Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#462642
g8777 έγραψε:Καλακαλακαλα.

Θα πεταξω σαν μπουμερανγκ την προκαταληψη απο πανω μου και θα σχηματισω γιδία αποψη. :s_yes

Μεχρι τοτε------->

Εικόνα

http://www.imdb.com/title/tt3841424/

Θα μιλαγαμε για την ταινια της δεκαετιας αν, ΑΝ ειχαν δωσει περισσοτερο βαρος στην εμβαθυνση του κεντρικου χαρακτηρα. :(

Πολύ καλή ταινία, αριγκάτο :s_thumbsup
Να τη δείτε όσοι δεν το έχετε κάνει ακόμα.
Υ.Γ (Βρείτε καλούς υπότιτλους γιατί είναι κυρίως στα γερμανικά οι διάλογοι)
Άβαταρ μέλους
By g8777
#463174
St.Devote έγραψε:Οκ λοιπον ... Κατ' αρχάς θεωρώ το Mementro και το Prestige του Nolan καταπληκτικές ταινίες ( θεωρώ την 1η μάλιστα ως σημείο αναφοράς ) αλλά βρήκα ανιαρά και βαρετά τόσο το Interlellar όσο και το Inception ( για να δώσω έναν τόνο του στύλ μου )

Βρήκα την ταινία εντελώς α-νευρη . Ναί άνευρη είναι η λέξη που έψαχνα εδώ και δύο μέρες ( από την στιγμή που την είδα ) Δέχομαι ότι μπορεί να υπάρχει μια εντελώς διαφορετική γραμμή παρουσίασης μιας ταινίας που βασίζεται σε ιστορικό / πολεμικό γεγονός. Εγώ στο ένα άκρο αυτής της γραμμής έχω βάλει το πρώτο 20λεπτο του Στρατιώτη Ραϊαν και στο άλλο την Λεπτή Kόκκινη γραμμή με τον Πενν.
Βρήκα της διάρκεια των περισσότερων takes διπλάσια από αυτήν που θα μπορούσα να δεκτώ , με ενόχλησε η απουσία ( ουσιαστικών ) διαλόγων μιας που δεν υπήρχε οπτική αντιπρόταση και με κούρασε η ντοκουμενταρίστικη χρήση των εναέριων πλάνων ( θα φάμε μεγάλη κινηματογραφική πουτσ@ με την χρήση των drones , θα το δείτε ).
Η απουσία πρωταγωνιστή και η επικάλυψη ιστορίων είναι από τα κινηματογραφικά αγαπημένα μου ( η τεσπα μου είναι φιλικά ) ... γενικότερα ... αλλά εδώ νομίζω ότι ΔΕΝ γίνεται με τον τρόπο που δίνει μια ευχαρίστρηση όταν στο τέλος της ταινίας δείς πως κούμπωσε όλα το παζλ. ( σιγά το παζλ δηλαδής )

Αλλα τι άλλο να πω !!! ... όπως σας είπα ότι κριτική παίζει ιντερνετικά σχεδόν το αποθεώνει.

Υγ ... εγώ πάντως σας λέω να κρατήστε μικρό καλάθι ... σε κάθε περίπτωση θα είστε κερδισμένοι .


Ειχα καιρο να φαω τετοια φολα. Εννοειται οτι προσυπογραφω μεχρι τελειας, την εκλεισα στο 45λεπτο.

ΠΟΥ ΠΑΣ ΜΩΡΕ ΓΙΔΟΒΟΣΚΕ ΝΟΛΑΝ να κανεις πολεμικη ταινια μονο πανω σε εικονες/φατσες/τοπια;;;;; :help:
Με τους μουγγοθοδωρους που μαζεψες;; :s_laughat

Ο Μαλικ εισαι;

Η ο ΓΙΓΑΝΤΑΣ ο Φουλερ;

Εικόνα

:rtfm: :rtfm: :rtfm: :rtfm:

Καλα ησουνα με τα τρισεκατομμυρια μπατσετ, τους πιο ρηχους διαλογους μετα απο τους Αντρεα-Μαργκαρετ το 1987 και τα εφε σαν το Πακετο Ντελορ (Ι& ΙΙ).
Κατσε στ αυγα σου και ασε κανα σοβαρο σκηνοθετα να κανει ταρζανιες. :vava:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#463177 Είδαμε χθες αυτό:
Εικόνα
http://www.imdb.com/title/tt4016934/

Πολύ ωραίο, επιτέλους κάτι διαφορετικό! :metalo:
Του σκηνοθέτη του Oldboy. :metalo:

Είδαμε και αυτό:
Εικόνα
http://www.imdb.com/title/tt1135989/?ref_=nv_sr_1
Δυστυχώς μετριότατο, ενώ είχα αγαπήσει πολύ το βιβλίο, η ταινία είναι μονοδιάστατη.
To βιβλίο το προτείνω με χίλια όμως. :s_yes

Και ετούτο:
Εικόνα
http://www.imdb.com/title/tt4649466/?ref_=nv_sr_1
Μόνον αν δεν έχεις κάτι καλύτερο να κάνεις, βαρετό μέσα στην ίδια μανιέρα των action movies. Επέμενε η :inlove: αλλιώς δεν θα έμπαινα στον κόπο. Είχαμε δει και το 1ο, και ήταν λίγο καλύτερο. Ακατανόητη η τόσο υψηλή βαθμολογία στο IMDB.
:x
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#463199 Εγώ πάλι είδα αυτό :

https://youtu.be/rdJWyuTT6UA

Εικόνα

Που μου είχε ξεφύγει.
Καταπληκτικό.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#463207 Eίδα suburbicon
Eνδιαφέρον σενάριο και γενικά καλογυριμένο.

λάθιμο
Μου άρεσαν περισσότερο τα προηγούμενα

Hanneke (happy ending)
Λιτό και πολύ δυνατό

battle of sexes
Ευχάριστη ταινία και πολύ λυπηρό ότι 50 χρόνια μετά συζητάμε τα ίδια. Μόνη μου ένσταση το γενικότερο πνεύμα ισότητας και πως πραγματεύεται απ την ταίνια και γενικότερα απ το φεμινισμό. ΓΙα μένα οι άνθρωποι ειναι ίσοι ΝΤΕΦΑΚΤΟ, ασχέτως επιδόσεων. Είναι εντελώς λάθος να δομείς το σκεπτικό σου πάνω σε αυτή τη λογική γιατι πάντα κάποιος μπορεί να είναι "καλύτερος" απο σένα σε κάτι.

και unconvenient truth 2.
Δεν είπε κάτι καινούργιο, παρά καταλήγει πλέον στο γενικότερο πρόβλημα δημοκρατίας (πολύ απ έξω απ έξω βέβαια).
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#463211
g8777 έγραψε:Γτπμ, και ειναι στο 95 %. :( Μιλα νωριτερα μην χαλαω τζαμπα χαλκο. :x
Τη σειρά δεν την είδα. Για την ταινία (του 2015) λέω.
Ούτε το Gomorrah έχω δει.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#463221 Μόλις είδα και εγώ τη Δουνκέρκη. Μου άρεσε πάρα πολύ!! Κατά ένα περίεργο τρόπο όμως, συμφωνώ με τις προηγούμενες αρνητικές κριτικές για την ταινία.
Ίσως μου άρεσε διότι μου αρέσει πολύ αυτή η ιστορική περίοδος, μου αρέσει ότι σχετίζεται με 2ο ΠΠ και επίσης μου άρεσε πολύ ότι με έβαλε μέσα στο κλίμα και μου πέρασε την αγωνία των πρωταγωνιστών (όποιοι και αν ήταν αυτοί). Τέλος, μου φάνηκε εξαιρετικά ρεαλιστική η απεικόνιση των πάντων σαν να μην ήταν ταινία αλλά πραγματικότητα. Την ευχαριστήθηκα!
Άβαταρ μέλους
By St.Devote
#463292
sargus έγραψε:Μόλις είδα και εγώ τη Δουνκέρκη. Μου άρεσε πάρα πολύ!! Κατά ένα περίεργο τρόπο όμως, συμφωνώ με τις προηγούμενες αρνητικές κριτικές για την ταινία.


Τι πίνεις και κυρίως που το βρήκες; :whistlink: :whistlink: :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By Serf
#463312 Μόλις τελείωσα το Bridge of Spies. Ενδιαφέρουσα, αν και με προβλέψιμη υπόθεση. Θα σταθώ, όμως, στην ερμηνεία του σοβιετικού κατασκόπου, βλ. Mark Rylance. Ούτε που τον είχα ακουστά. Όμως, το "παίξιμό" του ήταν πάρα πολύ καλό. Η όλη προσέγγιση του χαρακτήρα με εντυπωσίασε τόσο που μόλις τελείωσε η ταινία μπήκα IMDB να δω ποιος είναι ο ηθοποιός... κι απεδείχθη ότι κέρδισε όσκαρ (δικαίως!!) για την ερμηνεία αυτή!