Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By IKE
#62812 Παίδες χρησιμοποιείτε φαξ? Εγώ όσες φορές προσπάθησα να στείλω, πάντα κάποιο πρόβλημα παρουσιάστηκε και προφανώς εδώ και αιώνες χρησιμοποιώ email. Παρ'όλα αυτά κάποιοι εν έτη 2015 επιμένουν.

Δεν είμαι μόνο εγώ, δείτε εδώ ποστάκι στο δημοφιλές νεανικό site LUBEN που έχει το φαξ πρωτο πρωτο στη λίστα με απολιθωμένα πράγματα:

http://luben.tv/blogosphere/blogs/48559/

Εσείς τι πιστεύετε?
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#62815 κι εγώ το έκραζα πριν δουλέψω, αλλά δυστυχώς είναι φοβερά χρήσιμο

πλέον έχω και στο δωματιό μου :s_tongue :iconcool:

βέβαια το φαξ είναι το πολύ για 5-6 σελίδες μετά πρέπει να επιμείνεις σε mail

τις προάλλες τις "έπαιξα" τηλεφωνικά με τη γραμματέα ένος δικηγορου που ήθελε να της στείλω fax 20φευγα σελίδες

εκεί με πολύ ζόρι της απέσπασα το mail αφού πρώτα τη σπάμαρα με ένα σωρό χαρτούρα που πήγαιναν και ξαναπήγαιναν
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 15 Ιαν 2015, 21:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By g8777
#62817 Δεν χρειάζεται να προσκυναμε οτιδήποτε καινούργιο. Μια χαρά δουλεια κανεις με το φαξ. Ασε που το email είναι και πιο πολυπλοκο για τους μεγαλύτερους.. :)
Άβαταρ μέλους
By IKE
#62818 Δηλαδή εσείς δεν ασπάζεστε τον νεοτερισμό του εμαιλζ?
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#62823
IKE έγραψε:Δηλαδή εσείς δεν ασπάζεστε τον νεοτερισμό του εμαιλζ?

εγώ τον ασπάζομαι, αλλά όταν πάνω από τους μισούς ανθρώπους δε καταλαβαίνουν πώς δουλεύει δε μπορείς να κάνεις αλλιώς προσαρμόζεσαι

επίσης για on the fly φάσεις έμαθα στις συναδέλφισσές μου την αξία του viber και του cloud :lol:

τώρα προσπαθώ να επιβάλλω και cloud print, αλλά βρίσκω τοίχο :(
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 15 Ιαν 2015, 21:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By j.marr
#62824
IKE έγραψε: LUBEN ?


η lifo του εναλακτικού. :thumbsup:

Ον φαξ.

Εχω δυο, πήρα και σε κάτι φίλους κάτι φτηνά που βρήκα τα Χριστούγεννα και επικοινωνούμε ετσι με δικό μας κωδικά μυστικά σύμβολα κλπ.

Σκεφτόμαστε σοβαρά να ξεκινήσουμε σταρταπ για ντειτινγκ με φαξ. Αμα θές να συμετάσχεις στο τεστ και να έχεις ερλι αξες στείλε fax. :s_wink
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#62825 Εγώ πάντως το θεωρώ αναχρονιστικό και μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση όταν το ζητούν εταιρείες/οργανισμοί/άτομα που σίγουρα έχουν την υποδομή να λάβουν email. Συν τοις άλλοις κοστίζει, έστω και ελάχιστα. Email is free.

Από την άλλη βέβαια αν έχεις κάτι σε έντυπη μορφή και δεν έχεις scanner, είναι μάλλον αναγκαίο κακό...
Τελευταία επεξεργασία από ArrowsFA1 και 15 Ιαν 2015, 21:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By g8777
#62826 +1 στον Κιουση.
Εδώ καλά καλά δεν έχουν οι μισοί επιχειρηματίες ...Σκέψου να θες να στειλεις κάνα τιμολογιο σε κάναν μπάρμπα Θύμιο...ποιο mail τώρα... ουτε να ανοίξει το pc δεν θα ξέρει...
Άβαταρ μέλους
By bill33
#62827
IKE έγραψε:Δηλαδή εσείς δεν ασπάζεστε τον νεοτερισμό του εμαιλζ?

Του διαβόλου είναι αυτά!!!!! :s_devil :twisted:
Τα έχει πει και ο Άγιος :rtfm: Παΐσιος !!!
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#62828
ArrowsFA1 έγραψε: και δεν έχεις scanner, είναι μάλλον αναγκαίο κακό...

το fax είναι σε κάποιο πολυμηχάνημα = scanner αλλά και πάλι

1) δεν έχουν εγκαταστήσει το πρόγραμμα
2) δε ξέρουν πώς να το χρησιμοποιούν
3) δε ξέρουν πώς να κάνουν attach τα mail
4) δεν ξέρουν να φτιάχνουν ένα zip να τα βάζουν όλα μέσα
5)δεν ξέρουν να το ανοίγουν αν το στείλεις
6) δεν ξέρουν τι να κάνουν αν το σκαναρισμένο αρχείο είναι πολλών MB και δεν πάει σε mail
7) δεν ξέρουν τι είναι το pdf.. (ήμουν μια μέρα στην εφορία και με ρωτούσε μια ελέγχτρια γιατί δε μπορεί να πειράξει το κείμενο στο pdf...)

και πολλά άλλα... και όχι μόνο μεγάλοι άνθρωποι..
Άβαταρ μέλους
By IKE
#62829 Παίδες ρίξτε μια ματιά στα σχόλια, εντάξει, το κοινό του ιστότοπου αυτού μπορεί να είναι νεανίες αλλά μόλις κάποιος μεγάλος μεν, έμπειρός δε τους ανέλυσε τα λάθη του άρθρου (μεταξύ των οποίων και τα καλά του τηλεομοιότυπου) αμμέσως έπεσαν να τον φάνε.

Μήπως όμως έχουν κάποιο δί-καιο?
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#62830 Δεν έχουν όλοι πολυμηχάνημα...πολλοί έχουν κλασικά φαξ-τηλέφωνα..
Κατά τα λοιπά συμφωνώ, αλλά κακώς έχουν έτσι τα πράγματα...
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#62835 Και εγω το βρίσκω τελείως άκυρο εδω και χρόνια.Οποιος μου ζητάει να του στείλω fax του τη λέω στα μουτρα.Πλέον σήμερα με τα κινητά και τις καμερες που έχουν είναι ακόμα πιο τραγικό να στέλνεις fax...
Εν τω μεταξύ εγω γιατι νομίζω οτι είναι ελληνικό κόλλημα?Τοσα χρόνια στο εξωτερικο δε είδα να καίγονται οσο εδώ με το fax...
Άβαταρ μέλους
By j.marr
#62837
bill33 έγραψε:
IKE έγραψε:Δηλαδή εσείς δεν ασπάζεστε τον νεοτερισμό του εμαιλζ?

Του διαβόλου είναι αυτά!!!!! :s_devil :twisted:
Τα έχει πει και ο Άγιος :rtfm: Παΐσιος !!!


Θα είναι σαν να στέλνετε μήνυμα και δεν θα στέλνετε. :shifty: