Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#740571 Τάπερ-θερμός ήθελα να γράψω, όχι το κλασσικό του καφέ :lol:

Chris έγραψε:Δε μπορω να φανταστω κατι πιο παπαριασμενο απο μια μπριζολα που εχει περασει 8 ωρες μεσα σε ενα θερμος :lol:

Καλυτερα εχε ενα γκαζακι μαζι σου να την ψηνεις επιτοπου στο γραφειο. Μπονους ποντοι αν εχεις και 2-3 βηγκαν συναδελφους

Παλιά έψηνα καμιά φορά και γινόναν ντουμάνι :innocent: :lol:
Τώρα όμως η κουζίνα δεν είναι σε ξεχωριστό δωμάτιο, αλλά σε μια γωνιά.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#740592
Dimitris_P έγραψε:Παλιά έψηνα καμιά φορά και γινόναν ντουμάνι :innocent: :lol:


Εγώ προτείνω κάτι καλύτερο

Εικόνα

με λίγα κάρβουνα συν λίγο κρέας παραπάνω και θα είσαι άρχοντας. Φρέσκο, ζεστό φαγάκι και ιδανικό team-building exercise, για να είναι ευχαριστημένο το HR. Λίγο μακριά από τον αισθητήρα καπνού να είσαι μόνο, γιατί δεν είναι ο καιρός για μπουγέλο, θα πουντιάσετε. Να φέρετε και έναν πυροσβεστήρα κοντά, για να είναι ΟΚ και ο Health & Safety (στη χειρότερη θα εξελιχθεί σε άσκηση χρήσης πυροσβεστήρα, ένα ακόμα θετικό).

Απλά κάποιος να φέρει κανένα τσίπουρο, τις σαλάτες ας τις αναλάβει ο βήγκαν του γραφείου (να μην αισθάνεται ριγμένος).

Win-win για όλους. :s_yes
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#740679
Dimitris_P έγραψε:Υπάρχει κανά δοκιμασμένο θερμός που να κρατάει τη θερμοκρασία του φαγητού ζεστή για 7-8 ώρες; Να ψήνω την μπριζόλα δηλαδή το πρωί και όταν είναι να τη φάω μεσημέρι στο γραφείο να μην έχει κρυώσει εντελώς. :lol:


Δεν είναι πιο καλό να κοίταζες αν μπορεί να μπει ένας φούρνος μικροκυμάτων στο break room;
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#740681
stavrosg έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Υπάρχει κανά δοκιμασμένο θερμός που να κρατάει τη θερμοκρασία του φαγητού ζεστή για 7-8 ώρες; Να ψήνω την μπριζόλα δηλαδή το πρωί και όταν είναι να τη φάω μεσημέρι στο γραφείο να μην έχει κρυώσει εντελώς. :lol:


Δεν είναι πιο καλό να κοίταζες αν μπορεί να μπει ένας φούρνος μικροκυμάτων στο break room;


Και πάλι ξαναζεσταμένη μπριζόλα θα είναι σόλα.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#740683 Η μπριζόλα είναι από τα λιγότερο φιλικά φαγητά για διάλλειμα εργασίας, γιατί να μην αλλάξει απλά το μενού;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#740684 Κάνω μια δίαιτα αυτές τις μέρες κι έχει μπριζόλα με σαλάτα. Μετά έχει κοτόπουλο με σαλάτα και ύστερα μοσχαράκι με σαλάτα.
Όπως και να έχει θα ήθελα ένα τάπερ που να μπορεί να κρατήσει το φαγητό ζεστό σα να έχει μόλις μαγειρευτεί έστω για μια-δυο ώρες .
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#740689
Dimitris_P έγραψε:Κάνω μια δίαιτα αυτές τις μέρες κι έχει μπριζόλα με σαλάτα. Μετά έχει κοτόπουλο με σαλάτα και ύστερα μοσχαράκι με σαλάτα.
Όπως και να έχει θα ήθελα ένα τάπερ που να μπορεί να κρατήσει το φαγητό ζεστό σα να έχει μόλις μαγειρευτεί έστω για μια-δυο ώρες .

Αντί για μπριζόλα, επίλεξε μπιφτέκια. Ζεσταίνονται πανεύκολα και δεν είναι σόλες. Και θα έχεις τις ίδιες θερμίδες. Η μπριζόλα (και το κοτόπουλο) όταν ζεσταίνονται είναι χάλια κατ'εμέ. Εντάξει, συνήθως κοτόπουλο επιλέγουμε που είναι και φθηνό και πολύ νόστιμο και γίνεται και αμέσως, χοιρινή μπριζόλα δεν μπαίνει στο σπίτι, ενώ και το μοσχάρι, δεν το έχω πετύχει ακόμη να το κάνω σωστό, οπότε ούτε αυτό το προτιμούμε.
Για το μοσχάρι, θέλει και σωστό κρεοπώλη που να το κατέχει το πράγμα. Έχει ανοίξει ένας στην γειτονιά και σκοπεύω κάποια στιγμή να τον δοκιμάσω, αλλά θέλω να πάρω και μια πλάκα για ψήσιμο γιατί το τηγάνι που έχω μάλλον δεν θα κάνει δουλειά.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#740690 Η ζεσταμένη μπριζόλα είναι πρόβλημα όπως και να το κάνεις. Το κοτόπουλο αν δεν είναι σχάρα όχι τόσο.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#740693 Εγώ λέω για το απλό φιλέτο κοτόπουλο που κάνουμε συχνά. Ενώ όταν βγει από το τηγάνι είναι λουκούμι και πεντανόστιμο, όταν κρυώσει γίνεται κι αυτό λάστιχο. Τα καλύτερα όταν τα ζεσταίνεις είναι τα μπιφτέκια. Εμείς τα προτιμούμε γιατί παίρνω πάντα στην δουλειά σπιτικό ταπεράκι.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#740708
Anonymous Founder έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Κάνω μια δίαιτα αυτές τις μέρες κι έχει μπριζόλα με σαλάτα. Μετά έχει κοτόπουλο με σαλάτα και ύστερα μοσχαράκι με σαλάτα.
Όπως και να έχει θα ήθελα ένα τάπερ που να μπορεί να κρατήσει το φαγητό ζεστό σα να έχει μόλις μαγειρευτεί έστω για μια-δυο ώρες .

