Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#545538
stavrosg έγραψε:...λέω να προσπαθήσω για γλυκό του κουταλιού ή μαρμελάδα...


Τα γκρειπφρουτ ξυνα δεν ειναι αν δεν κανω λαθος? Λες με καμποση ζαχαρη να γινει δουλιτσα?
Άβαταρ μέλους
By mirage
#545539 Τα γκρέιπφρουτ γίνονται γλυκό του κουταλιού εδω και αιώνες. Η φλούδα.
Το ιδιο και μαρμελαδα. Γίνεται δουλίτσα δλδ.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#545540
mirage έγραψε:Τα γκρέιπφρουτ γίνονται γλυκό του κουταλιού εδω και αιώνες. Η φλούδα.


Δεν το ηξερα. Παντως θυμαμαι καλα? Ειναι πραγματι ξυνο? Πανε πανω απο 30 χρονια που το ειχα δοκιμασει και μου εχει μεινει αυτη η εντυπωση!
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#545544
elteo έγραψε:Έχει μια χάλια πικρή γεύση.


Αυτο θυμαμαι και εγω για αυτο δεν το ξαναβαλα στο στομα μου αν και λενε οτι ειναι πολυ υγιεινο! Για αυτο ρωτησα αν γινεται γλυκο με καμποση ζαχαρη...
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#545550
elteo έγραψε:Έχει μια χάλια πικρή γεύση.
Πεντανοστιμη πικρή γεύση! Αδυναμία έχω στον χυμό του αλλά το τρώω και σε φέτες σαν φρούτο.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#545551
markvag έγραψε:...Οι ίδιοι επαγγελματίες του χώρου μπορούν να ξεχωρίσουν με το μάτι το ψάρι ιχθυοτροφείου από το πελαγίσιο που μεγάλωσε πολύ μακριά από το ιχθυοτροφείο, αλλά σε πολλές περιπτώσεις δυσκολεύονται (και αυτές είναι η πλειοψηφία των ψαριών)...


Μια μικρη ιστορια για να απαντησω στο συγκεκριμενο!

Πριν απο πολλα χρονια οταν αποφασισα να τρωω μια φορα την εβδομαδα ψαρι (ενω απο παιδακι ειχα αρρωστια ΜΟΝΟ με το κρεας), ειχα παει στην ψαραγορα να δω τι παζει. Επειδη ημουν ασχετος, αποφασισα να βρω καποιον που μου εκανε σαν ανθρωπος και πιστευα οτι δε θα με δουλεψει. Σε ολους ειπα τα ιδια πραγματα...

- Θελω μονο φρεσκο και πελαγισιο ψαρι. Αν θες να με δουλεψεις σου ειναι πανευκολο, αλλα αν δεν το κανεις θα εχεις ενα καλο πελατακι για παντα που θα σου ακουμπαει τουλαχιστον 30-50 ευρω την εβδομαδα μπλα μπλα μπλα...

Πηγα τους ζαλισα ολους και ενα παλικαρι μου φανηκε αρσενικος και ντομπρος. Ειχε ενα παγκο γεματο ψαρια. Μικρα-μεγαλα και ολα με την ταμπελα "αλιευμενα απο την ταδε θαλασσα" αλλα μου ειπε "αυτο που μου ζητας δεν το εχω σημερα".

Αμεσως σκεφτηκα οτι αυτος ειναι ο ανθρωπος που ψαχνω και του ειπα οτι θα ξαναπερασω αλλη μερα.

Για να φτασω στην απαντηση σε αυτο που εγραψες (sorry για το off topic σεντονι)... Μεσα στα πολλα, δε θα ξεχασω το εξης που μου ειπε:
- Αποκλειεται να σου πουλησω ιχθυοτροφειου για πελαγισιο. Αν σου πω οτι ειναι πελαγισιο, αποκλειεται να κανω λαθος. Αλλα να ξερεις οτι 1 φορα στις 50 ή μια φορα στις 100, μπορει να σου πουλησω ενα ψαρι για φρεσκο και να ειναι μπαγιατικο. Ακομα και εμενα που ειναι η δουλεια μου και ξερω πως να τα ξεχωρισω τα ψαρια, τυχαινει μερικες φορες που ολα τα σημαδια το δειχνουν για φρεσκο να ειναι για πεταμα το ψαρι.
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#545570
George_Prix έγραψε:
mirage έγραψε:Τα γκρέιπφρουτ γίνονται γλυκό του κουταλιού εδω και αιώνες. Η φλούδα.


