Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Serf
#62955
manosky έγραψε:
QsisVTS έγραψε:επίσης στο δημόσιο δεν υπάρχει mail

Ε, δεν θα το έλεγα.

Πέραν τούτου, για ιδιώτες που δεν θέλουν να έχουν τη γκουμούτσα σε ένα μέρος και να ξοδεύει χαρτί και μελάνια, http://www.viva.gr

Εγώ έχω με το παραπάνω FAX εδώ και κάμποσα χρόνια.


Σειρά επιστολών που μου έχουν κοινοποιήσει τον τελευταίο καιρό τα Υπουργεία Οικονομικών και Διοικητικής Μεταρρύθμισης δεν αναφέρουν πουθενά κάποιο email. Οπότε η μόνη λύση για να επικοινωνήσω με τη σειρά μου με τα συγκεκριμένα Τμήματα των συγκεκριμένων διευθύνσεων των συγκεκριμένων Γενικών Διευθύνσεων είναι με fax όσο κι αν δε με βολεύει...
Άβαταρ μέλους
By corsair
#62957 :s_sarcastic :s_sarcastic :s_sarcastic

ε-μαιλ και |λογοκρισία|, γατάκια... φαξ ρε φαξ :rtfm: να κανεις 500 ωρες να το στείλεις, να σιχτιρίζεις οταν δεν τα λένε μεταξύ τους τα μοντεμ, να γαμωσταυρίζεις τον μλκ που σου εστειλε 15 σελίδες απο πρώην κείμενο νυν μουτζούρες, να κανεις τα χέρια σου μαύρα απ το τονερ, να δεσμευεις την γραμμή απο 1 ως 10 λεπτά η ακομα χειρότερα να εχεις δευτερη γραμμη...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#62962 Ti πιπες ειναι αυτες,απορω.

To θεμα ειναι λυμενο. Εδω και 15 χρονια σε εταιρια που εργαζομουν ειχαμε το faxmaker.
Δουλευε μεσω microsoft outlook, ετοιμαζες οτι ηθελες me word, το εστελνες με mail στη γραμματεα του οροφου με θεμα "fax στον κυρ Μητσο"και αυτη το εκανε "forward" στη διευθυνση φαξ του υρ Μητσου. Εμπαινε στην ουρα, ειχε καπου στα υπογεια ενα δυο μοντεμακια , το εστλναν και σου εστλενε πισω ενα κειμενο word με ψηφιοποιοημενο μεσα το αρχικο σου εγγραφο.

Οταν καποιος εστελνε κατι με φαξ, το συστημα το εβαζε σε ενα mail, και οι γραμματεις τα μοιραζαν παλι ετσι. Χαρτι πουθενα, εν ετει 2000.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#62977 Έτσι μπράβο...
Υπάρχει τρόπος σήμερα για αποστολή/λήψη fax over internet δωρεάν και χωρίς να μεσολαβούν αρχαία μοντεμάκια;
Άβαταρ μέλους
By IKE
#62982 Εκτός από νεανίες που γράφουν τις εξυπνάδες τους υπάρχει κανένας σοβαρός επιχειρηματίας να μας μεταφέρει την άποψή του?

Από εξυπνάκηδες χορτάσαμε
Άβαταρ μέλους
By corsair
#62986 ναι ρε γμτ... εναν σοβαρο επιχειρηματία, να μας ανοίξει τα μάτια... που ναι οταν τους χρειάζεσαι ρε γμτ. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#63009
ArrowsFA1 έγραψε:Έτσι μπράβο...
Υπάρχει τρόπος σήμερα για αποστολή/λήψη fax over internet δωρεάν και χωρίς να μεσολαβούν αρχαία μοντεμάκια;


το "δωρεαν" γιατι να υπαρχει? μας το χρωσταει κανεις?
Δοκιμασε αυτο που λεει ο Manosky, τα λαμβανεις δωρεαν λεει (προφανως κατι θα χρεωνει και εκει). Οταν στελνεις, πληρωνεις.
Άβαταρ μέλους
By Cosmic
#63028 Δυστυχώς όταν πλέον μπεις στην ζωή και αρχίζεις και εσύ να τρέχεις για να βγάλεις τα προς το ζήν, υπάρχουν στιγμές μες τη ζούρλα της ημέρας που απλά θες να κάνεις την δουλειά σου για να τελειώνει και αυτό και να συνεχίσεις την ημέρα σου. Οπότε τους λες να σας το στείλω με ένα e-mail; Όχι, στείλτε το με φαξ στον τάδε αριθμό... Γαμοσταυρίζεις από μέσα σου (ή και απ'έξω σου) και πας στο ρημάδι που υπάρχει στην άκρη και το λένε τηλεομοιότυπο (φυσάς δυνατά να φύγει η σκόνη που έχει μαζευτεί) ή στο πολυμηχάνημα που πήρες πρόπερσι με 45 ευρώ σε 300 άτοκες δόσεις και στέλνεις το γαμοφαξ. Όταν μου συμβαίνει απλά θέλω να φύγει από την μέση και αυτό, βάζω την σελίδα κάνει μπλιπ, πατάω τον αριθμό και...
---> Dis button Εικόνα
Ακολουθεί στιγμή αναπόλησης καθώς ακούω τον ήχο που μου θυμίζει τα νεανικά μου χρόνια... (Netscape navigator, IRC, Rotten.com, Lycos search και Encarta Encyclopedia σε cd)
Και μετά περιμένω μέχρι να σιγουρευτώ πως στάλθηκε κανονικά...
Εικόνα

