Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Cosmic
#63094
Arrow έγραψε:Ανοίγει ο άλλος θέμα να χτυπήσει realzeus, γράφουν κατεβατά για τη χρήση φαξ...dream inside a dream


Το τοπικ έχει θέμα το φαξ, γράφουμε για φαξ, που το περίεργο...;
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#63105 Στο ΙΚΑ θελουν τις ΑΠΔ σε CD το οποιο και μετατρεπουν σε δισκετα!Δε ξερω αν ισχυει παντου ή μονο στη Λαρισα,αλλα η στιγμη που ο υπαλληλος ψαχνει να βρει δισκετα να δουλευει ειναι επικη.Τι email να χρησιμοποιησουν.
Άβαταρ μέλους
By spyros.s
#63118
Arrow έγραψε:Ανοίγει ο άλλος θέμα να χτυπήσει realzeus, γράφουν κατεβατά για τη χρήση φαξ...dream inside a dream

κάτι αγνοώ προφανώς...
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#63131 Υπάρχουν έγγραφα που το e-mail δεν θεωρείται νόμιμο και αναγκαστικά πρέπει να στείλεις φαξ, περιγράφονται εδώ
Θέλει λίγη δουλίτσα στο δημόσιο ακόμη αλλά όλα τείνουν να γίνουν ηλεκτρονικά. Μην ξεχνάμε ότι τα παραστατικά αγαθών πρέπει να συνοδεύουν. Πολλές εταιρίες υπηρεσιών (πχ courier) στέλνουν μόνο ηλεκτρονικά τιμολόγια.
Άβαταρ μέλους
By leonp
#63162 Έχω παροπλισμένο fax SANYO 30 ετών που ακόμα δουλεύει αλλά δεν στέλνει καλά γιατί το χαρτί γλιστράει στα ξεραμένα ροδάκια και ξαφνικά το βλέπεις να στρίβει.
Πάντως ακόμα δουλεύει κανονικά. :)

Έχω 2 φαξ που δουλεύουν (σπίτι γραφείο) Philips Magic 4 και 5.
Το 4 με ένα κωδικό μπορεί να ξαναπεράσει το καρμπόν ή να χρησιμοποιήσει φτηνό καρμπόν της αγοράς.
Το 5 θέλει κάρτα SIM που την περιέχει η συσκευασία με το καρμπόν που αγοράζεις.
Κάθε φορά που τυπώσεις συγκεκριμένο αριθμό σελίδων θέλει καινούρια SIM. :rant:

Πολλοί χρησιμοποιούν ακόμα φαξ. Είναι αυτοί που δεν έχουν τα πάντα στον υπολογιστή.
Βλέποντας πόσοι κάνουν τη δουλειά τους χωρίς υπολογιστές, το φαξ θα είναι μαζί μας για πολλά πολλά χρόνια.

Όσοι έχουν τα πάντα στον υπολογιστή θεωρούν το φαξ αναχρονιστικό (πχ οι γιατροί).

Όσοι δουλεύουν με εξωτερικό αναγκαστικά καταργούν το φαξ καθώς το email είναι δωρεάν ενώ η αποστολή μερικών σελίδων φαξ στη Βουλγαρία αρκετά δαπανηρή.
Πάντως αν δεν έχεις τίποτε από τα 2 και πας σε φωτοτυπείο, σε χρεώνουν και για τα 2 παρόλο που το email δεν έχει κόστος.

Ξέρω επίσης αρκετούς που αντικατέστησαν laser πολυμηχανήματα με απλά φαξ γιατί όταν δέχονται φαξ, συνήθως έχει πολλές μουτζούρες και αδειάζει το πανάκριβο τόνερ.
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#63192 Ήταν μια περίοδος πρίν χρόνια που είχαν γαμηθεί να μου στέλνουν διαφημιστικά fax και η πανάκριβη μελανοταινία τελείωνε μέσα σε μια εβδομάδα το πολύ

Να το καταργήσω εντελώς δέν γινόταν οπότε έβαλα ενα dialup modem σε ένα υπολογιστή που ήταν έτσι κι αλλιώς ανοιχτός 24/7 και τον είχα κάνει να δέχεται αυτός τα fax.

Τα αποθήκευε μέσω μιας εφαρμογής που έχουν απο μόνα τους τα Windows σε multipage TIFF χωρίς να τα τυπώσει.
Άβαταρ μέλους
By swiftakias
#105141
fubar.gr έγραψε:Ήταν μια περίοδος πρίν χρόνια που είχαν γαμηθεί να μου στέλνουν διαφημιστικά fax και η πανάκριβη μελανοταινία τελείωνε μέσα σε μια εβδομάδα το πολύ

Να το καταργήσω εντελώς δέν γινόταν οπότε έβαλα ενα dialup modem σε ένα υπολογιστή που ήταν έτσι κι αλλιώς ανοιχτός 24/7 και τον είχα κάνει να δέχεται αυτός τα fax.

Τα αποθήκευε μέσω μιας εφαρμογής που έχουν απο μόνα τους τα Windows σε multipage TIFF χωρίς να τα τυπώσει.


+1 Το αθάνατο US robotics ζει την δεύτερη εφηβεία του σαν fax server. :metalo:
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#105172
swiftakias έγραψε:+1 Το αθάνατο US robotics ζει την δεύτερη εφηβεία του σαν fax server. :metalo:


Το πρώτο μου modem
Εικόνα
:inlove:

Όταν αναβαθμίστηκα στα 56Κ ( :superman: ) δεν μου έκανε καρδιά να το σουτάρω και ακόμα ζει σε κάποιο ράφι στο πατρικό μου. :metalo:
Άβαταρ μέλους
By Chris
#105175 εγώ αν είχα ένα μόντεμ από εκείνη την εποχή πάντως δε θα το στόλιζα στην προθήκη, μάλλον κάτι τέτοιο θα το περίμενε Εικόνα