Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#749927 Εικόνα

Εικόνα

Είμαστε σε καλό δρόμο.


Όμως: ο τύπος βάζει περισσότερο νερό σχετικά με άλλους. Ο ίδιος χρησιμοποιεί ξύλινη γαβάθα, που απορροφά λίγο από αυτό. Σε εμένα έπρεπε να συμπληρώσω περί τα 100 γραμ. αλεύρι για να βγάλω καλή υφή.

Είναι μανίκι η προετοιμασία, δλδ θέλεις 1 μέρα για τη μαγιά και μια μέρα για τη ζύμη. Η μαγιά όπως παρατήρησα, το πρωί που ξύπνησα χθες ήταν έτοιμη. Δλδ σε 8 ώρες ήταν οκ. Αυτός λέει 16 ώρες. Η διαφορά μεταξύ 8-16 ωρών ήταν αμελητέα.

Προσωπικά δε θα την ξανακάνω τη συνταγή γιατί δεν έχω διάθεση να ασχολούμαι 2 μέρες.

Θα κάνω συνταγή που θέλει 1 μέρα να καθίσει η ζύμη στο ψυγείο κατευθείαν.

Θα δοκιμάσω την επόμενη φορά το παρακάτω βίντεο:



Ο αδερφός μου το έχει εξελίξει το θέμα, ασχολείται πολύ. Θα δω ποια συνταγή κάνει κ αυτός. Επίσης συνιστά μαντέμι που πυρακτώνει και ψήνει καλύτερα την πίτσα. Τέλος συνιστά 2-3 λεπτά πρώτα να ψηθεί η ζύμη με τη σάλτσα και μετά βάζει μοτσαρέλα κτλ…

Πάντως εχθές τη μισή ζύμη τη χρησιμοποίησα αφού την άφησα να ξεκουραστεί λίγες ώρες.

Η πίτσα βγήκε λεπτή όπως πρέπει και η ζύμη νόστιμη. Γενικά άρεσε σε όλους! Όπως είναι η συνταγή μου έβγαλε 1900 γραμ. ζύμης, δλδ 7 μερίδες !


< >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#749940 Ο τύπος εβαλε περισσότερο νερό αλλα σίγουρα χρησιμοποιεί αλεύρι με μεγαλύτερο W απο το 405 σου.
Επίσης η ωριμανση δεν ειναι μονο για το φούσκωμα, η γλουτενη ωριμάζει και η γεύση επίσης αλλάζει.
Προτείνω αυτή για σπιτικό φούρνο. Δίνει και ωραια tips.
https://youtu.be/BA-o41np8Tk
Επίσης αν πάρεις caputo 00 αλεύρι δοκιμασε το μωβ (nuvola) το οποιο σηκώνει πιο πολύ νερό.

< >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#749957
mirage έγραψε:Ο τύπος εβαλε περισσότερο νερό αλλα σίγουρα χρησιμοποιεί αλεύρι με μεγαλύτερο W απο το 405 σου.
Επίσης η ωριμανση δεν ειναι μονο για το φούσκωμα, η γλουτενη ωριμάζει και η γεύση επίσης αλλάζει.
Προτείνω αυτή για σπιτικό φούρνο. Δίνει και ωραια tips.
https://youtu.be/BA-o41np8Tk
Επίσης αν πάρεις caputo 00 αλεύρι δοκιμασε το μωβ (nuvola) το οποιο σηκώνει πιο πολύ νερό.

< >

Αλεύρι έβαλα 300 γραμ. 405 και τα υπόλοιπα 800 γραμ. τύπου 00 , αυτόβρήκα στο σούπερ χθες . Είχε διαφορά στην υφή, ναι. Την Παρασκευή που είπα να κάνω ζύμη δεν είχα, το προμηθεύτηκα το Σάββατο.