Εντάξει εχθρός δεν είναι, αλλά δεν είναι και φίλος...
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#63035
trident1971 έγραψε:
ArrowsFA1 έγραψε:Έτσι μπράβο...
Υπάρχει τρόπος σήμερα για αποστολή/λήψη fax over internet δωρεάν και χωρίς να μεσολαβούν αρχαία μοντεμάκια;


το "δωρεαν" γιατι να υπαρχει? μας το χρωσταει κανεις?
Δοκιμασε αυτο που λεει ο Manosky, τα λαμβανεις δωρεαν λεει (προφανως κατι θα χρεωνει και εκει). Οταν στελνεις, πληρωνεις.


Όχι, απλά αναρωτιώμουν μήπως υπάρχουν εταιρείες τηλεφωνίας που παρέχουν (εντός του παγίου που δίνει κανείς για internet/τηλεφωνία), δωρεάν αποστολή δεδομένων μέσω fax.
Ή αντίστοιχα μήπως υπάρχει καμιά free διαδικτυακή υπηρεσία από αυτές που κατά καιρούς ξεφυτρώνουν...

Χρησιμοποιώ φαξ το πολύ 3-4 φορές το χρόνο οπότε δεν με απασχολεί ιδιαίτερα....απλή περιέργεια.
Άβαταρ μέλους
By dim14
#63045 Το χειρότερο είναι ο πελάτης να έχει μια γραμμή για όλα.
Κλασικές περιπτώσεις.

1.Μισό να γυρίσω την γραμμή
2. Στέλνεις fax , το σηκώνει ο άλλος και ακολουθεί ο παρακάτω διάλογος...
Π:Ναι...ναι...ναιιι
A: (Σηκώνεις το ακουστικό) Faxxxxxxxxxxx :lol:
Άβαταρ μέλους
By spyros.s
#63049 Ενημερωτικά και στο δημόσιο πλέον η χρήση φαξ(τηλεομοιοτυπίας στα αγγλικά...) έχει περιοριστεί αρκετά, ακόμα και σε σχέση με δύο-τρια χρόνια πριν, χωρίς φυσικά να έχει εξαλειφθεί για λόγους που δεν έχουν να κάνουν μόνο με την έλλειψη βούλησης από τον κρατικό μηχανισμό. Τα email πάντως έχουν αντικαταστήσει σε πολλά την επικοινωνία ανάμεσα στις υπηρεσίες χωρίς όμως δυστυχώς να έχουν επικρατήσει ως μοναδικός τρόπος επικοινωνίας! Επίσης οι online εφαρμογές σε δημοτολόγια (εθνικό και σύντομα και ληξιαρχειο) , εφορίες, atlas, ικα, νατ, ογα είναι βήματα μπροστά αλλά δεν έχουν γίνει ακόμα συνείδηση σε όλους και μονόδρομος όπως θα έπρεπε. Άλλωστε με την σταδικαή επικράτηση των ψηφιακών πιστοποιητικών εκ των πραγμάτων το fax θα βρεθεί στο περιθώριο...αυτό πιστεύω ότι θα είναι πραγματικότητα μεσα στην δεκαετία που διανύουμε όσο και να φαίνεται αδύνατό!
Επίσης ενημερώνω ότι πολλοί Δ.Υ. -άνω των 50 κυρίως- συνειδητά στέλνουν αποκλειστικά φαξ και δεν δέχονται να χρησιμοποιήσουν άλλα μέσα επικοινωνίας παρά τις αντίθετες εντολές...δυστυχώς πολλοί από αυτούς λόγω ηλικίας είναι και σε θέσεις ευθύνης οπότε υποχρεώνουν και τους από κάτω να κάνουν το ίδιο διότι μόνο έτσι μπορούν να ελέγχουν τις υπηρεσίες που διοικούν ( ;;; )! Αντιλαμβάνεστε ότι ο εργαζόμενος κάνει αυτό που του λένε και με τον τρόπο που επιλέγουν. Οπότε εκεί το fax επίσης δεν μπορεί να περιοριστεί!
Συμπερασματικά δεν ξέρω αν στο δημόσιο το φαξ είναι φίλος ή εχθρός, αυτό που ξέρω είναι ότι είναι αναγκαστικός συνεργάτης!
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#63058 εγώ πάντως στο δημόσιο στέλνω αβέρτα φαξ, το mail το έχω βγάλει τελείως από το μυαλό μου σαν επιλογή
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#63079 Ανοίγει ο άλλος θέμα να χτυπήσει realzeus, γράφουν κατεβατά για τη χρήση φαξ...dream inside a dream
Άβαταρ μέλους
By famas
#63092 Κι όμως λόγω της ποιότητας των φορουμιτών εδώ μέσα, αγνοήθηκε εντελώς το flame bait κι η κουβέντα οδηγήθηκε στα σωστά μονοπάτια.