Αντί για μπριζόλα, επίλεξε μπιφτέκια. Ζεσταίνονται πανεύκολα και δεν είναι σόλες. Και θα έχεις τις ίδιες θερμίδες. Η μπριζόλα (και το κοτόπουλο) όταν ζεσταίνονται είναι χάλια κατ'εμέ. Εντάξει, συνήθως κοτόπουλο επιλέγουμε που είναι και φθηνό και πολύ νόστιμο και γίνεται και αμέσως, χοιρινή μπριζόλα δεν μπαίνει στο σπίτι, ενώ και το μοσχάρι, δεν το έχω πετύχει ακόμη να το κάνω σωστό, οπότε ούτε αυτό το προτιμούμε.
Για το μοσχάρι, θέλει και σωστό κρεοπώλη που να το κατέχει το πράγμα. Έχει ανοίξει ένας στην γειτονιά και σκοπεύω κάποια στιγμή να τον δοκιμάσω, αλλά θέλω να πάρω και μια πλάκα για ψήσιμο γιατί το τηγάνι που έχω μάλλον δεν θα κάνει δουλειά.


Ειναι πραγματι δυσκολο να το πετυχεις το μοσχαρι. Εκτος απο καλο κομματι κρεατος, θελει να πιασει και το ψησιμο. Δυνατη φωτια να κανει αμεσως κρουστα απεξω ωστε να κρατησει τα υγρα του μεσα κι επισης μην το ψησεις πολυ. Το μοσχαρι πρεπει να το κοβεις και να ειναι ροζουλι μεσα (μην πω κοκκινωπο γιατι πολλοι δεν το αντεχουν το αιμα). Αν το στεγνωσεις στο ψησιμο γινεται πετσι και δεν τρωγεται.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#740709 Το παραψημένο κρέας όμως είναι βασικό συστατικό της ελληνικής λαϊκής κουζίνας, σε σημείο να μη θέλω να φάω κρέας έξω. Κιμάδες παλεύονται.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#740712 Όλα αν μαγειρευτουν σωστά τρώγονται και ξαναζεσταμενα.

Το μυστικό είναι να ψήνονται μεν αλλά να κρατάνε την υγρασία μέσα τους ή σε περίπτωση σκληρών κομματιών να ψήνονται μέχρι να πέφτει το κόκκαλο από το κρέας που λένε.

Μπριζολες χοιρινες συνταγή πετρετζικης με αλουμινοχαρτο μια ώρα και μισή ώρα χωρίς, ακόμα και την άλλη μέρα είναι μαλακές σαν κοτοπουλο.

Το στήθος κοτοπουλο θέλει είτε χτύπημα είτε φιλεταρισμα στην μέση και μετά ελάχιστο ψήσιμο στο τηγάνι, ιδανικά πρέπει να κόβεται χωρίς μαχαίρι μετά.

Μοσχάρι ψητό την άλλη μέρα δύσκολο αλλά υπάρχουν νοστιμότατα κοκκινιστα και λεμονατα στην ελληνική κουζίνα.

Σε κάθε περίπτωση επενδύστε σε ένα θερμόμετρο για την κουζίνα σας και τα αποτελέσματα θα σας ανταμειψουν.

< >
Άβαταρ μέλους
By pro
#740716 H χοιρινή μπριζόλα γιατί δεν μπαίνει στο σπίτι;

Όλα τα κρέατα, μπριζόλες, μπιφτέκια, κοτόπουλα, το βράδυ ή την επόμενη ψιλοκόβονται, περνάνε από ένα τηγάνι και γίνονται σούπερ ποιοτικά πιτογύρια.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#740718
Corto Maltese έγραψε:Το παραψημένο κρέας όμως είναι βασικό συστατικό της ελληνικής λαϊκής κουζίνας, σε σημείο να μη θέλω να φάω κρέας έξω. Κιμάδες παλεύονται.


Καμια ψιλοκομμενη πανσετα παραψημενη να εχει γινει τραγανη σαν πατατακια-τσιπς με γευση χοιρινο, να σου πω ΟΚ :eat:

Αλλα το μοσχαρι χανει πολυ αν το παραψησεις φιλε...