Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#448752
otso έγραψε:ολοι οι ποντιοι που μας ηρθαν και κατελαβαν την βορειο ελλαδα μηπως ειχαν δει βλαχους και φετα; αυτοι τρωγαν φιλαδελφεια αλλειμενο στο ψωμι .


Δεν ξέρω εγώ από Πόντιους, βλάχος 100% είμαι και από τους δύο γονείς (η μία γιαγιά ήταν απ' τ' Ασβεστοχώρι, αυτή μας ξέφυγε... αλλά σίγουρα όχι Πόντια, γεννήθηκε πριν έρθουν οι Πόντιοι, το 1920) :rtfm: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#450958 απορια για υποκατασταση του γκουαντσιαλε:
εκανα μια αρχικη αναζητηση αλλα δεν βρηκα κατι σε κομματι μπέικον ή πανσετα.
μπα, πανσετα κομματι βρηκα σε ντελικατεσεν αλλα ηταν ακριβοτερη κι απ' το γκουαντσιαλε. ωριμασμενη θα 'ταν κι αυτη.
επισης βρηκα παντσετα ιταλικη ετοιμη, κομμενη σε κυβακια, αλλα βγαινει κι αυτη ακριβη. σε ραφια ΣΜ βρισκω μονο μπέικον σε φετες.

εχει βρει κανεις πιο φτηνη εναλλακτικη?
Άβαταρ μέλους
By dstou
#450968 α. Ζητάς στο σούπερ να σου κόψουν το μπέικο σε χοντρές φέτες, όσο πιο χοντρές σηκώνει η μηχανή.
β. Κάνεις το ίδιο σε ένα χασάπικο που έχει και αλλαντικά, αλλά στο κόβει στον πάγκο με τη στατήρα.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#451095 Σήμερα έκανα μια μικρή παρανομία...
Ιδού λοιπόν το σημερινό δείπνο των φτωχών:

ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#451295
dstou έγραψε:α. Ζητάς στο σούπερ να σου κόψουν το μπέικο σε χοντρές φέτες, όσο πιο χοντρές σηκώνει η μηχανή.
β. Κάνεις το ίδιο σε ένα χασάπικο που έχει και αλλαντικά, αλλά στο κόβει στον πάγκο με τη στατήρα.


μια χαρα, υποθετω θα μπορουν να χοντροκοψουν μια φετα με το μαχαιρι..
Άβαταρ μέλους
By teddx
#451958
gianik έγραψε:Σήμερα έκανα μια μικρή παρανομία...
Ιδού λοιπόν το σημερινό δείπνο των φτωχών:

ΕικόναΕικόνα
Οι πατατες φαινονται και σιγουρα θα ειναι σουυυυυπερ λουκουμακια!
Δινεις συνταγη ; Τρεχουν τα σαλια μου!!!

< Smart ultra >
Άβαταρ μέλους
By 224v
#452140 μια ερωτηση για αυτους που περιδιαβαινουν την Αθηνα, ποιο μαγαζι εχει καλο - εξαιρετικο ροφημα σοκολατα? Με κερασε φιλος απο το Da capo Και επαθα πλακα, πηχτη και καταμαυρη!!!! την επινα μια ωρα.... Αλλου ομως που? δεν ειναι βολικο το Κολωνακι....
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#452141
224v έγραψε:μια ερωτηση για αυτους που περιδιαβαινουν την Αθηνα, ποιο μαγαζι εχει καλο - εξαιρετικο ροφημα σοκολατα? Με κερασε φιλος απο το Da capo Και επαθα πλακα, πηχτη και καταμαυρη!!!! την επινα μια ωρα.... Αλλου ομως που? δεν ειναι βολικο το Κολωνακι....


Best Friends Πολιτεία.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#452150
224v έγραψε:μια ερωτηση για αυτους που περιδιαβαινουν την Αθηνα, ποιο μαγαζι εχει καλο - εξαιρετικο ροφημα σοκολατα? Με κερασε φιλος απο το Da capo Και επαθα πλακα, πηχτη και καταμαυρη!!!! την επινα μια ωρα.... Αλλου ομως που? δεν ειναι βολικο το Κολωνακι....



600γρ γάλα, 100γρ μαύρη σοκολάτα, 100γρ σοκολάτα γάλακτος, λίγο κανέλα, 3-5 λεπτά στον φούρνο μικροκυμμάτων σκεπασμένο με μεμβράνη.
Ανοίγεις, ανακατεύεις κι έχεις την καλύτερη σοκολάτα που έχεις πιει ποτέ.

