Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#459857 Συμφωνώ με τους από πάνω! Την είδα σε avant premiere, με πρόσκληση και ήξερα πριν τη δω τι θα δω. Δεν θα πήγαινα αν δεν είχα 2-3 φίλους που έπαιξαν (είχα πάει κι εγώ σ ένα γύρισμα εκεί στο φούρνο).
Ο Σμαραγδής έχει βρει τον τρόπο να παίρνει επιδοτήσεις από το ΕΚΚ και να φτιάχνει βιογραφικές ταινίες άρπα κόλλα.
Σε μια εκπομπή τον ακουσα να λέει ότι στοίχησε 3 εκ. (Μάλλον μαζί με τις χορηγίες σε είδος και τους εθελοντές σε αξία). Το τελευταίο σημείωμα στοίχησε 1 εκ. και είναι μια πραγματικά πολύ καλή ταινία που θα μείνει στην ιστορία του ελληνικού κινηματογράφου.
Ο "Καζαντζάκης" θάφτηκε απ' όλους τους κριτικούς, όπως ο Καβαφης, ο el greco και το χαβιάρι, αλλά ο τύπος ακόμη παίρνει επιδοτήσεις.
Κρίμα γιατί το όνομα του Καζαντζάκη δεν άξιζε τέτοια αντιμετώπιση.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#459863 Φέτος δεν έχει καλές ταινίες.
Και αυτό μου το είπε ιδιοκτήτρια σινεμά σε Γλυφάδα κ κέντρο Αθήνας.
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#459865 Ευτυχώς δεν είμαι ο μόνος που τη βρήκα μια κάτω του μετρίου γιατί το είπα στην :inlove: ότι δεν μ άρεσε και μου είπε ότι δεν είμαι σε θέση να χαρακτηρίσω το έργο του Καζαντζάκη απ τη στιγμή που δεν έχω διαβάσει κανένα βιβλίο του.
Χθες είδα το τελευταίο σημείωμα. Κλάσεις ανώτερη ταινία αν και ψυχοπλακωθηκα.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#459929 Δεν έχει σημασία αν δεν έχει διαβάσει Καζαντζάκη. Η ταινία υποτίθεται ότι απευθύνεται και σε αυτόυς για να έχουν μία εικόνα του συγγραφέα και να την κρίνει σαν ταινία. Αν βέβαια έχεις διαβάσει το Αναφορά στον Γκρέκο που ουσιαστικά είναι και η αυτοβιογραφία του, καταλαβαίνεις αμέσως πόσο σκόρπια είναι τα κομμάτια της ταινίας.
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#459977
Focusman91 έγραψε:Ευτυχώς δεν είμαι ο μόνος που τη βρήκα μια κάτω του μετρίου γιατί το είπα στην :inlove: ότι δεν μ άρεσε και μου είπε ότι δεν είμαι σε θέση να χαρακτηρίσω το έργο του Καζαντζάκη απ τη στιγμή που δεν έχω διαβάσει κανένα βιβλίο του.
Χθες είδα το τελευταίο σημείωμα. Κλάσεις ανώτερη ταινία αν και ψυχοπλακωθηκα.

< Note >

Δειξτης αυτό το video του τεράστιου Ρένου Αποστολίδη



και την αρχή από το επόμενο μέρος (3/6)



Ποιος Καζαντζάκης τώρα; :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#460029 Ο τρόπος που γράφει ο Καζαντζάκης είναι απίστευτος. Έχει και τις υπερβολές του - όμως γενικά ήταν τρομερός χειριστής της γλώσσας.

Την ταινία δεν την είδα, μιας και γενικά δεν έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση τον σκηνοθέτη.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#460135 Τον ακουσα στη τηλεορση να λεει οτι η επομενη ταινια του θα ειναι για τον Καποδιστρια!!!... την ειδα και εγω εχθες με μισο εισητηριο!!! οπως ειπατε ολοι δεν αξιζε αυτη η αντιμετωπιση για τον Καζαντζακη... κριμα...
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#460755 Κολλητά μετά το Φιλαδέλφεια είδα τη γέφυρα των κατασκόπων, πάλι με τον Τόμ Χάνκς σε άλλη βεβαίως ηλικία αφού η ταινία είναι του 2015, πολύ καλή ατμόσφαιρα και σκηνικά με κορυφαίες ερμηνίες, με κράτησε ξύπνιο μέχρι σχεδόν τα ξημερώματα

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%97_%C ... F%89%CE%BD
Άβαταρ μέλους
By gianik
#460760
saxon_747 έγραψε:Shot Caller
http://m.imdb.com/title/tt4633690/

Πολύ δυνατή ταινία, δε βαρέθηκα δευτερόλεπτο.


Πωωω, απ το τρέιλερ φαίνεται όντως δυνατή....

.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#460907 Είναι ταινιάρα! Την είδα πριν κανένα μήνα και μου συνέβη αυτό που όταν συμβαινει μου αρέσει πολύ δηλαδή είδα μια πολύ ωραία ταινία χωρίς να έχω ιδέα τι θα δω και έτσι την ευχαριστήθηκα περισσότερο.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#461113 Είδα προχθές το Justice League και με την ευκαιρία είδα χθες το wonder woman που δεν το είχα δει. Τι γυναικάρα :inlove: