Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#28935
mjacob έγραψε:
egobrain έγραψε:
mjacob έγραψε:κολοκύθι και κυρίως πατάτα στο μουσακά -> ubermeh :(


με κολοκυθακι δεν εχω δοκιμασει αλλα σιγα ρε συ την ιδιαιτερη γευση που χει η πατατα για να το κανει ουμπερμεχ :hmmm:

Και μόνο έτσι όπως το λες, δλδ κάτι που προστίθεται και δεν έχει και κάτι ιδιαίτερο, για 'μένα το κάνει μεχ. Πολύ φίλερ φάση δλδ.

Δεν ξέρω, ίσως η πατάτα μου θυμίζει τους τραγικούς μουσακάδες που φτιάχνουν σε εμπορικά καταστήματα (ταβέρνες, μαγειριά κλπ) και μου φέρνει αυτή την απέχθεια.
Ειδικότερα, δεν μου πολυκολλάει με τα υπόλοιπα, δεν μου πολυαρέσει η φάση της βραστής ουσιαστικά πατάτας ούτως ή άλλως, οπότε απ' όπου κι αν το πιάσω τελικά απλώς δεν μου αρέσει η πατάτα στο μουσακά :lol:

H βραστη πατατα που λες ισως ειναι η αιτια. Κανονικα τηγανιζεται πρωτα και μετα μπαινει στον πατο του ταψιου για να αποτελεσει την βαση του μουσακα.
Μηπως να κανονισω να φτιαξει η πεθερα μουσακα, να δοκιμασεις για να αλλαξεις γνωμη ? :s_yummy
Άβαταρ μέλους
By j.marr
#28936 Άμα τρώς σε σάπια μαγειρεία και νταβέρνες είσαι άξιος της μοίρας σου. :whistlink:

Στην τελική φάε παπουτσάκια. Ο κλασικός μουσακάς έχει και πατάτα.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#28941
drdino έγραψε:Χίλιες φορές μια ντομινοζ από αυτό το ανοσιούργημα.

Ποια;
Αυτη που παιρνεις μια και με 1 επιπλεον ευρω σου κανουν δωρο αλλη μια;
Ποιοτητα λεμε. :svivhaha:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#28943
j.marr έγραψε:Άμα τρώς σε σάπια μαγειρεία και νταβέρνες είσαι άξιος της μοίρας σου. :whistlink:

Στην τελική φάε παπουτσάκια. Ο κλασικός μουσακάς έχει και πατάτα.

Άσε μας κουκλίτσα μου. Το που θα φάει ο άλλος δεν εξαρτάται μόνο από την ποιότητα του φαγητού. Και easy με αυτές τις μονολιθικες απόψεις τύπου "το σωστό φαγητό φτιάχνεται - τρώγεται ΕΤΣΙ". Δεκαεφτα εκατομμύρια παραλλαγές μπορείς να βρεις σε ένα πιάτο, ακριβώς επειδή οι έχοντες σωας τας τραινας δεν πολυχαμπαριαζουν από διαταγές στο πιάτο τους.

Having said that, όποιος δεν στυβει ένα ολόκληρο λεμόνι στις τηγανιτές πατάτες, :metalo: :metalo: ξέρω που μένει και το βράδυ θα περάσω από κει.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#28946
g8777 έγραψε:Having said that, όποιος δεν στυβει ένα ολόκληρο λεμόνι στις τηγανιτές πατάτες, :metalo: :metalo: ξέρω που μένει και το βράδυ θα περάσω από κει.

Σε πατατες τηγανιτες, κεφτεδες και ψαρια λεμονι βαζει οποιος δεν ξερει να φαει :protest:

Να ερθεις εχουμε γλαροσουπα.. :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By g8777
#28951
Νίκος Παππάς έγραψε:
g8777 έγραψε:Having said that, όποιος δεν στυβει ένα ολόκληρο λεμόνι στις τηγανιτές πατάτες, :metalo: :metalo: ξέρω που μένει και το βράδυ θα περάσω από κει.

Σε πατατες τηγανιτες, κεφτεδες και ψαρια λεμονι βαζει οποιος δεν ξερει να φαει :protest:

Να ερθεις εχουμε γλαροσουπα.. :s_tongue

Εικόνα

j.marr έγραψε:Ας φάει/βάλει και σκατά αμα θέλει. Την κλασική συνταγή σχολίασα.


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By bill33
#28952
Νίκος Παππάς έγραψε:
g8777 έγραψε:Having said that, όποιος δεν στυβει ένα ολόκληρο λεμόνι στις τηγανιτές πατάτες, :metalo: :metalo: ξέρω που μένει και το βράδυ θα περάσω από κει.

Σε πατατες τηγανιτες, κεφτεδες και ψαρια λεμονι βαζει οποιος δεν ξερει να φαει :protest:

Να ερθεις εχουμε γλαροσουπα.. :s_tongue

Στιςπατατες ξυδι,κεφτεδες λεμονι,στο ψαρι δεν με νοιαζει δεν το τρωω. Κρεας χωρις λεμονι?

ταπαταπαλκ!
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#28953
bill33 έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:
g8777 έγραψε:Having said that, όποιος δεν στυβει ένα ολόκληρο λεμόνι στις τηγανιτές πατάτες, :metalo: :metalo: ξέρω που μένει και το βράδυ θα περάσω από κει.

Σε πατατες τηγανιτες, κεφτεδες και ψαρια λεμονι βαζει οποιος δεν ξερει να φαει :protest:

Να ερθεις εχουμε γλαροσουπα.. :s_tongue

Στιςπατατες ξυδι,κεφτεδες λεμονι,στο ψαρι δεν με νοιαζει δεν το τρωω. Κρεας χωρις λεμονι?

