Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#757519 Το αλουμίνιο ζεσταίνεται γρηγορότερα αλλά κρατάει λιγότερη θερμοκρασία και θέλει λιγότερη συντήρηση. Δεν θα αντέξει για πάντα.

Το μαντεμι ζεσταίνεται πιο αργά αλλά πιάνει μεγαλύτερες θερμοκρασίες και τις κρατάει αλλά θέλει μια κάποια συντήρηση και κρατάει μια ζωή. Επίσης είναι αρκετά βαρύ.


Έχει να κάνει με το που μαγειρεύεις και τι μαγειρεύεις.


< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#757521
Chris έγραψε:Μαντεμενιο εχω και το εχω αφησει στην ακρη. Τεραστιος μπελας να το διατηρεις με το φιλμ που χρειαζεται, και αν δεν το καταφερνεις ειναι τεραστιο μανικι να το καθαρισεις λογω των ραβδωσεων, σε αντιθεση με ενα με επιπεδο πατο. Παρε το πιο αντικολλητικο που θα βρεις
Για κρέατα το έχω αφήσει κι εγώ στην άκρη, κάνω όμως τρομερές πίτσες και πίτες με αυτό, από τυρόπιτες μέχρι μπαζλαμα και πίτες για γύρο.



< >
Άβαταρ μέλους
By bebes
#757522 ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις :s_howdy

Κυρίως το θελουμε για κρεατικά, ισως και κάποιο λαχανικό.

Νόμιζα οτι έχουν ολα αντικολλητική επίστρωση.
Θα παρω σίγουρα αντικολλητικό, αν και μάλλον θα πρέπει να παρω και ξύλινη ή σιλικονούχα σπάτουλα για να μην ξύσω την επίστρωση
Άβαταρ μέλους
By bebes
#757603 Πήρα το ΤΕΦΑΛ τελικά,
https://www.kazanas.gr/product/335693-g ... 5540-tefal
"έπρεπε" να πάρω απο συγκεκριμένο κατάστημα (λόγω δωροεπιταγής), και η αλήθεια είναι οτι φαινόταν πιο ποιοτικο απο τα υπόλοιπα τηγάνια, ακόμα και απο αυτα που ηταν σε παραπλήσια τιμή.

Μένςι να δούμε την απόδοση τουν σε κανενα φιλετάκι... :eat:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#760631 Η Ένωση Άθεων διοργανώνει τον «Φανερό Δείπνο» κρεατοφαγίας τη Μεγάλη Παρασκευή

:thumbsup:

Αθήνα, τη Θεσσαλονίκη και τις Σέρρες.


:(

Οσοι δεν μπορέσουν να παρευρεθούν στον «Φανερό Δείπνο» κρεατοφαγίας, η Ένωση Άθεων και Αγνωστικιστών έχει μεριμνήσει και για αυτό, καθώς μπορούν όλοι να συμμετάσχουν διαδικτυακά, αναρτώντας φωτογραφίες με το πρόθεμα #faneros_deipnos, δίνοντας έτσι το παρόν.


:thumbsup:


Εικόνα

#faneros_deipnos
Άβαταρ μέλους
By Serf
#760659
g8777 έγραψε:Η Ένωση Άθεων διοργανώνει τον «Φανερό Δείπνο» κρεατοφαγίας τη Μεγάλη Παρασκευή



Αθήνα, τη Θεσσαλονίκη και τις Σέρρες.


:(

Οσοι δεν μπορέσουν να παρευρεθούν στον «Φανερό Δείπνο» κρεατοφαγίας, η Ένωση Άθεων και Αγνωστικιστών έχει μεριμνήσει και για αυτό, καθώς μπορούν όλοι να συμμετάσχουν διαδικτυακά, αναρτώντας φωτογραφίες με το πρόθεμα #faneros_deipnos, δίνοντας έτσι το παρόν.





Εικόνα

#faneros_deipnos
Κλασική ενδοπαλμικη πεοκρουσια... Να αυτοπροσδιορίζεσαι μέσω αντίδρασης στους Χριστιανούς...

Υ.Γ.: είμαι άθεος
Άβαταρ μέλους
By markvag
#761039
Serf έγραψε:Κλασική ενδοπαλμικη πεοκρουσια... Να αυτοπροσδιορίζεσαι μέσω αντίδρασης στους Χριστιανούς...

Υ.Γ.: είμαι άθεος


Αυτό που θα έπρεπε να γίνει κατανοητό λοιπόν είναι πως η αντίδραση αφορά στο ότι οι χριστιανοί θέλουν να επιβάλλουν τα πιστεύω τους στους υπόλοιπους.

ΟΚ το συγκεκριμένο είναι λίγο γραφικό, αλλά αυτό που δεν είναι καθόλου γραφικό είναι η επιβολή του χριστιανισμού στα πάντα.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#761104
Dodger έγραψε:Γιατί, επέβαλλε κανείς να μη φάει Μεγάλη Παρασκευή; Μαγαζιά ανοιχτά υπάρχουν


Ωραία, όπως λοιπόν οι χριστιανοί ανοιχτά νηστεύουν και ασκούν τα θρησκευτικά τους καθήκοντα, δεν βλέπω κάτι προκλητικό σε κάποιον που δεν είναι χριστιανός να ΜΗΝ νηστεύει και να καλεί 10 φίλους για BBQ...

Όχι; :shifty: