Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#452844
mjacob έγραψε:Busso τί έχουμε εδώ:
https://www.facebook.com/interestingeng ... 836310580/


Έχουμε την διαδικασία παραγωγής αφράτης καραμέλας. Είμαστε στο 2ο στάδιο.
Κάπως έτσι τη βγάζω και εγώ.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#453017
mjacob έγραψε::thumbsup:

Γιατί δεν φτιάχνεις τπτ βιντεάκια κι εσύ;


Σε τι θα με ωφελήσει;
Αυτά τα βιντεάκια που βλέπεις δεν έχουν σχέση τόσο με τη βιοτεχνική μορφή παραγωγής όσο με την καλλιτεχνεία του επαγγέλματος.
Αυτοί που βλέπεις μπορεί να δουλεύουν 3-4 άτομα, ένα ζυμάρι, για 3 ώρες για να βγάλουν 100 τεμάχια. :dizzy:
Σαν ζαχαροπλαστεία που βγάζουν και γλειφιτζουρια είναι.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#453141
mjacob έγραψε:Για το ενδιαφέρον του πράγματος.




Δες εδώ πως παράγεται η vacuum caramel. Εδώ βγάζουν τυποποιημένο μικρό γλειφιτζουράκι.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#453642 ολοκληρωσα ενα κυκλο σε δοκιμες του αγαπημενου σουτζουκιου και τα περναω μια απο 'δω, οποιος εχει μερακι και δοκιμαζει ας μοιραστει τις εμπειριες :)

ξεκιναω απο τους λαθρεπιβατες της κατηγοριας -> απο φαρμα κερκινης και ενα -ανωτερο του- απο βορειος ελλας. το πρωτο ειναι λουκανικο χωριατικο που εχασε το δρομο και το δευτερο μια μετρια προσπαθεια προς σουτζουκι.

του μιραν εχει εντυπωσιακο μπαχαροχαρμανι αλλα δεν με αρεσει η στεγνη του φυση. στεκεται αρκετα σκληρο απο τη μανα του.
του αβακιαν ειναι υποδεεστερο στη γευση, στεγνο με μαλακη ασταθη μαζα. στεγνωνει κι αλλο στην πορεια και χανει τη μορφη του, αβολη συνθηκη.

καλουτσικο το σουτζουκι απο ΜΑΚΑΛ, λιγακι καυτερο, συμπαγες χωρις να στεγνωνει αλλα αρκετα σκληρο.
καλουτσικο επισης του Παντέρη -> αρωματικο και πικαντικο, σκληρης υφης κι αυτο.

απο sary ειναι το πιο δυνατο απ' οσα εχω δοκιμασει -> το τυπικο του "πεταλο" και το γκιολτσουκ ειδικα, εντονα μπαχαρικα, συμπαγη συσταση αλλα διατηρει μια ζουμερη υφη στη μαζα, αντεχει στη συντηρηση χωρις να στεγνωνει αργοτερα.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#453972
dimik έγραψε:
REALZEUS έγραψε:
dimik έγραψε:
224v έγραψε:μια ερωτηση για αυτους που περιδιαβαινουν την Αθηνα, ποιο μαγαζι εχει καλο - εξαιρετικο ροφημα σοκολατα? Με κερασε φιλος απο το Da capo Και επαθα πλακα, πηχτη και καταμαυρη!!!! την επινα μια ωρα.... Αλλου ομως που? δεν ειναι βολικο το Κολωνακι....



600γρ γάλα, 100γρ μαύρη σοκολάτα, 100γρ σοκολάτα γάλακτος, λίγο κανέλα, 3-5 λεπτά στον φούρνο μικροκυμμάτων σκεπασμένο με μεμβράνη.
Ανοίγεις, ανακατεύεις κι έχεις την καλύτερη σοκολάτα που έχεις πιει ποτέ.

Η σύζυγος με ξαναερωτεύτηκε το Σάββατο το πρωί :inlove: :lol:


Το βασικότερο από όλα ξέχασες: Μια κούπα ρούμι, λικέρ ή μπράντι. :whistlink: :lol:


Για την συζυγική version μιλούσα :rtfm:

Εγώ θα έβαζα Gran Marnier η μαύρο ρούμι :eat:


λοιπον εκανα την πρωτη συνταγη.... αυστηρα... Πολυ ωραια γευση, ομως αυτη η καταμαυρη του Da capo μου αρεσε περισσωτερο. Φυσικα με λιγωτερο γαλα θα ειναι πιο μαυρη αλλα οχι καταμαυρη!!! πρεπει να παω να δω πως την κανει..... Η δικια μου συζηξ που δεν της αρεσει αυτη την εποχη η σοκολατα ειπε οτι ειναι υπεροχη αυτη που εφτιαξα... (εμεινε η μιση κανατα για το απογευμα...την εβαλα ψυγειο... )
Άβαταρ μέλους
By dimik
#453979 Νομίζω τότε πρέπει να παίξεις με τις αναλογίες κουβερτούρας/γάλακτος, το λιγότερο γάλα θα την κάνει απλά πιο πηχτή αλλά γιατί όχι, μπορείς να το δοκιμάσεις και αυτό.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#454021
Red Garland έγραψε:ο μιράν βγάζει και ένα καυτερό το οποίο είναι παρα πολύ μαλακό, καμία σχέση με το λίγο σκληρό "κανονικό" του.


εχουμε ερθει κοντα με αυτο αλλα δεν τα σηκωνω τα καυτερα :oops:
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#456930 Εχετε ακομα παρθενες στο γραφειο; :s_omg
Στο χωριο μου λενε οτι 21 Νοεμβριου γιορταζουν οι παρθενες. :rtfm:
Οι ξεπαρθενιασμενες γιορταζουν τον δεκαπενταυγουστο! :lol:


Τρεμουν οι πατεραδες ποτε θα τους πει η κορη, πατερα απο τωρα και στο εξης θα με γιορταζετε τον δεκαπενταυγουστο! :lol: