Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dstou
#380515 To παστό χοιρινό σε συσκευασία αεροστεγή κρατάει για μήνες. Κυκλοφοράει σε παραπλήσιες γεύσεις ως απάκι, σύγκλινο, ή απλώς παστό), είναι ευρέως διαθέσιμο και η τιμή του είναι σχετικά οκ.
Εγώ το προμηθεύομαι από παραγωγούς στη νότια Πελοπόνηση σε ντενεκεδάκια πεντόκιλα μέσα σε λίπος. Και έτσι κρατάει για μήνες χωρίς αλλοίωση, ακόμη και εκτός ψυγείου.
Έχει το καλό ότι 'φτουράει'.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#380518 Καθε Τεταρτη και Σαββατο στην κεντρικη αγορα Καλαματας οι χασαπηδες εχουν σκαφες με ζεστο παστο χοιρινο και λουκανικο :eat:
Αν το παρεις ζεστο και πας σπιτι ανετα κατεβαζεις 2 κιλα κρασι για πλακα!
Συνηθως φερνω κανενα κιλο οταν γυριζω και εχουμε ευκολο μεζε για κρασι.
Άβαταρ μέλους
By elvet
#380694
Dodger έγραψε:Και γω προχθες, με αγρια, που μάζεψα ο ίδιος.

edit: Τα πρώτα. Μάζεψα καμιά 30αριά...

Ετσι :eat: :eat:
Κι εδώ (Χαλκιδική) τώρα μαζέψαμε τα πρώτα.
Σήμερα καταναλώθηκαν ψητά με λάδι (δικό μας) και κοκκινοπίπερο (του ξαδέλφου)!!
Άβαταρ μέλους
By bill33
#380723
egobrain έγραψε:ας ανοιξω μια κουβεντα για τα αλλαντικα ωριμανσης (απο κομματια κρεατος)

το τελευταιο διαστημα κανω δοκιμες για να μαθω τα σχετικα προϊοντα.
χαμον, προσουτο κρουντο, σπεκ, ακροκωλαρακι στρεμμενου, νουμπουλο, λου(τ)ζα, παστουρμας, παστραμι, απακι, συγκλινο.

μου φαινεται πολυ βολικο να υπαρχει ενα ωρισμενο αλλαντικο που κραταει στη συντηρηση και δενει περιστασιακα στις αναγκες.
ειτε παρεα σε πιωμα ειτε σε συνταγη.

το κατα ποσο ειναι προσιτα βεβαια ειναι ενα ζητημα. ωραιο, για παραδειγμα, το προσουτο του στρεμμενου αλλα με 50€/κιλο δεν μπορω να το βολεψω στις συνηθειες.
χρησιμοποειτε/εχετε βρει καποιο προσιτο ωριμανσης? δεν μιλαω προφανως για τιμες λουκανικου αλλα ουτε, απο την αλλη, για δυσπροσιτες.

για κάτι διαφορετικό δοκίμασε το https://en.wikipedia.org/wiki/Biltong (μοσχάρι)
Μπορείς να το φτιάξεις και μόνος σου.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#380733 Πωωωωω! Πολυ μου αρεσει! :eat:
Μου ειχε φερει απο τη Νοτια Αφρικη ενας φιλος!

Βρηκα κατα τυχη και στις ΗΠΑ, σε ενα βενζιναδικο. Ηταν σε σακουλια σαν τα τσιπς!

Edit:Τωρα βλεπω στο λινκ που εβαλε ο bill, οτι αυτο που βρηκα στην Αμερικη λεγεται αλλιως και ειναι πολυ λεπτοκομμενο (πραγματικα ηταν σαν ξερες λεπτες φετες σαλαμιου)
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#380761 μπιλ, το εχεις πετυχει σε κανα ντελικατεσεν αυτο?

ξεχασα και το ζαμπονι της ναξου στο ποστ. αλλα δεν το 'χω βρει πουθενα ακομα..
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#380782
egobrain έγραψε:ξεχασα και το ζαμπονι της ναξου στο ποστ. αλλα δεν το 'χω βρει πουθενα ακομα..

Κυρίως το παράγει κάθε σπίτι μόνο του, λίγοι χασάπηδες φτιάχνουν και είναι κατά βάση Απεραθείτικο αλλαντικό.
Και στη Νάξο να πας, αν δεν ανέβεις Απείρανθο δύσκολα να βρεις δηλαδή, δεν είναι διαδεδομένο.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#381002
egobrain έγραψε:μπιλ, το εχεις πετυχει σε κανα ντελικατεσεν αυτο?

.

όχι δεν το έχω δει αλλά δεν είναι δύσκολο να το φτιάξεις.
Έχω συγγενείς στην Ν.Αφρική και όποτε έρχονταν Ελλάδα είχαν απαραίτητα καναδυο κιλά απο αυτό για εμένα. :eat: :eat:
Πριν χρόνια έφτιαξε και η μάνα μου,κομμάτια μοσχαρίσιο κρέας που τους έβαζε τα μπαχαρικά (θυμάμαι τσιμένι,κόλιανδρο,ίσως κουρκουμά ) και τα κρέμαγε έξω να "ψηθούν" .
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#381080 Attention of: Red Garland

Μετά τις κόκκινες, πάμε για μαύρες, για το ελευθεριακό της υπόθεσης:
Εικόνα
Βλέπω τις παίζουν με κύμινο, χωρίς πρώτη βράση, και μαλλον με μικρότερο χρόνο βρασμού.
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#381092 :help: :help: :help:

-=-----
Δροσερή σαλάτα κινόα με φακές

Εννοείται ότι ο κριτής G_ “τέτοια” φαγητά ούτε από μακριά δεν πλησιάζει,
ούτε ακόμα και άμα τον πληρώσω ή του τάξω τίποτα περίεργο*.


Μάλλον έχει συνδυάσει τις (υγιεινές) τροφές που τρώω με κάτι κακό και χωρίς
να έχει κριτήριο δοκιμής ή κάτι άλλο, απλά τις σνομπάρει (μπορεί να φοβάται για
τη ζωή του, τι να πω).

:s_empathy
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#381100 αν αναρωτιέται κανείς σε τι αναφερται το
του τάξω τίποτα περίεργο


Γενικά είμαι γνωστή στην πιάτσα ότι τρώω [πράματα] και ότι καταπιάνομαι με λίγο πιο “ιδιαίτερα” χόμπι .

:lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#381104 Εικόνα

-Ρεντ Γκαρλαδιος
-Γιομιζω
-Θα χαραμισεις βολι ουρε ζαγαρ; Βάλε διχτακι στον μπουτζον και μαρκαλα την

:s_laughat
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#381171 Σκοτίσατε τον G πρωινιάτικα! :lol:
Για όσους λοιπόν ασχολούνται με τα "επίγεια" εδέσματα και όχι τα "διαπλανητικά" :lol: , σε συνέχεια του χθεσινού ποσταρίσματος στη διάρκεια του ψησίματος:

Εικόνα

Εικόνα

NY Cheescake με σοκολάτα (και με sour cream topping) .... :eat:

ΥΓ: Και μιά δική μου παραλλαγή, με καραμέλα! :oops:

Εικόνα