Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#487173 Ρε σεις, δε γίνονται αυτά. Ξέρει ο markvag....

Υπερ ΟΓΑ πληρώναμε ακόμα και για το ενοίκιο του αιγιαλού.....
Άβαταρ μέλους
By pro
#487186
dstou έγραψε:
Μαρκβαγκ δεν είναι επιχείρημα αυτό. Μια χαρά ταμείο υπήρχε, με θεσμοθετημένο το τζάμπα μάλιστα. Έχω εξηγήσει και στο ακατανόμαστο και σε αυτό το σιτε το λόγο του τζάμπα: Για να χαιδολογάμε το μακράν μεγαλύτερο και πιο συμπαγές τμήμα του εκλογικού σώματος, με αντάλλαγμα τους ψήφοι τους βέβαια.
Θα πω ένα περιστατικό από μεγάλο νοσοκομείο της Αθήνας το 1996, όπου πέρασα για ένα εξάμημο κατά τη διάρκεια ενός έργου. Κάποια στιγμή είδα αναρτημένο ένα πίνακα στο ταμείο/λογιστήριο με τα ταμεία και τις παροχές τους. Στον ΟΓΑ δικαιολογούσε δίκλινο και στο ΤΣΜΕΔΕ, το ταμείο μου, τετράκλινο. Λίγες μέρες πριν είχαμε κάνει μια μελέτη για ένα ηλεκτρονικό εργαστήριο στα β.π. (επισκευές/κατασκευές ηχείων, ενισχυτών, μικροφωνικές κ.α.) στη διεύθυνση βιομηχανίας , όπου για την άδεια πληρώσαμε και 'τέλος υπέρ ΟΓΑ' (οι παλιοί θα το θυμούνται σε πλήθος δημόσιων συναλλαγών) . :dizzy: :lol:
Μην ακούσω τίποτα για αλληλεγγύη και πράσινα άλογα. Ο διακονιάρης δεν γίνεται να είναι διαλεγώνας. Πληρώνω και για μένα και για σένα, αλλά εσύ παίρνεις το δίκλινο και εγώ τον μουτζούρη? Πως διακαιολογείται αυτός ο παραλογισμός? Όταν έκανα παράπονα στο λογιστήριο μου είπαν 'εμείς δεν ξέρουμε από αυτά, μας έρχονται από το υπουργείο'.
Να σημειώσουμε επίσης ότι αυτό γινόταν για δεκαετίες και ότι κάποτε το ταμείο αυτό είχε φτάσει περί τα 3 εκ. ασφαλισμένους-τζαμπατζήδες.

Και τώρα κάτι παρόμοιο γίνεται , αλλά με άλλο τρόπο, πιο καλλιτεχνικό. Ο ασφαλισμένος σήμερα στον ΟΓΑ δίνει κάποια χρήματα και λαμβάνει μια Χ σύνταξη και μια Ψ ιατροφαρμακευτική γι΄αυτόν και τα προστατευόμενα μέλη του. Βρες κάποιους άλλους εργαζόμενους σε άλλα ταμεία, που να δικαιούνται κάτι όσο το δυνατό παραπλήσιο σε αυτό το πακέτο Χ,Ψ και κάνε μια απλή σύγκριση : Τι εισφορές δίνει ο 'ογάς' και τι ο άλλος. Κάτι μου λέει ότι ο πρώτος θα αγοράζει τα ίδια αγαθά με πολύ λιγότερα χρήματα. Κάνω λάθος? :whistlink:
Γιατί (ξανα)γίνεται αυτό? :innocent:

Το καθεστώς ΟΓΑ, μαζί με την υποχρεωτική άτοκη παρακράτηση των αποθεματικών των ταμείων από την τράπεζα της Ελλάδος είναι τα μεγαλύτερα εγκλήματα στο ασφαλιστικό, υπάρχουν και άλλα βέβαια.


έδιτ
Αν θυμάμαι καλά υπήρχαν και χαρτόσημα ΟΓΑ που κολλάγαμε σε διάφορα ΑΣΧΕΤΑ έντυπα και αιτήσεις. Έχω μια κασετίνα με παλιά ένσημα, θα ψάξω και θα ανεβάσω φωτό. :hmmm:


Ο ΟΓΑ εδω και πολυ καιρο ειναι υπευθυνος για τα προνοιακα επιδοματα, οπως οικογενειακο επιδομα, επιδομα τριτεκνων κλπ που τα παιρνουν ολοι, οχι μονο οι αγροτες. Αρα τα χαρτοσημα πανε και εκει. Επιπλεον, οι εισφορες στον ΟΓΑ ξεκινησαν τελη 80 αρχες 90. Αρα, χωρις να πληρωσουν τιποτα, συνταξη παιρνουν πιθανον καποιοι 100 χρονων - και προφανως αρκετοι που πληρωσαν λιγα. Θειος μου που βγηκε περυσι, πληρωνοντας μια μεσαια κατηγορια κρατησεων (ειχαν αυτη τη δυνατοτητα αρχικα) παιρνει κατι λιγοτερο απο 500 ευρω στο χερι. Στα 67 εννοειται, και με 30 σχεδον χρονια κρατησεις. Δεν τον λες και προνομιουχο, ειδικα αν δεις φατσα και παλαμες. Για τις παροχες δεν ξερω τι εννοεις, εχω μπει σε νοσοκομειο με συγγενικο μου προσωπο που εχει ΟΓΑ απειρες φορες, εχω κανει απειρες εξετασεις, εχω αγορασει απειρα φαρμακα, διαφορα δεν ειδα. Οποτε, ναι, κανεις λαθος.

Αυτα που λεω δεν αναιρουν το γεγονος οτι το καθεστως ΟΓΑ ηταν στρεβλο. Αλλα γι αυτο δεν φταινε οι αγροτες αφενος, και αφετερου πρεπει να λαβουμε υποψη μας οτι πριν την δεκαετια του 80 και την ΕΟΚ οι αγροτες δεν ηταν απο τις ευνοημενες κοινωνικες ομαδες - μαλλον το αντιθετο. Ο ΟΓΑ ετσι φτιαχτηκε, προνοια για ταλαιπωρους ουσιαστικα. Το πραγμα ξεφυγε το 80 (οπως τα περισσοτερα), και το συμαζεμα ξεκινησε μια δεκαετια μετα.
Άβαταρ μέλους
By otso
#487190 χωρις καμμια διαθεση αντιδικιας απλως επειδη κραταω και εγω και θυμαμαι κατι διγραμμες επιταγες προτου δημιουργηθει ο ελγα αλλα ακομα και οταν πληρωναμε εισφορες στον ογα ,κρατουσε το κρατος απευθειας το 5% και στις επιδοτησεις που απαγορευοταν , μαλιστα το πασοκ για να το ξεπερασει τα εβαζαν στην τραπεζα και αμεσως στα επαιρναν .
Επισης αν σκεφτει κανεις οτι πραγματικοι γεωργοι ηταν τοτε περιπου 400.000 να πουμε; αλλα αγροτικο εισοδημα και επιδοτησεις επαιρναν πανω απο 1000000 εισοδημα που δεν δηλωνοταν στην εφορια οπως και των γεωργων αλλωστε .
επισης μετα την χουντα επι καραμανλη η γιαγια μου δουλευε ακομα στα χωραφια στα 85 βοηθωντας την οικογενεια και συμπληρωνα και γω απο το χαρτζιλικι μου να αγορασει μισο μισο καφε με ρεβυθι νομιζω επαιρναν κανα 150 δρχ τοτε .
ΣΥΝ οτι ολος ο ανασφαλιστος πληθυσμος οι νοικοκυρες των πολεων ασφαλιστηκαν στον ογα απο τον αντρεα συν οι παλινοστουντες και οι ελληνοποιησεις των γεωργιανων επι πασοκ .
Και ασφαλως εχετε δικιο αλλα εχω μια ερωτηση . Η χωρα παρηγαγε ενα αλφα πλουτο ποιοι ειχαν δικαιωμα σαυτον ;
οι παραγωγοι ; οι μεταπρατες και οι εμποροι; οι ΔΥ ;
Οσους γνωριζω πληρωνουν και οι γυναικες τους τωρα , φιλος γειτονας 1.5 χρονο δεν εχει ρευμα , στις τελευταιες εργασιες
συμφωνα με τους φιλους πρατηριουχους τα 60% των τρακτερ δεν κινηθηκαν λογω ελλείψεως χρηματων για πετρελαιο , και με φιλο φοροτεχνικο το 70%δεν εχει να πληρωσει τις μηνιαιες εισφορες που αυξηθηκαν συν την αυξηση για τα περσινα.
προσπαθω να σας δωσω μια εικονα της περιοχης μου χωρις να με ενδιαφερει να δικαιολογησω τον κλαδο που λενε , εξ αλλου το εχω δηλωσει οτι ειμαι με τους ακτημονες και τους κατω των 50στρ που τα συμφεροντα τους ειναι διαφορετικα απο αυτων που βλεπετε στις τηλεοράσεις και μακρυα απο τον κουτσουμπα που το ονειρο του ειναι να δουλευουμε εμεις για να τα τρωνε οι κουραδοινστρουχτορες. Σεντονι βγηκε να το σβησω η να το αφησω ; αι ασ ταφησω .
Άβαταρ μέλους
By dstou
#487191 Δεν κάνω λάθος προ. Προέρχομαι από αγροτική οικογένεια και τα είδα εκ των έσω, δεν μου τα διηγήθηκαν. Χρειάστηκαν περί τα 30 χρόνια από την ίδρυση του ΟΓΑ για να επιβληθούν (με έκπτωση, ακόμη και σήμερα) κάποιες εισφορές στους ασφαλισμένους του, εκεί γύρω στα τέλη 80 αρχές 90. Το θεωρώ τεράστιο λογικό άλμα για τον ελληνικό λαό.
Και ναι, προφανώς, οι παλιοί που παίρνουν σήμερα σύνταξη και ιατροφαρμακευτική χωρίς να έχουν δώσει δεκάρα τσακιστή είναι πλέον πολύ λίγοι και υπέργηροι.
Εκεί που μπορεί να κάνω λάθος είναι στο συνδυασμό δίκλινο/τετράκλινο, μπορεί να ήταν π.χ. τρίκλινο/τετράκλινο, αλλά σε κάθε περίπτωση ήταν καλύτερο από αυτό που δικαιούμην τότε εγώ.
Έρχεσαι στα λόγια μου με τον θείο σου. Πόσα έχει πληρώσει σε ασφαλιστικές εισφορές ένας π.χ. μαραγκός, ένας οδοκαθαριστής, ένας εμπορουπάλληλος, ένας του παλιού ΙΚΑ, γενικά κάποιος με 30 χρόνια εισφορές που πάνω κάτω σήμερα παίρνει 500 ευρά σύνταξη? Για κάνε σύγκριση.
Ευελπιστώ ότι σε 30 χρόνια από σήμερα θα μπορούμε να αγοράζουμε όλοι τα ίδια αγαθά στην ίδια τιμή.
Ο ΟΓΑ σήμερα έχει 1 εκ. ασφαλισμένους (με discount). Γιατί μαζεύει τα προνοικά επιδόματα αυτός και όχι π.χ. ο ΕΦΚΑ που έχει πολύ περισσότερους? Πόσα χρήματα τέλος πάντων είναι αυτά? Πάνε όλα στα προνοιακά επιδόματα ή καλύπτουν πρώτα τη μαύρη τρύπα του? Μπαίνουμε σε 7σφράγιστα μυστικά του ΓΛ, του ΥΠΟΙΚ και του υπ.Εργασίας πλέον.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#487221
dstou έγραψε:Μαρκβαγκ δεν είναι επιχείρημα αυτό. Μια χαρά ταμείο υπήρχε, με θεσμοθετημένο το τζάμπα μάλιστα. Έχω εξηγήσει και στο ακατανόμαστο και σε αυτό το σιτε το λόγο του τζάμπα: Για να χαιδολογάμε το μακράν μεγαλύτερο και πιο συμπαγές τμήμα του εκλογικού σώματος, με αντάλλαγμα τους ψήφοι τους βέβαια.


Έχεις δίκιο, έκανα λάθος, τώρα που το έψαξα καλύτερα... :tomato: Υπήρχε ΟΓΑ από το 1961, ωστόσο δεν ξέρω τι γινόταν με τις εισφορές. Όπως είπε

pro έγραψε:Επιπλεον, οι εισφορες στον ΟΓΑ ξεκινησαν τελη 80 αρχες 90. Αρα, χωρις να πληρωσουν τιποτα, συνταξη παιρνουν πιθανον καποιοι 100 χρονων - και προφανως αρκετοι που πληρωσαν λιγα.


Θυμάμαι τους παππούδες μου στο χωριό να έχουν πληρώσει ελάχιστα χρόνια εισφορές μέχρι να βγουν στη σύνταξη. Πέθαναν και οι δύο το 2000 και 2002, οπότε δεν μας επιβαρύνουν πλέον...


dstou έγραψε:Αν θυμάμαι καλά υπήρχαν και χαρτόσημα ΟΓΑ που κολλάγαμε σε διάφορα ΑΣΧΕΤΑ έντυπα και αιτήσεις. Έχω μια κασετίνα με παλιά ένσημα, θα ψάξω και θα ανεβάσω φωτό. :hmmm:



Συμφωνώ επίσης και με αυτά, αν και δεν ήταν αποκλειστικότητα του ΟΓΑ αυτές οι αλητείες με τα χαρτόσημα κτλ... Ούτε φυσικά ήταν / είναι φταίξιμο του αγρότη με τα διαλυμένα χέρια και πλάτη (όχι δεν ήταν / είναι όλοι οι αγρότες με τα τζοντήρια των 150Κ και τις επιδοτήσεις των εκατοντάδων χιλιάδων στην τσέπη, in fact οι περισσότεροι ΔΕΝ είναι έτσι)...


Ωστόσο, δεν καταλαβαίνω (δεν αναφέρομαι σε εσένα) που οδηγεί το επιχείρημα με τις συντάξεις του ΟΓΑ;;; Να κοπούν; Τι ακριβώς λέμε; :hmmm:




kyr80 έγραψε:Ρε σεις, δε γίνονται αυτά. Ξέρει ο markvag....

Υπερ ΟΓΑ πληρώναμε ακόμα και για το ενοίκιο του αιγιαλού.....



markvag έγραψε:
η) Είπα πως δεν υπάρχουν αδικίες; Είπα πως δεν υπάρχουν οι βολεμένοι; Είπα πως δεν υπάρχουν απατεώνες; Προφανώς και υπάρχουν. ΔΕΝ είναι ο κανόνας, όπως τον παρουσιάζεις. Τα νούμερα σε διαψεύδουν.



:roll:
Άβαταρ μέλους
By pro
#487223 Το επιχειρημα ειναι οτι καποιος που πληρωσε 30 χρονια εισφορες, βγηκε στα 67 δουλευοντας στα χωραφια μεχρι τοτε, παιρνοντας 500- στο χερι παιρνει πολλα. 200 και πολλα του ειναι του καριολη.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#487224 Ξεχνάτε βολικά πως η σύνταξη του ΟΓΑ έλυσε ένα τεράστιο κοινωνικό πρόβλημα, που θα βάραινε τις νέες γενιές. Μια τεράστια μερίδα του ελληνικού πληθυσμού, δεν είχε καμία εξασφάλιση και θα έπρεπε να δουλεύει στα κτήματα μέχρι να πεθάνει για να συντηρηθεί, ή να συντηρείται από τα παιδιά της.
Η συχωρεμένη η γιαγιά και ο παππούς ψήφιζαν φανατικά ΠΑΣΟΚ, ακριβώς γι' αυτό το λόγο. Επειδή χάρη στην σύνταξη, δεν βάραιναν τα παιδιά τους.
Ψηφοθηρικό; Σίγουρα ναι.
Έλυσε όμως ένα τεράστιο πρόβλημα; Επίσης ναι.

Το ότι κατόπιν άργησαν να βάλουν εισφορές, είναι άλλο ένα πονεμένο κομμάτι. Αλλά οι συντάξεις ποτέ δεν ήταν πλήρως αναδιανεμητικές ή κεφαλαιοποιητικές (ούτε τώρα είναι, ούτε σε όλο τον κόσμο είναι, υπάρχει συμμετοχή του Κράτους-ίσως μόνον στις ΗΠΑ δεν είναι έτσι και πάλι δεν είμαι σίγουρος).

Πριν ρίξουμε λοιπόν το ανάθεμα, ας σκεφτούμε πιο σφαιρικά. Το ζήτημα σε μια απόφαση είναι αν το κοινωνικό σύνολο επωφελείται και όχι το άτομο. Το αν συμφέρει εμένα μόνον κάτι, δεν είναι το κύριο μέλημα του νομοθέτη. Ούτε είναι πάντα μόνον τα ψηφαλάκια. Πολλές φορές, μαζί με τις ψήφους, λύνονται και κάποια προβλήματα.
Μην παρουσιάζουμε τώρα τον ΟΓΑ σαν κάτι κακό επί της αρχής. Ήταν ολόσωστο για εμένα και προφανώς οι πρώτες συντάξεις δόθηκαν σαν παροχή, αφού δεν είχαν παρακρατηθεί εισφορές. Πώς αλλιώς θα μπορούσε να γίνει; Να αφήσουμε τους ανθρώπους να πεθάνουν ή να τους φορτώσουμε στις πλάτες των παιδιών τους καταδικάζοντας μια γενιά ακόμη; Συμφωνώ πως θα έπρεπε ταυτόχρονα να μπουν εισφορές για τους νέους αγρότες, για να συνηθίσουν και στην ιδέα πως θα πρέπει να συμμετέχουν σε αυτή την ιστορία, αλλά μέχρις εκεί.

Όσο για την σύγκριση ΟΓΑ και ΤΣΜΕΔΕ, μην ξεχνάμε πως και το ΤΣΜΕΔΕ είχε έσοδα από εισφορές υπέρ τρίτων, γι' αυτό και ήταν τόσο άνετο ταμείο για δεκαετίες. Κάθε δημόσιο έργο, αύξανε την περιουσία του ταμείου. Μαζί με την παραδοσιακή συμπεριφορά των μηχανικών να συνταξιοδοτούνται λίγο πριν... το θάνατο. Το μόνο ταμείο που παραδοσιακά είχε πολλές εισφορές και επιβάρυνε σημαντικά εργαζόμενο και εργοδότη, ήταν το ΙΚΑ. Αυτοί έχουν λόγους να νιώθουν αδικημένοι σε σχέση με άλλους, αν και οι συντάξεις τους ήταν σαφώς καλύτερες από άλλες.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#487226 για τα λεφτά που έδιναν στο ικα δεν είχε και τίποτα φοβερές συντάξεις, τα ταμεία του δημοσίου ήταν σαφώς καλύτερα
Άβαταρ μέλους
By italakias
#487230 Αρχες 90 και πιο πριν το τεβε ηταν το καλυτερο ταμειο , ειχε μεγαλο πλεονασμα επειδη δεν υπηρχαν πολλοι δικαιοθχοι συνταξης.
Το ικα αν και εδινε καλυτερες συνταξεις ειχε οικονονικα προβληματα.
Ογα και τσα ηταν για κλωτσιες με ανυπαρκτες σχετικα συναξεις.
Συγχωνευθηκαν με το τεβε μπας και παρουν καλυτερες συνταξεις με αποτελεσμα το τεβε να χρεωθει και να μπει και αυτο μεσα.
Περναν δανεικα και αγυριστα οι κυβερνησεις απο τα ασφαλιστικα ταμεια.

Αυτα ομως εγιναν και οτι γινει δεν αλλαζει οποτε δεν εχει νοημα να το συζητατε.
Οσο αυξανεται η ανεργια τοσο θα μειωνονται τα εσοδα των ασφαλιστικων ταμειων και θα μειωνονται οι συνταξεις.
Οταν λεω στον μαρκο οτι θελουμε χαμηλες φορολογιες για αυξηση επενδυσεων αυτος ταξιδευει στην σουηδια.
Η λογικη λοιπον λεει αυξηση επενδυσεων και εργασιας.
Η αριστερη λογικη λεει οχι στις επενδυσεις και λεφτα για συνταξεις θα βρουμε απο οσους παιρνουν υψηλες συνταξεις ή θα βαλουμε προσθετους φορους.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#487232 Κοίτα Panosss, αντί να τρολάρεις και με το νέο λογαριασμό, καλό είναι να μας παρουσιάσεις πόσο γαμάτο είναι το σύστημα υγείας και ασφάλισης της Κύπρου.
Να φτιάξουμε το δικό μας σύμφωνα μ' αυτούς; :s_blush
Οι εισφορές ως ποσοστό του εισοδήματος, είναι ευρωπαϊκή πολιτική πάντως, δεν είναι ΣΥΡΙΖΑϊικη ιδέα...
Επίσης ευρωπαϊκή πολιτική είναι η μείωση πάντι τρόπω των ΕΕ και η προτίμηση στην μισθωτή εργασία.
Άβαταρ μέλους
By foniko_sou_vla_ki
#487235 Κοίτα Μήτσοςςς, δεν τρολάρω και το σύστημα της Κύπρου μας το περιέγραψε ο κύπριος του φόρουμ και ποτέ δεν είπα ότι είναι γαμάτο.
Αυτό για τους ελεύθερους επαγγελματίες (αυτό δεν εννοείς με το ΕΕ;) από πού προκύπτει;
EU – Number of freelancers grows by 24% in 7 years

