Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#860109 Να προσθέσω στα όσα φιλμ αναφέρατε πρόσφατα και αυτό του Wim Wenders. Ωραίο ταινιάκι, ούτε κλαις, ούτε γελάς, παρά βλέπεις και συλλογιέσαι.
Όσο μεγαλώνω (γερνάω..) τόσο μου αρέσουν οι ταινίες που δεν έχουν πολλούς διαλόγους. Στις Υπέροχες Μέρες απολαμβάνει κανείς τη λακωνικότητα σε διαλόγους και κινηματογράφηση, αλλά και τη λεπτότητα με την οποία ο Βέντερς ξεδιπλώνει τον συναισθηματικό κόσμο του ήρωά του.
Άβαταρ μέλους
By St.Devote
#860130
JarnoT έγραψε:.... οι ταινίες που δεν έχουν πολλούς διαλόγους....


+1
Κατέβασα υπότιτλους και ήθελα να τους τσεκάρω ... έκανα 15 μιν να βρω σημείο που μιλάνε για να δώ έαν έχουν χρονιστεί σωστά.

"Παρά κάτι" βουβός κινηματογράφος
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#860186 Η ταινία είναι άλλη μια ευφυής ταινία του Βέντερς με το γνωστό ύφος του. Λίγοι καταλαβαίνουν, πολλοί βαριουνται να τις βλέπουν.


.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#860431
cmarin έγραψε:Η ταινία είναι άλλη μια ευφυής ταινία του Βέντερς με το γνωστό ύφος του. Λίγοι καταλαβαίνουν, πολλοί βαριουνται να τις βλέπουν.
.

Είχε μερικά χρονάκια να βγάλει καλή ταινία, όμως συμφωνώ ότι όσοι αρέσκονται στο ύφος του, τις βλέπουν όλες.
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#860434 Ειδα στα 20 μου τα φτερά του έρωτα και είχα αγανακτήσει. Στα 40 το είδα ξανά και την θεωρώ μια από τις καλύτερες ταινίες ever. Στο τοπ 100 ας πούμε.

.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#860436 Να πω την αλήθεια, εγώ την είδα στα 15 και εντυπωσιάστηκα

Και μετά την ξαναείδα στα 40 και μου φάνηκε ξεπερασμένη
Άβαταρ μέλους
By g8777
#860438 Μιλάμε για γήινους τώρα,μην ταραζεσαι. :s_empathy

Τώρα όσον αφορά το Poor Things.

Το είδα μαζί με κάτι τσιμεντολιθους από το δίπλα γιαπι και 2 λεοπαρ αιγες,μπα σε καλό μας Λάνθιμε, τί σόου ήταν αυτό. Και γαμω τα σόου. :s_rofl

Καλά κάνεις λέμε,να τα βλέπουν αυτά όσοι δεν θέλουν να γίνουν λαμόγια.

:s_bye



Εικόνα

11/10

Δεν είχε Έμμα Στόουν όμως στο ΟΑΚΑ,τι να πεις.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#860449
g8777 έγραψε:Εικόνα

11/10

Δεν είχε Έμμα Στόουν όμως στο ΟΑΚΑ,τι να πεις.

Θα συμφωνήσω, αν και 11/10 είναι υπερβολή, τη δέχομαι χάριν αντιπαραβολής με προβεβλημένες ταινίες.
Άψογη στυλιστικά και γεμάτη συμβολισμούς. Η σινεφίλ ταινία της χρονιάς.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#860987 Είδα το poor things. Μια χαρά ταινία ήταν, είχε ροή, δομή, υπόθεση. Πιο νορμάλ από τις προηγούμενες του θα έλεγα
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#861032 Εικόνα

Σαν να έδωσε κάποιος στον Ορεινή Μέλισσα να ανακατέψει στο τσουκάλι του:
- Blade Runner (το δεύτερο)
- 3 λαχταριστά Star Wars - μπορεί και 4
- και από πάνω μπόλικο Flash Gordon για τη γεύση

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#861037
EDDIE_147 έγραψε:Σαν να έδωσε κάποιος στον Ορεινή Μέλισσα να ανακατέψει στο τσουκάλι του:
- Blade Runner (το δεύτερο)
- 3 λαχταριστά Star Wars - μπορεί και 4
- και από πάνω μπόλικο Flash Gordon για τη γεύση

Εκπτώσεις σε μεταχειρισμένα. Τρία σκηνικά διαθέσιμα στην τιμή του ενός. Όποιος προλάβει. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#861076
otso έγραψε:λατρευει τον Τιμοθεο Σαλαμι.


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#861141 Ότι ξέρεις την Ορεινή Μέλισσα :lol:

Σε μια φάση το γύρισε και σε δοκιμές φαγητού. Καιρό έχω να τον πετύχω.

Έβαλα cinobo για δοκιμή, έχει 2 μήνες με 2€