Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#374772 Fury: Εντάξει τι να λέμε. Για άλλη μια φορά ο Brad Pitt με επιβεβαιώνει για ποιο λόγο μου αρέσουν οι ταινίες που παίζει.
Ο Pitt είναι ιδέα στο Hollywood πλέον. Του πάει πολύ το στυλάκι του badass στρατιωτικού.
Όπως και στο Inglorious Basterds.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#374807
g8777 έγραψε:
Zorz έγραψε:

I, Daniel Blake. Τι να λέμε τώρα, ο παππούς ο Loach τα λέει έξω από τα δόντια. :metalo: Το πιο τραγικό είναι ότι θα μπορούσε άνετα να ήταν και ντοκυμαντέρ. Όλα τα βασικά στοιχεία της ταινίας συμβαίνουν στη πράξη καθημερινά. :lipsealed: Άνετα το άξιζε το φοινικόδεντρο και δίκαια το πήρε.


Μπήκα να γράψω ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό, αλλά λέω κάτσε μην την είδε και κανας άλλος.
Τι να λέμε τώρα. Συγκλονιστικη, η ταινία της χρονιάς. :s_yes


Συγκλονιστική οντως.
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#374820 Daniel Blake είναι ο ορισμός της ταινίας του κοινωνικού κινηματογράφου με όλες της προεκτάσεις του.
Και για μένα, είναι η ταινία της χρονιάς!
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#374857 Σιγά την ταινία ρε παιδιά. Ειδικά για τους Έλληνες, που βιώνουμε καθημερινά τι εστί ελληνικό δημόσιο, τι καινούριο έχει να προσφέρει;
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#374860
Dimsabas έγραψε:Σιγά την ταινία ρε παιδιά. Ειδικά για τους Έλληνες, που βιώνουμε καθημερινά τι εστί ελληνικό δημόσιο, τι καινούριο έχει να προσφέρει;


Γιατί θα έπρεπε να προσφέρει κάτι καινούργιο;

Εξάλλου, σε πολλούς μπορεί να υπάρχει ταύτιση , σε άλλους ομως δίνει μία διαφορετική οπτική της ζωής. Και στις δύο περιπτώσεις η ταινία το επιτυγχάνει με εξαιρετικό τρόπο.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#374901 Εικόνα

Από τις πολύ ευχάριστες εκπλήξεις.
Περίμενα να δω μια ολίγη από κόκκινο κύκλο πασπαλισμένο με τρίμματα 10ης εντολής αλλά καμία σχέση.

Μιλάμε για ένα ΓΑΜΑΤΟ αστυνομικό Θρίλερ που δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από διεθνείς παραγωγές.
Σε επίπεδο πλοκής και υπόθεσης θα λεγα ότι αρκετές διεθνείς παραγωγές θα είχαν να ζηλέψουν πολλά.

Προσωπικά βρήκα μόνο ένα κενό όπου η πλοκή έκανε άλμα προς τα εμπρός (ενώ μέχρι τότε πήγαινε βασανιστικά -με την καλή έννοια- αργά), αλλά πιστεύω ότι αν το συνέχιζαν έτσι θα μιλάγαμε για 3ωρη ταινία minimum.

Ανυπομονώ να κάνω σύγκριση με το χιονάνθρωπο που θα βγει φέτος το Φθινόπωρο...

Οι λάτρεις του είδους πρέπει να τη δουν χτες.
Γενικότερα σαν ταινία από τις πολύ δυνατές Ελληνικές.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#374905 Η μαγκιά της ταινίας ήταν ότι δεν ένιωσα ούτε μια στιγμή να μου εκβιαζει την συναισθηματικη φόρτιση. Και σε αυτό βοήθησε η στάση ζωής του κεντρικού χαρακτήρα. Ούτε τσεμπερι φόρεσε, ούτε στα γόνατα έπεσε, ούτε στον Αυτιά βγήκε. Σε έναν κόσμο που δεν τον καταλάβαινε, δεν έχασε ούτε στιγμή την αθωότητα και την αλληλεγγύη. Ρε παιδιά, μήπως τελικά είναι κάτι τέτοιοι οι ΧΑΡΑΜΟΦΑΗΔΕΣ αναπανταχου του πολιτισμενου κόσμου;
Άβαταρ μέλους
By g8777
#374916 Δλδ κάτσε τώρα. ΚΆΤΣΕ.
Έχει ο Άλφα το Κλεφτρονι και τζεντλεμαν, την Μεγαλύτερη Ελληνική Κωμωδία όλων των εποχών (όποια Ανθουλα έχει τ αντερα ας το αμφισβητησει :eat:) και

-πέφτει θολούρα σε κωλοδαχτυλα και μπιπ σε χυδαιες εκφράσεις όπως 'ηλιθιος' :s_shout που γαμω το ταλιμπανατο που ζούμε
-μας δείχνει τρέιλερ για το Πέμπτη και 12 (άκου ρε μλκ, άκου ρε πουστη χιούμορ, από τον τίτλο καταλαβαίνεις σε τι λοβοτομημενους απευθύνεται ) και μας κόβει το έπος στη μέση

Και σαν να μην φτάνει αυτό, στα καπάκια ο Αντ1 να μας ρίχνει αισθητικό απερκατ με την έγχρωμη έκδοση της Κακομοιρας.
Αντε και άλλο τέλος στο Νεράιδα και το Παλικάρι (gangbang όλο το cast).

