Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#460644
dimik έγραψε:
Dimitris_P έγραψε: περιμένω και από dimik για slow cooking



Ήθελα να σου γράψω όταν είδα το ποστ αλλα σκέφτηκα ότι ίσως δεν έχεις slow cooker και ότι δεν θες λαχανικά.

Εγώ παίρνω νουα, στρώνω κάτω κάτω κρεμμύδια, καρότα, σέλερι, σκόρδο, ότι λαχανικό έχω και μπορεί να δώσει γεύση, δίνω χρώμα στο κρέας σε ένα αντικολλητικό, το βάζω μέσα μαζί με ένα ποτήρι κρασί και το ξεχνάω. Τα λαχανικά δεν είναι απαραίτητο να τα φας αν και είναι πεντανόστιμα μετά.

Στην συνέχεια σουρώνω την σάλτσα και το υγρό το βάζω σε κατσαρόλα με μια κουταλιά κορν φλαουρ διαλυμμένη σε λίγο νερό και το αφήνω να βράσει μέχρι να γίνει μια πεντανόστιμη σάλτσα (gravy) που θα δίνει στο κρεας την απαραίτητη υγρασία.

tips: Πολύ καλό αλατοπιπέρωμα στο κρέας πριν δώσεις χρώμα, στην σάλτσα μπορείς να αφήσεις τα κρεμμύδια μέσα για έξτρα νοστιμιά.

Επειδή κι εγώ είμαι σε δίαιτα, μην φοβηθείς την σάλτσα, μιλάμε για άπαχο κρέας και 1-2 κουταλιές τις σούπας από το ζουμί του ουσιαστικά δεν θα σου δώσουν θερμίδες. Συνοδεύεται άριστα με ρυζάκι ή και πουρέ, για εξτριμ καταστάσεις με πατάτα που έχεις βάλει μαζί με το κρεας στο slow cooker.
8 ώρες στο medium καλά είναι ή 10 στο slow? Την morphy Richards έχω.
Νερό βάζουμε ή μόνο κρασί κρέας και λαχανικά;
Άβαταρ μέλους
By dimik
#460663 Το ίδιο είναι σε ότι αφορά τον χρόνο, αν σε παίρνει για slow άστο ένα 12ωρο αλλιώς 8-9 στο medium, όσο πιο αργά και πιο πολύ τόσο καλύτερο θα βγει.
Υγρά ανάλογα την ποσότητα της σάλτσας που θες μετά, υπολόγισε ότι λαχανικά και κρέας θα βγάλουν υγρά γι αυτό έγραψα μόνο για κρασί.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#460988 dimik πολύ ωραίο βγήκε, μπράβο
Θέλω κάποια στιγμή να το δοκιμάσω και με λίγο πιο λιπαρό κομμάτι κρέατος
Τελευταία επεξεργασία από Dimitris_P και 04 Δεκ 2017, 00:43, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#461001
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#461106
Άβαταρ μέλους
By blackpug106
#461485 Πολύ στικτο λίπος για μοσχάρι.

Μου θύμισε κορνεμπιφ

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#461517 Όποιος γουστάρει τέτοια "διαβόλια" (τύπου corned beef, όχι τύπου Luncheon meat-ZWAN το οποίο δεν είναι και του γούστου μου), ας δοκιμάσει το Dulano cured pork (κονσέρβα) του Lidl.
Εικόνα
Κάθε 3-4 μήνες (άλλωστε δεν "αντέχεται" και συχνότερα :lol: ) το έχει σε προσφορά <3€ , σε ποσότητα που είναι για 2 άτομα ή 2 φορές.
Το τιμώ δεόντως, σκέτο , με ζεστό ψωμί! :eat:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#461522 Ω ρε μαναμ, είμαι σε φρουτοφαγια που ακόμα και το τοστ μου φαίνεται απόλαυση.
Άβαταρ μέλους
By blackpug106
#461566
dimitrisB έγραψε:Όποιος γουστάρει τέτοια "διαβόλια" (τύπου corned beef, όχι τύπου Luncheon meat-ZWAN το οποίο δεν είναι και του γούστου μου), ας δοκιμάσει το Dulano cured pork (κονσέρβα) του Lidl.
Εικόνα
Κάθε 3-4 μήνες (άλλωστε δεν "αντέχεται" και συχνότερα :lol: ) το έχει σε προσφορά <3€ , σε ποσότητα που είναι για 2 άτομα ή 2 φορές.
Το τιμώ δεόντως, σκέτο , με ζεστό ψωμί! :eat:


Με αυγά, όταν δεν έχω καβουρμα...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#461585 ΤΙ είπε τώρα ο απουπάν;;;;

Καβουρμάς + αυγά scrambled αλα ελληνικά :eat: :eat: :eat: :eat: :eat: :eat: :eat:

και λίγο τριμμένη φέτα από πάνω για την γκουρμεδιά όμως ή κανα κύβο λαδοτύρι Μυτιλήνης μέσα :oops: