Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#487280
Anonymous Founder έγραψε:
kyr80 έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Πριν ρίξουμε λοιπόν το ανάθεμα, ας σκεφτούμε πιο σφαιρικά. Το ζήτημα σε μια απόφαση είναι αν το κοινωνικό σύνολο επωφελείται και όχι το άτομο. Το αν συμφέρει εμένα μόνον κάτι, δεν είναι το κύριο μέλημα του νομοθέτη. Ούτε είναι πάντα μόνον τα ψηφαλάκια. Πολλές φορές, μαζί με τις ψήφους, λύνονται και κάποια προβλήματα.


Λάθος.. Το κοινωνικό σύνολο θα ωφεληθεί αν αύριο γίνει δήμευση στην περιουσία των Λάτση - Βαρδιογιαννη κλπ.
Ποιος μπορεί να αρνηθεί ότι το συμφέρον των πολλών, θα είναι αυτό;
Σωστό είναι;

.

Σε short term, θα ωφεληθεί. Σε long term, ίσως όχι.
Η δήμευση των περιουσιών, είναι παράνομη. Μόνον μια συνταγματική αλλαγή ή ένας στρατιωτικός νόμος μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο.
Θα ξαναπώ, το τι συμφέρει εσένα ή εμένα, δεν είναι το ζητούμενο όταν νομοθετεί κάποιος ή τουλάχιστον δεν θα έπρεπε να είναι (γιατί στην Ελλάδα έχουμε συνηθίσει τους φωτογραφικούς νόμους...).
Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις πάντως...

Κάπου συμφωνούμε.... Τώρα καταλαβαίνεις γιατί όσοι επαγγελματίες και εταιρίες μπορούν, μεταφέρουν την έδρα τους σε άλλη χώρα;;; Γιατί αυτήν την στιγμή ο συνεπής και αυτός που δεν μπορεί να κάνει αλλιώς, τον τρώει. Του δημεύουν την περιουσία.
Συμφέρει τους περισσότερους που αυτήν τη στιγμή πεινάνε; Ναι. Ξαναρωτάω, σωστό είναι;;

Και για να μην κοροιδευόμαστε. Υπάρχουν εταιρείες που και να θέλουν, η μόνη φοροδιαφυγή είναι οι προσωπικές δαπάνες να περνάνε σε εταιρικές. Όταν δουλεύεις Β2Β, πως να κρύψεις εισοδήματα;
Στη λιανική ναι υπάρχει ακόμα φοροδιαφυγή, αν και έχει περιοριστεί.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#487285 Δεν ξέρω κάποια εταιρεία να θέλει αγορές χώρις τιμολόγιο.

.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#487287 Εξήγησα και παραπάνω ήδη: ο ΕΦΚΑ, όπως έγινε ήταν μια καταστροφή για τους ΕΕ. Κι εγώ ακόμη παλεύω να βγάλω άκρη. ΔΕΝ υποστηρίζω λοιπόν το πώς επιβλήθηκε και τι έγινε και θεωρώ πως ο Κατρούγκαλος ειδικά, ξέχασε δεκάδες πράγματα που έτρεχε η διάδοχος μετά να τα μαζέψει.
-Είναι ΔΕΔΟΜΕΝΟ λοιπόν πως η εφαρμογή ήταν σκ@τ@.
-Είναι δεδομένο πως ΔΕΝ πρέπει ξαφνικά να 4-πλασιάζουν τις εισφορές κάποιου. Κι εγώ σε αυτή την μερίδα ήμουν (χ3 για εμένα), και βρέθηκα και χωρίς δουλειά για 1 μήνα εξαιτίας αυτού και αναγκάστηκα να δουλέψω και μαύρα, και αρκετά ακόμη που δεν είναι σημαντικά, γιατί απλώς είμαι μία περίπτωση και η μία περίπτωση δεν αποδεικνύει τίποτε.
-Είναι δεδομένο πως σε μια κανονική χώρα, η συγκεκριμένη αλλαγή θα έπαιρνε μια 5ετία. Όχι όμως στην μνημονιακή Ελλάδα. Στην Ελλάδα έπρεπε να γίνει ΤΩΡΑ, γιατί ήταν προαιπαιτούμενο των δανειστών, γιατί το σύστημα κατέρρεε, και γιατί πολλοί ΕΕ δεν πλήρωναν τίποτε για χρόνια, απλώς γιατί δεν μπορούσαν. Γι' αυτούς βγήκε και η ελάχιστη εισφορά, που είναι σαφώς μικρότερη από πριν. Αυτοί μπορεί να πληρώνουν για πάντα αυτήν, αν μπορούν να δουλέψουν μαύρα (πχ υδραυλικοί κλπ).
-Το ευρωπαϊκό πρόβλημα είναι ακριβώς πως υπάρχουν χώρες που λειτουργούν ως πλυντήρια ή σαν offshore περιπτώσεις. Η Βουλγαρία είναι μια τέτοια περίπτωση. Όταν λες πως θα πάνε αλλού οι ελληνικές εταιρείες, μιλάς για περιπτώσεις Βουλγαρίας, Εσθονίας ή έστω Κύπρου. Δεν θα πας στην Γαλλία ή έστω στο UK, εκεί αντίστοιχα με την Ελλάδα θα πληρώσεις. Το πρόβλημα είναι πως η Ελλάδα δεν είναι ούτε Γαλλία, ούτε Βουλγαρία όμως...
-Εγώ θα πω κάτι άλλο: το ότι ο ΕΦΚΑ είναι άδικος είναι δεδομένο. Το ότι κάποιοι γίνεστε τρομακτικά άδικοι με τους γηραιότερους (ακόμη και τους γονείς σας) για εμένα είναι επίσης δεδομένο. Κρίνετε κάποια πράγματα εντελώς λάθος. Λυπάμαι που το λέω, αλλά δεν θα έπρεπε να κατηγορείτε τους γονείς ή τους παππούδες για την οικονομική κρίση. Δεν φταίνε αυτοί, ή εν τέλει έχουν ελάχιστο ποσοστό συμμετοχής. Και ούτε θα λυθεί το πρόβλημα, αν τους δώσουμε συντάξεις πείνας. Κάνετε λάθος, και είναι μέγιστος λαϊκισμός να λέμε πως το πρόβλημα της Ελλάδας είναι το συνταξιοδοτικό και θα λυθεί με συντάξεις πείνας. Το πρόβλημα θα λυνόταν πολύ καλύτερα με την πτώση της ανεργίας και χωρίς να πεινάσει κανένας.
-Ο ΕΦΚΑ, ΑΝ στρωθεί και ΑΝ λυθούν τα προβλήματα, ίσως λύσει ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα της χώρας πάντως. Τα 100άδες ασφαλιστικά ταμεία και τις τεράστιες διαφορές από περίπτωση σε περίπτωση. Για τους ΕΕ, δεν νομίζω πως θα είναι πολύ εύκολα τα πράγματα πάντως, και σίγουρα αυτό δεν γίνεται τυχαία (δηλαδή δεν νομίζω πως είναι επειδή "τους ξέφυγε", είναι στρατηγική με σκοπό να ευνοήσει τους μεγάλους).
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#487291 Έβαλαν ΕΦΚΑ στους άνεργους κι άστεγους πωλητές της «Σχεδίας»!

http://www.athensvoice.gr/economy/420424_evalan-efka-stoys-anergoys-ki-astegoys-polites-tis-shedias
:dizzy:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#487293 Βέβαια, το κείμενο λέει:
Αν αναρωτιόσουν γιατί πλέον δεν συναντάς πωλητές του περιοδικού των αστέγων, της Σχεδίας, σε κεντρικά σημεία της Αθήνας, η χρήστης του Facebook και τακτική αγοράστρια του περιοδικού Άννα Παπασταύρου μέσω της ανάρτησής της θα σου λύσει τις απορίες.

Ο λόγος είναι πολύ απλός. Με το πολυνομοσχέδιο η κυβέρνηση έβαλε χέρι εδώ! Επέβαλε υποχρεωτική καταβολή ΕΦΚΑ στους πωλητές της Σχεδίας, με αποτέλεσμα αυτοί, προκειμένου να γλιτώσουν το «χαράτσι», να σταματήσουν να πωλούν το περιοδικό.

Σύμφωνα με την ίδια πηγή: «Από τον επόμενο μήνα, η ΣΧΕΔΙΑ θα πωλείται προς 4 ευρώ αντί 3 ευρώ, που ήταν ως τώρα, ώστε να μπορούν οι πωλητές να ασφαλίζονται. Βέβαια, δεν ήταν σίγουρα αυτός ο καημός του κράτους, να ασφαλίζει τους ανθρώπους αυτούς. Ο στόχος ήταν να τους τρώει τα ελάχιστα που βγάζουν. Για φανταστείτε: από κάθε τεύχος της ΣΧΕΔΙΑΣ έβγαζαν 1,5 ευρώ. Με τα νέα δεδομένα θα βγάζουν 2,70 ευρώ. Με μία διαφορά όμως: αυτοί οι ταλαιπωρημένοι άνθρωποι θα υποχρεώνονται σε καταβολή της ελάχιστης εισφοράς στον ΕΦΚΑ (167,95 ευρώ) το μήνα –το ξέρουμε εμείς οι ταλαιπωρημένοι ελεύθεροι επαγγελματίες– πράγμα που σημαίνει ότι αν π.χ. πουλήσουν 50 τεύχη σ’ ένα μήνα (και πολλά λέω), θα βγάλουν 2,70Χ50= 135 ευρώ. Αυτά, υπό το προηγούμενο καθεστώς πήγαιναν στην τσέπη τους. Τώρα, με το νέο, …ευνοϊκό ασφαλιστικό καθεστώς δε θα φτάνουν ούτε για τον ΕΦΚΑ. Και φυσικά, οι ηλικιωμένοι πάμπτωχοι συνάνθρωποί μας, που είχαν ένα ελάχιστο πρόσθετο εισόδημα από την πώληση του περιοδικού, αναγκάζονται να πάνε στα σπίτια τους».


Πήγαιναν στην τσέπη τους μεν, αλλά δεν είχαν δικαίωμα για ιατροφαρμακευτική ή σύνταξη. Κοινώς, ήταν μαύρο...
Το θέμα είναι πως μάλλον το συγκεκριμένο, έτσουξε την εταιρεία που βγάζει το περιοδικό, και όχι μόνον τους ανθρώπους που το πουλούσαν.
Ακούγεται υπερβολικό όντως, αν αυτοί οι άνθρωποι είναι άστεγοι, κάθε ευρώ μετράει, αλλά κάπου υπάρχει και ένας δράκος εδώ...
ΥΓ: Παίρνω συχνά την Σχεδία και το έχω γράψει και εδώ μέσα νομίζω. Έτερον εκάτερον όμως, τα κροκοδείλια δάκρυα που λένε μισές αλήθειες, δεν μου αρέσουν.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#487301 Βασικά ζητάνε από την εταιρεία, αφού στο όνομα της εταιρείας κόβονται δελτία και όχι στο όνομα του αστέγου. Οπότε, σε αυτό που ρωτάς, όχι, δεν ζητάνε από τον άστεγο, αλλά από την εταιρεία που εκδίδει το περιοδικό.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#487303 Ακριβώς το ίδιο με αυτό που λέω λέει.
Η εταιρεία μέχρι πρότινος εξέδιδε απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης για να δικαιολογήσει αυτά τα έξοδα. Η εταιρεία την εξέδιδε, όχι ο πωλητής. Η απόδειξη που σου έδινε ο πωλητής, είχε τα στοιχεία της εταιρείας, ΟΧΙ τα δικά του.
Ο πωλητής ΔΕΝ είχε μπλοκάκι, ούτε έδινε τίποτε. Κατόπιν, η εταιρεία για να δικαιολογήσει το ποσό που πήγαινε στους πωλητές, εξέδιδε επαγγελματική δαπάνη. Αυτό κάποτε δεν είχε επιβάρυνση για τον ΕΦΚΑ, ήταν μάλιστα ένας πολύ καλός τρόπος για να δικαιολογήσεις μαύρες αμοιβές (έκοβες πολλές μικρές τέτοιες αποδείξεις σε διάφορους, συνήθως άνεργους, φοιτητές, κλπ).
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#487305 Ο τίτλος είναι παραπλανητικος βέβαια αφού δεν αναφέρει ότι το 26,95% σημαίνει και ασφαλιστική κάλυψη (που μέχρι τώρα δεν είχαν αυτοί οι άνθρωποι).
Άβαταρ μέλους
By markvag
#487343
kyr80 έγραψε:Δεν ξέρω κάποια εταιρεία να θέλει αγορές χώρις τιμολόγιο.

.


Όσες πουλάνε και χωρίς τιμολόγιο... Και, υπάρχουν αρκετές και από τις δύο μεριές.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#487437 Για να πουλησεις χωρις φπα πρεπει να αγορασεις χωρις φπα..
Ποιος χονδρεμπορος ή εταιρια μπορει να εισαγει προιοντα χωρις τιμολογιο;
Δεν γινονται αυτα τα πραματα.
Ειδικα σημερα που πολλες συναλλαγες γινονται μεσω τραπεζας.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#487543 Καλά... Έχεις δίκιο, όπως πάντα, δεν παίζουν αγοραπωλησίες χωρίς τιμολόγια στην Ελλάδα. :inlove:
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#487552 Παίζουν προφανώς και χωρίς τιμολόγια. Εδώ παρακαλάμε κανένα προμηθευτή να μας κόψει, ότι "πουλάει" λιανική χωρίς απόδειξη. Όσοι έχουν θεωρημένες αποθήκες.

Έχει να κάνει με τη φύση της δουλειάς. Αν πουλάει λιανική τα πάντα όλα μαύρα, προφανώς θα θέλει να αγοράζει και χωρίς τιμολόγια.