ταπαταπαλκ!

Δεν θα μαγαρισω πατατα Αλαγονιας με λεμονι-ξυδι, στο ψαρι δεν παει και το πανιαζει, στους κεφτεδες εχει μεσα στο ζυμωμα ο,τι χρειαζεται. Κρεας τηγανιτο δεν συνηθιζω να τρωω, στο ψητο λεμονακι οπως τε και δηποτε.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#28954
bill33 έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:
g8777 έγραψε:Having said that, όποιος δεν στυβει ένα ολόκληρο λεμόνι στις τηγανιτές πατάτες, :metalo: :metalo: ξέρω που μένει και το βράδυ θα περάσω από κει.

Σε πατατες τηγανιτες, κεφτεδες και ψαρια λεμονι βαζει οποιος δεν ξερει να φαει :protest:

Να ερθεις εχουμε γλαροσουπα.. :s_tongue

Στιςπατατες ξυδι,κεφτεδες λεμονι,στο ψαρι δεν με νοιαζει δεν το τρωω. Κρεας χωρις λεμονι?

ταπαταπαλκ!

Στις πατατες ξυδι;
Ελεος.
Ψαρι δεν τρως;
Ξερεις εσυ να φας! :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By italakias
#28956
Νίκος Παππάς έγραψε:
bill33 έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:
g8777 έγραψε:Having said that, όποιος δεν στυβει ένα ολόκληρο λεμόνι στις τηγανιτές πατάτες, :metalo: :metalo: ξέρω που μένει και το βράδυ θα περάσω από κει.

Σε πατατες τηγανιτες, κεφτεδες και ψαρια λεμονι βαζει οποιος δεν ξερει να φαει :protest:

Να ερθεις εχουμε γλαροσουπα.. :s_tongue

Στιςπατατες ξυδι,κεφτεδες λεμονι,στο ψαρι δεν με νοιαζει δεν το τρωω. Κρεας χωρις λεμονι?

ταπαταπαλκ!

Δεν θα μαγαρισω πατατα Αλαγονιας με λεμονι-ξυδι, στο ψαρι δεν παει και το πανιαζει, στους κεφτεδες εχει μεσα στο ζυμωμα ο,τι χρειαζεται. Κρεας τηγανιτο δεν συνηθιζω να τρωω, στο ψητο λεμονακι οπως τε και δηποτε.

Εγω στην χοιρινη μπριζολα δεν βαζω λεμονι γιατι βρωμαει μετα το κρεας.
Στα σουβλακια καλαμακια βαζω γιατι δεν μου φερνουν μυρωδια.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#28960 Nικο ενα απλο πραγμα: Δεν ΧΑΡΑΜΙΖΕΙΣ τπτ.Πιστευω οτι περαν της καλυψης των διατροφικων αναγκων (που και εκει το τελευταιο που μετραει ειναι η ¨"γκουρμεδοσυνη") οταν ερθει η ωρα να ΑΠΟΛΑΥΣΕΙΣ ενα πιατο το να τεθουν περιορισμοι εξ αρχης καθιστα την διαδικασια αναγκαστικη και ως εκ τουτου διαδικαστικη.

ΠΡΟΣΟΧΗ (επειδη θα πεταχτει κανας koutsan :shifty: :lol: ) ΔΕΝ απορριπτω την δοκιμασια νεων πιατων ή παραλλαγων σε γνωστες συνταγες (ισα ισα οταν δοκιμασα γαλλικη κουζινα γουσταρα τρελλα που γαβγιζε ακομα η μπριζολα) απλα η λογικη "Θα το φας ΕΤΣΙ" μου προκαλει αλλεργια ομοια με εκζεμα γενετησιας περιοχης μετα την επισκεψη στην Νταιζυ (established 1953). :)
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#28965
g8777 έγραψε:Nικο ενα απλο πραγμα: Δεν ΧΑΡΑΜΙΖΕΙΣ τπτ.Πιστευω οτι περαν της καλυψης των διατροφικων αναγκων (που και εκει το τελευταιο που μετραει ειναι η ¨"γκουρμεδοσυνη") οταν ερθει η ωρα να ΑΠΟΛΑΥΣΕΙΣ ενα πιατο το να τεθουν περιορισμοι εξ αρχης καθιστα την διαδικασια αναγκαστικη και ως εκ τουτου διαδικαστικη.

ΠΡΟΣΟΧΗ (επειδη θα πεταχτει κανας koutsan :shifty: :lol: ) ΔΕΝ απορριπτω την δοκιμασια νεων πιατων ή παραλλαγων σε γνωστες συνταγες (ισα ισα οταν δοκιμασα γαλλικη κουζινα γουσταρα τρελλα που γαβγιζε ακομα η μπριζολα) απλα η λογικη "Θα το φας ΕΤΣΙ" μου προκαλει αλλεργια ομοια με εκζεμα γενετησιας περιοχης μετα την επισκεψη στην Νταιζυ (established 1953). :)

Βρε ναι δεν αντιλεγω, αλλωστε περι ορεξεως κολκυθοπιτα.
Εγω στις πατατες δεν βαζω ουτε αλατι η βαζω ελαχιστο, στην φασολαδα θυμαρι αντι σελινο κ.α.
Απλα σε εμενα δεν μου αρεσουν καποια πραγματα που αλλοι γουσταρουν πολυ και τουμπαλιν.

Η ουσια ειναι αυτο που λες, να απολαμβανεις αυτο που τρως και τωρα παω σπιτι να φαω γεμιστες ντοματες με πλιγουρι, σταφιδα και κουκουναρι :inlove: με φετουλα Κεφαλονιας.