Ευχαριστώ για τη συνταγή, θα τη δοκιμάσω. Βάζει και αυτός λίγο ζάχαρη, έχει νόημα καθώς ο ζυμομύκητας της μαγιάς χρειάζεται σάκχαρα για να δράσει. Για το λόγο αυτό και η συνταγή που έκανα εγώ ήθελε λίγο μέλι...

Τί προτείνετε, πέτρα ή μαντέμι καλύτερα?
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#749976 Πέτρο, εγώ την ψήνω στην ειδική πέτρα, σε φούρνο 30' αναμμένο στο τέρμα. Βγαίνει μια χαρα σε 6', οχι βέβαια οπως σε επαγγελματικους φούρνους με φουσκωματα καψαλισμενα. Στη μοτσαρελα (granarolo) στα λεπτά αυτά παρατηρώ πως δεν της περισσευει χρόνος.

Το hydration σε κοντινούς τύπους μπορεί να έχει μικροδιαφορες (το μαθαίνεις με την εμπειρία) αλλα δυσκολα θα αντιληφθείς διαφορά στο τελικό φουρνιστό για διαφορά πχ 1% στην πρωτεΐνη.

Έχεις φωτογραφία ή τις κατεβάσατε αμασητες?! :)
Άβαταρ μέλους
By dimik
#749979 Το μαντεμι είναι το καλύτερο στο να διατηρεί υψηλή θερμοκρασία.

Εγώ πήρα το δικό μου από εδώ https://mypizzaproject.com/.

Η ζάχαρη ή το μέλι χρησιμεύει κυρίως στο να πάρει χρώμα ή πίτσα σε οικίακο φούρνο, η μαγιά έτσι κι αλλιώς κανονικά είναι ελάχιστη στην παραδοσιακή πίτσα και η αναλογία νερού μεγάλη.

Σε οικίακο φούρνο πρέπει να μειωθεί το νερό για να είναι και εύκολη στην διαχείριση και λόγω της μικρότερης θερμοκρασίας.

Εγώ κάνω και την εξής πατέντα με μαντεμενιο τηγάνι, βάζω την ζύμη πάνω και μετά στρωνω τα υλικά όσο ψήνεται το κάτω μέρος, μετά όλο μαζί στον φούρνο να ψηθεί και από πάνω.

Είναι η πιο γρήγορη και οικονομική μέθοδος μιας και δεν χρειάζεται μια ώρα προθέρμανση του φούρνου για να πιάσει το μαντεμι ή η πλάκα θερμοκρασία.



< >
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#751298
Άβαταρ μέλους
By dimik
#751572 Ήταν να ψηθεί πριν μια εβδομάδα αλλά μας τα χάλασε ο καιρός, μπήκε σε σακουλάκια vacuum όπως ήταν με την μαριναδα και κατάψυξη.

Αλάτι, πιπέρι, πάπρικα, κολιανδρος, θυμαρι, σπορελαιο Εικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By vagmann
#751657
mousatos έγραψε:


Ωραίο!
Ζηλεύω ανθρώπους με τέτοιες γνώσεις-ικανότητες,δεν θα πεινάσει ποτέ...
Η πλειοψηφεία από τους "μοντέρνους" ανθρώπους αν κλείσει το super market θα ψοφήσει της πείνας... :(
Άβαταρ μέλους
By bebes
#757517 η κα bebe επανηλθε και θέλει σχαροτήγανο.

Βλέπω οτ υπάρχουν αλουμινίου, απο χυτοσίδηρο και απο μαντέμι.

Θα κοιτάξω να εχει παχύ πάτο, οκ.
Το υλικό παίζει ρόλο;
Άβαταρ μέλους
By Chris
#757518 Μαντεμενιο εχω και το εχω αφησει στην ακρη. Τεραστιος μπελας να το διατηρεις με το φιλμ που χρειαζεται, και αν δεν το καταφερνεις ειναι τεραστιο μανικι να το καθαρισεις λογω των ραβδωσεων, σε αντιθεση με ενα με επιπεδο πατο. Παρε το πιο αντικολλητικο που θα βρεις