Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#557490 @ dimik : Για την ψησταριά με τους μηχανισμούς, δεν υπάρχουν λόγια !!! :s_howdy
Υποθέτω ότι είναι στο καινούριο σπιτικό? Αν ναί, ... Μπράβο!
ΒΤW : Η περιμετρική επένδυση είναι με πλακάκι?
Άβαταρ μέλους
By dimik
#557493 Grill philosophy η ψησταριά, παραγγελία από Ελλάδα, οι τύποι είναι καλλιτέχνες, μας πήρε όλο το πρωί αλλά άξιζε και είναι πολύ καλή κατασκευή.

Έτσι είναι ο χώρος, θα μπει αργότερα καπάκι από πάνω σε όλο το μήκος με πόρτα αλουμινίου που έχω ήδη παραγγείλει αριστερά για μίνι αποθήκη. Εικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#557498 Την έχω δεί την κατασκευή στο νετ και ξέρω και το κόστος ( :dizzy: :help: ), στο περίπου !

Στα λοιπά : Κανόνισε να βάλεις περιμετρικά κάποιο διαχωριστικό απο λαμαρίνα -αλουμίνιο, το οποίο δεν θα εφάπτεται με το πλακάκι, αλλά θα έχει ένα διάκενο έστω 1 εκατοστό.
Απο κάτω βλέπω (σωστά ?) ότι η "σκάφη" της ψησταριάς δεν ακουμπάει πλακάκια, οπότε είσαι ΟΚ.
Μπορείς να το βάζεις-βγάζεις όταν ξεκινάς απ΄το άναμμα της φωτιάς, μέχρι και όση ώρα ψήνεις και να πέσει η θράκα, για να μη σου χαλάει τη μόστρα, αλλά ... είναι απαραίτητο !!! :rtfm:
Αλλιώς .... :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#557503 Έχω το καπάκι της το οποίο θα μπορεί θεωρητικά να κάνει αυτή την δουλειά.

Απο τα πλακάκια πίσω βέβαια έχει κάποια απόσταση καμία 20ρια πόντους χονδρικά.
Η τρύπα και οι αποστάσεις έγιναν κατόπιν λεπτομερους σχεδίου του κατασκευαστή.

Απο κατω ναι είναι κενό-στον αέρα η σκάφη και το μοτέρ δεξιά κάτω και θα μπουν μεθαύριο και τα πορτάκια για να κλείνει.

< >
Άβαταρ μέλους
By Serf
#557506
dimik έγραψε:Χοιρινό πρασοσελινο και λαζανια με κιμά για όσους δεν τρώνε πρασοσελινο, συνοδεία Πεδίου Αγ. Σάββα ιεράς μονής Χιλανδαριου το οποίο ήταν εκπληκτικό και συνιστάται ανεπιφύλακτα για ειδικές περιπτώσεις όμως γιατί τσιμπάει στην τιμή.


Αύριο θα δοκιμαστεί η νέα ψησταριά με χοιρινό λαιμό κοντόσουβλι, αρνίσια παϊδάκια, χοιρινες πανσετες και λουκάνικο με πρασο.

Καλή μας χώνεψη... Εικόνα

< >
Ηπιαμε το ίδιο κρασί σήμερα το μεσημέρι!! Όντως, πολύ καλό. Δεν έχω άποψη για το κόστος γιατί ήμαστε καλεσμένοι.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#560572 Μιας και σηκώθηκε το τοπικό, χθες βολτάροντας στο Γκάζι (μεσημέρι :rtfm: ) και ψάχνοντας για φαί, έπεσα σ'ένα μεζεδοπωλείο στις γραμμές που δεν το πιάνει το μάτι σου. Νέζος λέγεται, 2 πιάτα έχει για κυρίως αλλά πολύ ωραία, και από τιμές νορμάλ. Τρελό find, σίγουρα θα ξαναπάω :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#560577 Να ξέρεις ότι το φθηνό κρέας το τρώνε οι σκύλοι.Το φθηνότερο στην Σπονδή. Οπότε καταλαβαίνεις τι ΣΚΑΤΑ τρώνε στο Γκάζι.
Ουπς, το μαρτύρησα.

2 πιάτα λέει. ΓΙΑ ΌΝΟΜΑ. Αρπαχτη, κάνε εξετάσεις για κονδυλώματα, τριπλεξ και αφαίρεση προστάτη.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#560584
g8777 έγραψε:...Το φθηνότερο στην Σπονδή...


Οπως τα λες. Με το φθηνοτερο κρεας καταφερε και τους επιασε κοροιδα και της δωσανε 2 αστερια Michelin και χρυσους σκουφους :lol:

Και συ ο "ξυπνιος" τους τσακωσες και αυτους (οπως και πολλους αλλους) :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By g8777
#560586 Με αυτό το τουπε είναι δύσκολο να σε διδάξω βασικά πραγματάκια.

Φάε Σπονδή, όλα γάλακτος είναι εκεί μέσα. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#560588
g8777 έγραψε:Με αυτό το τουπε είναι δύσκολο να σε διδάξω βασικά πραγματάκια.

Φάε Σπονδή, όλα γάλακτος είναι εκεί μέσα. :iconcool:


Κανε οικονομια βλεποντας F1 με stream (γιατι οπως ειπες ο ιδιος "σαν το τσαμπα δεν εχει") και σε καμια 15αρια χρονια θα εχεις εξοικονομησει αρκετα λεφτα για να πας μια φορα στη Σπονδη. Οποτε μετα απο 15 χρονια θα ειμαι ετοιμος για τη διδασκαλια σου :svivhaha:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#560601
g8777 έγραψε:Εσένα αρνούμαι να σε διδάξω, χάνω το χρόνο μου καί ταλαιπωρώ και τό γουρούνι.


Το να προσπαθεις εσυ να διδαξεις εμενα, ειναι σα να προσπαθει ενα αυτοκινητο δρομου να κερδισει μια F1 μεσα στην πιστα. Και τα δυο αυτα σεναρια δεν προκειται να πραγματοποιηθουν, ουτε μεχρι να σβησει ο ηλιος.

Το μονο που μπορει να γινει ειναι να σταματησεις καποτε τις τρολλιες και να αρχισω να σου φερομαι σα να εισαι ενας κανονικος ανθρωπος :s_wink