Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#854205 Ψάχνω ζυγαρια για την κουζίνα που να ζυγίζει 5+ κιλά με υποδιαίρεση 0.1 γρ.
Όσο το σκαλισα με σκρουτζαρισμα κατάλαβα πως με μικρή υποδιαίρεση παίζουν κυρίως με μικρό μέγιστο βάρος.
Και μερικές που φτάνουν μεχρι 3 κιλά έχουν κριτικές με προβλήματα (πχ https://www.skroutz.gr/s/16132451/Belog ... 0-1gr.html).

Για αρχή δεν θέλω να πάω προς ξεχωριστή ζυγαριά με 0.1γρ. Συχνά στο ζύγισμα έχεις ελαφριά υλικά μαζί με τα κανονικά και βολεύει αν γίνεται με μία.
Έχει κανείς πρόταση?
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#854207 Γιατί θέλεις να ζυγίζεις 5 κιλά σε τέτοια ζυγαριά; Δοκίμασες μια ζυγαριά σαν αυτή που ζυγιζόμαστε; Κι αυτές έχουν συμπαθητική ακρίβεια και η υποδιαίρεση είναι 0.1 γρ. Εγώ έχω μία της Anker, πολύ ευχαριστημένος.
Από την άλλη, μια χαρά υπάρχουν ζυγαριές κουζίνας που πάνε και εως 5 ή και έως 10 κιλά και έχουν καλές κριτικές.
https://www.skroutz.gr/s/26709345/Izzy- ... Mayri.html
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#854284
Anonymous Founder έγραψε:Γιατί θέλεις να ζυγίζεις 5 κιλά σε τέτοια ζυγαριά; Δοκίμασες μια ζυγαριά σαν αυτή που ζυγιζόμαστε; Κι αυτές έχουν συμπαθητική ακρίβεια και η υποδιαίρεση είναι 0.1 γρ. Εγώ έχω μία της Anker, πολύ ευχαριστημένος.
Από την άλλη, μια χαρά υπάρχουν ζυγαριές κουζίνας που πάνε και εως 5 ή και έως 10 κιλά και έχουν καλές κριτικές.
https://www.skroutz.gr/s/26709345/Izzy- ... Mayri.html


ζυγίζω πολύ συχνά για συνταγές, αλευρια κρέατα κιμαδες κοκ, και ενίοτε θέλω ακρίβεια για μπαχαρικά μαζί με το υπόλοιπο φορτίο. μέχρι 5 κιλά για να πιάνει τις περισσότερες ανάγκες χωρίς να θέλω 2 συσκευές.
τώρα να βάλω την σώματος στην κουζίνα δύσκολο..

dimik, φαίνεται ταμάμ!
Άβαταρ μέλους
By Chris
#854286 Παρε μια κολομβιανη για τα μπαχαρικα κλπ και μετρα τα ξεχωριστα απο τα χοντρα. Πιο ευκολο μου φαινεται αν θες μεγαλη ακριβεια με μεγαλες ποσοτητες
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#854287 Προσωπικά μου φαίνεται υπερβολική τέτοια ακρίβεια για μαγειρική. Να μιλούσαμε για ζαχαροπλαστική, να πω ναι. Αν και τα γλυκά με το μάτι τα κάνω. Δηλαδή τι γλυκά, κάτι κορμούς κλπ, τσαπατσούλικα γλυκά. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Chris
#859107 2 συνταγές που έχω κάνει αρκετες φορές τον τελευταίο καιρό και σκοτώνουν, γκουγκλαρετε Richard Bertinet baguettes και cinnamon buns. Καλύτερα να τις ακολουθήσετε από τα βίντεο στο YouTube πάρα από το site που τις έχει γραμμένες, βλέπεις τα χέρια του, δίνει τιπς κλπ κλπ. Είναι καλός.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#859480


:s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl



Εικόνα

Ήρθαμε Αθήνα σήμερα, με τους συνεργάτες μου για τα πρώτα απογευματινά χειρουργεία. Ο φίλος μου όμως, ο
@nikopappas , μας κάλεσε να φτιάξουμε τα πορτρέτα των γυναικών μας στο μαγαζί του στο κέντρο της πόλης, το BrBNiko's. Ένα υπέροχο κορνιζάδικο αλλά και με την δυνατότητα αγοράς πολλών ιδιαίτερων φορουμ (πχ bloka.com). Πραγματικά εκπληκτικό. Του εύχομαι καλορίζικο



:s_shout :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#859483
g8777 έγραψε:


:s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl



Εικόνα

Ήρθαμε Αθήνα σήμερα, με τους συνεργάτες μου για τα πρώτα απογευματινά χειρουργεία. Ο φίλος μου όμως, ο
@nikopappas , μας κάλεσε να φτιάξουμε τα πορτρέτα των γυναικών μας στο μαγαζί του στο κέντρο της πόλης, το BrBNiko's. Ένα υπέροχο κορνιζάδικο αλλά και με την δυνατότητα αγοράς πολλών ιδιαίτερων φορουμ (πχ bloka.com). Πραγματικά εκπληκτικό. Του εύχομαι καλορίζικο



:s_shout :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout


1η φωτο

Cava Macelleria :iconcool:

(Ετοιμάσου να σε μακαλέψουν)
Άβαταρ μέλους
By Chris
#860221
dimik έγραψε:
Chris έγραψε:+1000

Ή αλλιως, οταν εμεις καναμε μακαρονια με κιμα οι κουτοφραγκοι ουτε που ειχαν σκεφτει τι ειναι το comfort food
Ετσι, τα δίδαξαν στους Οστρογοτθους της Ιταλίας ο Βελισσαριος και ο Ναρσης με τον σωστό τρόπο κι έρχονται τώρα να μας το παίξουν μπολονεζ, mama cucina κι @ τιραμισου.
Που κάναν το ψωμοτύρ εθνικό πιάτο


Κρομυδα μπόλικα μαζί με καρότο τσιγάριαστα να μελωσουν
Κιμας να γίνει τραγανος απ όξω και να κολλήσει και λίγο στον πάτο
Μία κουταλιά πελτε να τσιγαριστει να φύγει η ταγκιλα
Σβήνουμε με κρασί και ξύνουμε τον πάτο να φύγουν τα κολλημένα
Ρίχνουμε πίσω τα κρεμμυδοκαροτα, βάζουμε τα μπαχαρικά της αρεσκείας μας και σιγοβράζουμε, αν σωθούν τα υγρά συμπληρώνουμε με λίγο νερό.

Σε χύτρα απλά καπακωνουμε και τα υγρά του κιμα με το κρασί και τον πελτέ θα κάνουν την τέλεια σάλτσα.

Για σωστό μακαρόνι το αδειάζουμε να βράσει τα 2 τελευταία λεπτά μέσα στον κιμα.
Στο τελος πετάμε 300γρ τριμμένη φετα και ανακατεύουμε.

Θα χρειαστούμε ζυμωτό ψωμι για να μαζέψουμε τα τρίμματα κιμα και φέτας όταν φάμε τα μακαρόνια.


< >


ΦΤΟΥ. Είχα κρατήσει σκρινσοτ να δοκιμάσω αυτή την προσέγγιση για την επόμενη φορά που θα έκανα κιμά και το θυμήθηκα τώρα, που μόλις τελείωσα με τη δική μου συνταγή :slap:

Next time, απλά θα αργήσει γιατί κάνω 1.5 κιλό συνήθως οπότε τρώμε 6-7 φορες
Άβαταρ μέλους
By dimik
#860228 Είναι μιξ γαλλικής κουζίνας και μαγειρικής γιαγιάς από Αν. Θράκη.

Συνολικά βγαίνει κάτι το διαφορετικό, πολύ comfort και χορταστικό, δοκίμασε το αξίζει.




< >
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#860229
dimik έγραψε:
Στο τελος πετάμε 300γρ τριμμένη φετα και ανακατεύουμε.

Θα χρειαστούμε ζυμωτό ψωμι για να μαζέψουμε τα τρίμματα κιμα και φέτας όταν φάμε τα μακαρόνια.

τέλεια δίαιτα :lol: :ninja: