Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#740719 Χοιρινή μπριζόλα λόγω μυρωδιάς κυρίως και λίπους. Όταν αγοράζουμε χοιρινό, προτιμάμε ψαρονέφρι.
Το μοσχάρι το τρώμε medium-rare άρα θέλει πολλή τέχνη για να το πετύχεις, και προφανώς και σωστή πρώτη ύλη (κοινώς το κρέας πρέπει να είναι σωστά σιτεμένο-προετοιμασμένο).
Άβαταρ μέλους
By pro
#740720 H μυρωδιά είναι ενα θέμα, ειδικά αν την κάνεις σε κουζίνα διαμερίσματος.

Το λίπος πάντως δεν είναι τόσο απλή υπόθεση. Σε Μ.Ο. το χοιρινό έχει λιγότερο, ενώ είναι εμφανές και διαχωρίζεται εύκολα, σε αντίθεση με το μοσχάρι που εμπεριέχεται στον ιστό. Το "μάτι" της χοιρινής μπριζόλας έχει πολύ χαμηλό ποσοστό λίπους, για παράδειγμα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#740721 Ισχύει, δεν αντιλέγω. Αλλά για να καθαρίσεις το λίπος πριν την ψήσεις, θα χάσεις χρόνο και κόπο. Το μοσχάρι έχει το ενδομυϊκό λίπος που είναι και το ζητούμενο για μια ψητή μπριζόλα. Αλλά όλα αυτά τα κρέατα όπως είπα, τα τρώμε εξαιρετικά σπάνια, συνήθως μαγειρεύουμε κατσαρόλα και φούρνο, στο τηγάνι θα μπουν ή μπιφτέκια ή κοτόπουλο.
Τα ψητά, συνήθως θα έρθουν απέξω με παραγγελία. Μοσχάρι βέβαια ακόμη δεν έχω βρει κανέναν να κάνει σωστό.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#740810 ποτέ δεν αγοράζω απ' έξω φαγητό. Πίτσα από το Porto Fino στο χαλανδρι και παω και την παίρνω εγώ για να να μην κρυώσει. κρέατα από τον Λίτσα στη Καποδιστρίου, μοσχάρια, μπιφτέκια έτοιμα, κατσίκι το Πάσχα κλπ εγγύηση στο brq με γκάζι και μπρικετες λάβας. το κοτόπουλο με πατάτες στο φούρνο πάντα είναι μια απίστευτη γεύση.
τώρα τελευταία κάνω και σούπες από κολοκύθα, μπρόκολο, κουνουπίδι. απίστευτη και ζεστή γεύση... γκουγκλαρετε!!! Πετρετζίκης, Αργυρώ, σωστοί.. και το θερμόμετρο χρησιμότατο!!!!

< Note >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#740814 Μιας και είπες για σούπα, έφτιαξα μια χθες τώρα που κρυώσε ο καιρός καταπληκτική.

Πατάτα, πράσο και κολοκύθα ψιλοκομμένα, πρώτα σωταρισμα και μετά βράσιμο όλα μαζί με έναν κύβο κοτοπουλο και αλατοπίπερο +λίγο τζιντζερ σε σκόνη. Στο τέλος αλεσμα με το ράβδομπλέντερ.

Για γαρνιτούρα λίγο τραγανό μπεικον ψιλοκομμένο από πάνω και μερικά κρουτον.
Σε 20 λεπτά ζέστη και πεντανοστιμη σούπα.

Για τραγανό μπέικον χωρίς τηγάνια κλπ, απλώνεις μερικές φέτες σε χαρτί κουζίνας και βάζεις χαρτί και από πάνω, 3 λεπτά στον φούρνο μικροκυμάτων και βγαίνει πολύ καλό με τα λίπη να έχουν πάει όλα στο χαρτί.

Για κολοκύθα, παντζάρια και άλλα λαχανικα βρίσκω προϊόντα του παρακάτω έτοιμα βρασμενα συσκευασμένα και είναι πολύ τίμια.

https://www.halvatzis.gr/

< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#740825
224v έγραψε:Πίτσα από το Porto Fino στο χαλανδρι και παω και την παίρνω εγώ για να να μην κρυώσει.

Τι διαφορά έχει; Δεν θα κρυώσει μέχρι να πας σπίτι; Εκτός αν την τρως καθοδόν :)
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#740829 Eγώ τι να πω που ο πεθερός μου έχει πιτσαρία; :metalo: :oops: :lol: :s_shout Κρέας συνήθως παίρνουμε από Βίλια Αττικής, χασάπης με δικά του ζωντανά, έχω φίλους από Αγρίνιο και Τιθορέα, που μου στέλνουν και μπαίνουν στη κατάψυξη, όπως και κότες/κοκόρια, από τη γιαγιά της γυναίκας :s_tongue

Για ωραία σούπα, ψάξτε για μπορς, ρώσικη. Ό,τι πρέπει για χειμώνα.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#740836
Dimitris_P έγραψε:
224v έγραψε:Πίτσα από το Porto Fino στο χαλανδρι και παω και την παίρνω εγώ για να να μην κρυώσει.

Τι διαφορά έχει; Δεν θα κρυώσει μέχρι να πας σπίτι; Εκτός αν την τρως καθοδόν :)
ο ντελιβερας κάνει και άλλες παραγγελίες και αργεί συνήθως. έχω τσάντα με μόνωση και τη διατηρώ...
χθες ημουν στη πλατεία Βάθη, και πάντα αγοράζω φαλαφελ, από την Λιοσίων στην αρχή που έχει μαγαζί ένας Σύριος, αυτό το τρώω στο δρόμο!!!!

< Note >
Άβαταρ μέλους
By g8777
#740837
224v έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:
224v έγραψε:Πίτσα από το Porto Fino στο χαλανδρι και παω και την παίρνω εγώ για να να μην κρυώσει.

Τι διαφορά έχει; Δεν θα κρυώσει μέχρι να πας σπίτι; Εκτός αν την τρως καθοδόν :)
ο ντελιβερας κάνει και άλλες παραγγελίες και αργεί συνήθως. έχω τσάντα με μόνωση και τη διατηρώ...
χθες ημουν στη πλατεία Βάθη, και πάντα αγοράζω φαλαφελ, από την Λιοσίων στην αρχή που έχει μαγαζί ένας Σύριος, αυτό το τρώω στο δρόμο!!!!

< Note >


Και ο ντελιβερας τσάντα με μόνωση έχει και δίκυκλο,δεν πήζει στην κίνηση όπως εσύ . Πες αλήθεια,την βάζεις στο γκριλ
κάνα εικοσαλεπτο όταν φτάσεις σπίτι.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#740844
g8777 έγραψε:
224v έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:
224v έγραψε:Πίτσα από το Porto Fino στο χαλανδρι και παω και την παίρνω εγώ για να να μην κρυώσει.

Τι διαφορά έχει; Δεν θα κρυώσει μέχρι να πας σπίτι; Εκτός αν την τρως καθοδόν :)
ο ντελιβερας κάνει και άλλες παραγγελίες και αργεί συνήθως. έχω τσάντα με μόνωση και τη διατηρώ...
χθες ημουν στη πλατεία Βάθη, και πάντα αγοράζω φαλαφελ, από την Λιοσίων στην αρχή που έχει μαγαζί ένας Σύριος, αυτό το τρώω στο δρόμο!!!!

< Note >


Και ο ντελιβερας τσάντα με μόνωση έχει και δίκυκλο,δεν πήζει στην κίνηση όπως εσύ . Πες αλήθεια,την βάζεις στο γκριλ
κάνα εικοσαλεπτο όταν φτάσεις σπίτι.


Μαλλον το ξεζουμαει 2.24% περισσοτερο απο το ντελιβερα το εργαλλλειο και φτανει νωριτερα στο σπιτι :shifty:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#740866 τυχαίνει και έχω ένα φανάρι στο πήγαινε έλα, οπότε δεν καθυστερω. κανονικά με μηχανάκι πόρτα πόρτα το ίδιο θα κάνουμε!!!, φυσικά αυτοί μπορούν να πάνε και ανάποδα!!!..

< Note >
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#740875 Παντως τους ντελιβεραδες προσπαθουν να τους φορτωσουν με πανω απο 1 παραγγελια αν ταιριαζουν τα δρομολογια. Οποτε αν τυχει να εισαι 2ος ή 3ος στην παραδοση, παιζει χαλαρα κανενα 10λεπτακι καθυστερηση.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#740878 Εννοείται. Και η πίτσα έρχεται μουλιασμένη, αν τύχει κι αργήσει 10-15 λεπτά. Κι εγώ από κάποιες πιτσαρίες πάω και την παίρνω για τον ίδιο λόγο (αλλά ανοίγω λίγο το κουτί για να απελευθερώνονται οι υδρατμοί).
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#740880
Scotch έγραψε:...Και η πίτσα έρχεται μουλιασμένη...


Αν δεν κανω λαθος, η σωστη ορολογια στην Ελληνικη γλωσσα ειναι το "παπαριασμενη".

Το χειροτερο απο ολα ειναι οι τηγανητες πατατες. Νοστιμες (και υγιεινες :s_tongue ), αλλα παντα παπαριαζουν μεχρι να ερθει η παραγγελια...
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#745910 Το βάζω εδώ, μιάς και είναι αρκετά σχετικό :
Πρό ημερών, με έφερε ο δρόμος έξω απ΄τον φούρνο "τρομερό παιδί" .
Είχα διαβάσει εδώ και μήνες ( https://popaganda.gr/table/tromero-paid ... os-ilisia/ και https://www.fnl-guide.com/gr/el/deli-sh ... ero-paidi/ ) τις "κριτικές" , αλλά δεν έτυχε να περάσω, αν και μένω σχετικά κοντά.
Αγόρασα λοιπόν ένα καρβελάκι "τρομερό παιδί", 90% λευκό-10% σίκαλης. Ήταν και ζεστό (κάπου στις 11:00), οπότε και έγινε ανάρπαστο σπίτι. Κόστος για το συγκεκριμένο = 2,60€/700γρ.
Είναι απ΄ τα ψωμιά που μόνο μιά γιαγιά σε κάποιο χωριό-κάποτε, μπορούσε να φτιάξει.
Τέτοια ποιότητα και υφή δεν βρίσκεις σε χ-ψ φούρνους της γειτονιάς, οπότε, δοκιμάστε αν βρεθείτε στο δρόμο του.