Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#463423 Προπαρασκευαστική έρευνα διαζυγίου θα κάνω σε λίγο :lol:

Επειδή είμαι σε φάση αναζήτησης σπιτιού έχω ήδη στα υπόψιν να συμβουλευτώ κάποιους είδικούς από το γυναικοχώρι να γίνει οργανωμένη και πλήρης δουλειά, με smoker, σούβλες, φούρνους κοκ

http://afoi-malliora.gr/
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#463438 Εχω ξαναγράψει ότι για τα ψητά μας (μπριΤζόλες, σουβλάκια, μπιφτεκια κλπ) χρησιμοποιούμε ψηστιέρα παλαιού τύπου με αντιστάσεις και όχι τον ηλ. φούρνο.

Χθές, κάμποσα σουβλάκια χοιρινά και κοτοπουλένια, επειδή δεν χώραγαν στη ψηστιέρα (10 βαρβάτα τεμάχια), ψήθηκαν στο φούρνο , αλλά :
Μπήκαν με ελάχιστο νερό-λάδι (<1 χιλιοστό στον πάτο του ταψιού) με το ταψί καλυμμένο με αλουμινόχαρτο ερμητικά κλειστό.
Αφού ψήθηκαν για 20 λεπτά στους 200ο C και βγάλανε και τα δικά τους ζουμιά, ανοίχτηκε λίγο (δεν αφαιρέθηκε) το αλουμινόχαρτο τόσο- όσο να εξατμίζονται τα υγρά και ψήσαμε για άλλα 10 λεπτά στους 180οC και τέλος, αφαιρέθηκε παντελώς το αλουμινόχαρτο. Μπήκαν σε νέο ταψί χωρίς ζουμιά , βάλαμε το γκρίλ και όταν "καργάρισε", σβήστηκε και έμειναν "ελεύθερα" στον φούρνο άλλα 5-6 λεπτά κοντά στην αντίσταση, με 2-3 γυρίσματα ανά 2λεπτο για να πάρουν ελάχιστη κρούστα εξωτερικά απο παντού.

ΛΟΥΚΟΥΜΙΑ, πολύ ζουμερά και ..... MEDIUM DONE! :eat: :eat: :eat:

BTW: Τα σουβλάκια έγιναν με φιλέτο ΜΠΟΥΤΙ κοτόπουλου, ενώ μέχρι χθες τα κάναμε πάντα με φιλέτο στήθος. Σημαντική η διαφορά της γεύσης ( υπέρ του μπουτιού ), μάλλον γιατί το μπούτι είναι πιό λιπαρό.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#463441 Για τέτοιες περιπτώσεις χρησιμοποιώ μεταλικές σούβλες με μήκος λίγο μεγαλύτερο από το ταψί ώστε να στηρίζονται στα τοιχώματα και να στάζουν μέσα τα ζουμιά.

1 ώρα σκεπασμένα με αλουμινόχαρτο και μισή ώρα με γύρισμα στα 15 λεπτά χωρίς αλουμινόχαρτο, στους 200 βαθμούς αέρα. Μέχρι και μίνι κοντοσούβλι έχω κάνει έτσι με λίγο περισσότερο χρόνο ψησίματος φυσικά.

Την ίδια διαδικασία ψησίματος κάνω και στις μπριζόλες και γίνονται πάντα πολύ μαλακές, τόσο ώστε δεν χρειάζονται μαχαίρι.
Άβαταρ μέλους
By dstou
#463580 Σμόκερ το ανάγνωσμα:
Εδώ και κανά χρόνο έχω το καπνιστήρι-ψησταριά Γουέμπερ Smokey Mountain, το μικρό, με το οποίο και ψήνω και καπνίζω. Καθότι μια συσκευή 2 σε 1 μπορείς να γλιτώσεις χώρο, δε χρειάζεται να έχεις και ψησταριά κάρβουνου με δαύτο. Το μικρό μέγεθος (έχει δύο) είναι ιδανικό για ζευγάρια, και οικογένειες 3-4 ατόμων, άμα θες να ψήνεις άνετα ή για λίγο πιο πολύ κόζμο πάρε το μεγάλο. Μιλάμε για τη Ροζ-Ρόις των ψησταριών, ακόμη και με χρήση 1 φορά τη βδομάδα θα την κρατήσεις 30 χρόνια χαλαρά. Το ψήσιμο είναι εύκολο, το κάπνισμα θέλει υλικά (ξύλο καπνίσματος), γνώσεις, δοκιμές, να μαθαίνεις από λάθη και κυρίως υπομονή. Είναι μια πολύ μακρά διαδικασία, πρέπει να περιμένεις ΩΡΕΣ για να πάρεις αυτό που θέλεις. Υπάρχουν άφθονα βίντεο στο εσυσωλήνας, βιβλία, σιτε, νιουσλέτερ κ.α. που τα υποστηρίζουν. Επίσης έχει άπειρα αξεσουάρια και εξτρά, είναι ολόκληρη βιομηχανία από πίσω. Αν δεν σε παίρνει οικονομικά, ή έχεις ενδοιασμούς, τότε πάρε ένα Γουέμπερ-like ψηστήρι/καπνιστήρι με το 15-20% των χρημάτων(!) και κάνε τις δοκιμές σου . Είναι από πολύ λεπτή λαμαρίνα, π.χ. 0,8 mm αντί για 2mm που είναι το ορίτζιναλ, δεν έχει ανξοίδωτες εσχάρες κ.α., αλλά κάνει για αρχή. Εγώ το Γουέμπερ απ' έξω το έφερα και γλίτωσα 80 ευρώ πέρισυ.

Η άλλη συσκευή που έβαλες είναι Bradley, πλήρως αυτοματοποιημένη. Όταν έψαχνα, πριν από 3-4 χρόνια δεν βρήκα εδώ αντιπρόσωπο. Επίσης είσαι δέσμιος των ειδικών ξυλομπρικετών που τροφοδοτείται και γι'αυτό δεν ξανασχολήθηκα. Από το άλλο χέρι είναι αυτοματοποιημένη.+_
Θέλει και εδώ σχετική υπομονή, αλλά γλιτώνεις όλη την καρβουνίλα και τη διαρκή παρακολούθηση.


Το δεύτερο καπνιστήρι μου το παρέλαβα μόλις πριν από 2-3 βδομάδες (ΗΑΝΗΙ) και έχει άλλο κόνσεπτ. Είναι ...ρώσσικο, πάμφθηνο, γλήγορο, χωρίς κάρβουνα και δουλεύει με το μάτι της κουζίνας. Είναι ουσιαστικά μια χύτρα ταχύτητας διασκευασμένη, έχει στον πάτο πιατάκι για τσιπς ξύλου, από πάνω βάζεις τα κρέατα/ψάρια, κουμπώνεις το καπάκι, συνδέεις τον σωληνίσκο με το παράθυρο ή τον απορροφητήρα για να μην μυρίζει κάπνα η κουζίνα, και σε μια ώρα έχεις φαί έτοιμο από το μάτι της κουζίνας σου. Έχει δύο μεγέθη, πήρα το μικρό προς 130 ευρά περίπου και ήρθε χωρίς τελωνείο. Τεστ ντράιβς θα γίνουν στις γιορτές, θα ακολουθήσεις ριβιού για να δούμε τι ψάρια πιάσαμε.

Από εκεί και πέρα έχω εντοπίσει ένα ιταλικό καπνιστήρι (reber ) που απευθύνεται κυρίως σε επαγγελματίες (χασάπικα και εστιατόρια), αλλά έχει πολύ προσιτή τιμή και γλιτώνεις και εδώ τη φωτιά και την καρβουνίλα. Τροφοδοτείς το κασελάκι με κάτι πελλετόμορφα ξυλάκια, βάζεις την ηλεκτρική αντίσταση, et voila!
Βγαίνει σε δύο μεγέθη, το μικρό είναι σαν μια παλιά τηλεόραση 17''. Αυτός που το έχει, φέρνει και τα ξύλα, φτηνά μου φάνηκαν (3 ευρώ) και είναι λέει φουντ γκρέιντ, όχι νοβοπάν. Είναι ιδανικό για μεγαλύτερα κομμάτια κρέατος, ή λΟκάνικα.
Έχω δει και κάτι αντίστοιχο σε γερμανικό, ακριβότερο όμως.



