Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#545275 Τωρα που ειδα οτι ποναει, κατσε να σου δωσω λιγο ακομα πονο. Φωτο οπως τις στελνει στο Viber ο φιλος ο ψαρας οταν εχει κατι απο αυτα που ξερει οτι ψαχνω!

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#545309 Με ένα μεγάλο ψάρι σαν αυτό και σαλάτα μια χαρά είσαι, εγώ που είμαι σε πρόγραμμα δηλαδή, μια χαρά την έβγαλα έτσι πολλά μεσημέρια το καλοκαίρι. :eat:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#545351
George_Prix έγραψε:Δεν τρωω ιχθυοκαλλιεργειας ουτε τσαμπα να ειναι. ΜΟΝΟ πελαγισιο και ΜΟΝΟ φρεσκοτατο. Ευτυχως εχω πολυ καλο φιλο ψαρα και δε με δουλευει. Και 100 κιλα ψαρια να εχει στον παγκο, αν δεν εχει αυτο που ξερει οτι ψαχνω μου λεει "μην ερθεις σημερα θα σε παρω εγω τηλεφωνο οταν ειναι".


Μερικά πράγματα που έμαθα δουλεύοντας 2 χρόνια σε εταιρεία του κλάδου (που προμήθευε πολλούς καταστηματάρχες στη Βόρεια Ελλάδα):

- Τα ορφανοτροφείου ( :innocent: :lol: ) μπορεί να είναι πολύ φρέσκα. Τι εννοώ; Το βράδυ βγαίνουν από το νερό, το πρωί είναι στο μαγαζί. Τα πελαγίσια πολλές φορές μένουν 1-2 μέρες στο σκάφος, μιας και οι ψαράδες δεν γυρνάνε πολλές φορές κάθε βράδυ στη στεριά. Προφανώς και δεν σημαίνει κάτι αυτό για την ποιότητά τους, απλά συχνά τα ορφανοτροφείου είναι πιο φρέσκα. Ψάρι 2-3 ημερών εκτός νερού με σωστή συντήρηση είναι φρεσκότατο.
- Πολλά πελαγίσια ψαρεύονται στις περιοχές που είναι τα ορφανοτροφεία ψαριών. Και συνήθως είναι δραπέτες και τρώνε τροφές που βγαίνουν έξω από τα κλουβιά. :lol: ΟΚ, ασκούνται περισσότερο, αν και όχι τόσο όσο τα πελαγίσια που είναι σε άλλες περιοχές και πρέπει να κινηθούν πολύ περισσότερο για να βρουν τροφή.
- Οι περισσότεροι δεν μπορούν να ξεχωρίσουν γευστικά ένα πελαγίσιο από ένα ορφανοτροφείου. Και συχνά ούτε και οι "ειδικοί". Άνθρωποι πχ συνάδελφοι με 3-4 δεκαετίες εμπειρία παραδέχονταν πως συχνά δεν καταλαβαίνουν διαφορά στη γεύση (και μιλάμε για ανθρώπους που μπορούν να σου πουν πριν πόσες ώρες βγήκε το ψάρι από το νερό με μισό βλέμμα).
- Πολλά ψάρια ορφανοτροφείου πωλούνται σαν πελαγίσια, με το σχετικό καπέλο στην τιμή. :iconcool: ΟΚ ο τίμιος έμπορος δεν θα το κάνει αυτό (και υπάρχουν πολλοί τίμιοι και προφανώς έχεις βρει τέτοιον), αλλά δυστυχώς πολλοί το κάνουν και καμιά φορά γίνεται και από λάθος.
- Οι ίδιοι επαγγελματίες του χώρου μπορούν να ξεχωρίσουν με το μάτι το ψάρι ιχθυοτροφείου από το πελαγίσιο που μεγάλωσε πολύ μακριά από το ιχθυοτροφείο, αλλά σε πολλές περιπτώσεις δυσκολεύονται (και αυτές είναι η πλειοψηφία των ψαριών). Μιλάω για τα ψάρια στο 2 point.

