Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#495138 Κιούση τα έχω παίξει τα παιχνίδια, δεν χρειάζεται να εξηγείς την υπόθεση. :rtfm:
Ο δείκτης για μένα είναι και το στόρυ που στα τελευταία παιχνίδια είναι καλύτερο, συν ότι το τρέιλερ φαίνεται πιο ώριμο από αυτά με την Τζολί και τα ασημί βινύλ κολάν.
QsisVTS έγραψε:βέβαια στην εποχή μας που τα παιχνίδια έχουν γίνει ταινίες κανονικές και πολλές φορές είναι και καλύτερα από ταινίες (όχι της πολύ κουλτούρας, αλλά από ταινίες δράσης είναι συχνά πλέον καλύτερα) τα στάνταρ είναι πολύ ανεβασμένα :hmmm:

+100
σε αυτό. Ισχύει δυστυχώς.

Τώρα για τα παιδάκια μπορείς να αποφύγεις τα Multiplex και να μετριάσεις λίγο το φαινόμενο. Αν και συνήθως πίσω πίσω κάθονται οι χαβαλετζήδες που δε βάζουν γλώσσα μέσα τους.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#495464 Λοιπόν πήγα χθες σε αργή προβολή που δεν είχε χαμό από κόσμο αλλά απογοητευτικά :x

Δεν ήταν καλή ταινία, ας μην μπω σε λεπτομέρειες spoilers αλλά ήταν ψιλοπατάτα, το πολύ για κατέβασμα/DVD :thumbsdown: σίγουρα όχι για σινεμά

Και η συγκεκριμένη ηθοποιός αν και έχει δώσει καλά δείγματα σε άλλες ταινίες εδώ δε μου φάνηκε καλή :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#495474 Η είδηση δεν ειναι το ποιόν της ηθοποιοΟΥΣ αλλά ότι ξεκουνήθηκε ο κιουσης απ τον καναπε για να παει για σινεμά :omg: :omg:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#495866 Είδα αυτο:



που, χωρίς πολλά - πολλά, το λες και μάπα. Ακόμα και η γκομενα είναι ξενερουά. Από το κακό στο χειρότερο ο Οζον.

Τεσπά, φορτωμένος οπως ήμουνα απο την κακή επιλογή, έβαλα αυτό:



που μου είχε ξεφύγει,

ε

ΤΙ ΠΑΠΑΡΙΑ
:help:

Μπροστά του το προηγούμενο μοιάζει αριστούργημα :omg:

Και δεν έβαζα καλυτερα justice league να χαζέψω τη Gal λεω γω..., ε g?

Αει σιχτιρ
:(
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#497900
nass έγραψε:Ευχάριστη έκπληξη το Suntan ! :s_thumbsup Καλό σενάριο και με ζόρικο τέλος, στιβαρή σκηνοθεσία χωρίς και καλά βιρτουοζιτέ, εξαιρετική ερμηνεία από το Μάκη Παπαδημητρίου, φωτογραφία... μια χαρά...

Το είδα κι εγώ κάπως καθυστερημένα, το έψαξα και είδα ότι είχε σχολιαστεί κι εδώ.
Συμφωνώ μέχρι τελείας με το σχόλιο.
Όντως ήταν αξιόλογο το σενάριο, πράγμα πολύ σπάνιο για ελληνική παραγωγή. Και το τέλος (αν και το είδα αρνητικά προκατειλημμένος λόγω των κριτικών κι επειδή εχει καεί η γούνα μου) ήταν όπως έπρεπε, εγώ δεν θα το άλλαζα.
Καταπληκτικός ο Παπαδημητρίου. Δε νομίζω ότι διαθέτει η χώρα κάτι καλύτερο ερμηνευτικά. Χωρίς αυτόν θα βλέπαμε άλλη ταινία.
Σοβαρή παραφωνία το κάμεο του Τζουμέρκα (ας περιοριζόταν στο σενάριο), ενώ είναι κάπως άγουρη αλλά σίγουρα ταλαντούχα η πιτσιρίκα.



Α, εξαιρετικό το soundtrack.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#497901 Το Έτερος Εγώ το είδα προχτές, συμφωνώ με όσα γράφτηκαν προηγουμένως, είναι πολύ αξιόλογη προσπάθεια επειδή ακριβώς είναι ακομπλεξαριστη. Μπορεί να χρησιμοποιησε όλα τα κλισέ του είδους (αφού σε κάποια φάση περίμενα cameo του Kevin Spacey) αλλά από τη μια η σοβαρή ατμόσφαιρα μαζί με τις ερμηνείες (Δαδακαριδης ftw) και από την άλλη τα προσεγμένα εφέ απέφυγαν τις λακκούβες τις φαρσοκωμωδιας (Alter ego). Νομίζω ότι δείχνει το δρόμο και στους υπόλοιπους, δεν χρειάζεται ούτε νέος Αγγελόπουλος, ούτε νέος Περακης ούτε νέος Βούλγαρης και προπάντων ΌΧΙ ΆΛΛΟ SAFE SEX copy.

Καντο όπως οι Ισπανοί.
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#497913
Asimov έγραψε:Καταπληκτικός ο Παπαδημητρίου. Δε νομίζω ότι διαθέτει η χώρα κάτι καλύτερο ερμηνευτικά. Χωρίς αυτόν θα βλέπαμε άλλη ταινία.