https://www.ebay.co.uk/itm/UPRIGHT-OUTDOOR-BBQ-SMOKER-CHARCOAL-BARBECUE-GRILL-GARDEN-COOKER-PATIO-DRUM-OVEN/282449842766?epid=1162373124&hash=item41c352924e:g:b6gAAOSwrhBZAgJM

https://www.youtube.com/watch?v=sONzd1Dr7C4
https://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_from=R40&_trksid=m570.l1313&_nkw=hanhi+smoker&_sacat=0


http://www.karavatsis.gr/index.php?lang=gr&com=products&c=204
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#463584 Ποσό το πήρες το Smokey mountain γιατί βλέπω κατι εξωφρενικά χρήματα. Διάβασα βέβαια οτι ειναι η καλύτερη του είδους της.

Κατι σε barbecook σου λέει τπτ;
https://www.barbecook.com/en/products/s ... /featured/

Παιζει στα 140€ φάση (Οχι η Oskar)

Τη Bradley στο US τη βρίσκεις με 280$ (τη χτυπαγα εύκολα) εδω παιζει στα 400€+++ . Αλλά θα ήθελα να δω πρώτα αν με ψήνει η φάση...
Άβαταρ μέλους
By dstou
#463585 Πρέπει να έδωσα 440-450, είχε και κάτι εξτρά. Εδώ ζήταγαν 530. Προετοιμάσου πάντως για διαδικασία. Π.χ. για να φας κρέας στις 2μ.μ. πρέπει να είσαι στο πόδι από τις 8. Πήγαινε Κηφησίας 306 στον ψήστη να τα δεις από κοντά.
Πόσο κάνουν οι μπριγκέτες Μπράντλευ, και πόσες θέλει την ώρα?
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#463587 Ποσο απο πάνω τους πρεπει να εισαι; Χρειάζεται να προσθέτεις κοιτάς αλλάζεις πράγματα όσο καπνίζουν;

Ναι το εχω καταλάβει οτι είναι αργή η φαση.

400-500 θα έδινα αν ήξερα οτι θα το χρησιμοποιούσα τακτικά. Θα ήθελα να το δοκιμάσω πρώτα με λιγότερα χρήματα να δω αν με τραβάει τελικα...
Άβαταρ μέλους
By dstou
#463589 Έχει μια δουλίτσα στην αρχή με μαριναρίσματα, καρυκεύματα, πασαλείματα, κ.α. Επίσης να ανάψεις φωτιά και να γίνουν τα κάρβουνα. Για το τελευταίο πάρε μια καμινάδα ανάμματος κάρβουνου με 15 ευρώ, βοηθάει. Από εκεί και πέρα κάθε μισή ώρα θέλει το κοίταγμά του, αν και όσο το ανοίγεις τόσο πέφτει η (χαμηλή) θερμοκρασία και αργεί να ξανανέβει. Και θέλει και να του βάζεις και κάρβουνα αραιά και που από το πορτάκι του, έχω βρει στον Σκλαβενίτη κάτι καρβουνομπριγκέτες μεγέθους σαν μικρό κουλουράκι έκαστη που κρατάνε σχετικά.
Το θερμόμετρο θόλου στο δικό μου είναι πολύ ακριβές, το δοκίμασα και αλλού. Μπορείς να πάρεις και θερμόμετρο με απομακρυσμένο αισθητήριο, το οποίο μπαίνει μέσα στο ψητό και είναι πολύ ακριβείας με 8-15 ευρώ, μέχρι και με wi-fi έχουν βγάλει όπου κάθεσαι στο σαλόνι σου και βλέπεις από απς τη θερμοκρασία.

Εικόνα