Δεν το ηξερα. Παντως θυμαμαι καλα? Ειναι πραγματι ξυνο? Πανε πανω απο 30 χρονια που το ειχα δοκιμασει και μου εχει μεινει αυτη η εντυπωση!


και ξινό και πικρό (όπως είπαν κ παρακάτω)... άσε...
Εμείς για να το παλαίψουμε στίβουμε 1 σε 4 πορτοκάλια. Ο παππούς μου τα τρώει σκέτα αλλά έχει δικά του οπότε αυτά περισσεύουν :lol:
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#545575
markvag έγραψε:
George_Prix έγραψε:Δεν τρωω ιχθυοκαλλιεργειας ουτε τσαμπα να ειναι. ΜΟΝΟ πελαγισιο και ΜΟΝΟ φρεσκοτατο. Ευτυχως εχω πολυ καλο φιλο ψαρα και δε με δουλευει. Και 100 κιλα ψαρια να εχει στον παγκο, αν δεν εχει αυτο που ξερει οτι ψαχνω μου λεει "μην ερθεις σημερα θα σε παρω εγω τηλεφωνο οταν ειναι".


Μερικά πράγματα που έμαθα δουλεύοντας 2 χρόνια σε εταιρεία του κλάδου (που προμήθευε πολλούς καταστηματάρχες στη Βόρεια Ελλάδα):

- Τα ορφανοτροφείου ( :innocent: :lol: ) μπορεί να είναι πολύ φρέσκα. Τι εννοώ; Το βράδυ βγαίνουν από το νερό, το πρωί είναι στο μαγαζί. Τα πελαγίσια πολλές φορές μένουν 1-2 μέρες στο σκάφος, μιας και οι ψαράδες δεν γυρνάνε πολλές φορές κάθε βράδυ στη στεριά. Προφανώς και δεν σημαίνει κάτι αυτό για την ποιότητά τους, απλά συχνά τα ορφανοτροφείου είναι πιο φρέσκα. Ψάρι 2-3 ημερών εκτός νερού με σωστή συντήρηση είναι φρεσκότατο.
- Πολλά πελαγίσια ψαρεύονται στις περιοχές που είναι τα ορφανοτροφεία ψαριών. Και συνήθως είναι δραπέτες και τρώνε τροφές που βγαίνουν έξω από τα κλουβιά. :lol: ΟΚ, ασκούνται περισσότερο, αν και όχι τόσο όσο τα πελαγίσια που είναι σε άλλες περιοχές και πρέπει να κινηθούν πολύ περισσότερο για να βρουν τροφή.
- Οι περισσότεροι δεν μπορούν να ξεχωρίσουν γευστικά ένα πελαγίσιο από ένα ορφανοτροφείου. Και συχνά ούτε και οι "ειδικοί". Άνθρωποι πχ συνάδελφοι με 3-4 δεκαετίες εμπειρία παραδέχονταν πως συχνά δεν καταλαβαίνουν διαφορά στη γεύση (και μιλάμε για ανθρώπους που μπορούν να σου πουν πριν πόσες ώρες βγήκε το ψάρι από το νερό με μισό βλέμμα).
- Πολλά ψάρια ορφανοτροφείου πωλούνται σαν πελαγίσια, με το σχετικό καπέλο στην τιμή. :iconcool: ΟΚ ο τίμιος έμπορος δεν θα το κάνει αυτό (και υπάρχουν πολλοί τίμιοι και προφανώς έχεις βρει τέτοιον), αλλά δυστυχώς πολλοί το κάνουν και καμιά φορά γίνεται και από λάθος.
- Οι ίδιοι επαγγελματίες του χώρου μπορούν να ξεχωρίσουν με το μάτι το ψάρι ιχθυοτροφείου από το πελαγίσιο που μεγάλωσε πολύ μακριά από το ιχθυοτροφείο, αλλά σε πολλές περιπτώσεις δυσκολεύονται (και αυτές είναι η πλειοψηφία των ψαριών). Μιλάω για τα ψάρια στο 2 point.

Αυτά μου τα εξήγησαν κάποιοι εξαιρετικοί άνθρωποι, με τους οποίους είχα την τύχη να δουλεύω στην πρώτη μου δουλειά. Οι οποίοι είχαν κατ' ελάχιστο 20 χρόνια εμπειρία στον χώρο που δραστηριοποιείται πολύ πριν φτάσει το ψάρι στο ράφι απ' όπου το παίρνουμε.

Συμπέρασμα δικό μου; Μην αγχώνεστε αν το ψάρι είναι ορφανοτροφείου ή πελαγίσιο. Κοιτάξτε να πάρετε ένα φρέσκο και καλό ψάρι στην τιμή που θέλετε και μπορείτε, από έμπορο που εμπιστεύεστε! :s_wink Και να θυμάστε πως η διαφορά στην γεύση είναι κατά πάνω από 90% εξαιτίας του μαγειρέματος ή / και του placebo. :s_wink



Οπως τα λες και προσθετω οτι απο τη μια τα ιχθυοτροφειου παιρνουν φαρμακα κλπ, απο την αλλη τα πελαγισια εχουν παρασιτα.

Ενα αλλο θεμα ειναι οτι στα ιχθυοτροφειου επειδη το φαγητο ειναι μπολικο, καταφερνουν και επιζουν και ενηλικιωνονται και τα αναπηρα, ραχιτικα ή με γενετικες ανωμαλιες ψαρια, που στη φυση ελευθερα θα ειχαν κατασπαραχθει απο τα υπολοιπα. Αυτα τα ψαρια, τα λεγομενα "στραβα", παλιοτερα δινοντουσαν στους υπαλληλους σε εξευτελιστικες τιμες ή και τσαμπα. Με την εισοδο στην κριση αυτα κοπηκαν, γιατι τωρα τα τσιμπανε οι ταβερνιαρηδες σε οικονομικοτερες τιμες απο τα "κανονικα" και κανουν παιχνιδι.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#545603
trident1971 έγραψε:Οπως τα λες και προσθετω οτι απο τη μια τα ιχθυοτροφειου παιρνουν φαρμακα κλπ, απο την αλλη τα πελαγισια εχουν παρασιτα.


Απο οσο ξερω απο τα παρασιτα κινδυνευουν οσοι τρωνε αψητα ψαρια. Σουσι, παστα κτλ...

trident1971 έγραψε:Ενα αλλο θεμα ειναι οτι στα ιχθυοτροφειου επειδη το φαγητο ειναι μπολικο, καταφερνουν και επιζουν και ενηλικιωνονται και τα αναπηρα, ραχιτικα ή με γενετικες ανωμαλιες ψαρια, που στη φυση ελευθερα θα ειχαν κατασπαραχθει απο τα υπολοιπα. Αυτα τα ψαρια, τα λεγομενα "στραβα", παλιοτερα δινοντουσαν στους υπαλληλους σε εξευτελιστικες τιμες ή και τσαμπα. Με την εισοδο στην κριση αυτα κοπηκαν, γιατι τωρα τα τσιμπανε οι ταβερνιαρηδες σε οικονομικοτερες τιμες απο τα "κανονικα" και κανουν παιχνιδι.


Πολυ ενδιαφερον αυτο με τα "στραβα" ψαρια. Δεν το ηξερα!
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#547382 Τον τελευταίο καιρό η καλή μου φτιάχνει ψωμί. Χωρίς ειδική συσκευή. Μιξερ, αναμονή, κλπ, φούρνο. Πειραματίζεται λιγάκι με ουσίες και χρόνους.
Είναι νόστιμο και είμαι ικανοποιημένος από υφή και ψήσιμο (λεπτή και κάπως μαλακή κόρα όπως μου αρέσει), πολύ αφράτο (αλλά κάπως ξερό, το τελευταίο όμως βγήκε πιο ζουμερό). Παραείναι ελαφρύ και τρως μεγάλη ποσότητα, θα το ήθελα πιο "βαρύ". Από τι εξαρτάται η γεύση; Κυρίως από το αλεύρι ή παίζει ρόλο και η μαγιά; Τί άλλα μυστικά υπάρχουν;