Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#583111
red_monster έγραψε:1,4) θα ήταν πολύ σωστό μέτρο αν δεν το συνόδευαν που πρακτικά σου παίρνουν περισσότερα από οτι έδινες ως φόρο

μείωση του αφορολόγητου και ψήφιση για περαιτέρω μείωση.


Αυτοί που είναι στο 22% είδαν πραγματική μείωση στον φόρο εισοδήματος!!! :rtfm:


red_monster έγραψε:Εκτίναξη συντελεστή εισφοράς αλληλεγγύης. Κανείς δεν μιλάει για αυτό, όλοι τη τρώμε το αγγούρι


Όσοι έχουν από ένα εισόδημα και πάνω τρώνε το αγγούρι, όχι τα φτωχαδάκια. :rtfm:


red_monster έγραψε:Αύξησης φόρου σε μπυρα κρασί, τσιγάρα καύσιμα, ηλεκτρονικές συσκευές ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ


Σε μπύρα ΔΕΝ έγινε ποτέ, στο κρασί επανήλθε εκεί που ήταν, στα καύσιμα έγινε επί ΝΔ. Πετρέλαιο θέρμανσης είναι το μεγάλο πρόβλημα ΑΛΛΑ ΕΓΙΝΕ ΤΟ 2014, επί Σαμαρά. :whistlink:


red_monster έγραψε:Ποιος σου έμαθε οικονομικά, ο Τσιγκελωτος;


Πάντως κάποιοι που ήξεραν, σε αντίστοιχο πανεπιστήμιο και όχι σε πολυτεχνείο που έχουν άλλα αντικείμενα. :whistlink:


red_monster έγραψε:2) άλλου μειώθηκε, άλλου αυξήθηκε.


Συνολικά μειώθηκε. Το 2018 ήταν 60 εκατομμύρια μικρότερος από ότι το 2017 και φέτος θα πέσει κι άλλο.


g8777 έγραψε:Διάκο πολύ βαρύ το τελευταίο


Είναι καλό παιδί μωρέ ο Κώστας, απλά νομίζει ότι τα συμφέροντά του ταυτίζονται με αυτά του Λάτση, και για αυτό τον πάω μαλακωσά... :lol:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#583116 Ιταλάκια νιώθεις ότι σου πήραν την Μακεδονία ΣΟΥ; Τότε ζώσου το ξίφος, την σάρισα και την ασπίδα και σχημάτισε μια Μακεδονική Φάλαγγα με τους συμμακεδονομάχους σου. :lol: Εγώ ως Θεσσαλονικεύς πάντως δεν νιώθω κάτι τέτοιο. :roll:

markvag, εσύ ως συμπολίτης (καλά, Καλαμαριώτης, τεμέκ συμπολίτης :s_sarcastic ), νιώθεις ότι σου πήραν την Μακεδονία σου; :roll:
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#583152
REALZEUS έγραψε:
red_monster έγραψε:1,4) θα ήταν πολύ σωστό μέτρο αν δεν το συνόδευαν που πρακτικά σου παίρνουν περισσότερα από οτι έδινες ως φόρο

μείωση του αφορολόγητου και ψήφιση για περαιτέρω μείωση.


Αυτοί που είναι στο 22% είδαν πραγματική μείωση στον φόρο εισοδήματος!!! :rtfm:


red_monster έγραψε:Εκτίναξη συντελεστή εισφοράς αλληλεγγύης. Κανείς δεν μιλάει για αυτό, όλοι τη τρώμε το αγγούρι


Όσοι έχουν από ένα εισόδημα και πάνω τρώνε το αγγούρι, όχι τα φτωχαδάκια. :rtfm:


red_monster έγραψε:Αύξησης φόρου σε μπυρα κρασί, τσιγάρα καύσιμα, ηλεκτρονικές συσκευές ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ


Σε μπύρα ΔΕΝ έγινε ποτέ, στο κρασί επανήλθε εκεί που ήταν, στα καύσιμα έγινε επί ΝΔ. Πετρέλαιο θέρμανσης είναι το μεγάλο πρόβλημα ΑΛΛΑ ΕΓΙΝΕ ΤΟ 2014, επί Σαμαρά. :whistlink:


red_monster έγραψε:Ποιος σου έμαθε οικονομικά, ο Τσιγκελωτος;


Πάντως κάποιοι που ήξεραν, σε αντίστοιχο πανεπιστήμιο και όχι σε πολυτεχνείο που έχουν άλλα αντικείμενα. :whistlink:


red_monster έγραψε:2) άλλου μειώθηκε, άλλου αυξήθηκε.


Συνολικά μειώθηκε. Το 2018 ήταν 60 εκατομμύρια μικρότερος από ότι το 2017 και φέτος θα πέσει κι άλλο.


g8777 έγραψε:Διάκο πολύ βαρύ το τελευταίο


Είναι καλό παιδί μωρέ ο Κώστας, απλά νομίζει ότι τα συμφέροντά του ταυτίζονται με αυτά του Λάτση, και για αυτό τον πάω μαλακωσά... :lol:


Ένας προς ένα, άρες μαρες κουκουνάρες αλλά φαίνεται ότι δεν υπάρχει σωτηρία.

Όταν σου λέει ότι πλήρωσε λιγότερο με 22% φόρο (προφανώς εννοεί από ελεύθερος επάγγελμα εκεί που πριν ο συντελεστής ήταν 22% μέχρι 50k ενώ τώρα οποίος τολμήσει και περάσει τα 40k φορτώνεται ένα 45%) και κάνει γαργάρα τους έμμεσους. Εκεί βέβαια δεν υπάρχει αφορολόγητο που επίσης έφυγε μείωση υπέρ αλεκου.
Για το 100% προκαταβολή τσιμουδιά :svivhaha:
Θα ήταν πολύ χρήσιμο να καταλάβεις ποιας μορφής επιχείρησης αποτελούσε την ραχοκοκαλιά της ΕΟ.
9 ατόμων 100k

Με δεδομένη την ανεργία τα 9 άτομα αντιστοιχούν σε 9 οικογένειες χωρίς εισόδημα :vava:
Λες και το πρόβλημα του χαμηλόμισθους είναι μόνο ποσό θα πληρώσει τον Σεπτέμβρη.

Η ειδική εισφορά αλληλεγγύης ΤΡΙΠΛΑΣΙΑΣΤΙΚΕ για εισοδήματα άνω των 12k

Άσπρο—> μαύρο

Στοιχείο λάτρη ολοκληρωτικών καθεστώτων :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#583174
REALZEUS έγραψε:
markvag, εσύ ως συμπολίτης (καλά, Καλαμαριώτης, τεμέκ συμπολίτης :s_sarcastic ), νιώθεις ότι σου πήραν την Μακεδονία σου; :roll:


:shifty: :shifty:

Εγώ πάω σε off shore προορισμούς, δεν με απασχολεί το ζήτημα πλέον... :shifty: :shifty:
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#583208 Με διορθώνω, η φορολόγηση από Ελεύθερο Επάγγελμα από 26% μέχρι τα 50k έγινε 22% μέχρι 20k και από εκεί κλιμακωτά ανα 10k με όριο τα 40k και το 45% :vava: :vava:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#584027
red_monster έγραψε:Ένας προς ένα, άρες μαρες κουκουνάρες αλλά φαίνεται ότι δεν υπάρχει σωτηρία.


Άσε να κρίνουν οι άλλοι ποιος γράφει άρες-μάρες... :roll:


red_monster έγραψε:Όταν σου λέει ότι πλήρωσε λιγότερο με 22% φόρο (προφανώς εννοεί από ελεύθερος επάγγελμα εκεί που πριν ο συντελεστής ήταν 22% μέχρι 50k ενώ τώρα οποίος τολμήσει και περάσει τα 40k φορτώνεται ένα 45%) και κάνει γαργάρα τους έμμεσους.