ΤΑΓΙΠ ΑΜΟΛΑ ΤΟΥΣ ΣΕΛΤΖΟΥΚΟΥΣ :adminpower:
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#374935
Dimsabas έγραψε:Σιγά την ταινία ρε παιδιά. Ειδικά για τους Έλληνες, που βιώνουμε καθημερινά τι εστί ελληνικό δημόσιο, τι καινούριο έχει να προσφέρει;


Δεν αντιλαμβάνομαι το σκεπτικό με το οποίο κρίνεις μια ταινία. Εν έτει 2017 μου λες δλδ ότι μόνο οποια ταινία ασχολείται με θέματα εντελώς της καθημερινότητας που δεν έχουμε χωνέψει ακόμα εχει νόημα? Γιατί ο,τιδήποτε άλλο πάνω κάτω σεναριακά εχει παιχτεί :roll:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#375069
g8777 έγραψε:
Η Τσενιφερ εχει αυτο το σπασιμο της φωνης στα 7000 rpm και πανω, αυτη τη λαγνα βραχναδα που εξηγει το 90% της καριερας της (πισω απο τις καμερες :shifty: ).


Bingo, μου θύμισε Scarlet σε αυτό.

g8777 έγραψε:Το μονο μειον της ταινιας ηταν το πιο υποτιμητικο cameo ολων των εποχων


'Ελα ντε, τι ήταν αυτό :lol: :lol: :lol: Ο ρόλος ήθελε τσιγκελωτό μουστάκι;
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#375071
Giuseppe Busso έγραψε:Fury: Εντάξει τι να λέμε. Για άλλη μια φορά ο Brad Pitt με επιβεβαιώνει για ποιο λόγο μου αρέσουν οι ταινίες που παίζει.
Ο Pitt είναι ιδέα στο Hollywood πλέον. Του πάει πολύ το στυλάκι του badass στρατιωτικού.
Όπως και στο Inglorious Basterds.


Μετριότατη ταινία από στρατιωτικής απόψεως με πράγματα που απλά δεν θα γίνονταν ποτέ στην πραγματικότητα (Χτυπάς πλευρικά φάλαγγα αρμάτων σε πορεία και δεν χτυπάς πρώτα τον επικεφαλής και μετά τον ουραγό; Σοβαρά; :dizzy: - Αναφέρομαι στο Tiger που έβαλε κατά του Αμερικανικού ΟΥΜΑ). Ένα πολεμικό δράμα απλά για να περάσει η ώρα. Η πιο καλή πρόσφατη στρατιωτική ταινία ήταν το Enemy Within. Με αρκετές ιστορικές ανακρίβειες κι αυτό, αλλά τουλάχιστον αξιοπρεπές.

ΥΓ: Μια επίσης πολύ καλή πολεμική ταινία είναι το The Last Samurai με τον Tom Cruise, που έδειξε πριν λίγο το Star.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#375078
REALZEUS έγραψε:
Μετριότατη ταινία από στρατιωτικής απόψεως με πράγματα που απλά δεν θα γίνονταν ποτέ στην πραγματικότητα (Χτυπάς πλευρικά φάλαγγα αρμάτων σε πορεία και δεν χτυπάς πρώτα τον επικεφαλής και μετά τον ουραγό; Σοβαρά; :dizzy: - Αναφέρομαι στο Tiger που έβαλε κατά του Αμερικανικού ΟΥΜΑ). Ένα πολεμικό δράμα απλά για να περάσει η ώρα. Η πιο καλή πρόσφατη στρατιωτική ταινία ήταν το Enemy Within. Με αρκετές ιστορικές ανακρίβειες κι αυτό, αλλά τουλάχιστον αξιοπρεπές.

ΥΓ: Μια επίσης πολύ καλή πολεμική ταινία είναι το The Last Samurai με τον Tom Cruise, που έδειξε πριν λίγο το Star.


Πωω μου θυμίζεις τη γυναίκα μου (γιατρός) που δε μπορούμε να δούμε μια ιατρική ταινία ή σειρά, αμέσως αρχίζει: "Αυτό είναι λάθος", "ψέμα", "αυτό δε γίνεται έτσι", "θα έπρεπε να έχει πεθάνει τώρα" και άλλα τέτοια χαριτωμένα :thumbsdown:
Προσπαθώ να της εξηγήσω ότι αν βλέπεις μια ταινία (η συντριπτική τους πλειοψηφία δηλ.) με τα μάτια του επαγγελματία, πάντα θα ξενερώνεις καθώς γίνονται διάφορες σεναριακές διευκολύνσεις. Προφανώς και οι παραγωγοί το ξέρουν (άλλωστε έχουν πάντα τους αντίστοιχους επαγγελματίες συμβούλους) αλλά προκειμένου να κυλήσει το σενάριο που είναι το πιο σημαντικό, επιλέγουν να αδιαφορήσουν για το 1,2,5,10 % του κοινού που μπορεί να εντοπίσει τα σφάλματα αυτά.

To Fury εμένα μου άρεσε. Φυσικά και το last samurai ήταν εξαιρετικό. Το άλλο που λες όμως ποιο είναι (enemy within);