Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#350561
Chris έγραψε:@dimik, για την ισορροπια της διατροφης το λεω, χωρις να εχω ιδεα απο τα επιστημονικα του Νικου παραπανω. Απλα δε μου φαινεται σωστο να μετατρεπονται τα πιατα σε κρεας+συνοδευτικο



Η ισορροπία απαιτεί πρωτεΐνη, η οποία είναι το βασικό δομικό υλικό του σώματος, σε απορροφήσιμη μορφή, καλύτερες πηγές από το κρέας δεν υπάρχουν οπότε καλό είναι να υπάρχει κρέας στο τραπέζι, αντίθετα όσπρια και δημητριακά είναι πηγές ενέργειας την οποία ενέργεια που ξοδεύουμε τείνουμε να την υπερεκτιμούμε την σήμερον ημέρα, για αυτό και ανεβαίνουν οι δείκτες παχυσαρκίας. Τρώμε δηλαδή πολλούς υδατάνθρακες γιατί νομίζουμε ότι το κρέας είναι κακό ενώ αντίθετα η περίσσια υδατανθράκων μας κάνει κακό και τα τρανς λιπαρά από επεξεργασμένες τροφές, όχι τα ζωικά λίπη.
Εννοείται ότι τρώμε σχετικά άπαχο κρέας και όχι μπέικον και αρνίσια παιδάκια κάθε μέρα. Νομίζω 3 μέρες κοτόπουλο, 3 κόκκινο κρέας και 1 ψάρι είναι μια πολύ καλή αναλογία ή οποία φυσικά μπορεί να προσαρμοσθεί στα οικονομικά του καθενός.

Το ιδανικό πάντως είναι ένα πιάτο με από όλα μέσα, κρέας, φρούτα, λαχανικά, όσπρια/δημητριακά.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#350565 Φακές, φακές, φακές, φακές, ....., φακές, φακές...

Τσουπ, πάρτηνα Ρεγκού... εεε μπαρμπούνια με σταμναγκάθι ο Busso για σήμερα. :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By dimik
#350570
Giuseppe Busso έγραψε:Φακές, φακές, φακές, φακές, ....., φακές, φακές...

Τσουπ, πάρτηνα Ρεγκού... εεε μπαρμπούνια με σταμναγκάθι ο Busso για σήμερα. :s_biggrin



Αυτό μάλιστα, καταπληκτικά τα μπαρμπούνια, τελευταία φορά που έφαγα τα είχα πληρώσει 22€ το κιλό βέβαια αλλά μετά έγλυφα και το πιάτο.

Κοτοπουλάκι ψημένο με γιαούρτι+μουστάρδα και πατάτα βραστή σήμερα για μένα.
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#350592
Geo f1 έγραψε:Συγγνωμη παιδια αλλα φετα...

Παει με όλα.

Ειμαι φετάς τι να κανουμε?


Χωρίς φέτα, απλά δεν τρώω :) :)

Πολύ φακή σήμερα, και εμάς μαγειρεύεται ήδη!!
Άβαταρ μέλους
By g8777
#350600 6 μέρες την εβδομάδα κρέας; Συνταγή αποτυχίας. Δεν χρειάζεται να μπασταρδευουμε οοοοολα τα φαγητά με προσθήκη κρέατος, ήμαρτον. Θα μου πεις η επέλαση του χάμπουργκεραδικου έχει ισοπεδωσει τα πάντα6, οπότε λογικό
Άβαταρ μέλους
By dimik
#350606
g8777 έγραψε:6 μέρες την εβδομάδα κρέας; Συνταγή αποτυχίας. Δεν χρειάζεται να μπασταρδευουμε οοοοολα τα φαγητά με προσθήκη κρέατος, ήμαρτον. Θα μου πεις η επέλαση του χάμπουργκεραδικου έχει ισοπεδωσει τα πάντα6, οπότε λογικό


Μπα η επέλαση των εταιρειών δημητριακών τα ισοπέδωσε όλα με τις δήθεν έρευνες για την σημασία του πρωινού και των δημητριακών.