Η σύζυγος με ξαναερωτεύτηκε το Σάββατο το πρωί :inlove: :lol:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#452159
dimik έγραψε:
224v έγραψε:μια ερωτηση για αυτους που περιδιαβαινουν την Αθηνα, ποιο μαγαζι εχει καλο - εξαιρετικο ροφημα σοκολατα? Με κερασε φιλος απο το Da capo Και επαθα πλακα, πηχτη και καταμαυρη!!!! την επινα μια ωρα.... Αλλου ομως που? δεν ειναι βολικο το Κολωνακι....



600γρ γάλα, 100γρ μαύρη σοκολάτα, 100γρ σοκολάτα γάλακτος, λίγο κανέλα, 3-5 λεπτά στον φούρνο μικροκυμμάτων σκεπασμένο με μεμβράνη.
Ανοίγεις, ανακατεύεις κι έχεις την καλύτερη σοκολάτα που έχεις πιει ποτέ.

Η σύζυγος με ξαναερωτεύτηκε το Σάββατο το πρωί :inlove: :lol:


:yahoo: :metalo: Θα το δικιμασω!!! λογικη συνταγη μου ακουγεται.... βαζουμε και κατι καυτερο???
Άβαταρ μέλους
By dimik
#452169
224v έγραψε:
dimik έγραψε:
224v έγραψε:μια ερωτηση για αυτους που περιδιαβαινουν την Αθηνα, ποιο μαγαζι εχει καλο - εξαιρετικο ροφημα σοκολατα? Με κερασε φιλος απο το Da capo Και επαθα πλακα, πηχτη και καταμαυρη!!!! την επινα μια ωρα.... Αλλου ομως που? δεν ειναι βολικο το Κολωνακι....



600γρ γάλα, 100γρ μαύρη σοκολάτα, 100γρ σοκολάτα γάλακτος, λίγο κανέλα, 3-5 λεπτά στον φούρνο μικροκυμμάτων σκεπασμένο με μεμβράνη.
Ανοίγεις, ανακατεύεις κι έχεις την καλύτερη σοκολάτα που έχεις πιει ποτέ.

Η σύζυγος με ξαναερωτεύτηκε το Σάββατο το πρωί :inlove: :lol:


:yahoo: :metalo: Θα το δικιμασω!!! λογικη συνταγη μου ακουγεται.... βαζουμε και κατι καυτερο???


Πειραματίζεσαι ελεύθερα με καυτερό, βανίλια, κάρδαμο, πορτοκάλι.

Εγώ από αυτόν πήρα την ιδέα, παρέλειψα τα πολλά μπαχαρικά και δεν έβαλα κρέμα γάλακτος μειώνοντας παράλληλα την ποσότητα του γάλακτος όπως αναφέρει για να γίνει πηχτή.

Άβαταρ μέλους
By gianik
#452202
teddx έγραψε:
gianik έγραψε:Σήμερα έκανα μια μικρή παρανομία...
Ιδού λοιπόν το σημερινό δείπνο των φτωχών:

ΕικόναΕικόνα
Οι πατατες φαινονται και σιγουρα θα ειναι σουυυυυπερ λουκουμακια!
Δινεις συνταγη ; Τρεχουν τα σαλια μου!!!

< Smart ultra >
https://www.argiro.gr/recipe/patates-fournou-tsakistes/

Πραγματικά βγήκαν τέλειες...
Γενικά πλέον προτιμω τις baby πατάτες μαζί με την φλούδα τους εννοείται..
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#452205
dimik έγραψε:
224v έγραψε:μια ερωτηση για αυτους που περιδιαβαινουν την Αθηνα, ποιο μαγαζι εχει καλο - εξαιρετικο ροφημα σοκολατα? Με κερασε φιλος απο το Da capo Και επαθα πλακα, πηχτη και καταμαυρη!!!! την επινα μια ωρα.... Αλλου ομως που? δεν ειναι βολικο το Κολωνακι....



600γρ γάλα, 100γρ μαύρη σοκολάτα, 100γρ σοκολάτα γάλακτος, λίγο κανέλα, 3-5 λεπτά στον φούρνο μικροκυμμάτων σκεπασμένο με μεμβράνη.
Ανοίγεις, ανακατεύεις κι έχεις την καλύτερη σοκολάτα που έχεις πιει ποτέ.

Η σύζυγος με ξαναερωτεύτηκε το Σάββατο το πρωί :inlove: :lol:


Το βασικότερο από όλα ξέχασες: Μια κούπα ρούμι, λικέρ ή μπράντι. :whistlink: :lol: