Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By elteo
#636855
dimik έγραψε:Τα σταφιδόψωμα τα δίναμε από μικροί στα σκλια ρε otso, τι συνταγή μου θες; :lol:

Να ηταν για κανα μουστουκουλουρου να το συζητούσαμε


Ιερόσυλος.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#636869
otso έγραψε:ελουζε πριν , μην σου πω τωρα με τον κορωνοιο τι τους κανει , αν ειναι αντρας ας το πει μονος του.


Κωλοβυθομέτρηση λέγεται στην ιατρική ορολογία :iconcool:


elteo έγραψε:
dimik έγραψε:Τα σταφιδόψωμα τα δίναμε από μικροί στα σκλια ρε otso, τι συνταγή μου θες; :lol:

Να ηταν για κανα μουστουκουλουρου να το συζητούσαμε


Ιερόσυλος.


Σταφίδα ούτε στον εχθρό μου, στην πολλή πείνα και αν για οποιδήποτε τυχαίο λόγο έπεφτε σταφιδόψωμο στα χέρια μου έβγαζα μια μια τις σταφίδες και έτρωγα το υπόλοιπο. Aν με κερνούσαν και δεν πεινούσα έτρωγαν τα αδέσποτα

Σαν να τρως κρεατοελιές είναι

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By elteo
#636878 Αρνάκι, γουρουνάκι, κρεατάκι τρώμε έτσι? :lol:

Κατά τα άλλα οι σταφίδες σε αναγουλιάζουν. Περι ορέξεως σίγουρα αλλά χαλάρωσε κι εσύ λίγο. :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#636888 Χαλαρά στην ίδια κατηγορία με τις μπάμιες.

Τα ζωάκια δεν με αναγουλιαζουν καθόλου ίσα η φρέσκια συκωταριά της στιγμής γίνεται κορυφαία στο τηγάνι

< >
Άβαταρ μέλους
By elteo
#636892
dimik έγραψε:Χαλαρά στην ίδια κατηγορία με τις μπάμιες.

Τα ζωάκια δεν με αναγουλιαζουν καθόλου ίσα η φρέσκια συκωταριά της στιγμής γίνεται κορυφαία στο τηγάνι

< >


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#639686 Επειδη τα βλεπω χλωμα τα πραγματα για το Πασχα, σκεφτηκα να το ψησω το αρνι σε δοσεις σιγα σιγα (για οσο επιτρεπεται να κατεβαινουμε στην αυλη του σπιτιου μας) και ξεκινησα με τα παϊδακια σημερα:

Εικόνα

Κι ετσι δε θα στεναχωρησω ανημερα το Πασχα τον κυριο Χαρδαλια και κατ΄επεκταση την κυρια Χαρδαλια :s_yes
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#639690 Έχεις και κάρβουνο, μία χαρά. Εγώ μια μικρή ηλεκτρική έχω, σκέφτομαι μήπως πάρω καμιά απλή υγραερίου
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#639692
Dimitris_P έγραψε:Έχεις και κάρβουνο, μία χαρά. Εγώ μια μικρή ηλεκτρική έχω, σκέφτομαι μήπως πάρω καμιά απλή υγραερίου


Πανω απ΄ολα διαθεση για νταβαντουρι να ΄χουμε φιλε! Και ο τροπος ψησιματος ειναι δευτερευουσης σημασιας :)

Παντως σε γευση σαν το καρβουνο δε βαζω τιποτα. Το μονο κακο με το καρβουνο ειναι τα @@ που μου πρηζει η γυναικα μου εδω και χρονια για το ποσο ανθυγιεινο ειναι :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#639695
George_Prix έγραψε:Το μονο κακο με το καρβουνο ειναι τα @@ που μου πρηζει η γυναικα μου εδω και χρονια για το ποσο ανθυγιεινο ειναι :s_tongue


Πες της ότι σύμφωνα με νέες έρευνες του Πανεπιστημίου Δυτ.Μακεδονίας, αποδείχτηκε ότι η γυναικεία γκρίνια είναι πιο ενοχλητική και σε κάνει ευάλωτο στο να νοσήσεις ευκολότερα στον covid-19.

Τη δίκασες μονομιάς :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#639701
Giuseppe Busso έγραψε:
George_Prix έγραψε:Το μονο κακο με το καρβουνο ειναι τα @@ που μου πρηζει η γυναικα μου εδω και χρονια για το ποσο ανθυγιεινο ειναι :s_tongue


Πες της ότι σύμφωνα με νέες έρευνες του Πανεπιστημίου Δυτ.Μακεδονίας, αποδείχτηκε ότι η γυναικεία γκρίνια είναι πιο ενοχλητική και σε κάνει ευάλωτο στο να νοσήσεις ευκολότερα στον covid-19.

Τη δίκασες μονομιάς :iconcool:


Πολυ ευχαριστως θα της το πω. Λες αν της στειλω κι αυτο το link να καταλαβει καλυτερα?

https://www.marieclaire.gr/art-lifestyl ... -koronoio/

Ψυχακιας :s_crazy
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#640348 Μιας και λέγατε για αλεύρια στο θέμα του supermarket έβγαλα χθες τον αρτοπαρασκευαστή από το μπουντρούμι και έφτιαξα αυτή τη συνταγή
https://cookpad.com/gr/sintages/1194324 ... raskeuasti

Περιττό να πω ότι φούσκωσε και χύθηκε απ'έξω και κάηκε (το απ'έξω).
Η μόνη αλλαγή που έκανα ήταν στο γάλα που έβαλα παραπάνω (~80γραμ) γιατί το 8 μου φάνηκε ένα τίποτα και αντί για ξηρή μαγιά 6γρ έβαλα νωπή 18γρ

Ζεστό που το δοκίμασα μου φάνηκε ψιλοαδιάφορο, σε λίγο θα το δοκιμάσω κρύο.

Είχα φτιάξει και μία ωραία σάλτσα φράουλας τις προάλλες και μου χάλασε γμτ για να άλειφα από πάνω :(