Και τρολάρισμα, και αναίδεια, και διπλός λογαριασμός, n'est-ce pas? 1 warn, ώστε να έχεις χρόνο να βρεις τον κωδικό του κανονικού λογαριασμού. Αν φτιαχτεί νέος, θα ακουλουθήσει η γνωστή διαδικασία.Το μόνιμο ban αυτού του λογαριασμού, θα γίνει εντός της ημέρας.[mod]
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#487252
Anonymous Founder έγραψε:Πριν ρίξουμε λοιπόν το ανάθεμα, ας σκεφτούμε πιο σφαιρικά. Το ζήτημα σε μια απόφαση είναι αν το κοινωνικό σύνολο επωφελείται και όχι το άτομο. Το αν συμφέρει εμένα μόνον κάτι, δεν είναι το κύριο μέλημα του νομοθέτη. Ούτε είναι πάντα μόνον τα ψηφαλάκια. Πολλές φορές, μαζί με τις ψήφους, λύνονται και κάποια προβλήματα.


Λάθος.. Το κοινωνικό σύνολο θα ωφεληθεί αν αύριο γίνει δήμευση στην περιουσία των Λάτση - Βαρδιογιαννη κλπ.
Ποιος μπορεί να αρνηθεί ότι το συμφέρον των πολλών, θα είναι αυτό;
Σωστό είναι;

.
Άβαταρ μέλους
By dstou
#487265 Όλα αυτά με μία λέξη λέγονται κακοδιαχείριση και ευνοιοκρατία. Και είναι οι λόγοι που το πλοίο μπάταρε.
Και ο ΟΓΑ, και οι αθρόες ελληνοποιήσεις, το άτοκο παρκάρισμα των αποθεματικών των ταμείων στην ΤτΕ επί σειρά δεκαετιών, η επένδυση δισεκατομμυρίων από άσχετα και ανέτοιμα ταμεία στον τζόγο του χρηματιστηρίου, οι παχουλές συντάξεις, τα παχουλά εφάπαξ, οι πρόωρες συνταξιοδοτήσεις, οι εθελουσίες, τα πλασματικά συντάξιμα έτη, η ύπαρξη 350+ ταμείων ενώ μπορείς ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ να κάνεις τη δουλίτσα σου με ΕΝΑ και μόνο, οι αμάμητες θυγατέρες, οι προκλητικές 15ετίες και 20ετίες με δύο τέκνα κ.ο.κ.
Απ' όλα έχει ο μπαξές. Το κάθε ένα έβαλε το λιθαράκι του στο ναυάγιο, όσο μπορούσε.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#487272
kyr80 έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Πριν ρίξουμε λοιπόν το ανάθεμα, ας σκεφτούμε πιο σφαιρικά. Το ζήτημα σε μια απόφαση είναι αν το κοινωνικό σύνολο επωφελείται και όχι το άτομο. Το αν συμφέρει εμένα μόνον κάτι, δεν είναι το κύριο μέλημα του νομοθέτη. Ούτε είναι πάντα μόνον τα ψηφαλάκια. Πολλές φορές, μαζί με τις ψήφους, λύνονται και κάποια προβλήματα.


Λάθος.. Το κοινωνικό σύνολο θα ωφεληθεί αν αύριο γίνει δήμευση στην περιουσία των Λάτση - Βαρδιογιαννη κλπ.
Ποιος μπορεί να αρνηθεί ότι το συμφέρον των πολλών, θα είναι αυτό;
Σωστό είναι;

.

Σε short term, θα ωφεληθεί. Σε long term, ίσως όχι.
Η δήμευση των περιουσιών, είναι παράνομη. Μόνον μια συνταγματική αλλαγή ή ένας στρατιωτικός νόμος μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο.
Θα ξαναπώ, το τι συμφέρει εσένα ή εμένα, δεν είναι το ζητούμενο όταν νομοθετεί κάποιος ή τουλάχιστον δεν θα έπρεπε να είναι (γιατί στην Ελλάδα έχουμε συνηθίσει τους φωτογραφικούς νόμους...).
Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις πάντως...