τις γράφουν Ετος.Μηνας,Μερα .
Γιατί αν δεν το κάνουν έχει λήξει απο πέρυσι
Άβαταρ μέλους
By Chris
#799966 Συνηθως ναι. Επιβεβαιωνει και το barcode, το οποιο συμπεριλαμβανει το 221121. Τι ειναι πιθανοτερο να βαζουν στο barcode για ταυτοποιηση, ημ. σφαξιματος ή ληξης?
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#800569 Χθες δοκίμασα να κάνω sushi για πρώτη φορά και ομολογουμένως πήγε πολύ καλά. Πολύ καλύτερο από αυτά που έτρωγα έξω, Ιαπωνία δεν έχω πάει για να πω…

Βρήκα πολύ καλή πρώτη ύλη, σολομό και τόνο, από ελληνικό σούπερ στο Düsseldorf με in-house sushi μαγαζί για take away. Φέρνει φρέσκα ψάρια κ από εκεί αγοράζουν και Ιάπωνες, οπότε είπα να το δοκιμάσω.

Είχα αγοράσει κ ένα sushi set αλλά δεν το χρειάστηκα καν, με το bamboo ρολό βγήκαν άνετα.

Sauce Chili έκανα με μια συνταγή του delish.com, όπως κ το ρύζι.

Θα το ξανακάνω!

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#800572 Πετρο ωραιος, δειχνει δυσκολη μαγειρικη δοκιμασια! Αν και δεν τρελαινομαι για σουσι, τα δικα σου οπτικα μου ανοιξαν την ορεξη :eat:

bill33 έγραψε:Google lens to the rescue.

Ουτε που το ηξερα οτι παιζει αυτο το αππ!!! Με ξεβλαχεψες ωρε Μπιλ :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#800576 Ωραίος, αλλά θέλει πολλή προσοχή. Γιατί το ψάρι στο σούσι δεν είναι πάντα εντελώς ωμό, το πλένουν με ξύδι ή λεμόνι, ή το βουτάνε σε μαρινάδα, για να σκοτώνει επικίνδυνα μικρόβια που πιθανόν υπάρχουν.