Όταν σου λέω ότι πλήρωσε λιγότερο με το 22%, σημαίνει ότι πλήρωσε λιγότερο σε σχέση με το 26% που ίσχυε πριν!!! Και το ξέρω από πρώτο χέρι. :rtfm: Φυσικά ισχύει για τους "μικρούς" που είναι και οι πιο ευάλωτοι. Όσοι βγάζουν παραπάνω, λογικό και θεμιτό είναι να πληρώνουν περισσότερα με τους αυξημένους συντελεστές!!! :rtfm: Ποιοί έμμεσοι; Το 1% στον ΦΠΑ;


red_monster έγραψε:Η ειδική εισφορά αλληλεγγύης ΤΡΙΠΛΑΣΙΑΣΤΙΚΕ για εισοδήματα άνω των 12k


Για την μειονότητα των εργαζομένων δηλαδή...


red_monster έγραψε:Άσπρο—> μαύρο

Στοιχείο λάτρη ολοκληρωτικών καθεστώτων


Ο μικρόκοσμός σου που ο επιτηδευματίας βγάζει 40-50 χιλιάρικα, δεν έχει σχέση με την πλειονότητα των επαγγελματιών! Μιλάς για ολοκληρωτισμό όταν είσαι στον κόσμο σου!!! :dizzy:

Και φυσικά όλα τα άλλα που σου κατέρριψα (ότι η αύξηση στο πετρέλαιο θέρμανσης έγινε επί Σαμαρά, για παράδειγμα), γαργάρα...
Τελευταία επεξεργασία από REALZEUS και 22 Μάιος 2019, 22:00, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#584032 βρε Αλέξανδρε, αν ο άλλος δεν βγάλει και 40 χιλιάρικα ας πούμε ποιος ο λόγος να διατηρεί και επιχείρηση και να μην πάει να γίνει υπάλληλος για 10-20 χιλιάρικα;
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#584037 Οι περισσότεροι διατηρούν για πολύ λιγότερα, απλά και μόνον επειδή δεν υπάρχουν δουλειές. Αλλά όταν υπάρχουν αυτοί που με το ζόρι τα βγάζουν πέρα είναι λογικότατο να ελαφρυνθούν από το Κράτος και να πληρώσουν περισσότερο αυτοί που έχουν την δυνατότητα. Αν από τα 50 για παράδειγμα που σου έμεναν πριν, πλέον σου μένουν 40, δεν ήρθε και το τέλος του κόσμου. Ο άλλος με τα 10-15 όμως δεν έχει αυτήν την πολυτέλεια!!!
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#584039
QsisVTS έγραψε:βρε Αλέξανδρε, αν ο άλλος δεν βγάλει και 40 χιλιάρικα ας πούμε ποιος ο λόγος να διατηρεί και επιχείρηση και να μην πάει να γίνει υπάλληλος για 10-20 χιλιάρικα;

επειδή γνωρίζουν οτι ο άλλος θα τους συμπεριφερθεί όπως αυτοί στους δικούς τους υπαλλήλους . Θα τους πιεί το αίμα .
Άβαταρ μέλους
By markvag
#584040
QsisVTS έγραψε:βρε Αλέξανδρε, αν ο άλλος δεν βγάλει και 40 χιλιάρικα ας πούμε ποιος ο λόγος να διατηρεί και επιχείρηση και να μην πάει να γίνει υπάλληλος για 10-20 χιλιάρικα;


Δηλαδή δεν έχεις γνωρίσει κανέναν ΕΕ που να μην βγάζει πλέον 40Κ και το κρατάει για διάφορους λόγους (το αγαπάει, δεν ξέρει να κάνει κάτι άλλο, λυπάται τους κόπους του τόσα χρόνια, δεν βρίσκει κάτι άλλο, θα μπορούσα να συνεχίσω...);; :hmmm:

Α, και οι μισθοί των 20Κ δεν είναι και τόσο συνηθισμένο φαινόμενο τα τελευταία χρόνια...

Το 72,8% των εργαζομένων στην Ελλάδα έχει μισθό κάτω από 1.000 ευρώ

Η γενική εικόνα είναι ότι το 10% των μισθωτών, δηλαδή 257.000 άτομα, λαμβάνει μισθό κάτω από 450 ευρώ, ενώ μόλις 10% λαμβάνει μισθό άνω των 1.300 ευρώ το μήνα. Επιπλέον, τα τρία τέταρτα των εργαζομένων λαμβάνουν αποδοχές κάτω από 1.000 ευρώ μηνιαία.


Και φαντάζομαι μιλάμε για μικτά εδώ... 20Κ το χρόνο είναι 1428 / μήνα, που μικτά είναι 2050. Αυτό απαντάει στην απορία σου; Εγώ πάντως ξέρω αρκετούς ΕΕ που βγάζουν πολύ λιγότερα από 40Κ το χρόνο και για τον Χ ή Ψ λόγο δεν θέλουν / δεν μπορούν να γίνουν μισθωτοί... Και με ανεργία στο 20%+ δεν νομίζω πως είναι ιδιαίτερα δύσκολο να δούμε το γιατί...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#584044
REALZEUS έγραψε: Αν από τα 50 για παράδειγμα που σου έμεναν πριν, πλέον σου μένουν 40, δεν ήρθε και το τέλος του κόσμου. Ο άλλος με τα 10-15 όμως δεν έχει αυτήν την πολυτέλεια!!!

κάνα 33αρι σου μένει όχι 40... και χωρίς να βάζουμε προκαταβολές και εφκα, βασικά έχεις τελειώσει με 50Κ κέρδη :lol: είσαι νεκρός

τώρα για τον τύπο που βγάζει 10Κ, με συγχωρείς αλλά εγώ δεν το πιστεύω.. με όλη τη καλή διάθεση..
δεν μπορώ να ξέρω βέβαια, αλλά κάτι μέσα μου με αποτρέπει
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#584053
QsisVTS έγραψε:τώρα για τον τύπο που βγάζει 10Κ, με συγχωρείς αλλά εγώ δεν το πιστεύω.. με όλη τη καλή διάθεση..
δεν μπορώ να ξέρω βέβαια, αλλά κάτι μέσα μου με αποτρέπει


Υπάρχουν πολλοί που τόσα τους μένουν και αρκετοί που μπαίνουν και μέσα. Οι τελευταίοι κάποια στιγμή κλείνουν βέβαια...
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#584084
QsisVTS έγραψε:βρε Αλέξανδρε, αν ο άλλος δεν βγάλει και 40 χιλιάρικα ας πούμε ποιος ο λόγος να διατηρεί και επιχείρηση και να μην πάει να γίνει υπάλληλος για 10-20 χιλιάρικα;
Έχεις μια, ας πούμε, στερεότυπη άποψη για το επιχειρείν.

Σαφώς μια επιχείρηση ιδρύεται για να αποφέρει κέρδη αλλά εκτός από κέρδη αποκτάς και μια προοπτική, διαμορφώνεις το επιθυμητό περιβάλλον εργασίας, δημιουργείς κτλ
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#584087
saxon_747 έγραψε:Έχεις μια, ας πούμε, στερεότυπη άποψη για το επιχειρείν.


αναρωτιέμαι γιατί όμως

ρε παιδιά σε αυτή τη χώρα

οι ηλικιωμένοι/συνταξιούχοι τα έκαναν καλά
οι δημόσιοι υπάλληλοι τα έκαναν καλά
οι οικονομικοί μετανάστες τα έκαναν καλά
οι απλοί υπάλληλοι τα έκαναν καλά
οι επιχειρηματίες (μικροί μεγάλοι το ίδιο μου κάνει) τα έκαναν καλά
αυτοί που σηκώθηκαν και έφυγαν τα έκαναν καλά


τελικά, ποιος τα έκανε κακά και τον ήπιαμε; ή να το ρίξω στα σενάρια συνωμοσίας ότι θέλουν να μας καταστρέψουν γιατί μας ζηλεύουν κτλ;