Άλλωστε σε ένα σώμα φτιαγμένο από πρωτεΐνη και νερό τι πιο σωστό από το να το φουλάρεις με υδατάνθρακες. :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#350609
dimik έγραψε:.....και πατάτα βραστή σήμερα για μένα.

Ματαθυμίζω την πρόταση για "μετατροπή " της βραστής πατάτας σε ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ φούρνου:
Αφού βράσει, αλείφουμε λίγο βούτυρο με το πινελάκι, αλατοπιπεροριγάνισμα (+σκόρδόκοκκους γαι τους μερακλήδες :iconcool: ) γκριλ στο φούλ για 2 λεπτά/πλευρά και => :eat:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#350611
mjacob έγραψε:Τα χορτοφάγα ζώα είναι φτιαγμένα από δημητριακά και νερό δλδ; :lol:



Οι πρωτεΐνες σαν δομικό στοιχείο του ανθρώπινου σώματος αποτελούν το 1/5 του βάρους του. Έτσι μετά το H2O οι πρωτεΐνες αποτελούν το πιο σημαντικό υλικό του ανθρώπινου σώματος

http://www2.biology.uoc.gr/courses/BIO3 ... enzuma.htm
Άβαταρ μέλους
By dimik
#350612
dimitrisB έγραψε:
dimik έγραψε:.....και πατάτα βραστή σήμερα για μένα.

Ματαθυμίζω την πρόταση για "μετατροπή " της βραστής πατάτας σε ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ φούρνου:
Αφού βράσει, αλείφουμε λίγο βούτυρο με το πινελάκι, αλατοπιπεροριγάνισμα (+σκόρδόκοκκους γαι τους μερακλήδες :iconcool: ) γκριλ στο φούλ για 2 λεπτά/πλευρά και => :eat:



Μωρέ το ξέρω, ας όψεται η δίαιτα :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#350620
dimik έγραψε:
mjacob έγραψε:Τα χορτοφάγα ζώα είναι φτιαγμένα από δημητριακά και νερό δλδ; :lol:

Οι πρωτεΐνες σαν δομικό στοιχείο του ανθρώπινου σώματος αποτελούν το 1/5 του βάρους του. Έτσι μετά το H2O οι πρωτεΐνες αποτελούν το πιο σημαντικό υλικό του ανθρώπινου σώματος

http://www2.biology.uoc.gr/courses/BIO3 ... enzuma.htm

Αλήθεια; Δεν το ήξερα :roll:

Στα χορτοφάγα ζώα έχει άλλη σύνθεση το σώμα τους και μπορούν και είναι χορτοφάγα;
Προφανως όχι, εξ ου και και προφανώς και δεν ισχύει η συλλογιστική σου.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#350622 Εγώ πάντως πριν λίγο χτύπησα μία φασολάδα (χωρίς λουκάνικο :lol: ) με άσπρο ψωμί και τουρσί (της μαμάς) :eat: Χθες βράδυ τίμησα μια ρώσικη σούπα Μπορς, είχε μοσχαράκι μέσα αλλά τίμησα μόνο το ζουμί και τα λαχανικά. Σήμερα, ετοίμασε η μάνα μερικά μαντία τα οποία έβαλα στη κατάψυξη και όποτε θέλω θα γίνει μάχη :yahoo: με μπούκοβο καυτερό ή ατζίκα.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#350625 Τέσπα, δεν ξέρω ποια είναι ή δεν είναι η καταλληλότερη διατροφή για τον άνθρωπο. Ούτε δημητριακά υποστηρίζω κλπ. 'Αλλωστε δεν τρώω δημητριακά. Μπορεί και να είναι καλύτερο να τρώμε με κάθε γεύμα πρωτεΐνη.

Αλλά το επιχείρημα περί σύνθεσης σώματος απλά δεν ευσταθεί, αλλιώς όλα τα ζώα θα ήταν σαρκοφάγα.
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#350627 Πάω να φάω σουπιές με σπανάκι τώρα. :eat:
get fucked plebs. :shifty:

* μην πεταχτεί κανένας άσχετος (που δεν τρώει προβατίνες κλπ) να πει "ιιιιιιιου σουπιές" :x