Αυτά μου τα εξήγησαν κάποιοι εξαιρετικοί άνθρωποι, με τους οποίους είχα την τύχη να δουλεύω στην πρώτη μου δουλειά. Οι οποίοι είχαν κατ' ελάχιστο 20 χρόνια εμπειρία στον χώρο που δραστηριοποιείται πολύ πριν φτάσει το ψάρι στο ράφι απ' όπου το παίρνουμε.

Συμπέρασμα δικό μου; Μην αγχώνεστε αν το ψάρι είναι ορφανοτροφείου ή πελαγίσιο. Κοιτάξτε να πάρετε ένα φρέσκο και καλό ψάρι στην τιμή που θέλετε και μπορείτε, από έμπορο που εμπιστεύεστε! :s_wink Και να θυμάστε πως η διαφορά στην γεύση είναι κατά πάνω από 90% εξαιτίας του μαγειρέματος ή / και του placebo. :s_wink
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#545366 @markvag δε με απασχολει καθολου ποια γευση αρεσει στον καθεναν και αν προτιμαει τη γευση του πελαγισιου ή του ιχθυοτροφιου. Μονο που ξερω τι τα ταιζουν στα ιχθυοτροφεια απλα δεν τα τρωω. Και επισης μονο που ξερω οτι τα τρωει ο ηλιος ολη μερα αφου παλευουν να φανε απο τον αφρο της θαλασσας και οτι δεν κολυμπανε/γυμναζονται οσο τα πελαγισια, ξενερωνω ακομα παραπανω.

Οσον αφορα το διαχωρισμο τους, ειναι πανευκολο να τα ξεχωρισει οποιος ξερει απο ψαρι. Και απο το χρωμα και απο το σχημα τους. Τα πελαγισια ειναι πιο μακροστενα και τα ιχθυοτροφειου ειναι κοντοχοντρα. Πλεον ειμαι τοσο σιγουρος οταν βλεπω ενα ψαρι, που εχω τσακωθει και μερικες φορες με ψαροταβερνες που πηγαν να μου πουλησουν ψαρια ιχθυοτροφειου για πελαγισια.

Οσον αφορα τη φρεσκαδα οπως σωστα ειπες, αν ενα ψαρι ειναι σωστα συντηρημενο μεχρι 2-3 μερες θεωρειται φρεσκο. Για την ακριβεια τα μεγαλα ψαρια (πανω απο 2-3 κιλα) καλυτερα ειναι να σιτεψουν 1-2 μερες πριν μαγειρευτουν. Προσωπικα επειδη παιρνω ψαρι γυρω στο 1.5 κιλο προτιμω να ειναι της ημερας (κυριως λογω του ψυχολογικου παραγοντα).
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#545373
cosneo έγραψε:Ωραία τα ψάρια αλλά με τα γύρω σκατολοιδια πάντα χορταίνω...


lol ετσι. Δεν ειναι για να χορτασεις το ψαρι, θελει πολλα πιατα στο τραπεζι για να γινει δουλεια! Για τη γευση το τρωω και για τα παιδια. Επισης για να λεω οτι κανω λιγο καλο στον εαυτο μου και να ξεφευγω μια φορα την εβδομαδα απο το κρεας :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#545381
elteo έγραψε:Σε τι πρόγραμμα; Πάχυνσης; :lol:

Όχι ρε, έχω χάσει καμιά 15ρια κιλά από τον Ιούνιο.
Οι μακαρονάδες μου λείπουν λίγο μόνο
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#545506 Το δεντράκι είναι βαριά 1,5m αλλά η παραγωγή... τερατώδης! Και μιας και μόνα τους δεν παίζει να τα φάμε , λέω να προσπαθήσω για γλυκό του κουταλιού ή μαρμελάδα. Καμία άλλη ιδέα;Εικόνα

< >