Ο Μάκης (που τον γνώρισα τον περασμένο Νοέμβρη στο φεστιβάλ κινηματογράφου Χανίων που ήταν καλεσμένος και βγήκαμε για ένα ποτό) είναι ένας φοβερος-καταπλητικός τύπος με υπερ-υψηλό δείκτη ευφυΐας και αναπάντεχο υπερψαγμένο χιούμορ (παράτησε το πολυτεχνείο πριν τελειώσει γιατί ήθελε να πάει στο Εθνικό που παίρνει μέχρι 25 ετών) και αυτό είναι που τον κάνει να προσαρμόζεται στους ρόλους του, με χαρακτηριστικό του, το μισότρελο ύφος (αλά Νικολσον) και βέβαια αγαπάει αυτό που κάνει. Είναι πράγματι κορυφαίος ηθόποιος σήμερα και υπάρχει ακόμη μέλλον.
Α, λύνει και το κύβο του ρούμπικ σε λίγοτερο από 15 δευτ. (το είδα με τα μάτια μου!!!!)
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#497915
Geo f1 έγραψε:Ποσο μου εχει λειψει το σινεμά.

Από το ιντερστελαρ εχουμε να παμε....το 2014 :( :(



Ρε γκεάκο μέσα στην κλάψα είσαι διαρκώς. Πόσο μου έλειψε το σινεμά, πόσο που έλειψε το φιεστα, πόσο μου έλειψε η Γαμβέτα κλπ κλπ
Μήπως να τα συζητήσεις και με τη γυναίκα σου αυτά, αντί να κρύβεσαι πίσω από το δάκτυλο σου σε ένα ανώνυμο φορουμ ?
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#497916
cmarin έγραψε:Ο Μάκης (που τον γνώρισα τον περασμένο Νοέμβρη στο φεστιβάλ κινηματογράφου Χανίων που ήταν καλεσμένος και βγήκαμε για ένα ποτό) είναι ένας φοβερος-καταπλητικός τύπος με υπερ-υψηλό δείκτη ευφυΐας και αναπάντεχο υπερψαγμένο χιούμορ (παράτησε το πολυτεχνείο πριν τελειώσει γιατί ήθελε να πάει στο Εθνικό που παίρνει μέχρι 25 ετών) και αυτό είναι που τον κάνει να προσαρμόζεται στους ρόλους του, με χαρακτηριστικό του, το μισότρελο ύφος (αλά Νικολσον) και βέβαια αγαπάει αυτό που κάνει. Είναι πράγματι κορυφαίος ηθόποιος σήμερα και υπάρχει ακόμη μέλλον.
Α, λύνει και το κύβο του ρούμπικ σε λίγοτερο από 15 δευτ. (το είδα με τα μάτια μου!!!!)

Ο τρόπος του μου θύμισε λίγο τον Philip Seymour Hoffman .
Αν δεν τυποποιηθεί, θα λάμψει νομίζω.
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#497917
Asimov έγραψε:Ο τρόπος του μου θύμισε λίγο τον Philip Seymour Hoffman .
Αν δεν τυποποιηθεί, θα λάμψει νομίζω.

δεν έχεις άδικο, άλλος ένας κολοσσος - τον πηγαινα πολύ - που έφυγε νωρίς!
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#499332
g8777 έγραψε:Το Έτερος Εγώ το είδα προχτές, συμφωνώ με όσα γράφτηκαν προηγουμένως, είναι πολύ αξιόλογη προσπάθεια επειδή ακριβώς είναι ακομπλεξαριστη. Μπορεί να χρησιμοποιησε όλα τα κλισέ του είδους (αφού σε κάποια φάση περίμενα cameo του Kevin Spacey) αλλά από τη μια η σοβαρή ατμόσφαιρα μαζί με τις ερμηνείες (Δαδακαριδης ftw) και από την άλλη τα προσεγμένα εφέ απέφυγαν τις λακκούβες τις φαρσοκωμωδιας (Alter ego). Νομίζω ότι δείχνει το δρόμο και στους υπόλοιπους, δεν χρειάζεται ούτε νέος Αγγελόπουλος, ούτε νέος Περακης ούτε νέος Βούλγαρης και προπάντων ΌΧΙ ΆΛΛΟ SAFE SEX copy.

Καντο όπως οι Ισπανοί.


Το έβαλα και το είδα κι εγώ.

Μας κοροϊδεύετε? Πολύ δήθεν, ειδικά οι διάλογοι του ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΕΓΚΛΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑΣ και του ΑΣΤΥΝΟΜΟΥ ΣΑΙΝΗ μου θύμισαν ελληνική βιντεοκασέτα των 80s :s_hang
πόνους ο γάλλος ΕΡΑΣΤΗΣ THΣ ΕΛΛΙΝ ΓΛΩΣΣΑΣ, ούτε ο πιπινος τέτοιο σκηνοθετικό εύρημα :s_whiteflag

Ευτυχώς απλα στριμαρίστηκε απ το youtube και δε μπήκα σε κόπο να ψάχνω για τόρρεντ, ΣΕ ΜΑΚΕΡΩΣΩ :s_shout
Άβαταρ μέλους
By g8777
#499361 Η αριστερή παιδεία απλά δεν εφαρμόζεται στον Τριφτη.
ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ.

Είδα το Viridiana, ο Ασιμωφ συμφώνησε για το πόσο πουτανιαρης ήταν ο Μπουνιουέλ. :s_laughat Όταν τα έκανε αυτά τω λαηκω πεδι ο Ζερβός όμως λυσσαγατε ο μαι κοτ σοου ματς ραμπις, και τρεχάτε στο Τριανόν να δείτε κοπρολαγνειες του Παζολίνι. ΑΥΤΕΣ ΕΊΣΤΕ.