Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#349695
rx8_drifter έγραψε:Πολλές φορές είναι δύσκολο να εκτιμήσεις μια τελείως διαφορετική κουζίνα, αλλά αξίζει να δοκιμάζεις και όχι μια φορά

Τις περισσότερες. Εξ ου και όλες οι έθνικ κουζίνες παραλάσσονται όταν διεθνοποιούνται.
Το κινέζικο που θα φας δλδ στο δυτικό κόσμο*, δεν είναι κινέζικο, κ.ο.κ.

[εκτός κι αν πας σε κανά μαγειριό σε china town ξέρω γω, ή κανά μαγαζί που πάνε αυστηρά κινέζοι]
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#349700
mjacob έγραψε:
rx8_drifter έγραψε:Πολλές φορές είναι δύσκολο να εκτιμήσεις μια τελείως διαφορετική κουζίνα, αλλά αξίζει να δοκιμάζεις και όχι μια φορά

Τις περισσότερες. Εξ ου και όλες οι έθνικ κουζίνες παραλάσσονται όταν διεθνοποιούνται.
Το κινέζικο που θα φας δλδ στο δυτικό κόσμο*, δεν είναι κινέζικο, κ.ο.κ.

[εκτός κι αν πας σε κανά μαγειριό σε china town ξέρω γω, ή κανά μαγαζί που πάνε αυστηρά κινέζοι]


επι 10 μέρες με ταίζανε πρωί μεσημέρι βράδυ οι γονείς της κουμπάρας μου :s_airkiss αυθεντικοί κινέζοι με εστιατόριο στην κίνα που πρώτη φορά βγήκαν απ το Γκομουνισμό.

Δε μας έφτιαξαν ακρότητες, κυρίως με κοτόπουλο χοιρινό βοδινό ψαρικά και λαχανικά παίζανε αλλά δεν υπήρχε κάτι που να μην μου αρέσει ( τους είχε ενημερώσει κι όλας να κάνουν μια προσαρμογή)
Ας πούμε και άμαθος να είσαι τα dumplings απίθανο είναι να μη τα φάς.

Τώρα κάτι σούπες με κατι μανιτάρια μπαμπού ψάρια και άλλα περίεργα οκ, ας μην τις φάς :lol:

Ινδική και κορεάτικη απ την άλλη εγω δεν την παλεύω κυρίως λόγου του πικάντικου
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#349727 Σούπα νερό μαμπού σπόρια, ποδάρια χήνας να μασουλάς το κκοκαλάκι σαν ΚΡΙΤΣΙΝΙ, τσούχτρα στον ατμό :rtfm:

Η τσούχτρα πλάκα πλάκα είναι καλή :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#349902
REALZEUS έγραψε:
rx8_drifter έγραψε:Υπάρχουν πάρα πολλές απίθανες γεύσεις ανα τον κόσμο για να λέμε τόσο μεγάλα λόγια


Όντως. Μην τρελαθούμε τώρα!!! Μια κουζίνα σαν τις άλλες είναι.



Πριν από λίγο στον Alpha έδειξε ρεπορτάζ με τίτλο "Το Hollywood υποκλίνεται στην ελληνική κουζίνα".
Εντάξει μπορεί να έχω δοκιμάσει, έστω και επιδερμικά, διάφορες κουζίνες και δεν θα είμαι απόλυτος, αλλά ίσως να μην ήταν και τα πιο αντιπροσωπευτικά τους δείγματα, αλλά την ελληνική και έπειτα την ιταλική κουζίνα, δεν την βάζω με άλλες.
Ίσως έχω επηρεαστεί και από το γεγονός ότι ο αδερφός μου έχει τελειώσει σχολή σεφ (LeMonde) και έχει κάνει μερικά σεμινάρια πάνω στην ιστορία της διεθνούς κουζίνας και κρασιού κλπ. Δεν σημαίνει και τίποτα αυτό θα μου πείτε.
Τέλος πάντων, ας μην υποτιμούμε τόσο την ελληνική κουζίνα. Είναι διεθνώς γνωστή και τα μειονεκτήματα της είναι η παρουσίαση των πιάτων και πολλές φορές η όχι εύηχη ονομασία αυτών.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#349929 Θα έπρεπε να ήταν υποχρεωτική μια τουρνέ σε 5-10 χώρες για λίγους μήνες, μπας και ξεκολλήσουμε από την ομφαλοσκόπηση και την ψευδαίσθησή της ανωτερότητάς μας. :vava:

Ούτε οι καλύτεροι είμαστε όπως πιστεύουν μερικοί (ανώτεροι Ελ), ούτε οι χειρότεροι (κλέφτες κατσαπλιάδες) όπως πιστεύουν μερικοί άλλοι. Ένας λαός με τα καλά, τα κακά και τις ιδιατερότητές μας, όπως όλοι οι λαοί του κόσμου είμαστε.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#349970 :slap: :vava:

Όπως έχουμε μερικά καλά, μερικά μέτρια και μερικά χάλια φαγητά, το ίδιο έχουν και όλες οι άλλες χώρες και πολιτισμοί.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#349973 Τα τούρκικα και τα αράβικα λες ε; :s_sarcastic

Αν και δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα. Γλυκό = σοκολάτα/κρέμα/παντεσπάνι/σου κλπ! :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By Billopoulos
#349974
italakias έγραψε:Ξεχασαμε και τα γλυκα,ξερεις αυτα με τα σιροπια. :inlove:


Τα οποια δεν ειναι ελληνικα :lol:

Με προβαλε ο Διας :innocent:

Εγω παντως σιροπιαστα τσακιζω :inlove: :inlove:
Άβαταρ μέλους
By italakias
#349979
REALZEUS έγραψε:Τα τούρκικα και τα αράβικα λες ε; :s_sarcastic

Αν και δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα. Γλυκό = σοκολάτα/κρέμα/παντεσπάνι/σου κλπ! :rtfm:

Ποια τουρκικα ρε και εισαι απο θεσσαλονικη.
Ουτε ξερεις τι σου γινεται.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#349980
italakias έγραψε:
REALZEUS έγραψε:Τα τούρκικα και τα αράβικα λες ε; :s_sarcastic

Αν και δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα. Γλυκό = σοκολάτα/κρέμα/παντεσπάνι/σου κλπ! :rtfm:

Ποια τουρκικα ρε και εισαι απο θεσσαλονικη.
Ουτε ξερεις τι σου γινεται.


Ε τώρα καλά σου λέει Άλεξ... :lol: